Le Potager du Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
paysan.bio
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 333
Rejestracja: 07/03/17, 08:50
x 197

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez paysan.bio » 18/11/17, 19:18

MTPOD S2
0 x
Den54
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 86
Rejestracja: 11/11/17, 11:18
Lokalizacja: Meurthe i Moselle
x 17

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Den54 » 18/11/17, 19:52

knia napisała:
Julienmos napisał:aby uzupełnić moje głupie pytania (patrz poprzednia strona) : Lol:

Lubię twoje głupie pytania, często uniemożliwiają mi zadawanie ich samemu : Mrgreen:

Co do kompostu, zawsze czytałam, że to jest poprawka, ale przyznam, że też nie do końca rozumiem różnicę między poprawką a nawozem... : Oops:

O ile się nie mylę, w ścisłym tego słowa znaczeniu poprawka nie odżywi gleby, a jedynie zmodyfikuje jej strukturę fizyczną i/lub chemiczną, aby była bardziej zdatna do uprawy. Nawóz zapewni roślinom „pokarm”. Ale jak mówi Didier, najczęściej nic nie jest całe białe, nic nie jest całe czarne. Na przykład kompost pełni mieszaną rolę i poprawia strukturę oraz żyzność gleby.

Zobacz https://fr.wikipedia.org/wiki/Amendement_(agriculture)


Dla ciebie to stare, odkrywam to i kocham to :)
0 x
Den54
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 86
Rejestracja: 11/11/17, 11:18
Lokalizacja: Meurthe i Moselle
x 17

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Den54 » 18/11/17, 20:46

paysan.bio napisał:Chciałem podzielić się z Wami moim aktualnym ulubieńcem.
to jest krótki program „moja ziemia na jutro”, który można zobaczyć na france 0
na YouTube nazywa się MPTOD S2

Nie wiem jak umieścić linki na moim tablecie.
może ktoś będzie w stanie mi pomóc to zrobić.

jest odcinek poświęcony uczeniu dzieci w wieku szkolnym o kopcach permakulturowych, jak chronić się przed niszczycielskim działaniem chlordekonu, który wydał mi się bardzo poruszający

Czy to nie jest ta szumowina, która będzie zatruwać Martynikę przez setki – a może i więcej – lat? Byłem tam raz i wcześniej nie wiedziałem. Wydaje mi się, że było to powiązane z kartelem bananowym, którego przywódcy byli dobrze chronieni i mianowani przez obecną władzę. Żałosne...
Pójdę zobaczyć ten raport.
niestety nie pomogę z tabletem :płakać:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 18/11/17, 21:10

phil12 napisał:
Zasadowe pozostałości ze spalania drewna, popiół drzewny są bogate w potas. Składają się z 25 do 50% wapna, 13% potażu i sody w sumie 9% tlenków takich jak: tlenek magnezu (magnezja), tlenek żelaza, tlenek manganu. Ponadto obecne są inne substancje, ale w małych dawkach, takie jak siarka, chlor, żelazo i sód.


Na popiołach:

1) Jest to powrót do ziemi minerałów, które drzewo zgromadziło w drewnie. Cóż, przechowuje niewiele. Drewno to przede wszystkim nagromadzenie ligniny, a więc włókien węglowodorowych (stąd drzewo czerpie CO² z powietrza).

2) I faktycznie bogaty w „wapno”, co jest prawdą tylko wtedy, gdy popiół jest suchy; w glebie przekształcają się w jony Ca++. Które są bardzo dobrze zachowane i nie ulegają wymywaniu...

Popiół jest zatem „poprawką wapnia”. To ponad wszystko.

Problem polega na tym, aby wiedzieć, czy gleba nie jest już zasadowa, to znaczy nie jest już zbyt bogata w wapń. W takim przypadku nadmierny wzrost pH może powodować pewne problemy, w szczególności nierozpuszczalność niektórych innych minerałów: żelaza itp.

I odwrotnie, jeśli jest zbyt kwaśny (poniżej 6), może tak być bardzo przydatne.

3) Potas jest jonem, który jest w miarę zatrzymywany w glebie... Nie ma żadnego ryzyka. Jest to główna zaleta popiołów jako nawozu. Najlepiej na sukulentach, takich jak ziemniaki.

Popiół jest więc także dość dobrym nawozem potasowym.

4) „Soda” (właściwie jon sodu w roztworze glebowym) jest raczej szkodliwa, ale dość łatwo się zmywa…

5) Pozostałe elementy zostają zachowane. I przydatne w niskich dawkach.
2 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 18/11/17, 21:19

Moindreffor napisał:wapń jest solą mineralną : Mrgreen:


No cóż, żeby utrzymać ogólny poziom tego wątku, jeszcze raz bądźmy konkretni.

Sól jest ciałem stałym powstałym w wyniku regularnie uporządkowanego połączenia jonów dodatnich i jonów ujemnych. „Sól kuchenna” to chlorek sodu. Wapno gaszone to wodorotlenek wapnia. Itp...

