Własny termiczny kolektor słoneczny: jakie rozwiązanie?

Rozwój sytuacji forums i witryny. Humor i towarzyskość między członkami forum - Tout est cokolwiek - Prezentacja nowych zarejestrowanych członków Relaks, czas wolny, wypoczynek, sport, wakacje, pasje ... Co robisz ze swoim wolnym czasem? Forum wymiany na temat naszych pasji, zajęć, czasu wolnego ... kreatywnego lub rekreacyjnego! Opublikuj swoje reklamy. Ogłoszenia, cyber-akcje i petycje, ciekawe strony, kalendarze, wydarzenia, targi, wystawy, inicjatywy lokalne, działania stowarzyszeń… Nie prosimy o reklamę czysto komercyjną.
cortejuan
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 254
Rejestracja: 01/12/10, 19:34
Lokalizacja: Franche-Comté
x 6

Własny termiczny kolektor słoneczny: jakie rozwiązanie?




przez cortejuan » 09/11/12, 19:37

Dobry wieczór,

Przed wysłaniem przeczytałem różne wątki na ten temat. To są moje pytania.

- Odzyskałem nowe i niskoemisyjne podwójne szyby, mam inne, które mają około 20 lat. Które wybrać jako przednią powierzchnię mojego przyszłego czujnika, czy niska emisyjność nie jest utrudnieniem?

- Mam trzy rozwiązania do wykonania czujnika:

- Używam grzejnika z profilu aluminiowego (który posiadam), maluję go na czarno i integruję w skrzynkę zaizolowaną wełną szklaną.
- Używam nagrzewnicy samochodowej lub dwóch (które posiadam) i też smaruję na czarno.
- Czujnik wykonuję z rurki miedzianej nakręcanej na blaszkę stalową lub aluminiową.

Wszystko po to, aby ogrzać rezerwę wody jednego metra sześciennego do ogrzania mojej starej szklarni w trakcie remontu. Szklarnia ma wymiary 3,5x2m i jest wykonana ze szkła.

Taka sama zasada jak przy montażu nowej szklarni, którą udostępniłem w innym wątku "ogrzewanie szklarni termopadem".

Czekam na twoją radę.

Ach tak, mówienie mi o szeregu witryn do odwiedzenia mnie nie interesuje, to już zrobione ...

Cordialement
0 x
BobFuck
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 04/10/12, 16:12
x 2




przez BobFuck » 09/11/12, 21:31

Ponieważ T° wody będzie niska, nie trzeba bardzo mocno izolować ani szukać czujnika o wysokiej wydajności, ale raczej najtańszego.

Na przykład solarny podgrzewacz basenu (znajdź tak tanio, jak to możliwe) za szkłem z panelem z pianki PIR z tyłu.

http://www.maison-facile.com/boutique/b ... 4686&b=204

> czy niska emisyjność nie jest przeszkodą?

nie, ale lepiej umieść je na szklarni zamiast na czujnikach!
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264




przez chatelot16 » 09/11/12, 22:30

do przygotowania ciepłej wody użytkowej podwójne szyby są bezużyteczne: 2 warstwy szkła powodują dwukrotnie większe straty w wyniku odbicia... podwójne szyby mogą zmniejszyć utratę ciepła przez konwekcję, ale wystarczy tylko jedna szyba

podwójne szyby powodują zatem większe straty w wyniku odbicia niż zyski dzięki unikaniu utraty ciepła

w przypadku podgrzewaczy basenowych jest gorzej: potrzebujemy go tylko wtedy, gdy nie jest bardzo zimno i chcemy go ogrzać w bardzo niskiej temperaturze: większą moc uzyskujemy z czujnikiem bez szkła w ogóle

aby ogrzać szklarnię w środku zimy, chcemy też mieć niską temperaturę wody, ale musi ona działać, gdy jest zimno: widzę proste przeszklenia, niekoniecznie szklane: może to być folia szklarniowa, właśnie dlatego, że nigdy nie wzrośnie w temperatury jak czujnik ciepłej wody użytkowej

dlaczego nie wykorzystać powierzchni szklarni? ponieważ już w naturalny sposób służy jako kolektor słoneczny: zaletą dodania kolektorów słonecznych jest zwiększenie powierzchni, która dostarcza ciepło, ponieważ pompa pracuje w razie potrzeby... i która nigdy nie traci ciepła, ponieważ obieg wody jest zamknięty, gdy czujnik jest zimny

zamknij, gdy czujnik jest zimny, może zamarznąć, jeszcze lepiej zapewnij czujnik, aby opróżnił się całkowicie, gdy nie jest używany
0 x
cortejuan
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 254
Rejestracja: 01/12/10, 19:34
Lokalizacja: Franche-Comté
x 6




przez cortejuan » 09/11/12, 22:53

Dobry wieczór,

dziękuję za te informacje, nawet jeśli nie idą w kierunku, na który liczyłem. Jeśli chodzi o wykorzystanie szklarni jako czujnika, jest to zrobione i działa całkiem dobrze z moją drugą szklarnią. Jedynym problemem jest to, że chciałbym zwiększyć efektywność wychwytywania ciepła za pomocą bardziej wydajnego systemu. Pomyślałem, że stosując określony system, przyniosę więcej kalorii, gdy słońce mocno przypieka. Ale może się mylę.

