Falownik słoneczny na generatorze czy na falowniku akumulatorowym?

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79330
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046

Falownik słoneczny na generatorze czy na falowniku akumulatorowym?




przez Christophe » 28/08/22, 23:06

Ostatnio podczas projektu elektrycznego na mojej ulicy był agregat prądotwórczy SDMO 400 kVA...nie podał mojego adresu, ale nadal zadawałem sobie pytanie odnośnie fotowoltaiki...

Na stronie operatora podano, że falownik solarny automatycznie przechodzi w stan bezpieczeństwa, gdy jest zasilany przez generator… skąd falownik solarny może wiedzieć, że jest to prąd generatora?

Dla grupy połączonej bezpośrednio to właściwie proste: wstrzyknięcie niemożliwe...ale dla grupy, która przechodzi przez sieć z innymi konsumentami, nie do końca rozumiem...

Kolejne pytanie: czy możemy symulować sieć z czystym falownikiem sinusoidalnym podłączonym do akumulatora?

Biorąc pod uwagę ryzyko przerwy w dostawie prądu tej zimy, chciałbym podjąć kilka środków ostrożności, aby przynajmniej móc skorzystać z mojej produkcji fotowoltaicznej w przypadku przerwy w dostawie prądu! : Evil: : Evil:
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9807
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2659

Re: Falownik solarny na generatorze czy na falowniku akumulatorowym?




przez sicetaitsimple » 28/08/22, 23:36

Nie pytaj mnie o żadne dodatkowe wyjaśnienia, których trudno byłoby mi udzielić, ale wszystko jest wyjaśnione w 1.6.5 dokumentu tutaj:

https://www.photovoltaique.info/media/f ... e_0126.pdf

O ile nie jest to znacznie prostsze, por. A3 na stronie 23 dokumentu, gdzie jest napisane, że w przypadku zasilania sieci izolowanej przez grupę rezerwową częstotliwość tej ostatniej jest regulowana na 50,3 Hz. Ponieważ próg wyzwalania falowników wysoką częstotliwością jest ustawiony na 50,2 Hz, to dobrze!
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79330
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046

Re: Falownik solarny na generatorze czy na falowniku akumulatorowym?




przez Christophe » 28/08/22, 23:49

Ok dziękuję, zrozumiałem (tak), więc to zrobione… a symulacja sieci z falownikiem (czysty sinus), czy to możliwe?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538

Re: Falownik solarny na generatorze czy na falowniku akumulatorowym?




przez Obamot » 28/08/22, 23:52

Christophe napisał:Ostatnio podczas projektu elektrycznego na mojej ulicy był agregat prądotwórczy SDMO 400 kVA...nie podał mojego adresu, ale nadal zadawałem sobie pytanie odnośnie fotowoltaiki...

Na stronie operatora podano, że falownik solarny automatycznie przechodzi w stan bezpieczeństwa, gdy jest zasilany przez generator… skąd falownik solarny może wiedzieć, że jest to prąd generatora?

Dla grupy połączonej bezpośrednio to właściwie proste: wstrzyknięcie niemożliwe...ale dla grupy, która przechodzi przez sieć z innymi konsumentami, nie do końca rozumiem...

Kolejne pytanie: czy możemy symulować sieć z czystym falownikiem sinusoidalnym podłączonym do akumulatora?

Biorąc pod uwagę ryzyko przerwy w dostawie prądu tej zimy, chciałbym podjąć kilka środków ostrożności, aby przynajmniej móc skorzystać z mojej produkcji fotowoltaicznej w przypadku przerwy w dostawie prądu! : Evil: : Evil:
To proste, czy możemy umieścić mały panel słoneczny na 50 roro”kto nadal wierzy, że jesteś podłączony do sieci i kto „wysyła mały kek'choz do EDF, a 98% reszty jest dla bibi, bardziej podłączonych do sieci... A jeśli przyjdą niespodziewanie...
- „Och, przepraszam, miałem awarię, testuję tam… Och, ale jestem bardzo zajęty, ciągnie się od miesięcy…”

: Mrgreen:
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9807
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2659

Re: Falownik solarny na generatorze czy na falowniku akumulatorowym?




przez sicetaitsimple » 28/08/22, 23:57

Christophe napisał:…i symulacja sieci z falownikiem (czysta sinus), czy jest to możliwe?


Nie mam pojęcia, ale wyobrażam sobie, że w tym przypadku jest to 1.6.5, co absolutnie nic nie rozumiem, co dotyczy.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79330
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046

Re: Falownik solarny na generatorze czy na falowniku akumulatorowym?




przez Christophe » 29/08/22, 00:01

Obamot napisał:
Christophe napisał:Ostatnio podczas projektu elektrycznego na mojej ulicy był agregat prądotwórczy SDMO 400 kVA...nie podał mojego adresu, ale nadal zadawałem sobie pytanie odnośnie fotowoltaiki...

