PV: scentralizowany falownik czy mikroinwerter?

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
Lou Garou
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 26/07/22, 11:06
x 3

PV: scentralizowany falownik czy mikroinwerter?




przez Lou Garou » 26/07/22, 11:22

Jestem w trakcie konsultacji w zakresie montażu paneli fotowoltaicznych.

Niektórzy przysięgają na scentralizowany falownik, inni na mikroinwertery. Czy możesz mnie pokierować? Jakie są plusy/minusy każdego z nich?

Z góry dziękuję za radę

Lou Garou
2 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2214
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Scentralizowany falownik czy mikroinwerter?




przez phil59 » 27/07/22, 15:58

Dla jakiego typu instalacji najpierw, jaka jest obietnica produkcji, jaka orientacja, nachylenie, zainstalowane kWp?????

Zainstalowany 1 kWp daje około 1000 kWh rocznie, według różnych kryteriów, tylko w dzień, niekoniecznie wtedy, gdy tego potrzebujesz.

Mam tylko 4 małe panele każdy z mikro falownikiem.

Jeśli zainstaluję więcej, postawię falownik hybrydowy, aby móc mieć ewolucję „magazynową” na akumulatorze.

Obecnie instalacja wykonana przez profesjonalistę, z wszystkimi dokumentami, które chodzą dobrze, kosztuje około 5-7000 euro za 3 kWp.

Jeśli robisz to sam, taniej, ale niekoniecznie wszystkie papiery, które wychodzą dobrze. (Nie zrobiłem tego sam).

Panele, generalnie nie za bardzo się bać, za 50 lat powinny nadal działać przy 20% mniejszej pojemności, więc nie martw się.

Falownik ma około 10 lat.

Cień na panelu z falownikiem może obniżyć całą produkcję, z mikro falownikami będziesz miał tylko panel „w cieniu”, który będzie produkował mniej.

Mikrofalowniki, droższe, ale w przypadku awarii nie tracisz całej swojej produkcji....
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
Lou Garou
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 26/07/22, 11:06
x 3

Re: Scentralizowany falownik czy mikroinwerter?




przez Lou Garou » 27/07/22, 17:08

Dziękuję za odpowiedź Phil59.
Zwróciłem się do 3 instalatorów z prośbą o zamontowanie paneli fotowoltaicznych do zasilania mojego domu i odsprzedanie nadwyżki firmie EDF. Mieszkam w Prowansji, dom jest skierowany na południe, zawias dachu 15 °. Na razie instalatorzy odpowiadają i obliczają, jaką moc zainstalować na podstawie mojego zużycia (3900 kWh w 2021 r.). Być może zbliżamy się do 3kwh (8 paneli).
Na razie mam odpowiedź, dostawca A: moc pola fotowoltaicznego: 4kwc, 10 paneli, scentralizowany falownik Fronius Primo 3.0-1, załatwia formalności = 9965€
Właśnie otrzymałem dostawcę B (duża grupa), który według swoich obliczeń oferuje mi instalację z mikroinwertery, 4 panele lub 1,4kwh za 10500 euro lub 6 paneli lub 2,25kwh za 12500 euro, załatwia formalności, czekam na odpowiedź od 3, który również poleca mikroinwertery.
Oczywiście zauważam, że daleko mi do ceny, o której wspominasz!
Pozwolę sobie przypomnieć moje początkowe pytanie: jakie są zalety/wady scentralizowanego falownika w stosunku do mikroinwerterów?
Z góry dziękuję za wszystkie twoje doświadczenia.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11042

Re: PV: scentralizowany falownik czy mikroinwerter?




przez Christophe » 27/07/22, 19:32

Mikroinwertery są interesujące tylko w przypadku dużych masek słonecznych na panelach słonecznych, aby uniknąć blokowania ciągów...

A w budownictwie zasada jest prosta: im prostsze, tym dłużej trwa!

30 mikroinwerterów zamiast scentralizowanego jest 30 razy bardziej narażone na awarię!

Mam duże wątpliwości co do trwałości elektroniki mikroinwertera przez ponad 10 lub 15 lat, biorąc pod uwagę znaczne różnice w warunkach klimatycznych! Szczególnie przegrzanie latem!