Dla przykładu w tej chwili uzyskuję dziennie przy lekko słonecznej pogodzie dwa stopnie na 2800 litrach wody między rankiem a wieczorem. Co daje mi około 6,5kWh dostępne na noc. Chciałbym zwiększyć ilość zmagazynowanej energii na bardzo zimne dni, ponieważ obecnie nie jestem samowystarczalny samym magazynowaniem, trochę energii muszę dowozić instalacją gazową propan, gdy temperatura w nocy jest w okolicach 0 stopni.

Cordialement
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264




przez chatelot16 » 09/11/12, 23:11

aby kolektor słoneczny był skuteczny w zimie, musi być również skuteczny dość szybko: nie może stracić 2 godzin przed rozpoczęciem nagrzewania: dlatego blacha z rurami miedzianymi 6 mm zespawana zygzakiem powyżej ... zwłaszcza brak zbyt masywnego grzejnika rekuperacyjnego za długo się nagrzewać
0 x
BobFuck
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 04/10/12, 16:12
x 2




przez BobFuck » 09/11/12, 23:23

Swoją drogą ile masz mXNUMX na czujniki?
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 10/11/12, 11:19

chatelot16 napisał:aby kolektor słoneczny był skuteczny w zimie, musi być również skuteczny dość szybko: nie może stracić 2 godzin przed rozpoczęciem nagrzewania: dlatego blacha z rurami miedzianymi 6 mm zespawana zygzakiem powyżej ... zwłaszcza brak zbyt masywnego grzejnika rekuperacyjnego za długo się nagrzewać


Tak, bardzo dokładnie, i czytaj na wikipedii dyfuzyjność i przewodzenie ciepła, aby zrozumieć bezwładność cieplną.
Zimą trzeba dobrze izolować, stąd pod próżnią trochę lepiej.

Zobacz stronę APPER pełną informacji, porad i osiągnięć.

W prostym kolektorze bardzo drogie rurki miedziane są bezużyteczne, prosta plastikowa rura 16 mm zwinięta z 20 € na 100 m wystarczy i działa równie dobrze, ponieważ ogromna przewodność cieplna miedzi jest w tym przypadku bezużyteczna, jeśli myśli się po przeczytaniu podstaw przewodności cieplnej.
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264




przez chatelot16 » 10/11/12, 13:34

przewodnictwo miedzi jest bezużyteczne: plastik może wystarczyć… ale platyna nie spawa się na blasze: konieczne jest położenie rur o powierzchni równej powierzchni czujnika… zajmuje to dużo czasu podgrzać

z blachą ocynkowaną 0,5mm i rurami spawanymi co 5cm to nie jest źle

Myślałem też o blasze aluminiowej giętej co 10cm o kształcie dostosowanym do zaklinowania rurki polietylenowej 16mm...ale to wymaga przemysłowej metody składania...stara dobra rura miedziana przyspawana do cyny na blasze pozostaje najprostszym sposobem
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 10/11/12, 13:41

Moim zdaniem przewodność cieplna powietrza w nim jest wystarczająca, bez szwu, z czarnego plastiku, który można obliczyć za pomocą konwekcji termicznej (czyli 5 mm nieruchomego powietrza), z dość bliskimi rurami 16 mm (patrz bezpretensjonalne czujniki i APP!! ).
Wszystko to jest mierzalne w prostych testach, aby uniknąć komplikowania i prawie bezużytecznego, droższego!!!
0 x
BobFuck
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 04/10/12, 16:12
x 2




przez BobFuck » 10/11/12, 14:17

Pytałem Cię o powierzchnię jaką masz, bo masz kilka opcji. Istnieje kompromis między kosztem czujnika (załóżmy na m²) a jego wydajnością.

Przy stałym budżecie, jeśli masz dużo miejsca, bardzo tani czujnik na m², o niezbyt strasznej wydajności, może wyprodukować więcej niż droższy czujnik na m² i wydajniejszy, ale mniejszy.

Z drugiej strony, jeśli masz mało miejsca, musisz więcej pracować nad plonem...
0 x

Wróć do „Bistro: życie w witrynie, wypoczynek i relaks, humor i towarzyskość oraz ogłoszenia”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 270