Solar Aero Tower: elektrownia aerotermalna Edgara Nazare

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16178
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5263




przez Remundo » 02/02/09, 17:52

highflyaddict napisał:A) konfiguracja lokalna wokół odpływu, początkowe warunki przepływu. Można to sprawdzić zmieniając kierunek wiru "ręcznie". : Chichot:

Właśnie dołączyłem do Highflyaddict.

Siły Coriolisa, które regulują rotację wody w wannie podczas jej odpływu, są absolutnym mitem.

To grawitacja i kształt, warunki początkowe i trochę lepkości rządzą kierunkiem wiru...
Siły bezwładności Coriolisa przy prędkości wody są rzędu 1/100 000 sił grawitacji.

Niektórzy uważają również, że czerpią energię z ziemskiego układu odniesienia w siłach Coriolisa… Ku ich wielkiej rozpaczy jest to w „wektorowej” Omega V, więc siły Coriolisa nie działają w ziemskim układzie odniesienia i istnieją tylko w ziemskim układzie odniesienia, który nie jest Galileuszem…

Śmieszne linki Coriolisa
http://www.charlatans.info/coriolis.shtml
http://tatoufaux.com/spip.php?article128

Jeśli chodzi o wywołanie tornada wieżą o wysokości 300 m, to jest to niemożliwe.

Tornado rozwija się dzięki stałemu dopływowi ciepłego powietrza u podstawy i stałemu dopływowi zimnego powietrza u góry.

Nieskoncentrowane źródło słoneczne dostarcza bardzo mało gorącego powietrza. Nawet jeśli ten wkład byłby wystarczający, jedyne formowanie się chmur wokół wieży odetnie promieniowanie słoneczne, a tym samym odetnie ogrzewanie na dole.

Wreszcie, tornada nie powstają byle gdzie: potrzebne jest połączenie zimnego powietrza (na ogół strumienie znad Arktyki) i gorącego powietrza w kolosalnych ilościach (zwykle nad morzami z ciepłymi prądami).

nie ma szans na zrównoważone wytwarzanie energii.
0 x
Obraz
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79362
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 02/02/09, 18:05

Jestem naprawdę na dupie twojego sceptycyzmu, Remundo! :zaszokować: Generalnie jesteś dość otwarty i ciekawy technologii... powiedziałbyś, że jesteś inkwizytorem!!

Remundo napisał:Nieskoncentrowane źródło słoneczne dostarcza bardzo mało gorącego powietrza. Nawet jeśli ten wkład byłby wystarczający, jedyne formowanie się chmur wokół wieży odetnie promieniowanie słoneczne, a tym samym odetnie ogrzewanie na dole.


Eee... Nie sądzisz, że koncentracja ogrzanego powietrza w kominie na przestrzeni kilku hektarów czy km² nie jest formą takiej koncentracji?

Remundo napisał:Wreszcie, tornada nie powstają byle gdzie: potrzebne jest połączenie zimnego powietrza (na ogół strumienie znad Arktyki) i gorącego powietrza w kolosalnych ilościach (zwykle nad morzami z ciepłymi prądami).


Myślę, że za bardzo skupiasz się na słowie „tornado”… wir, który wygląda jak tornado, możesz zrobić taki w butelce wody, odpowiednio mieszając!!

Remundo napisał:nie ma szans na zrównoważone wytwarzanie energii.

Amen...

Mówiąc o wirze, Lietseu właśnie sprawił, że odkryłem to:
Obraz
http://peswiki.com/index.php/Directory: ... ower_Plant

Jest to koło łopatkowe o bardzo niskim ciśnieniu osi pionowej (nawet bardziej niż turbiny Francisa): tutaj obraca się http://fr.youtube.com/watch?v=OA0lTsQcoSU

Wydaje mi się, że osiągi nie są rewelacyjne, ale pozwalają wykorzystać niskie spadki...

