Energiestro (magazynuj energię bezwładności w betonie)

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
Avatar de l'utilisateur
lolopil
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 04/04/06, 18:55
Lokalizacja: dziewięć, jeden

Energiestro (magazynuj energię bezwładności w betonie)




przez lolopil » 10/04/15, 13:21

Halo
Wiem, że temat był już poruszany (koło zamachowe) jednak dokładam swoją cegiełkę do informowania o ewolucji tego rozwiązania do przechowywania, ponieważ firma energiestro jest jednym z finalistów konkursu edf puls edycja 2015.
Koncepcja sama w sobie nie jest nowa, ale planują użyć betonowego koła zamachowego zamiast droższych materiałów, takich jak stal lub węgiel.
Oto prezentacja omawianego produktu:


Przeszkodą w masowym wykorzystaniu energii odnawialnej jest ich nieciągłość. Magazynowanie jest rozwiązaniem tego problemu, ale przy obecnych rozwiązaniach, takich jak akumulatory, koszt magazynowania energii jest wysoki: ponad 0,10 €/kWh. To więcej niż koszt wytworzenia energii! Powodem tego jest krótka żywotność baterii: tylko kilka tysięcy cykli. Przechowywanie za pomocą koła zamachowego może osiągnąć bardzo dużą liczbę cykli, ale ponieważ obecne koła zamachowe są wykonane z drogich materiałów (stal lub węgiel), koszt ich zakupu pozostaje zbyt wysoki.
Zgłoszono 6 patentów

Energiestro wynalazł proces wykorzystujący bardzo tani materiał, beton. To nowe koło zamachowe do przechowywania energii słonecznej, VOSS, będzie w tej samej cenie, co najtańsze akumulatory, ale z nieograniczoną żywotnością, oferując tym samym koszt magazynowania poniżej 0,02 €/kWh. Wtedy możliwe stanie się masowe zwiększenie produkcji nieciągłej energii odnawialnej.
Energiestro szczególnie celuje w gigantyczne elektrownie słoneczne instalowane na pustyniach. Połączenie paneli fotowoltaicznych i kół zamachowych VOSS pozwoli produkować energię odnawialną dostępną w dzień iw nocy po niższej cenie niż paliwa kopalne.
Projekt VOSS został zwycięzcą światowego konkursu innowacji w 2014 roku.


Link źródłowy:
http://pulse.edf.com/fr/voss-volant-de-stockage-solaire

oraz strona internetowa Energiestro:
http://www.energiestro.fr/
0 x
_________________________________kto może (+) może (-)
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13712
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1524
Kontakt :




przez izentrop » 10/04/15, 14:17

Witam,

Nieograniczona żywotność dzięki łożyskom kulkowym, które muszą wytrzymać 16 ton?

Jakie są straty energii w czasie?
0 x
Avatar de l'utilisateur
lolopil
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 04/04/06, 18:55
Lokalizacja: dziewięć, jeden




przez lolopil » 10/04/15, 14:32

izentrop napisał:Nieograniczona żywotność dzięki łożyskom kulkowym, które muszą wytrzymać 16 ton?

Jakie są straty energii w czasie?


Halo
wg opisu koło zamachowe pracowałoby w próżni (mniejsze tarcie)
A łożyska podtrzymujące taki ciężar??
Myślę, że projektanci badali problem od czasu ich użycia
jeden z ich modeli do zasilania swoich obiektów.
0 x
_________________________________kto może (+) może (-)
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 10/04/15, 15:44

Nie rozumiem, w jaki sposób tak niska pojemność pamięci (kilka kwh) mogłaby mieć inne niż anegdotyczne znaczenie jako przełączanie bufora między dwoma źródłami lub inne tego typu rzeczy.
ale powiedzieć, że jest to rozwiązanie do przechowywania ....
ponad 3 tony do przechowywania 10 kWh .....
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 10/04/15, 16:42

Problem z magazynowaniem bezwładnościowym polega na tym, że siły działające na koło zamachowe są proporcjonalne do kwadratu prędkości obrotowej.

A jeśli chodzi o wytrzymałość na rozciąganie, beton nie jest zbyt dobry...