Sole są mniej lub bardziej rozpuszczalne w wodzie. Po rozpuszczeniu jony stają się wolne w roztworze... i poruszają się niezależnie od siebie, neutralizując się elektrycznie.

Zatem wapń w roztworze glebowym jest jonem wapnia (Ca++).

W skrócie w tym przypadku na początek mieliśmy wapno palone CaO, które w kontakcie z wodą zamienia się w wapno gaszone lub wodorotlenek wapnia, co kończy się wolnymi jonami Ca++ i wolnymi jonami OH-...
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 18/11/17, 21:23

Zapomniałem: we wszystkich przypadkach popiół (oprócz ewentualnych kawałków węgla drzewnego, który mógłby się zmieszać) zawiera bardzo dużo minerałów. Nie ma to więc nic wspólnego z dodatkami czy nawozami, które są "rozcieńczone"...

Dlatego ogranicz się do jednej lub dwóch garści na m². Już nie.
1 x
paysan.bio
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 333
Rejestracja: 07/03/17, 08:50
x 197

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez paysan.bio » 18/11/17, 21:23

Den54 napisał:
paysan.bio napisał:
jest odcinek poświęcony uczeniu dzieci w wieku szkolnym o kopcach permakulturowych, jak chronić się przed niszczycielskim działaniem chlordekonu, który wydał mi się bardzo poruszający

Czy to nie jest ta szumowina, która będzie zatruwać Martynikę przez setki – a może i więcej – lat? Byłem tam raz i wcześniej nie wiedziałem. Wydaje mi się, że było to powiązane z kartelem bananowym, którego przywódcy byli dobrze chronieni i mianowani przez obecną władzę. Żałosne...
Pójdę zobaczyć ten raport.
niestety nie pomogę z tabletem :płakać:


wiele osób wiedziało. Wiedziałem i nic nie mogliśmy zrobić.
zwolnienia spadały co roku we wszystkich rządach.
W ministerstwie doradcy powiedzieli mi przez telefon, że nie mogą nic z tym zrobić.

istnieje niezła analogia z łapanką.
od dawna wiemy, że jest toksyczny.
zdarzały się wsie chłopskie ostrzeliwane przez samoloty, gdzie wszystkie dzieci były chore.
Jednocześnie w telewizji leciały spoty, w których pies zakopywał swoją kość w zdrowej glebie, wolnej od tych paskudnych chwastów, bez żadnego ryzyka, ponieważ produkt ulegał biodegradacji.

Istnieje całkowicie organiczny środek chwastobójczy, ale jego wynalazca nie może uzyskać zgody. Hulot, który wygląda dobrze, nie wydaje się gotowy, aby podać mu pomocną dłoń.
i widzimy w telewizji producentów produktów ekologicznych proszących o przedłużenie zgody na łapankę.

głupi system
2 x
Avatar de l'utilisateur
phil12
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 530
Rejestracja: 05/10/09, 13:58
Lokalizacja: Occitanie
x 156

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez phil12 » 18/11/17, 21:26

Dobry wieczór,

Dziękuję, właśnie edytowałem, ponieważ odpowiedziałeś na wszystkie moje pytania, skoro tam jesteś, ponieważ masz odpowiedź na wszystko, czy znasz numer loterii w przyszłym tygodniu : Lol:
1 x
Doradztwo w zakresie zrównoważonej energii w budownictwie
http://www.philippeservices.net/
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 18/11/17, 21:32

Oj, oj...

Gleby gliniaste nie mówią, czy są kwaśne, czy nie... Po prostu gleba gliniasta ma dużą „moc buforową” (dobrze wytrzymuje zmiany pH, którym chcemy ją poddać).

Większość roślin lubi lekko kwaśne pH - od 6,5 do 7. W rzeczywistości wiele roślin nie przejmuje się tym. Ale pH będzie miało wpływ na prawie wszystko w glebie: aktywność bakterii, grzybów, rozpuszczalność prawie wszystkich pierwiastków przydatnych dla roślin. Gdy tylko odejdziemy od tego „idealnego” zakresu, mogą pojawić się problemy. Ten lub inny użyteczny pierwiastek staje się nierozpuszczalny (na przykład żelazo). Lub odwrotnie, ten czy inny pierwiastek staje się toksyczny (aluminium)...

To jest prawdziwy powód, dla którego zalecamy zakres od 6 do 7.
2 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Adrien (były nico239) » 18/11/17, 22:26

paysan.bio napisał:W przypadku siana mówimy o tonach
100 euro za tonę to dobra cena.

szczególnie w tym roku, gdzie z powodu suszy odrostów było bardzo mało (drugi i trzeci pokos)

U nas za tonę dobrej jakości siana, które nie zostało zamoczone po skoszeniu, płacimy 120 euro.

dla Twojej informacji siano z równiny Crau (delta Rodanu) kosztuje 200 euro za tonę z dostawą (na miejscu)


Kiedy chcą to sprzedać... bo niektórzy czekają, aż ceny wzrosną w zimie...
1 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 363