MOB bez paroizolacji

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
airsp
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 50
Rejestracja: 11/05/10, 22:04

MOB bez paroizolacji




przez airsp » 22/11/11, 01:04

Bonjour à tous,

Uważnie studiuję MOBy i chciałbym, aby były dobrze izolowane (zwłaszcza od ciepła).

Jednocześnie chciałbym mieć oddychające ściany i dlatego chciałbym obejść się bez paroizolacji lub paroizolacji.

Myślałem o wykonaniu szalunków z betonu wapienno-konopnego.
Brak paroizolacji i nałożenie na nią tynku ziemnego lub wapiennego.

Problem: nie jest zbyt izolujący, niezbyt spleciony, dość kosztowny i czasochłonny w realizacji.

Czy masz jakies pomysły ?
Izolacja 15cm w środku zatopiona np. w konopnym betonie?

dziękuję
0 x
Avatar de l'utilisateur
minguinhirigue
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 447
Rejestracja: 01/05/08, 21:30
Lokalizacja: Strasburg
x 1




przez minguinhirigue » 22/11/11, 13:49

Witam,

Planujesz zbudować MOB z nieco cienkimi ścianami, jedynym rozwiązaniem dla tego, co opisujesz, jest panel izolacyjny do powlekania. W zależności od budżetu i zainteresowania ekologią, tego typu panele znajdziesz w polimerach, różnej wełnie mineralnej, ale także wełnie konopnej i wełnie drzewnej.

Jeśli szukasz zarówno dobrej ochrony termicznej, tynku wapiennego, jak i oddychającej ściany z MOB, możemy zaoferować coś takiego:
1) gliniane panele wewnętrzne, plus warstwa wykończeniowa.
2) elastyczną izolację o wybranej grubości słupków (np. Isolant Métisse ze względów ekologicznych i społecznych).
3) panel zewnętrzny do typu płaszcza STEICO Protect 40mm ou Osłona Isonatu lub Energia Homatherm +

Izolacja w środku może mieć różną gęstość w zależności od potrzeb przesunięcia fazowego (dach czy nie, jakość warstwy wewnętrznej?).

Osobiście uważam za wstyd budować całkowicie drewniany budynek tylko po to, żeby go pobielić, ale każdy ma takie upodobania.

Powodzenia.
0 x
tdahlent
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 20/10/10, 14:37




przez tdahlent » 23/11/11, 15:11

Co do paroizolacji się mylisz.
Oddychające ściany to nieporozumienie w budownictwie. Jest to bardzo atrakcyjne, ale nie sprawdza się, zwłaszcza przy francuskiej metodzie budowy (izolacja od wewnątrz).
Ryzykujesz utworzenie punktu rosy, który ostatecznie zwilży twoją izolację i witaj renowacji!
Ponadto uważa się, że oddychanie uwalnia nieświeże powietrze, podczas gdy to oddychanie jest do tego niewystarczające (taka jest rola wentylacji manualnej i CMV).

Uwierz mi, paroizolacja pozostaje najlepszym sprzymierzeńcem.
Zobacz dokumentację DELTA:
http://www.doerken.de/bvf-fr/pdf/prospe ... etique.pdf

Z drugiej strony, aby ochronić Cię przed upałem pod tarasem na dachu, w SOPREMA jest całkiem sporo produktów (hydroizolacja refleksyjna). Do zobaczenia na ich stronie.
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 23/11/11, 15:17

Podstawowa fizyka punktu rosy to naprawdę paskudna, paskudna rzecz, którą łatwo źle zrozumieć!!!

Zwłaszcza w USA z prawie 38°C i 100% wilgotnością latem przez miesiąc i czasami -30°C zimą!

Ich drewniane, klimatyzowane domy kompletnie gniją!!!
0 x
tdahlent
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 20/10/10, 14:37




przez tdahlent » 23/11/11, 15:20

Jest jasne. Koncentruję się tylko na naszych regionach o klimacie umiarkowanym. Kalkulacja dla Indii Zachodnich czy dla USA jest zupełnie inna.

Ale mówiąc prościej, musisz mieć wartość Sd wewnątrz (paroizolacja) 5 do 6 razy większą niż na zewnątrz (usztywnienie lub inne). Stąd zalecenia przy Sd > 18 metrów.
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 23/11/11, 21:03

0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 23/11/11, 23:11

kiedy na zewnątrz jest zimno, bezwzględnie musi być bardziej szczelna wewnątrz niż na zewnątrz: po co blokować paroizolację po wewnętrznej stronie izolacji?

jeśli szczelność po stronie wewnętrznej jest przeciętna, strona zewnętrzna musi być dobrze wentylowana: grozi to uszkodzeniem izolacji przez zbyt duże przeciągi

oczywiście w czasie upałów z klimatyzacją konieczne byłoby umieszczenie paroizolacji na zewnątrz izolacji, aby była dobra przez wszystkie pory roku w krajach, w których klimatyzacja jest niezbędna, konieczne byłoby umieszczenie izolacji między 2 paroizolacjami a izolacją wentylacji mechanicznej sprawdzać
0 x
Avatar de l'utilisateur
minguinhirigue
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 447
Rejestracja: 01/05/08, 21:30
Lokalizacja: Strasburg
x 1




przez minguinhirigue » 30/11/11, 08:45

Nie zadaję sobie pytania o USA czy Indie Zachodnie, ograniczam się do klimatu europejskiego...

Paroizolacja może się przydać, nie jestem przeciwny.
Ale jeśli chodzi o dom z drewnianą ramą, zgadzam się, że migracja pary wodnej w naturalny sposób trochę oczyszcza powietrze w pomieszczeniu (w porównaniu z wieloma innymi to za mało). inne zanieczyszczenia, wymagana jest odpowiednia naturalna lub mechaniczna wentylacja).

Rzeczywiście, wszyscy wolimy dobrą skórzaną lub gore-texową kurtkę niż starą kurtkę k-way lub nieprzemakalną... Ściany domu są takie same!
Po co stosować paroizolację, która jest bardzo wymagająca, ponieważ każdy punkt infiltracji (np. gwóźdź) nieuchronnie prowadzi do miejscowej kondensacji, podczas gdy przy odpowiednim doborze warstw ściany możliwe jest delikatne rozproszenie pary wodnej w każdym miejscu, jednocześnie ograniczając lokalną kondensację wokół słabych punktów (ramy okienne, kanały, mocowania w ścianie, gniazdka elektryczne, kanały powietrzne itp.).

Więc paroizolacja, kiedy możesz się bez niej obejść, zróbmy to.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 304