Strona TOP 100 wygląda ładnie, ale dużo rzeczy "już widziałem" lub rzeczy, które od lat się jąkają (na przykład quasiturbine)...
0 x
Avatar de l'utilisateur
highfly-nałogowiec
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 757
Rejestracja: 05/03/08, 12:07
Lokalizacja: Pireneje, 43 roku
x 7




przez highfly-nałogowiec » 02/02/09, 18:29

Christophe napisał:Wydajesz się dużo silniejszy ode mnie w aerodynamice (szczerze mówiąc, nigdy nie robiłem niczego na zajęciach: tylko „trochę” mechaniki płynów...)...


Właściwie ja też nie, to tylko obszar, który jest dla mnie niezbędny, aby wiedzieć przynajmniej trochę.Obraz

Więc dla "szybkiej" kalkulacji, szczerze mówiąc, jestem tu suchy... uwaga dla specjalistów od płynów: jestem chętny do udziału, ale musisz mi pomóc tam.


Może Remundo? : Oops:

ps: ogólna konwersja 2,5 do 5% wydaje mi się realistyczna, prawda?


O tak, zdecydowanie! Ale konwersja czego? Całkowitej otrzymanej energii czy różnicy uzyskanej sztucznie z medium?
0 x
„Bóg śmieje się z tych, którzy potępiają skutki, których pielęgnują przyczyny” BOSSUET
"Na zobaczyć co jest Croit„Dennis MEADOWS
Elec
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 779
Rejestracja: 21/12/08, 20:38




przez Elec » 02/02/09, 18:32

highflyaddict napisał:Mam wrażenie, że „geniusze”, którzy wpadli na ten pomysł w swoich biurach projektowych, zrobiliby znacznie lepiej, gdyby od czasu do czasu wystawiali nosy na zewnątrz, żeby nie uchodzić za niekompetentnych kretynów ....

Elec, naprawdę wierzysz w takie rozwiązanie? ...?


Nie jestem w ogóle kompetentny w tych opowieściach o sile Coriolisa. Przepraszam.

Czytałem to na stronie Program informacji o atmosferze, klimacie i środowisku :

„Siła Coriolisa to siła, która działa na dowolne poruszające się ciało w niezależnie obracającym się układzie (…) Siła Coriolisa działa tylko na dużych obiektach jak masy powietrza przemieszczające się na znaczne odległości. Małe obiekty, na przykład statki morskie, są zbyt małe, aby doświadczać znacznych odchyleń w swoim kierunku z powodu siły Coriolisa. "
http://www.ace.mmu.ac.uk/eae/french/atm ... Force.html

Nie wiem, jaki jest limit rozmiaru, aby zacząć odczuwać ten efekt znacząco. Podstawowe pytanie: czy system, który nas interesuje, przekracza tę granicę?

Jeśli chodzi o „klasyczne” wieże fotowoltaiczne (bez wirów), technologia sprawdza się bardzo dobrze. Bardzo ciekawym pomysłem byłoby nawilżanie powietrza (odparowanie wody morskiej w szklarni) w celu zmniejszenia wysokości kolumny.

Kolejny bardzo pozytywny punkt systemu: atmosfera w szklarni staje się wilgotna i można uprawiać. Byłaby to ulepszona wersja projektu Sahara Water Project:

Słońce i woda morska - Pustynia przekształca się w projekt Oasis / Sahara Forest
http://www.electron-economy.org/article-22456849.html [zdjęcia w środku ;) ]
Ostatnio edytowane przez Elec 02 / 02 / 09, 19: 22, 11 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
highfly-nałogowiec
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 757
Rejestracja: 05/03/08, 12:07
Lokalizacja: Pireneje, 43 roku
x 7




przez highfly-nałogowiec » 02/02/09, 18:46

Elec napisał:Nie wiem, jaki jest limit rozmiaru, aby zacząć odczuwać ten efekt znacząco. Podstawowe pytanie: czy system, który nas interesuje, przekracza tę granicę?


Najwyraźniej nie, w rzeczywistości klasyczna burza zasysa powietrze z niskiego poziomu na bardzo dużych obszarach (kilka km²) i nie obserwuje się rotacji masy chmur.

