Pytanie dotyczące falownika sieciowego

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9

Pytanie dotyczące falownika sieciowego




przez darwenn » 17/10/22, 16:03

Cześć. Właśnie kupiłem falownik sieciowy, aby wstrzyknąć 800 W paneli słonecznych do mojej sieci EDF. Do tej pory moje panele były podłączone do regulatora MPPT 60A podłączonego do dużej baterii, do której podłączyłem falownik sinusoidalny o mocy 1000 W do osobistego zużycia mojego oświetlenia, stawu rybnego i lodówki. Co działa dobrze. Ale aby naprawdę zaoszczędzić pieniądze przez cały dzień, zdecydowałem się na wstrzyknięcie mojej produkcji bezpośrednio do mojej sieci. Kupiłem więc konwerter sieciowy 12v o maksymalnej mocy 1000w.

Mój problem polega na tym, że chciałbym wiedzieć, ile mocy w kW/h wstrzykuję każdego dnia. Ponieważ będę musiał podłączyć falownik sieciowy bezpośrednio do paneli bez przechodzenia przez mój regulator MPPT, który mówi mi o dziennej wytwarzanej mocy. Do tej pory, aby wiedzieć, ile zużyłem w porównaniu do tego, ile wyprodukowałem, umieściłem konsumenta Wi-Fi na wyjściu mojego konwertera czystej zatoki. Jednak w przeciwieństwie do konwertera mówi się, że nic nie powinno być podłączane do wyjścia falownika sieciowego i musi być bezpośrednio podłączone do sieci. Moje pytanie brzmi, według ciebie, czy mógłbym podłączyć do niego mojego konsumenta Wi-Fi, aby dowiedzieć się, ile kw/h wstrzyknąłem? Jeśli nie, czy istnieje sposób?

I ostatnie pytanie: czy wstrzykiwanie w ten sposób do mojej sieci domowej jest legalne, czy muszę złożyć jakąś deklarację?
0 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2214
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 505

Re: Pytanie dotyczące falownika sieciowego




przez phil59 » 17/10/22, 16:17

Prawne, nie.

Prawie nielegalne.

Mam teraz małą kWp paneli, a przez piętnaście miesięcy "łaskawie" oddałem do sieci około 150 kWh.

Do pomiaru mam sonoff box, czyli licznik, który wpiąłem „do góry nogami” i programuję uruchomienie o stałej godzinie, wschodzie i zachodzie słońca, z grubsza rzecz biorąc, takie zużycie jak nie ma słońca.

Kupiłem też stary "niebieski miernik", który można znaleźć na LBC za 10€, ale nie zdążyłem go jeszcze zamontować... Wywróci się do góry nogami.

To tyle w przypadku największego, ale czy wziąłeś falownik hybrydowy, aby oszczędzać baterię?
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9

Re: Pytanie dotyczące falownika sieciowego




przez darwenn » 17/10/22, 16:28

Dziękuję za odpowiedź. Nie jest to falownik hybrydowy. Zamierzam zachować równolegle stary układ, który po prostu odłączę na korzyść falownika sieciowego.

Tak więc, jeśli dobrze rozumiem, jeśli podłączę mojego konsumenta Wi-Fi wstecz, czy to powinno działać? Czyli strona męska na gnieździe EDF i strona żeńska na wyjściu falownika sieciowego? Mam wątpliwości.

Wracając do legalnej/nielegalnej strony, jakie są zagrożenia? Bo wyobrażam sobie, że aby złożyć deklarację produkcji w pełnej legalności konieczne jest, aby instalacja została wykonana przez certyfikowanego profesjonalistę, prawda? Od 10 lat konsumuję moje panele, wyobrażam sobie, że nie było to bardziej legalne niż wstrzykiwanie.

Sprzedaje on w sieci podobne zestawy do wstrzykiwań firm, aby wyprodukować własną energię elektryczną, więc zgaduję, że wszystkie są nielegalne?
0 x
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9

Re: Pytanie dotyczące falownika sieciowego




przez darwenn » 17/10/22, 16:47

Inne pytanie. Wyczytałem, że między falownikiem a gniazdem sieciowym trzeba włożyć wyłącznik. Wyłącznik 10A? 16A? Przypuszczam, że wejście wyłącznika łączy się z wyjściem falownika.

Falownik, który wziąłem jest odcinany w przypadku braku napięcia w sieci EDF.
0 x
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9

Re: Pytanie dotyczące falownika sieciowego




przez darwenn » 17/10/22, 17:16

Czy muszę prawnie zadeklarować swoją instalację, aby uzyskać informacje dla énédis na tej stronie? https://connect-racco.enedis.fr/prac-in ... 5E/accueil ? Jak wyjaśniono poniżej? Zasadniczo muszę zrobić CACSI? A co dalej? Ktoś przyjdzie sprawdzić instalację?

[Img]
słoneczna.png
[/ Img]
załączniki
słoneczna.png
solar.png (126.66 KiB) Obejrzano 2501 razy
0 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2214
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 505

Re: Pytanie dotyczące falownika sieciowego




przez phil59 » 17/10/22, 17:40

Źródło niezweryfikowane, ale jeżeli mniej niż 3 kWp, sprawozdawczość nie jest wymagana.

Jak tylko zadeklarujesz, potrzebujesz edycji przez profesjonalistę.

