DESERTEC: eksploatacja energetyczna pustyń

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79332
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046

DESERTEC: eksploatacja energetyczna pustyń




przez Christophe » 15/05/08, 11:16

Projekt Desertec jest prawdopodobnie najbardziej ambitnym projektem z zakresu termicznej energii słonecznej (lub termodynamicznej energii słonecznej).

Przesłałem dokument i stworzyłem ten temat, aby porozmawiać o projekcie DESERTEC Solar Concentration:

Obraz

Pobierz podsumowanie: https://www.econologie.com/telechargeme ... -desertec/

Znajdziesz tutaj inne informacje i projekty: słonecznej fotowoltaiczne / Środkowa-i-motor-solar-THEMIS-Almeria-Stirling-Solo-t4105.html
Ostatnio edytowane przez Christophe 10 / 04 / 11, 10: 31, 3 edytowany raz.
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12308
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970




przez Ahmed » 16/05/08, 19:55

Wszyscy są teraz świadomi, że bezsensowne marnotrawstwo zasobów naturalnych osiągnęło granice. Fakt ten był od dawna przyćmiony zakresem tych samych zasobów i dlatego, że uczestniczyła w nim bardzo mała część ludzkości.
Pożądane byłoby masowe zastąpienie Sahary energią słoneczną konwencjonalnymi źródłami energii, zarówno pod względem zrównoważonego rozwoju, jak i bezpośredniego wpływu na środowisko. Jednak to rozwiązanie, chociaż „najmniej gorzej” w moich oczach, nie rozwiązuje tego, co istotne.
Jeśli weźmiemy wewnętrzny punkt widzenia systemu produktywistycznego, który jest nasz (system, który uważam za zasadniczo utopijny), a energia jest tylko jednym z czynników ograniczających, żadne rozwiązanie tego problemu nie będzie aby wszystkie inne były bardziej ostre.
Jeśli ograniczenie wzrostu jest tak pilne, dzieje się tak nie tylko ze względu na fizyczne ograniczenia biosfery, ale także dlatego, że samo w sobie jest korzystne.
Ponieważ nie ma prawie żadnego doświadczenia w tej dziedzinie, uzasadnijmy inaczej.
Mit wzrostu od jego początków karmi zbiorową wyobraźnię snu obfitości dla wszystkich. Dla biednych, gdy zwiększa się rozmiar ciasta, łatwiej jest oczekiwać więcej okruchów.
Dla tych, którzy są aktorami i beneficjentami wzrostu, istnieje satysfakcjonująca i infantylna iluzja całkowitego racjonalnego panowania nad światem.
Jednak „cuda” industrializacji zawsze ograniczały się do bardzo wąskiego kręgu krajów północnych. Niedawne rozszerzenie na kraje południowe, takie jak azjatyckie „małe tygrysy”, Indie czy Chiny, nie powinno być wprowadzane w błąd: dotyczy to tylko bardzo niewielkiej części populacji. Wszędzie wzrost gospodarczy idzie w parze z rosnącą pauperyzacją. Byłoby naiwnością sądzić, że nieco większy wzrost naprawiłby konsekwencje wzrostu.
Czas zrozumieć, że ten system nie jest rozszerzalny, ani w czasie, ani w przestrzeni.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16136
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5245




przez Remundo » 16/05/08, 20:24

Wspaniale Christophe rozmawia o Desertec!

Jestem zwolenniczką pustyni, ale na razie pozwalam ludziom dyskutować ...

W języku angielskim: www.desertec.org
Zaciekawieni mogą też przejść do sekcji PHRSD na mojej stronie i / lub do "storyboardu i aktualności".

Poza aspektami technicznymi wiele można powiedzieć o geopolityce, rolnictwie i życiu społecznym ... kiedy Ahmed zaczął o tym mówić ze swoim bardzo osobistym punktem widzenia.

@+
0 x
Obraz
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16136
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5245




przez Remundo » 17/05/08, 23:15

Tylko po to, by wrócić do tematu : Chichot:

wyglądają:
- Linki Christophe'a
- także www.desertec.org
a także
- http://sycomoreen.free.fr/syco_francais ... oelec.html

i medytować : Idea:
0 x
Obraz
Avatar de l'utilisateur
louphil
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 278
Rejestracja: 22/07/05, 01:20
Lokalizacja: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4