Inaczej jest w przypadku superkomórek i być może istnieje granica: co najmniej kilkadziesiąt kilometrów średnicy.
0 x
„Bóg śmieje się z tych, którzy potępiają skutki, których pielęgnują przyczyny” BOSSUET

"Na zobaczyć co jest Croit„Dennis MEADOWS
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79362
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 02/02/09, 18:55

Zostawcie konkretne przemyślenia, znalazłem dużo rzeczy !! 8)

highflyaddict napisał:Może Remundo? : Oops:


Hahaha! Nie, myślę, że dobrowolnie się na to wystawił!!

highflyaddict napisał:O tak, zdecydowanie! Ale konwersja czego? Całkowitej otrzymanej energii czy różnicy uzyskanej sztucznie z medium?


Ben 2.5% ogólnego bilansu: tj. konwersja ciepła odbieranego przez grunt, następnie przekazywanego do powietrza, a następnie do turbiny pod szklarnią w energię elektryczną...

1) Oto kilka danych dotyczących Tour de Coustou, ale brakuje szczegółów uzasadnienia: https://www.econologie.com/tour-solaire- ... -3497.html

2) Właśnie znalazłem prototyp wieży słonecznej wirowej o którym myślałem powyżej!

Nie było na forum ale na .pdf dlatego nie mogłem go znaleźć! https://www.econologie.com/tour-solaire- ... -3493.html

Obraz

PROJEKT FRANCUSKIEJ ELEKTROWNI LOTNICZEJ:

Właśnie dowiedzieliśmy się, że sektor prywatny w końcu uruchomił spójny i poważny program badawczo-rozwojowy dotyczący francuskiej wieży słonecznej.

Jest to program opracowany przez francuską firmę SUMATEL (1). Z tym ostatnim skontaktował się profesor Nazare, który przed śmiercią w 1998 roku był w stanie nakreślić główne linie. Zainteresowanie tym projektem potwierdził właśnie kanadyjski profesor Louis M. MICHAUD, który zgodził się na współpracę z firmą SUMATEL.

Później bardzo obiecujące testy, które rozpoczęły się w Sabaudii w 1997 roku na 6-metrowym modelu (patrz załączone zdjęcie), na rok 2006 planowana jest nowa seria testów w tym miejscu
elektrowni Bouillante na Gwadelupie, gdzie ma powstać nowy 60-metrowy model. Te nowe testy, które skorzystają z dopływu ciepła z odwiertu geotermalnego, pozwolą w szczególności udoskonalić prognozy inżynierów.

W istocie według najnowszych badań firmy SUMATEL moc elektryczna wieży wirowej o wysokości 300 m wynosiłaby zaledwie 180 do 310 MW, podczas gdy w tych samych warunkach (delta t
między 30 a 50°C) Profesor Nazare przewidywał moc od 200 do 600 MW.


Ale nawet w hipotezie niskiej projekt wydaje się interesujący, zarówno ekonomicznie (możliwość produkcji wodoru tanim kosztem we wszystkich krajach tropikalnych), jak i ekologicznym (szczególnie czysta energia i możliwość powodowania opadów na obszarach suchych). Można też sądzić, że podobnie jak cyklony tropikalne, ale na mniejszą skalę, mnożenie się w świecie elektrowni aerotermalnych i stopniowe zastępowanie zanieczyszczających
mieszanie powietrza i umożliwiłoby walkę z globalnym ociepleniem planety.