Więc radzę mieć scentralizowany falownik... chyba że masz duże maski przeciwsłoneczne...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11042

Re: Scentralizowany falownik czy mikroinwerter?




przez Christophe » 27/07/22, 19:36

LouGarou napisał:Dziękuję za odpowiedź Phil59.
Zwróciłem się do 3 instalatorów z prośbą o zamontowanie paneli fotowoltaicznych do zasilania mojego domu i odsprzedanie nadwyżki firmie EDF. Mieszkam w Prowansji, dom jest skierowany na południe, zawias dachu 15 °. Na razie instalatorzy odpowiadają i obliczają, jaką moc zainstalować na podstawie mojego zużycia (3900 kWh w 2021 r.). Być może zbliżamy się do 3kwh (8 paneli).
Na razie mam odpowiedź, dostawca A: moc pola fotowoltaicznego: 4kwc, 10 paneli, scentralizowany falownik Fronius Primo 3.0-1, załatwia formalności = 9965€
Właśnie otrzymałem dostawcę B (duża grupa), który według swoich obliczeń oferuje mi instalację z mikroinwertery, 4 panele lub 1,4kwh za 10500 euro lub 6 paneli lub 2,25kwh za 12500 euro, załatwia formalności, czekam na odpowiedź od 3, który również poleca mikroinwertery.
Oczywiście zauważam, że daleko mi do ceny, o której wspominasz!
Pozwolę sobie przypomnieć moje początkowe pytanie: jakie są zalety/wady scentralizowanego falownika w stosunku do mikroinwerterów?
Z góry dziękuję za wszystkie twoje doświadczenia.


Czy jest zintegrowany czy na dachu?

Bo to szalone ceny w €/Wc!

Niezintegrowana instalacja słoneczna kosztuje obecnie od 1.5 do 2 euro za Wp (bliżej 1.5) z już dobrą marżą dla instalatora!

Oczywiście margouliny polecają mikroinwertery: zwiększa to ich marżę. : Lol: : Lol: : Lol:

Tutaj porównaj ceny z tymi, w których kupiłem moją w Alma Solar: https://www.econologie.com/installer-de ... ergetique/ (dostarczają we Francji...)

Myślę, że weźmiesz swoje cytaty i wykorzystasz je w WC : Lol: : Lol: : Lol:
0 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2214
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Scentralizowany falownik czy mikroinwerter?




przez phil59 » 27/07/22, 19:38

Myślę, że to bardzo drogie, jak na to, co montujesz, nawet przy odsprzedaży do „innego EDF”!

Przy nachyleniu 15° jest wspaniały czerwiec-lipiec...

Wielkie miesiące przypadają od kwietnia do września, po czym znacznie spada, zwłaszcza przy nachyleniu 15°.

Powiemy, że wyprodukujesz 4000 kWh/rok, jeśli wszystko odsprzedasz, to będzie to 400 € rocznie... 10 centów za kWh odsprzedaży.

Przy 10 000 euro minęło 25 lat, aby się amortyzować, i to nie są ceny rynkowe… zakres, nawet przy wzroście, pozostaje na poziomie 5-7000 euro za 3 kWp.

Panele wytrzymają długo, ale falownik kosztuje około 1000-1500 € przez 10 lat...

Odsprzedaż za 10 centów, nie wydaje mi się, żeby to było rozwiązanie.
Jakie jest twoje chwilowe zużycie, które masz zawsze, zegarki urządzenia, pudełko itp ....

Jeśli to pokryjesz, biorąc pod uwagę twoje zużycie, 1-2 panele mogą wystarczyć w dużej mierze bez odsprzedaży...

Moje szumy w tle, zużycie domu zawsze około 200Wh, a mam zainstalowane 0,760 kWp, za dużo na lato, za mało zimą, na północy Francji, a panele pochyłe, zoptymalizowane, na zimę, o godz. 60°. W ten sposób oddaję do sieci około 100 kWh za darmo, a gdybym mi płacił, to byłoby to 10€/rok...

Ale moja instalacja kosztowała mnie, z zainstalowanym przeze mnie OCCAZ, około 260 euro. Amortyzacja za 2.5 roku.

Innym rozwiązaniem byłoby umieszczenie baterii lub "wirtualnej" baterii, aby zobaczyć, może być ciekawsze niż odsprzedaż.
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2658

Re: PV: scentralizowany falownik czy mikroinwerter?




przez sicetaitsimple » 27/07/22, 19:49

Christophe napisał:[....aby uniknąć blokowania ciągów...[/b]


Ach blokowanie sznurka, to straszne .....
0 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2214
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: PV: scentralizowany falownik czy mikroinwerter?




przez phil59 » 27/07/22, 19:56

sicetaitsimple napisał:
Ach blokowanie sznurka, to straszne .....


Zablokowanie instrumentu dętego jest trudne...

24072022.JPG
conso 24072022.JPG (38.57 KiB) Obejrzano 9051 razy


Oto moje zużycie 24, nocne szczyty, to było podczas ładowania samochodu elektrycznego, ładowanego przy około 07 kW.

