przechowywanie grawitacja

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
HUD
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 09/03/15, 17:46




przez HUD » 09/03/15, 23:17

w tej dyskusji na temat wykorzystania masy (betonu, kamienia lub metalu) w porównaniu z masą wody (tama) formuła E=mgh pozostaje identyczna, zatem energia zmagazynowana i odzyskana również pozostaje identyczna
wybór technologii zależy od obecności wody w ilości, różnicy w górnym i dolnym punkcie, pożądanej pojemności magazynowania, a przede wszystkim pożądanego cyklu (ładowanie / rozładowanie)
uwaga: cykl dzienny jest najbardziej opłacalny pod względem inwestycyjnym i jest szczególnie odpowiedni dla elektrowni jądrowych lub słonecznych
energetyka wiatrowa wymaga zbyt dużej ilości magazynów, aby była opłacalna (inwestycja)
0 x
Raymon
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 901
Rejestracja: 03/12/07, 19:21
Lokalizacja: Vaucluse
x 9




przez Raymon » 10/03/15, 08:24

@gaston
OK, więc czy to 27 Wh czy 27 kWh na tonę podniesioną na 10 m? Rzeczywiście 27, co podnieść tonę, nie wydawało mi się dużo.
0 x
HUD
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 09/03/15, 17:46




przez HUD » 10/03/15, 09:12

u Raymona
przykład tamy Serre-Ponçon na rzece Durance jest dobrym tematem do dyskusji: ma ona ogromną pojemność magazynowania (roztopy śniegu), ale nie ma dolnego basenu, a ponadto zapewnia minimalny przepływ dla Durance i dostarcza wodę do upraw w dolinie
Trudność w odpompowaniu wody przeznaczonej do innego użytku (konflikty z rolnikami i różnymi ekologami)
w zaporze wodnej kilka metrów grubości wody (na powierzchni) umożliwia wytwarzanie energii elektrycznej, po czym wysokość spadku gwałtownie maleje, podobnie jak plon
0 x
Raymon
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 901
Rejestracja: 03/12/07, 19:21
Lokalizacja: Vaucluse
x 9




przez Raymon » 10/03/15, 09:25

przykład tamy Serre-Ponçon na rzece Durance jest dobrym tematem do dyskusji: ma ona ogromną pojemność magazynowania (roztopy śniegu), ale nie ma dolnego basenu, a ponadto zapewnia minimalny przepływ dla Durance i dostarcza wodę do upraw w dolinie

EDF pobiera od 80 do 90% wody z Durance, co byłoby dziś nielegalne. Zwykle powinno to zająć tylko 40%. Jeśli chodzi o dolny basen, stowarzyszenie letangnouveau zaproponowało krok w stronę Durance, tworząc basen w Etang de Berre.
http://www.letangnouveau.org/durancepropositions.html
0 x
HUD
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 09/03/15, 17:46




przez HUD » 10/03/15, 10:21

@raymon, dzięki za ciekawy link
Dziwi mnie brak zainteresowania ze strony rządu i EDF-AREVA
dla tego wielokondygnacyjnego projektu oczyszczalni ścieków (serre-ponçon - staw Berre)
to rozwiązanie STEP jest jednak idealne do „wygładzenia” produkcji elektro-jądrowej, aby nie zmieniać zbytnio produkcji elektrowni jądrowych (zmęczenie i pęknięcia zbiorników jak w Belgii)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 10/03/15, 10:47

Raymon napisał:@gaston
OK, więc czy to 27 Wh czy 27 kWh na tonę podniesioną na 10 m? Rzeczywiście 27, co podnieść tonę, nie wydawało mi się dużo.
To 27 Wh.

Jeśli wspinanie się na tonę 27 m zajęłoby 1 kWh, Clio o masie 1000 kg jadące do ośrodka narciarskiego na wysokości 2000 m zużyłoby 5400 kWh na samo zdobycie wysokości, czyli ponad 540 litrów paliwa (przy silniku o mocy 100%)

Ważąca 1500 kg Zoe z akumulatorem 22 kWh wspięła się jedynie na wysokość 54 cm...

Do porównania 1kWh to około 1200 kg na szczycie Wieży Eiffla... : Mrgreen:
0 x
Raymon
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 901
Rejestracja: 03/12/07, 19:21
Lokalizacja: Vaucluse
x 9




przez Raymon » 10/03/15, 12:17

to rozwiązanie STEP jest jednak idealne do „wygładzenia” produkcji elektro-jądrowej, aby nie zmieniać zbytnio produkcji elektrowni jądrowych (zmęczenie i pęknięcia zbiorników jak w Belgii)

Powiedziałbym, że raczej bardzo praktyczne w kontekście szybkiego rozwoju energii odnawialnych i szybkiego wyłączenia energetyki jądrowej!
To 27 Wh.

Czy nie byłoby zatem bardziej praktyczne zastosowanie tego rodzaju rozwiązania zamiast akumulatorów w małych jednostkach, takich jak domy lub dzielnice mieszkalne, oczywiście w ramach masowego rozwoju energii odnawialnych?
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :




przez izentrop » 10/03/15, 13:16

Baterie przepływowe również mają przyszłość w tej dziedzinie https://fr.wikipedia.org/wiki/Batterie_ ... m#Principe
http://lenergeek.com/2014/06/11/la-batt ... mittentes/

Wszystkie technologie przechowywania: http://www.ifpenergiesnouvelles.fr/Espa ... e-maturite
0 x
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202




przez phil53 » 10/03/15, 20:50

Odchodzę od tematu, ale sprawdź ten artykuł.

http://www.ifpenergiesnouvelles.fr/Espa ... e-maturite

Istnieje między innymi magazynowanie energii cieplnej latem na zimę.
Istnieje kilka jednostek funkcjonalnych.
Bardzo ciekawa i na pewno ciekawa możliwość ograniczenia naszego wpływu na środowisko
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 10/03/15, 21:26

dede2002 napisał:Pytanie: w miastach są windy produkujące prąd podczas jazdy w dół? pociągi to robią i to przez długi czas.

Inny: jaka masa napędza lampę grawitacyjną? ponieważ do czytania potrzebujesz co najmniej 1 wata ?, przez 1/2 godziny byłoby to 1800 dżuli, przy 1 kg (10 N) potrzebowałbyś wzrostu 1800/10 = 180 metrów?


w przypadku wind odzyskuje się tylko energię masy osób znajdujących się w kabinie, ponieważ kabina jest równoważona przeciwwagą o identycznej masie. tak więc, gdy winda jedzie w górę lub w dół pusta, zużywa tylko tyle, aby pokonać tarcie.

dla światła grawitacyjnego masa do umieszczenia w torbie, która służy jako ciężarek, wynosi około 12 kg i w zależności od pożądanej mocy światła (regulowanej), masa ta spada o 2 m (jest to wysokość, na której można ją łatwo podnieść) w około 10 do 20 minut
12kg na 2m daje około 250J czyli 0.07Wh
jak masa schodzi w 10 minut to mamy moc świecenia (LED) 0.4W to jest słabe ale świeci poprawnie
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 216