przez louphil » 18/05/08, 10:52

Rzeczywiście, te pustynie, inaczej niż Tuaregowie lub inne ludy koczownicze, są prawdziwe i niezgłębione z czystą energią ... Ale jaki byłby wpływ na lokalne populacje takich gospodarstw?
Czy miejscowa ludność stałaby się przyszłymi mieszkańcami gett przyszłych miast zbudowanych na oazach, których są strażnikami? Ponieważ nie możesz marzyć !!! Rośliny te będą zlokalizowane w miejscach, w których będziemy mogli karmić i podlewać pracę przeznaczoną na ich zarządzanie i utrzymanie ... (... Znam Remundo, eksploatacja słońca pozwoli na rolnictwo na pustyni, ale prawdopodobnie nie zostanie to zrobione na początku, a miejscowa ludność niekoniecznie będzie łatwo doprowadzić do porzucenia, swoich nawyków, nawyków i zwyczajów, nawet jeśli byłoby to pożądane? ...:? )
Daleki jestem od sprzeciwu (wręcz przeciwnie ...), ale musimy również wziąć pod uwagę ten aspekt ludzkiego problemu. Nie dlatego, że znaczna większość mogłaby skorzystać z takiej manny, poświęci mniejszość i jej bogactwo kulturowe ...

Ten problem ludzki jest dość marginalny w porównaniu do problemów energetycznych, ale szczerze wierzę, że należy go wziąć pod uwagę. Może jest już traktowany na stronie w linku, ale przyznaję, że przeleciał tylko nad ...
0 x
http://wunic.fr

To dlatego, że prędkość światła jest większa niż w przypadku dźwięku
Niektóre z nich genialny powietrze przed klimatyzację ....:D :D :D
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16136
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5245




przez Remundo » 18/05/08, 11:14

Cześć Louphil,

Miło cię tu przeczytać!

Pokrycie kilku dziesiątych% pustyni nie powstrzyma Tuaregów przed kontynuowaniem życia od oazy do oazy bez zmiany nawyków, jeśli takie jest ich pragnienie ...

I jak mówisz, wszystko to jest marginalne w obliczu ogromnej energii, ekologii, geopolityki i spraw społecznych, które czekają na Człowieka w nadchodzących dziesięcioleciach ... maintenant i nie jutro decyzje muszą zostać podjęte.

Pod względem siły roboczej elektrownie wymagają bardzo niewiele (praktycznie nic do ich utrzymania), a nawet do budowy, w porównaniu z tamą lub gorzej, elektrownią jądrową.

Jak zauważyłeś, "ta bezdenna studnia energetyczna" pozwoli na rewolucje, które są obecnie trudne do wyobrażenia poprzez pompowanie i masowe odsalanie wody morskiej, co z kolei umożliwi prosperujące zastosowania rolnicze w strefach półsuchych, podobnie jak to, co widzimy na Bliskim Wschodzie, z nawadnianiem rzek, takich jak Nil czy Eufrat.

Dzięki takim narzędziom miejscowi naprawdę będą mogli podnieść standard życia do poziomu porównywalnego z poziomem mieszkańców Zachodu, rozwiązując bolesne problemy imigracyjne, których początki ujawniają już tylko całkowite marnotrawstwo. i nierozpuszczalne napięcia etniczne ...

Widzicie więc, nie sądzę, żeby chodziło o poświęcenie lokalnej ludności i jej bogactwa kulturowego (w zasadzie imigracji), myślę, że jest dokładnie odwrotnie : Idea:
0 x
Obraz
martien007
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 565
Rejestracja: 25/03/08, 00:28
Lokalizacja: Mars




przez martien007 » 19/05/08, 00:24

Dobry pomysł to Desertec ze wszystkimi komentarzami już zrobionymi ALE:

pod powierzchnią 6000 na głębokości XNUMX byłyby gigantyczne ilości ropy i gazu, ponieważ miliony lat temu morze to wyschło z powodu niedrożności Cieśniny Gibraltarskiej po ruchach tektonicznych (c potwierdzone przez geologów).

Wysychając przez setki tysięcy lat, utworzyła się ogromna warstwa soli ..... pod tą solą znajdowałyby się węglowodory; 5 da temu pewność, że przed laty tylko japoński statek będzie mógł eksplorować na takiej głębokości pod powierzchnią morza.

Słyszałem, że w programie radiowym zapomniałem gdzie, ale może możemy znaleźć informacje w Internecie? Oto gdzie (przeczytaj cały artykuł):
http://www.lemonde.fr/sciences-et-envir ... r=RSS-3244

Międzynarodowy program mógłby umożliwić mobilizację japońskiego statku sondującego Chikyu, jedynego zdolnego do wiercenia studni o głębokości od 5 km do 7 km pod 2,5 km wody na Morzu Śródziemnym. Wyposażony jest w „pion”, rodzaj tulei, która otacza przewód wiertniczy przeznaczony do perforowania dna morskiego i który jest już używany w przemyśle naftowym: zmiany ciśnienia są lepiej kontrolowane, co umożliwia kopać głębokie studnie, nawet w niestabilnych obszarach.

Pomysł polegałby na wierceniu, aby dotrzeć do skorupy oceanicznej. Uzyskane rdzenie pozwoliłyby dowiedzieć się więcej o możliwej obecności oleju; i mieć szczegółowe informacje na temat wpływu kryzysu mesyńskiego na faunę i florę, o których niewiele wiemy, poza tym, że musiał on być wyjątkowo destrukcyjny.


