Piekarnik, piekarnik parowy, płyta słoneczna

Energia słoneczna we wszystkich jej formach: ogrzewania słonecznego, ciepła woda, wybierając kolektor słoneczny, koncentracja słoneczne, piece i kuchenki słoneczne, przechowywania energii słonecznej przez bufor ciepła słonecznego, basen, klimatyzację i zimna słonecznego ..
Pomoc, doradztwo, instalacje i przykłady osiągnięć ...
seb1000
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 55
Rejestracja: 02/05/11, 11:05

Piekarnik, piekarnik parowy, płyta słoneczna




przez seb1000 » 29/05/11, 13:21

Witam wszystkich,

zgodnie z obietnicą w innym temacie: wrzucę tutaj wszystkie etapy budowy tego, co nazwę piekarnikiem, który w rzeczywistości nim nie jest, przynajmniej na razie.

po pierwsze: jeśli ktoś zdecyduje się naśladować lub zainspirować się tym, co zrobiłem, radzę mu przeczytać wszystko, ponieważ później wykryto błędy redakcyjne: zostaną wyjaśnione i rozwiązane, mam nadzieję…

projekt, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem: będzie skalowalny.
1) budowa reflektora o szlifie parabolicznym (który będę w skrócie nazywał parabolą) z ogniskiem (którego tak naprawdę nie ma) handlarzem ryb wspartym na "stoliku".

2) poprawki z odbłyśnikami na górnej, zamkniętej obudowie typu piekarnik… Jeszcze mnie tam nie ma…. : Lol:

3) kolejna poprawa...

Jestem otwarty na wszelką krytykę lub pytania, aby niektóre etapy produkcji były bardziej czytelne lub zrozumiałe.


Obliczenia:
Nie będę opisywać wszystkiego, ale w kilku słowach:
musieliśmy pomyśleć o kształcie tej paraboli, to znaczy o współczynniku a z y = ax²
gdzie a = 1 / (4f)
f: odległość między ogniskiem a wierzchołkiem paraboli.
Wahałem się między f = 0,35 a f = 0,40. i zdecydowałem się na 0,35 z tego prostego powodu, że byłem zmęczony myśleniem : Mrgreen:

palenisko nie może być zbyt wysokie, aby nie trzeba było wchodzić po drabinie, aby nadzorować sprzedawcę ryb.
parabola nie może być zbyt „wklęsła”. ponieważ parabola będzie zorientowana regularnie, aby podążać za ścieżką i wysokością słońca. parabola nie może zatem opierać się o ziemię: musi mieć możliwość obracania się, aby nadawała się do użytku podczas przesilenia letniego lub zimowego. (może być używany nie do gotowania, ale przynajmniej do testowania)
Ostatnio edytowane przez seb1000 10 / 06 / 11, 00: 49, 5 edytowany raz.
0 x
seb1000
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 55
Rejestracja: 02/05/11, 11:05




przez seb1000 » 29/05/11, 14:21

obrazek dla jasności:

Obraz

danie składać się będzie z luster o wymiarach 70cm x 10cm
dokładna długość paraboli nie jest określona, ​​celowo będzie za długa, bo łatwiej będzie ją skrócić niż wydłużyć.

czarna część TU: to dolna część sprzedawcy ryb (około 10 cm szerokości).

padające promienie słońca są w kolorze pomarańczowym (i oczywiście nie przejdą przez lusterka wbrew schematowi)

promienie odbijane przez lustra są w kolorze różowym.

brązową częścią będzie kawałek drewna umożliwiający obracanie czaszy wokół osi wyśrodkowanej w ognisku.

na zielono: ziemia.

szanse na tracer przypowieść:
przede wszystkim talerz (który będzie służył do trzymania luster) składa się z 3 drewnianych łuków o wysokości 8 cm (myślę, że trochę więcej byłoby lepiej), a następnie zostanie wzmocniony.
(wymiary podane są w zamówieniu)

Obraz

pierwszy punkt jest przesunięty o 10 cm w stosunku do krawędzi deski, aby umożliwić późniejsze zamocowanie nóg, co umożliwi obrót tej paraboli. Z całą pewnością zaplanowałem zbyt duży jako środek ostrożności.
Ostatnio edytowane przez seb1000 10 / 06 / 11, 00: 51, 1 edytowany raz.
0 x
seb1000
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 55
Rejestracja: 02/05/11, 11:05




przez seb1000 » 29/05/11, 14:31

przecięcie paraboli:
parabola została narysowana zgodnie ze współrzędnymi podanymi powyżej.

Obraz

faktycznie można zaobserwować, że są trzy deski, trzymane razem zaciskami połączonymi, a nawet wycelowanymi w siebie: po to, żeby jednocześnie przeciąć 3 łuki paraboli i żeby były jak najbardziej identyczne.

