Autoconstruction granulki palnika

Przedstaw swoje projekty DIY, nowe pomysły techniczne, innowacje do przetestowania lub prace związane z samodzielną konstrukcją. Ponieważ zrobienie tego samodzielnie jest często bardziej ekonomiczne i może być bardziej wydajne.
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2486
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 360




przez Forhorse » 19/01/14, 15:57

Jak wspomniałem powyżej, jest to również mój pomysł. Znalezienie małego wentylatora z silnikiem trójsilnikowym nie jest jednak łatwe.
Wszystkie najmniejsze, jakie znalazłem, mają już co najmniej 200 W
Jeśli ma to działać normalnie przy 10 Hz, nie jest tego warte.
0 x
dede021385
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 91
Rejestracja: 20/08/10, 18:14
x 3




przez dede021385 » 19/01/14, 17:49

Nigdzie nie mogę tego znaleźć, na początku chciałem iść z wariatorem.
Mój wentylator ma 30W...
Zmienianie natężenia przepływu niewiele da, palniki olejowe o zmiennej prędkości nie wpływają na prędkość wentylatora, ale na kontrolowaną żaluzję powietrzną.
0 x
sapeur3873
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 57
Rejestracja: 03/01/11, 09:03
Lokalizacja: Isere Sabaudia
x 2




przez sapeur3873 » 19/01/14, 19:43

Mój palnik na pellet wpływa na prędkość wentylatora.
Myślę, że wentylator ma napięcie 12 lub 24 V i napęd też.
łatwiej jest znaleźć.
0 x
dede021385
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 91
Rejestracja: 20/08/10, 18:14
x 3




przez dede021385 » 21/01/14, 12:07

Oto ostatni program, który po tygodniu jest gotowy,
żadnych wad, modulacja działa bez zarzutu.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 21/01/14, 12:30

sapeur3873 napisał:Mój palnik na pellet wpływa na prędkość wentylatora.
Myślę, że wentylator ma napięcie 12 lub 24 V i napęd też.
łatwiej jest znaleźć.
Taka jest również konfiguracja VMC Double Flux, wyposażonego w 2 silniki prądu stałego.
Ten wybór jest cichszy i bardziej ekonomiczny.
Przede wszystkim bardziej logiczne jest dostosowanie prędkości wentylatora w celu regulacji natężenia przepływu niż „pełna” wentylacja i regulacja za pomocą żaluzji, co generuje głównie STRATĘ energii.
:x Jesteśmy na ekologii, a co tam...

Dodam, że regulacja termiczna musi być wówczas proporcjonalna, czyli optymalna pomiędzy prędkością wentylatora a ustawioną temperaturą.
„Regulacja” za pomocą żaluzji generuje gorące punkty szkodliwe dla niezawodności montażu...
0 x
dede021385
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 91
Rejestracja: 20/08/10, 18:14
x 3




przez dede021385 » 21/01/14, 13:06

Moim celem jest odzyskanie materiałów do zrobienia taniego palnika, nie mam zamiaru kupować turbiny prądu stałego za xxx euro + układ regulacyjny...

Przesłona powietrzna jest bardzo dobra i niedroga
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2486
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 360




przez Forhorse » 21/01/14, 16:22

Citro napisał:Przede wszystkim bardziej logiczne jest dostosowanie prędkości wentylatora w celu regulacji natężenia przepływu niż „pełna” wentylacja i regulacja za pomocą żaluzji, co generuje głównie STRATĘ energii.
:x Jesteśmy na ekologii, a co tam...


Nie do końca, bo wentylator zachowuje się mniej więcej jak pompa odśrodkowa.
Zużycie zależy od przepływu płynu.
teoretycznie zużycie pompy (lub wentylatora) bez przepływu (całkowicie zamknięte ssanie) nie jest większe niż zużycie silnika pracującego na biegu jałowym.

Pomiędzy wentylatorem z silnikiem asynchronicznym i regulacją żaluzji a wentylatorem z silnikiem prądu stałego + step-down + wariator, nie jestem pewien, czy wydajność jest korzystna dla drugiego, a jeśli tak, to prawdopodobnie nie jest zbyt duża.
Czy ten niewielki wzrost wydajności uzasadnia dodatkowe komponenty (= produkcja + recykling), których wymaga to rozwiązanie?

Nie możemy również zapominać, że silnik prądu stałego wymaga konserwacji (wymiana szczotek)
Wiem o czym mówię, pracuję w fabryce, gdzie wciąż jest mnóstwo silników prądu stałego, które zmuszają nas do utrzymywania dużego zapasu szczotek.
Biorąc pod uwagę duże trudności w uzyskaniu wymiennych szczotek, oznacza to mniej więcej regularną wymianę silnika (a zatem ponowną konserwację i złomowanie sprzętu wymagającego recyklingu, chociaż teoretycznie nie jest on wyłączony z użytku = odpady) oraz ryzyko awarii, jeżeli konserwacja nie jest zapewniona.

Może to być spowodowane deformacją zawodową, ale mam tendencję do wykluczania z moich dzieł wszelkich silników prądu stałego.
0 x
dede021385
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 91
Rejestracja: 20/08/10, 18:14
x 3




przez dede021385 » 21/01/14, 16:57

No cóż, zmodyfikowałem wentylator w trybie modulacji, dodałem ściemniacz światła, naszych rodziców, z potencjometrem suwakowym.
Działa naprawdę dobrze i podzieliłem zużycie przez 2 w modulacji, jednak obowiązkowe dodanie mieszkania startowego. : Chichot:

Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 21/01/14, 22:43

Forhorse napisał:Nie możemy również zapominać, że silnik prądu stałego wymaga konserwacji (wymiany szczotek).
:| Przepraszam, źle się wyraziłem, myślałem o silnikach bezszczotkowych... Które wprawdzie wymagają odpowiedniego sterownika, ale są bezobsługowe i wyjątkowo wydajne.
... Nawyk rozumowania „pojazd elektryczny”, a zatem zasilany akumulatorowo… Przepraszam. :?
0 x
dede021385
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 91
Rejestracja: 20/08/10, 18:14
x 3




przez dede021385 » 22/01/14, 16:25

Mała prośba do modów, czy mógłbym zmodyfikować tytuł tematu??
„Kocioł kondensacyjny na pellet do własnej konstrukcji”
dziękuję
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Twoje montaże techniczne, majsterkowanie, innowacje i samodzielna konstrukcja: wykonanie obiektu lub instalacji”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 122