Bateria. Kwas czy zostawić siarczan magnezu?

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9

Bateria. Kwas czy zostawić siarczan magnezu?




przez darwenn » 01/10/17, 11:23

Witam wszystkich. Dręczy mnie pytanie.

Jestem w trakcie regeneracji wolnorozładowującego akumulatora 110ah, który nie trzymał już ładunku. Przywróciłem go metodą z siarczanem magnezu i wydaje się działać. Teraz akumulator trzyma dobrze.

Ale wtedy zastanawiam się, czy nie warto wylać siarczanu, który w nim umieściłem, aby go oczyścić i dodać rozcieńczony roztwór kwasu siarkowego. Czy nie mogę zostawić mieszaniny siarczanu magnezu i wody dejonizowanej? Bo to chyba tak działa. Pozwoliłoby to również na samodzielną konserwację akumulatora (z równoległym dodaniem elektronicznego odsiarczacza).

Czytałem, że podczas elektrolizy mieszanina siarczanu magnezu i wody staje się kwaśna. Jeśli to prawda, być może nie ma potrzeby opróżniania akumulatora i ponownego napełniania go mieszaniną kwasów. Moje pytanie może i głupie, bo skoro do akumulatora wlewamy rozcieńczony kwas siarkowy, a nie siarczan, to musi być jakiś powód, ale i tak pytam ;)
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79332
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046

Odp: Bateria. Zakwasić czy pozostawić siarczan magnezu?




przez Christophe » 01/10/17, 17:51

Tak, po udanym odsiarczaniu (brawo!) należy dodać „czysty” kwas…

W przeciwnym razie wszyscy producenci akumulatorów pierwotnie dodawaliby siarczany, aby mieć akumulatory, które będą działać dłużej...
0 x
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9

Odp: Bateria. Zakwasić czy pozostawić siarczan magnezu?




przez darwenn » 01/10/17, 18:18

Tak, ale jaki jest sens dodawania kwasu, jeśli działa on z mieszaniną siarczanu i wody? To jest pytanie, które mnie niepokoi : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79332
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046

Odp: Bateria. Zakwasić czy pozostawić siarczan magnezu?




przez Christophe » 01/10/17, 18:34

Aha, czy opróżniłeś cały oryginalny kwas? Nie zrozumiałem! Generalnie dodajemy siarczan do pierwotnego kwasu...

A więc woda i siarczan nie powinny działać zbyt długo... a może wynalazłeś nową baterię!! : Chichot: : Chichot:
0 x
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9

Odp: Bateria. Zakwasić czy pozostawić siarczan magnezu?




przez darwenn » 01/10/17, 18:53

Tak, cały oryginalny kwas został spuszczony. Dodam więc trochę czystego kwasu.
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264

Odp: Bateria. Zakwasić czy pozostawić siarczan magnezu?




przez chatelot16 » 03/10/17, 10:33

Uważaj z kwasem!

gdy akumulator ulega zasiarczeniu, kwas wiąże się z ołowiem i zmniejsza stężenie kwasu... gdy akumulator stopniowo odsiarcza się, stężenie kwasu wzrasta

zbyt wysokie stężenie kwasu powoduje zasiarczenie, co pogłębia problem... dlatego nigdy nie należy dolewać kwasu o normalnym stężeniu do zasiarczonego akumulatora!

Praca przy zbyt niskim stężeniu nie szkodzi żywotności akumulatora: zmniejsza jego moc, ponieważ zwiększa jego rezystancję wewnętrzną, ale zapobiega zasiarczaniu, a nawet sprzyja odsiarczaniu

wymiana kwasu ma tę zaletę, że eliminuje zanieczyszczenia, które mogły zanieczyścić stary akumulator, ale trzeba uważać na stężenie: celowo ustawić zbyt niskie stężenie i monitorować stężenie na końcu każdego ładowania: tak nie jest Nierzadko zdarza się, że stężenie wzrasta... Kwas należy dodawać tylko wtedy, gdy po kilku pełnych ładowaniach stężenie pozostaje zbyt niskie
0 x

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 178