Francois MAUGIS

(1) SUMATEL Company, Allée les Perce-neiges 73540 LA BATHIE (Francja)
Tel: 0479310320 – E-mail: sumatel@wanadoo.fr
Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z:
Francois MAUGIS
Stowarzyszenie Środowisko Energia
Fontanna 7
60300 MONTLOGNON (Francja)
Tel: 0627126914
E-mail: energie.environnement@wanadoo.fr
lub odwiedź naszą stronę internetową: http://assee.free.fr

PJ: Zdjęcie 6-metrowego modelu wieży wirowej wykonanej w 1997 roku przez firmę SUMATEL w Sabaudii.


a) Tutaj mamy nazwiska i kontakty, jeśli chcemy dowiedzieć się więcej! Byłoby interesujące uzyskać dokładne liczby i informacje na temat tego prototypu! Pkoi nie spróbować dowiedzieć się, czy nadal istnieje i odwiedzić go?

b) To nie było na Reunion, ale w Sabaudii!! Prawdopodobnie zrobiłem zamieszanie z powodu projektu z 2006 roku na Gwadelupie (zobaczymy, co dał!):

c) Więc Remundo: nie ma szans, powiedziałeś? Nawet jeśli dane zostaną zrewidowane w dół, to nadal są bardzo pozytywne i bardzo obiecujące...

d) Czyli kolejny projekt, który umieściłem na liście projektów do zbadania przez stowarzyszenie Econologie? Albo czytasz poprawnie... to się zdarza!
0 x
Elec
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 779
Rejestracja: 21/12/08, 20:38




przez Elec » 02/02/09, 19:10

Patrzę na plik PDF... Super interesujące te wszystkie rzeczy...
0 x
Avatar de l'utilisateur
highfly-nałogowiec
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 757
Rejestracja: 05/03/08, 12:07
Lokalizacja: Pireneje, 43 roku
x 7




przez highfly-nałogowiec » 02/02/09, 19:49

Rzeczywiście, dopóki utrzymujemy przepływ powietrza w wieży, możemy czerpać z niej energię (minimalna wysokość 100 m według Coustou, to krata dla twojego ogrodu Christophe! : Chichot: ).

Ale jak mówi również Coustou:
To tornado jest całkowicie pod kontrolą. Przekształcenie większości jego energii w energię elektryczną (kombinacja turbina/alternator) osłabia go i nie pozwala mu przetrwać wyjścia ze słupa powietrza na szczycie wieży.


Więc nie ma wiru o wysokości 20000 m itp. . . . .

I nadal nie wierzę w wpływ siły Coriolisa, zwłaszcza wewnątrz wąskiej wieży. Spójrz na zdjęcia satelitarne, burze się nie obracają.

Mimo wszystko ciekawy pomysł na odzyskanie energii z różnicy temperatur powietrza, zwłaszcza jeśli kojarzymy to z uprawami w szklarniach (ale plony by spadły, rhooo fizyka czasami jest irytująca!).

Byłbym również ciekawy konsekwencji pogodowych z wiatrem w elektrowni na skalę przemysłową. Podejrzewam, że średnio więcej deszczu i mniej słońca... To sąsiedzi będą zadowoleni!!!
0 x
„Bóg śmieje się z tych, którzy potępiają skutki, których pielęgnują przyczyny” BOSSUET

"Na zobaczyć co jest Croit„Dennis MEADOWS
Elec
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 779
Rejestracja: 21/12/08, 20:38




przez Elec » 02/02/09, 21:42

highflyaddict napisał:Mimo wszystko ciekawy pomysł na odzyskanie energii z różnicy temperatur powietrza, zwłaszcza jeśli kojarzymy to z uprawami w szklarniach (ale plony by spadły, rhooo fizyka czasami jest irytująca!).


Nie, przy wilgotnym gorącym powietrzu produkcja energii elektrycznej wzrosłaby w porównaniu z sytuacją z suchym gorącym powietrzem. Ze względów fizycznych. ;)

Fakt zastosowania gorącego powietrza nasyconego parą wodną (zamiast po prostu gorącego powietrza w obecnych prototypach) umożliwia zwiększenie gradientu gęstości w wieży, a tym samym oferuje możliwość zastosowania niższej wieży dla uzyskania tego samego efektu konwekcyjnego. Jeśli zmniejszenie wysokości wieży jest proporcjonalne do stosunku molowego wilgotnego gorącego powietrza do suchego gorącego powietrza (18:29), przechodzimy z wieży 1000 m do wieży 600 m.