Przy tej samej masie betonowy wirnik przechowuje 480 razy mniej energii niż wirnik z kevlaru, który może obracać się 22 razy szybciej...
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13712
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1524
Kontakt :




przez izentrop » 10/04/15, 17:14

Dirk Pitt napisał:stamtąd powiedzieć, że jest to rozwiązanie do przechowywania....
ponad 3 tony do przechowywania 10 kWh .....
Może być rozwiązaniem dla małej instalacji fotowoltaicznej, ale nie powinien być droższy od baterii i powinien wytrzymać kilka dni bez strat energii większych niż baterie.
gaston pisze:betonowy wirnik przechowuje 480 razy mniej energii niż wirnik kevlarowy
i jest 480 razy droższy?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Hic
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 995
Rejestracja: 04/04/08, 19:50
x 5

Re: Energiestro




przez Hic » 10/04/15, 19:53

cześć lolopil
Zaletą przechowywania inercyjnego,
polega na tym, że przechowuje i przywraca szczytową moc niedostępną dla akumulatorów

wada
za małą pojemność

lolopil napisała:Halo
Wiem, że temat był już poruszany (koło zamachowe) jednak dokładam swoją cegiełkę do informowania o ewolucji tego rozwiązania do przechowywania, ponieważ firma energiestro jest jednym z finalistów konkursu edf puls edycja 2015.
Koncepcja sama w sobie nie jest nowa, ale planują użyć betonowego koła zamachowego zamiast droższych materiałów, takich jak stal lub węgiel.
0 x
Avatar de l'utilisateur
lolopil
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 04/04/06, 18:55
Lokalizacja: dziewięć, jeden




przez lolopil » 11/04/15, 07:53

cześć
Myślałem, że to rozwiązanie ma potencjał, ale biorąc pod uwagę słabe punkty, które podnosisz, myślę, że inna alternatywa może być bardziej odpowiednia (nadal z pomocą impulsu edf).
Myślę o przechowywaniu chemikaliów przez elektrolizę
gdy występują szczyty produkcji energii elektrycznej

Źródło:
http://pulse.edf.com/fr/reversible-elec ... e-chimique


a także dodatkowo

[/cytat] Biopaliwo: tani wodór produkowany z kukurydzy

Wodór jako czyste, wydajne... i tanie źródło energii: to już wkrótce może stać się rzeczywistością. Zespół z Virginia Institute of Technology rzeczywiście opracował ekologiczną i ekonomiczną metodę produkcji wodoru z pozostałości roślinnych, w tym przypadku kukurydzy. Rozwiązanie, które mogłoby umożliwić uogólnienie stosowania tego biopaliwa i pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi.

W dniu 08 o 04:2015 - Nathalie Mayer, Futura-Sciences
18 komentarzy Reaguj

Naukowcy z Virginia Institute of Technology wykorzystują cukry najobficiej występujące w roślinach, aw szczególności w kukurydzy, do produkcji wodoru. W ten sposób zmniejszają całkowity koszt produkcji wodoru z biomasy. © Tomas Moravec
Naukowcy z Virginia Institute of Technology wykorzystują cukry najobficiej występujące w roślinach, aw szczególności w kukurydzy, do produkcji wodoru. W ten sposób zmniejszają całkowity koszt produkcji wodoru z biomasy. © Tomas Moravec

Przez ostatnie dziesięć lat zespół Percival Zhang pracował nad rozwojem alternatywnych i ekonomicznych technik produkcji wodoru. Naukowcy z Virginia Institute of Technology (Stany Zjednoczone) są szczególnie zainteresowani działaniem enzymów (katalizatorów komórkowych) i ich zdolnością do uwalniania zatrzymanego w roślinach wodoru. W niedawnym numerze Proceedings of the National Academy of Sciences ujawniają tanią, wysokowydajną metodę produkcji, która wykorzystuje cukry w kukurydzy.

Skąd takie zainteresowanie wodorem, skoro jego zużycie stanowi tylko niewielki procent światowej produkcji energii? Po pierwsze dlatego, że przy gęstości energetycznej 33 kWh na kilogram zawiera np. trzy razy więcej energii niż olej napędowy i nawet 2,5 razy więcej niż gaz ziemny. Ponadto, gdy jest używany w ogniwie paliwowym, wodór, który łączy się z powietrzem w celu wytworzenia energii elektrycznej, uwalnia jedynie wodę. Jest zatem idealnym paliwem do samochodów przyszłości. Jednak konwencjonalne technologie produkcji nadal w dużej mierze opierają się na paliwach kopalnych (węglowodorach, gazie ziemnym itp.). Są drogie i uwalniają duże ilości CO2. Stąd waga prac prowadzonych przez zespół Percivala Zhanga.