Mam mikroinwertery i umieszczam wyłącznik na mikroinwerter.

W moim przypadku licznik sonoff pozwala na połączenie "do góry nogami", jak, aby zobaczyć.

Bez falownika hybrydowego nie będziesz w stanie korzystać z baterii lub w zestawie niepodłączonym do sieci.
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2658

Re: Pytanie dotyczące falownika sieciowego




przez sicetaitsimple » 17/10/22, 17:47

darwenn napisał:Inne pytanie. Wyczytałem, że między falownikiem a gniazdem sieciowym trzeba włożyć wyłącznik. Wyłącznik 10A? 16A? Przypuszczam, że wejście wyłącznika łączy się z wyjściem falownika.

Poza wstępnym pytaniem o pomiar, trochę trudno jest zrozumieć aktualny schemat i przyszły schemat instalacji.
Można zrozumieć, że obecny schemat dostarcza część sieci domowej całkowicie odłączoną od reszty (a więc nie dostarczaną przez Enedis), czytając "Miałem panele podłączone do regulatora 60A MPPT podłączonego do dużej baterii, do której podłączyłem falownik sinusoidalny o mocy 1000 W do osobistego zużycia mojego oświetlenia, stawu rybnego i lodówki..
Czy tak jest? Jeśli rzeczywiście nie ma możliwości połączenia z siecią enedis, instalacja była „legalna” (co niekoniecznie oznacza „zgodną”).
A na schemacie „przyszłości” czy można mieć schemat? Te historie „gniazdo EDF” są naprawdę niejasne. Czy to jedna z tych instalacji, które po prostu podłącza się do domowego gniazdka?
We wszystkich przypadkach, jeśli następuje zatłaczanie do sieci, czy to w całości, czy też wstrzykiwanie nadwyżek, faktycznie istnieje obowiązek zadeklarowania i uzyskania certyfikatu zgodności.
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2658

Re: Pytanie dotyczące falownika sieciowego




przez sicetaitsimple » 17/10/22, 18:46

phil59 napisał:Źródło niezweryfikowane, ale jeżeli mniej niż 3 kWp, sprawozdawczość nie jest wymagana.

Myślę, że to nieprawda, o ile wiem, nie ma progu, poniżej którego zwolniono by się ze złożenia deklaracji.
Z drugiej strony, jeśli nie chcesz wstrzykiwać, możesz podpisać CACSI (umowa na własny użytek bez wstrzykiwania), która (o ile dobrze rozumiem) jest mniej uciążliwa z punktu widzenia certyfikacji, którą można zastąpić deklarację, że w instalacji zastosowano komponenty zgodne z obowiązującymi normami, zob. §16 umowy:.

Certyfikat do załączenia do Umowy
1) Do Umowy dołączony jest certyfikat zgodności z pieczęcią CONSUEL.
Lub:
2) Producent zaświadcza po skonfigurowaniu Urządzenia Produkcyjnego:
wyprodukowane, zmontowane i przetestowane w fabryce i nie wymagające tworzenia obwodów stałych na miejscu (instalacja
przewody i/lub ich zabezpieczenia): zgodnie z art. D342-19 kodeksu energetycznego nie
nie wymaga certyfikatu zgodności zatwierdzonego przez CONSUEL;
 zawiera urządzenie odsprzęgające zgodne z DIN VDE 0126-1-1 /A1 lub 0126-1-1:2013-08
(wersja VFR 20194
);
 podłączony do obwodu elektrycznego, który spełnia wymagania bezpieczeństwa obowiązującej normy NF C 15-100.
0 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2214
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 505

Re: Pytanie dotyczące falownika sieciowego




przez phil59 » 17/10/22, 19:00

Do zobaczenia, jeśli nie powyżej 1.80m.

Pb to brak wtrysku, łatwiej powiedzieć niż skonfigurować, przy niewielkich kosztach!

Ale jak na razie nie ma problemu, z wieloma użytkownikami z małym wtryskiem.
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9

Re: Pytanie dotyczące falownika sieciowego




przez darwenn » 17/10/22, 19:08

Nie jest to jasne. Przez gniazdo EDF rozumiem gniazdko domowe. Rzeczywiście, moja bateria również zostanie odłączona, ponieważ nie jest używana w tej nowej konfiguracji. Będzie wtrysk, ale na własne zużycie wszystkich wstrzykniętych do mojej sieci domowej, więc brak odsprzedaży nadwyżki, ponieważ brak nadwyżki lub profesjonalna instalacja. a ponieważ nie ma profesjonalnej instalacji, nie może być mowy o certyfikacie zgodności CONSUEL, jeśli przeczytałem różne informacje (tak samo skomplikowane) w sieci. W każdym razie nie byłoby minimalnego progu dla deklaracji, ale tak długo, jak instalacja nie przekracza 3 kW.

Tak więc, nawet jeśli wtrysk, ale konsumpcja na własny użytek, wydaje się możliwe podpisanie CACSI. Byłoby to oświadczenie z instalacji poświadczające użycie standardowego wyposażenia, ale bez kontroli ze strony Enedis. Tylko deklaracja co... Ale do potwierdzenia.

Moja instalacja znajduje się na dachu garażu, maksymalnie na 2m.

Zadzwonię do Enedis, ale natknę się na ludzi, którzy nie mogą się dowiedzieć lub będę miał sprzeczności między każdym rozmówcą lub złe informacje...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 179