Na stronie operatora podano, że falownik solarny automatycznie przechodzi w stan bezpieczeństwa, gdy jest zasilany przez generator… skąd falownik solarny może wiedzieć, że jest to prąd generatora?

Dla grupy połączonej bezpośrednio to właściwie proste: wstrzyknięcie niemożliwe...ale dla grupy, która przechodzi przez sieć z innymi konsumentami, nie do końca rozumiem...

Kolejne pytanie: czy możemy symulować sieć z czystym falownikiem sinusoidalnym podłączonym do akumulatora?

Biorąc pod uwagę ryzyko przerwy w dostawie prądu tej zimy, chciałbym podjąć kilka środków ostrożności, aby przynajmniej móc skorzystać z mojej produkcji fotowoltaicznej w przypadku przerwy w dostawie prądu! : Evil: : Evil:
To proste, czy możemy umieścić mały panel słoneczny na 50 roro”kto nadal wierzy, że jesteś podłączony do sieci i kto „wysyła mały kek'choz do EDF, a 98% reszty jest dla bibi, bardziej podłączonych do sieci... A jeśli przyjdą niespodziewanie...
- „Och, przepraszam, miałem awarię, testuję tam… Och, ale jestem bardzo zajęty, ciągnie się od miesięcy…”

: Mrgreen:


Jesteś tam facetem?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538

Re: Falownik solarny na generatorze czy na falowniku akumulatorowym?




przez Obamot » 29/08/22, 00:06

Rozumiem, że to niemożliwe... : Idea:

Mam zamiar zainstalować panele słoneczne...!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2486
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 360

Re: Falownik solarny na generatorze czy na falowniku akumulatorowym?




przez Forhorse » 29/08/22, 07:55

Christophe napisał:Ok dziękuję, zrozumiałem (tak), więc to zrobione… a symulacja sieci z falownikiem (czysty sinus), czy to możliwe?


Tak, to możliwe, Victron oferuje takie rozwiązanie ze swoim multiplusem. Inni producenci prawdopodobnie będą oferować to samo.
W firmie Victron jedyną zasadą, której należy przestrzegać (oprócz prawidłowej konfiguracji instalacji) jest przestrzeganie zasady 1 za 1: jeśli masz falownik słoneczny o mocy 1 kW, potrzebujesz multiplus 1 kW
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79330
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046

Re: Falownik solarny na generatorze czy na falowniku akumulatorowym?




przez Christophe » 29/08/22, 10:19

Nie znam dobrze asortymentu Victron, ale wiem, że istnieją falowniki hybrydowe... poza tym, że kosztują podwójnie...

Z tego co widzę Multiplus daje możliwość hybrydyzacji klasycznego inwertera już na miejscu, więc to mogłoby odpowiedzieć na pytanie ale jest dużo droższe niż inwerter...

Moje pytanie brzmi zatem, czy w przypadku awarii zasilania możesz sfałszować niehybrydowy falownik z czystym falownikiem sinusoidalnym o wartości 100-150 € podłączonym do akumulatora, aby symulować sieć w stanie zaciemnienia...

Oczywiście należy zapewnić falownik źródłowy, w przeciwnym razie będzie dymił w przypadku prądu w sieci!

Wyłączenie sieci = 100% własnego zużycia energii słonecznej + zasilanie awaryjne z akumulatora za pośrednictwem falownika.

Obawa tego rozwiązania polega na tym, że bateria nie będzie ładowana, ponieważ falownik prawdopodobnie nie będzie dwukierunkowy : Mrgreen: i że w związku z tym grozi to grillowaniem jednego z 2 falowników lub obu ... :| :| :|

Gdzie więc, jeśli falownik jest dobrze wykonany, będzie wstrzykiwał tylko to, co jest zużywane?

Chcę spróbować eksperymentu, ale jeśli uda mi się uniknąć spalenia 1 lub 2 falowników, to byłoby dobrze... więc chciałbym się upewnić wcześniej...
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9807
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2659

Re: Falownik solarny na generatorze czy na falowniku akumulatorowym?




przez sicetaitsimple » 29/08/22, 12:56

Christophe napisał:Moje pytanie brzmi zatem, czy w przypadku awarii zasilania możesz sfałszować niehybrydowy falownik z czystym falownikiem sinusoidalnym o wartości 100-150 € podłączonym do akumulatora, aby symulować sieć w stanie zaciemnienia...


Jeśli to może pomóc, kolejny dokument, może trochę stary (2011) o zabezpieczeniach przed działaniem w izolacji, więc taki, który chciałbyś wdrożyć.

https://www.photovoltaique.info/media/f ... e_2011.pdf
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 249