Dla Percivala Zhanga wodór będzie odgrywał główną rolę na przyszłym rynku biopaliw. Mógłby zatem zasilać ogniwa paliwowe naszych pojazdów. © P. Stroppa, CEA
Dla Percivala Zhanga wodór będzie odgrywał główną rolę na przyszłym rynku biopaliw. Mógłby zatem zasilać ogniwa paliwowe naszych pojazdów. © P. Stroppa, CEA
Ekstrakcja wodoru z glukozy i ksylozy kukurydzianej

Istnieją już metody produkcji wodoru z biomasy, ale generalnie opierają się one na surowcu w postaci rafinowanych cukrów, których produkcja wymaga już nakładu energii. Naukowcy z Virginia Institute of Technology proponują wykorzystanie odpadów z biomasy, takich jak łodygi lub łuski kolb kukurydzy (głównego zboża uprawianego w Stanach Zjednoczonych). Wystarczy obniżyć koszty i wyobrazić sobie rozproszony model produkcji energii, który byłby jak najbliżej zakładów przetwórczych i konsumentów.

W oparciu o model komputerowy zespół Percivala Zhanga przeanalizował możliwe reakcje enzymatyczne rozkładające cukry z resztek kukurydzy z produkcją wodoru i CO2. Naukowcy odkryli w ten sposób szereg łańcuchów reakcji, które nie występują w przyrodzie, ale które okazują się bardzo skuteczne w ekstrakcji wodoru zawartego zarówno w glukozie, jak iw ksylozie kukurydzy. Działając jednocześnie na te dwa rodzaje cukrów, byli w stanie zwiększyć szybkość uwalniania wodoru i potroić objętość wytwarzaną w bardziej konwencjonalny sposób.

Zespołowi z Virginia Institute of Technology udało się również zwiększyć wydajność reakcji enzymatycznych dziesięciokrotnie w porównaniu z najlepszymi znanymi obecnie metodami. Poziom wystarczający, by rozważać produkcję wodoru w małych instalacjach, "podobnych do tradycyjnych stacji benzynowych" - mówią naukowcy. Tym bardziej, że zachodząca reakcja biologiczna nie wymaga stworzenia specjalnych warunków, które wymagałyby znacznych środków technicznych. Wytworzony wodór można łatwo oddzielić od enzymów w roztworze wodnym i pozostaje on wysokiej jakości. Wystarczająco dużo, by zdaniem amerykańskich naukowców upowszechnić stosowanie pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi, a tym samym radykalnie ograniczyć zużycie paliw kopalnych i emisję gazów cieplarnianych.

Zespół ma już środki niezbędne do wykonania kolejnego kroku, jakim jest zbudowanie demonstratora przemysłowego.

Źródło:
http://www.futura-sciences.com/magazine ... ais-57807/
0 x
_________________________________kto może (+) może (-)
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16160
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5259




przez Remundo » 11/04/15, 08:03

Dirk Pitt napisał:Nie rozumiem, w jaki sposób tak niska pojemność pamięci (kilka kwh) mogłaby mieć inne niż anegdotyczne znaczenie jako przełączanie bufora między dwoma źródłami lub inne tego typu rzeczy.
ale powiedzieć, że jest to rozwiązanie do przechowywania ....
ponad 3 tony do przechowywania 10 kWh .....

Byłbym szczególnie zainteresowany tarciem w łożyskach... po jakim czasie zinzin się zatrzyma i zużyje swoje kilowatogodziny? 3 tony w obrocie, naciska "lekko".

W przeciwnym razie jestem trochę sceptycznie nastawiony do używania betonu. Stal nie jest tak droga i lepiej znosi siły odśrodkowe.

Beton dobrze znosi ściskanie, ale nie lubi być rozciągany... Chyba że jest wstępnie naprężony, a wtedy wracamy do użycia stali.
0 x
Obraz
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13712
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1524
Kontakt :




przez izentrop » 11/04/15, 14:58

lolopil napisała:Naukowcy z Virginia Institute of Technology wykorzystują cukry najobficiej występujące w roślinach, aw szczególności w kukurydzy, do produkcji wodoru
Nie jestem pewien, czy dobrym pomysłem jest wytwarzanie energii z tego, co jest przeznaczone do jedzenia.
Remundo napisał:W przeciwnym razie jestem trochę sceptycznie nastawiony do używania betonu. Stal nie jest tak droga i lepiej znosi siły odśrodkowe.

Beton dobrze znosi ściskanie, ale nie lubi być rozciągany... Chyba że jest wstępnie naprężony, a wtedy wracamy do użycia stali.
Na projekcie widzimy, że koperta jest wykonana z metalu i przypuszczam, że ten problem został poważnie przestudiowany. http://www.energiestro.fr/
Ten system bezpośrednio u podnóża każdej grupy paneli słonecznych wydaje mi się najbardziej realistyczny, jeśli łożyska są dobrze zaprojektowane, aby przetrwać. Dlaczego nie wylać betonu na miejscu, aby ograniczyć uderzenia transportu.

Obraz
0 x

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google Adsense [Bot], Majestic-12 [Bot] i goście 160