Wybór czujnika do śledzenia słonecznego

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
ojal
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 89
Rejestracja: 13/10/07, 16:28
x 5

Wybór czujnika do śledzenia słonecznego




przez ojal » 03/05/11, 00:17

Witam,

W ramach różnych projektów solarnych chcę wykonać czujnik, który pozwoli mi uchwycić pozycję słońca.

Przeczytałem tutaj kilka dyskusji i wydaje się, że zalecanym rozwiązaniem jest użycie diody LED, wielu dokumentów na stronie REDROCK: http://bit.ly/kXIkPc

Zastanawiam się, dlaczego po prostu nie użyć fotorezystorów? Są to elementy elektroniczne wykonane w taki sposób, że ich rezystancja zmienia się wraz z natężeniem światła, podczas gdy użycie diod LED jest „stronniczym” użyciem diod LED…

Czy diody LED miałyby jakąś szczególną zaletę?

Z góry dziękuję za odpowiedzi ;-)
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 03/05/11, 02:24

Obie, z fotodiodami i fotozystorami do dodania do listy, tj. wszystkie cztery działają z różnymi zespołami, ale małe, niedrogie diody LED mają już wbudowaną soczewkę, która czyni je bardziej kierunkowymi, soczewkę, którą należy dodać do fotorezystora (lub z długim rura z przodu).
Z grubsza każdy półprzewodnik tworzy detektor światła, diodę lub tranzystor z otwartą obudową na słońcu.

Możemy nawet zmierzyć wg nagrzewanie izolowanej powierzchni na słońcu pod soczewką, parabolą lub na dnie długiej tuby napięciem na taniej diodzie, napięcie, które zmienia się wraz z temperaturą, dlatego każda dioda lub tranzystor tworzy czujnik temperatury, który wychwytuje ciepło związane ze światłem słonecznym!

Ceny różnią się dość mocno, zwłaszcza dla zagrożonych modeli w niektórych starych składach!!
0 x
ojal
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 89
Rejestracja: 13/10/07, 16:28
x 5




przez ojal » 04/05/11, 12:04

Wyobrażam sobie, że jeśli zaprojektowano fotodiody, to dlatego, że muszą zapewniać coś więcej niż zwykłe diody, prawda?

Położyłem woltomierz na diodzie LED w słońcu i w każdym razie robi wrażenie pod względem napięcia ...
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 04/05/11, 14:29

Położyłem woltomierz na diodzie LED w słońcu i w każdym razie robi wrażenie pod względem napięcia ...

słońce imponuje energią 1KW/m2 i dlatego mała dioda LED z soczewką która się skupia otrzymuje 100mW/cm2 a więc na swojej powierzchni o średnicy 5mm zbliża się z 20mW swojej maksymalnej mocy!!

Z małym szkłem powiększającym słońce pali bardzo mocno!
W ten sposób mierzymy całą energię słoneczną marnowaną na naszych dachach latem, która mogłaby ogrzewać nas zimą za darmo i na zawsze bez niebezpiecznej energii jądrowej!!
http://www.dlsc.ca/DLSC_Brochure_f.pdf

Wyobrażam sobie, że jeśli zaprojektowano fotodiody, to dlatego, że muszą zapewniać coś więcej niż zwykłe diody, prawda?

Oczywiście w zależności od potrzeb zwykła dioda posiada puszkę odcinającą światło i dlatego potrzebna jest co najmniej jedna puszeczka z okienkiem.
Tranzystor z wyciętą obudową staje się dobrym fototranzystorem!!
Ponadto diody te wykrywają więcej podczerwieni niż widzialnej, dlatego opracowano różne diody i fototranzystory o różnych czułościach, a nawet diody LED, które wytwarzają światło widzialne w przeciwnym kierunku prądem, a nie tylko podczerwień.
Są bardzo drogie do precyzyjnych pomiarów.

Do wykrycia orientacji słońca wystarczy tania dioda LED. Może umrzeć nawet od zbytniego nasłonecznienia.
0 x
ojal
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 89
Rejestracja: 13/10/07, 16:28
x 5




przez ojal » 04/05/11, 17:28

Więc pójdę z tymi małymi diodami LED...

Spróbuję jeszcze scharakteryzować niektóre diody LED głównie na podstawie ich kąta padania promieni świetlnych...
@ podążać...
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 04/05/11, 17:44

Bardzo dobrze, możemy do nich dodać małą plastikową soczewkę, jeśli to konieczne, lub nawet mieć dwie równolegle, małą kierunkową i drugą bardzo dyrektywną.
0 x
ojal
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 89
Rejestracja: 13/10/07, 16:28
x 5




przez ojal » 18/05/11, 17:56

Wracam do Was, bo nie robię postępów w badaniach...
Jak już wspomniano, kiedy mierzę napięcie na zaciskach diody LED, wyraźnie widzę wzrost napięcia, aż do osiągnięcia określonego progu w zależności od modelu diody LED.
To napięcie jest rzędu 1,5 V.

Problem polega na tym, że nie mogę zmierzyć tego napięcia przez przetwornik analogowo-cyfrowy, który znajduje się na płytce, z której korzystam, czyli w tym przypadku jest to ARDUINO...

Na a forum ARDUINO, powiedziano mi, że nie mogę zmierzyć tego napięcia, ponieważ dioda LED tak naprawdę nie wytwarza napięcia, tylko bardzo niską intensywność ...

Czy rozumiesz, dlaczego mogę zmierzyć napięcie za pomocą woltomierza, skoro nie mogę go zarejestrować przez mój konwerter A/D ...??

Z góry dziękuję za wpłaty ;-)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364




przez Forhorse » 18/05/11, 21:08

Już spróbuj ze wzmacniaczem operacyjnym jako obserwatorem, być może z niewielkim wzmocnieniem
0 x
ojal
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 89
Rejestracja: 13/10/07, 16:28
x 5




przez ojal » 18/05/11, 21:50

Forhorse napisał:Już spróbuj ze wzmacniaczem operacyjnym jako obserwatorem, być może z niewielkim wzmocnieniem


Witam Forhorse,

Dochodzę do swoich granic w elektronice... Zamierzam przebukować AOP, mam pod ręką tylko LM741...
Czy możesz mi wyjaśnić w kilku linijkach problem, który mam i doradzić mi w sprawie montażu?

dziękuję ;-)
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 19/05/11, 04:40

Które ARDUINO spośród tych:
http://fr.wikipedia.org/wiki/Arduino
http://arduino.cc/en/Main/Hardware

Jakie są impedancje wejść przetwornic,,,

Woltomierz ma około 1 megaoma i musisz znać konwerter, który może wynosić od 1 do 10 KOhm, jeśli jest szczątkowy ????.
Koniecznie przeczytaj instrukcje do ARDUINO i jego mikroprocesora!!!

Przeczytaj stronę 195: Zalecane 10 KOhm lub zwolnij, aby wydłużyć czas konwersji!!
http://www.atmel.com/dyn/resources/prod ... oc2486.pdf
Spróbuj z napięciem o niskiej impedancji 10 KOhm pochodzącym z akumulatora, a następnie z bardzo jasną diodą LED, która zapewnia dobry prąd ...
lub wzmacniacz operacyjny ... (LM 324 lub LF 356 łatwiejszy niż 741), patrz uwagi aplikacyjne National Semiconduteur)
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 201