Powietrze na szczycie wieży jest stosunkowo „zimne”, a zatem „gęste”.
Suche gorące powietrze, które pochodzi ze szklarni, jest mniej gęste, unosi się (Archimedes).
Wilgotne ciepłe powietrze jest jeszcze mniej gęste, ma jeszcze większą tendencję do unoszenia się.

Uwaga - Oczywiście, jeśli chcesz wykorzystać wilgotną atmosferę do uprawy, nie będziesz stawiać upraw, które zajmują całą objętość szklarni i które przeszkadzałyby w ruchu mas powietrza, ale niskie uprawy.
Ostatnio edytowane przez Elec 02 / 02 / 09, 22: 07, 4 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16178
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5263




przez Remundo » 02/02/09, 21:50

Christophe napisał:c) Więc Remundo: nie ma szans, powiedziałeś? Nawet jeśli dane zostaną zrewidowane w dół, to nadal są bardzo pozytywne i bardzo obiecujące...

: Chichot:

Dobra chłopaki, my też powinniśmy wiedzieć o czym mówimy... 8)

Czytałem na początku tematu, że pod wpływem mini wiru (cyklonów) wznoszących się na wysokość kilku kilometrów (według "Michauda", 6000 m...) wytworzylibyśmy energię.

to nie może działać.

Jeśli mówimy o wieżach z konwekcją powietrzną, to może działać, ale pokażę ci, jak kiepska jest wydajność.

Dlatego weźmiemy najlepszy projekt z dobrze zawyżonymi liczbami.
: Lol:
Wikipedia napisała:Komin o wysokości 990 m (3281 stóp) z materiałów kompozytowych
Kolektor o średnicy 7 km, czyli 38,5 km2 szkła i plastiku.
Temperatura powietrza ogrzewanego w kominie: 70°C.
Prędkość powietrza w kominie: 15 m/s (54 km/h).
32 wirniki.
Wytwarzana moc: 200 megawatów.
Ten projekt może wydawać się niewiarygodny, ale jego projektanci twierdzą, że jest realistyczny. Studia wykonalności niemieckiej firmy inżynieryjnej SBP ze Stuttgartu dobiegają końca. Ta wieża solarna zostałaby zatem zbudowana przez firmę EnviroMission na pustyni w Nowej Południowej Walii, w hrabstwie Wentsworth. Jeśli znajdzie się finansowanie, budowa powinna rozpocząć się przed 2010 rokiem.

SBP jest Schlaich Bergmann i Parner
To przede wszystkim znakomita firma robót publicznych i budowy kolosalnych konstrukcji. Prosi jedynie o zbudowanie, wydajność energetyczna czy finansowa instalacji nie jest dla niej priorytetem. Tego nie wyłapał redaktor Wiki.

Z drugiej strony przyjrzycie się solarnym osiągnięciom SPB stężony, są niezwykłe.

Dobra, to zbaczamy z tematu...

Mówimy więc, że kolektor o powierzchni 38,5 km²....

Załóżmy, że tylko połowę pokrywamy parabolicznym cylindrycznym... 19,25 km².

1 km² = 1 000 000 m²

Izolując przy 1000 W/m², będziemy mieli 19 250 000 000 W ciepła

Przy sprawności 20% daje to 3850 MW energii elektrycznej.

to pewne: nieubłagany.

W obliczu tego, co oferuje nam wieża konwekcyjna? 200 MW, czyli 20 razy mniej. :P

Są też niejasności co do inżynierii lądowej... Nigdy nie zrobiliśmy wieży o wysokości 990 m, a przede wszystkim martwi mnie to, jak wytrzyma burzę.

Po co zawracać sobie głowę tworzeniem prądów powietrza między gorącym źródłem a zimnym źródłem tak blisko termicznie? Wydajność może być tylko żałosna...

przy 200 MW, biorąc pod uwagę incydent o mocy 19 250 MW, wydajność wynosi ... 1%

Najmniejsze panele fotowoltaiczne są już 10 razy lepsze : Lol:

I na zakończenie... Pomyśl o PHRSD : Idea:
0 x
Obraz

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 367