Pogoda była ładna i nikogo nie było w domu.

Dobrze przemyślany np. cień kominka...

Mnożenie niepowodzeń, tak, ale małe niepowodzenia. Brak blokady produkcyjnej, ale znacznie droższy, tak, to na pewno.

Ale 15°, na zimę, nie powinno być ogromne w produkcji zimowej....

Aby sytuować, jestem w zużyciu energii elektrycznej, na poziomie 10-12 000 kWh / rok ....
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11042

Re: Scentralizowany falownik czy mikroinwerter?




przez Christophe » 27/07/22, 20:08

Christophe napisał:
LouGarou napisał:Dziękuję za odpowiedź Phil59.
Zwróciłem się do 3 instalatorów z prośbą o zamontowanie paneli fotowoltaicznych do zasilania mojego domu i odsprzedanie nadwyżki firmie EDF. Mieszkam w Prowansji, dom jest skierowany na południe, zawias dachu 15 °. Na razie instalatorzy odpowiadają i obliczają, jaką moc zainstalować na podstawie mojego zużycia (3900 kWh w 2021 r.). Być może zbliżamy się do 3kwh (8 paneli).
Na razie mam odpowiedź, dostawca A: moc pola fotowoltaicznego: 4kwc, 10 paneli, scentralizowany falownik Fronius Primo 3.0-1, załatwia formalności = 9965€
Właśnie otrzymałem dostawcę B (duża grupa), który według swoich obliczeń oferuje mi instalację z mikroinwertery, 4 panele lub 1,4kwh za 10500 euro lub 6 paneli lub 2,25kwh za 12500 euro, załatwia formalności, czekam na odpowiedź od 3, który również poleca mikroinwertery.
Oczywiście zauważam, że daleko mi do ceny, o której wspominasz!
Pozwolę sobie przypomnieć moje początkowe pytanie: jakie są zalety/wady scentralizowanego falownika w stosunku do mikroinwerterów?
Z góry dziękuję za wszystkie twoje doświadczenia.


Czy jest zintegrowany czy na dachu?

Bo to szalone ceny w €/Wc!

Niezintegrowana instalacja słoneczna kosztuje obecnie od 1.5 do 2 euro za Wp (bliżej 1.5) z już dobrą marżą dla instalatora!

Oczywiście margouliny polecają mikroinwertery: zwiększa to ich marżę. : Lol: : Lol: : Lol:

Tutaj porównaj ceny z tymi, w których kupiłem moją w Alma Solar: https://www.econologie.com/installer-de ... ergetique/ (dostarczają we Francji...)

Myślę, że weźmiesz swoje cytaty i wykorzystasz je w WC : Lol: : Lol: : Lol:


Aby trochę sprowadzić do ziemi, oto prawdziwe ceny na koniec 2021 r. za zdemontowane panele słoneczne.... trzeba dodać dostawę (150 do 300 €), instalację (około 2000 €) i falownik (500 do 1500 € )..chyba że pozujesz... Niektórzy ludzie to robią!

W końcu za toaletę „pod klucz” powinieneś zapłacić od 1.5 € do 2 €. . . poza tym jest jasne i jasne zawyżenie rachunków!

Właśnie zaktualizowałem tabelę artykułu, który był dość trudny do zrozumienia tutaj, jest łatwiejszy do zrozumienia: Alma solar sprzedała wszystkie panele słoneczne po cenie publicznej bez VAT za mniej niż 0.5 euro za toaletę pod koniec 2021 r. : https://www.econologie.com/installer-de ... ergetique/

Obraz

Ceny Alma Solar nieco się od tego czasu zmieniły, ale nie aż tak bardzo: https://www.alma-solarshop.fr/235-panneaux-solaires#/

Krótko mówiąc, myślę, że możesz przypomnieć firmom o swoich 3 ofertach, zwłaszcza ostatnich 2, i zapytać je szczerze czy dostarczają wazelinę z instalacją solarną, czy nie!!!

: Lol: : Lol: : Lol: : Lol: : Lol: : Lol:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11042

Re: PV: scentralizowany falownik czy mikroinwerter?




przez Christophe » 27/07/22, 20:17

phil59 napisał:
sicetaitsimple napisał:
Ach blokowanie sznurka, to straszne .....


Zablokowanie instrumentu dętego jest trudne...

(...)

Aby sytuować, jestem w zużyciu energii elektrycznej, na poziomie 10-12 000 kWh / rok ....


Czy robisz tam Percevala? Cień w kominie, wiatr, samochód elektryczny... konsumpcja/produkcja? Mieszasz wiele rzeczy = nie mamy absolutnie NIC WLICZONEGO!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 238