Obraz
Ostatnio edytowane przez seb1000 29 / 05 / 11, 14: 42, 2 edytowany raz.
0 x
seb1000
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 55
Rejestracja: 02/05/11, 11:05




przez seb1000 » 29/05/11, 14:34

Wyciąłem dolną część tych 3 łuków paraboli:

Obraz

następnie pociągnięcie szlifierki w celu ujednolicenia cięć.


i tu jestem w pogotowiu, bo brakuje mi kilku lusterek do przygotowania układu górnego cięcia.
lustra zostaną wycięte pod koniec dnia i przy odrobinie szczęścia: zdjęcie moich 3 łuków paraboli na wieczór!
0 x
seb1000
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 55
Rejestracja: 02/05/11, 11:05




przez seb1000 » 31/05/11, 18:56

lusterka są wycięte.
nie wszystkie mają dokładnie taką samą szerokość, ale wszystkie mają 70 cm długości.
jak tylko przestanie padać, atakuję górne wycięcie paraboli.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 31/05/11, 19:13

Uh, chcesz zrobić piekarnik paraboliczny, o to chodzi?

W każdym razie dziękuję za tę prezentację!

Jakiego programu do geometrii używasz? : Idea: :?
0 x
seb1000
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 55
Rejestracja: 02/05/11, 11:05




przez seb1000 » 03/06/11, 09:59

to musi być naprawdę imię :-)

oprogramowanie do geometrii to geogebra. wcale nie jest źle, a jeśli masz wokół siebie dzieci, to z pewnością korzystają z tego w szkole.

jest darmowy i łatwy do pobrania: możesz zrobić wiele różnych rzeczy i dość łatwo przy odrobinie praktyki.
0 x
chrisleblay
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 134
Rejestracja: 16/06/07, 01:35
x 4




przez chrisleblay » 05/06/11, 23:18

To jest projekt. Wyraźnie widzimy promienie odbite w kolorze różowym. Do jakiej średnicy dochodzisz w ognisku?
0 x
seb1000
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 55
Rejestracja: 02/05/11, 11:05




przez seb1000 » 07/06/11, 21:54

ognisko to cylinder ogniskowy o długości 70 cm (długość zwierciadeł) i średnicy 10 cm (zwierciadła) w teorii.
w praktyce jest trochę bardziej rozłożony ale średnicę podam po zakończeniu mocowania lusterek.

trzeba by było zmniejszyć rozmiar zwierciadeł, aby zmniejszyć średnicę cylindra ogniskującego… ale tak… ale nie….

moje cięcie zostało wykonane wyrzynarką i jestem całkiem zadowolony z mojej precyzji, nie chcąc się chwalić, ponieważ zrobiłem test układając lustra bez ich klejenia iz 15 (około) luster tylko 2 wysłały światło poza oczekiwane miejsce.
Rozwiążę ten problem, umieszczając bardzo mały drewniany klocek lub trochę więcej kleju pod problematycznymi lusterkami.

moje błędy cięcia muszą być mniejsze niż około 1 lub 2 mm, aby uzyskać odpowiedni wynik (jest to oszacowanie, które dokładniej przetestuję w następny słoneczny dzień): dla lustra o szerokości 10 cm zmiana nachylenia jest 2 razy większa niż gdybym użył luster o szerokości 5 cm.
dlatego ten aspekt należy wziąć pod uwagę przy wyborze szerokości lusterek.

podczas wycinanek wyciąłem jeszcze kilka pasków o szerokości 8cm, przedstawiłem je i precyzja ogniskowej pozostała prawie bez zmian.
wyjaśnienie: lusterka 8cm nie spadły z powodu niedoskonałości cięcia.

jeszcze jeden aspekt do rozważenia: ognisko 1 cm nie ma dla mnie żadnej przewagi w porównaniu z ogniskiem 10 cm, ponieważ chcę podgrzać danie (danie rybne), które ma więcej niż 10 cm, i tyle samo podgrzać danie rybne na całej jego powierzchni. (dolny i prawdopodobnie boczny)
0 x
chrisleblay
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 134
Rejestracja: 16/06/07, 01:35
x 4




przez chrisleblay » 08/06/11, 00:31

Tak, rzeczywiście 10 cm ogniska wydaje się wystarczające
do podgrzewania jedzenia.

Jak zamierzasz naprawić lusterka?

Jeśli masz inne zdjęcia, chętnie je obejrzę.
0 x

Powrót do "energia słoneczna: kolektory energii słonecznej CESI, ogrzewania, ciepłej wody, piecyki i kuchenki słoneczne"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 158