Z tym olejem + ten, który znajduje się pod lodem Arktyki, wkrótce się stopił + z Antarktydy (chroniony na razie, ale kto wie jutro, że będzie walczył o trochę więcej tego, co pozostało ..) byłoby miło, gdyby szczytowy olej został odrzucony, a dobre pomysły na alternatywną energię na dużą skalę Desertec, z?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16136
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5245




przez Remundo » 19/05/08, 09:20

Cześć Martien007,

Wiemy, że nadal istnieją ogromne rezerwy ropy naftowej, ale generalnie są one trudne do wydobycia i bardzo zanieczyszczają środowisko ...

Obecnie to kanadyjskie piaski roponośne, gdzie 1 to baryłka ropy do wydobywania 2, nie wspominając już o ogromnym zanieczyszczeniu rzek węglowodorowych. Do przepłukiwania węglowodorów potrzebna jest gorąca woda. Krótko mówiąc, nonsens ekonomiczny i ekologiczny, nawet jeśli nadmierna cena ropy naftowej wspiera ostatnio sektor.

Wkrótce będzie to Biegun Północny, w którym rosyjskie wyłączniki jądrowe będą musiały skrócić się do granic swoich możliwości.

A może jutro porozmawiamy o rezerwatach Morza Śródziemnego, na głębokości 6 km. Ponownie technika ta nawet nie została opracowana, a wzrost takiej głębokości będzie niezwykle energochłonny.

Słyszeliśmy również o zeskrobywaniu hydratów metanu w celu uzyskania gazu ... ryzykując ich destabilizacją, nie wspominając już o trudności z wejściem na głębokość 4000 m bez utraty gazu :zaszokować:

Nie wiem, który satelita Saturn ma jeziora metanowe, może powinniśmy się tam wybrać? : Lol:

Jest bardzo jasne, że petomania zaczyna brakować pary, że silni ludzie z kopalnej ropy naftowej, pomimo ubezpieczenia i wielkich zysków, tak aroganckich, jak będą ograniczeni w czasie, grają ostatnimi kartami, są na granicy możliwości poszukiwania i wydobywania.

W tej chwili bez nadmiernego hałasu : Idea: , wszyscy zajmują pozycje na rynkach odnawialnych, zwłaszcza słonecznych (takich jak Total ...).

Nie daję 20 ani 30 lat, aby zobaczyć, jak znacznie spada przemysł paliw kopalnych ekonomicznie.

Nie wspominając o kwestiach środowiskowych ...

@+
0 x
Obraz
martien007
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 565
Rejestracja: 25/03/08, 00:28
Lokalizacja: Mars




przez martien007 » 19/05/08, 11:53

W tej chwili, bez nadmiernego hałasu, wszyscy zajmują pozycje na rynkach odnawialnych, zwłaszcza słonecznych (takich jak Total ...).

Nie daję 20 ani 30 lat, aby zobaczyć, jak znacznie spada przemysł paliw kopalnych na poziomie ekonomicznym.

Nie wspominając o kwestiach środowiskowych ...


Mam taką nadzieję, ale jestem dość sceptycznie nastawiony, gdy widzę, że firmy naftowe eksploatujące łupki alaskańskie są gotowe pójść dalej w obliczu wyzwań i widzę, jak wydobywają ten olej z dna Morza Śródziemnego. .... zobaczymy.

Pozycje spółek naftowych na rynkach energii odnawialnej są minimalne, widzę to na giełdach, to orzeszki ziemne, tylko „reklama”, aby uwierzyć, że inwestują w odnawialne źródła energii.

Mogę być pesymistą, ale we Francji są + w + dużych pojazdach zużywających paliwo, między innymi Hummer z USA.

Nic nie wskazuje na spadek zużycia oleju, ponieważ zmniejszenie zużycia nowoczesnych pojazdów jest w dużej mierze równoważone przez liczbę poruszających się pojazdów ... i nie mówię o ciężarówkach („głupi” transport między południem a północą zachód w Europie).

Moglibyśmy tak kontynuować przez długi czas.

Uwaga: z France Culture słyszałem, że w USA koszty budowy i eksploatacji więzień są wliczone w PKB !!!! (nie ma nic wspólnego z aktualnym tematem ===> zobacz temat PIB).
0 x
kości
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 54
Rejestracja: 11/11/05, 14:28
x 8




przez kości » 19/05/08, 13:54

Nic nie wskazuje na spadek zużycia oleju, ponieważ zmniejszenie zużycia nowoczesnych pojazdów jest w dużej mierze równoważone przez liczbę poruszających się pojazdów ... i nie mówię o ciężarówkach („głupi” transport między południem a północą zachód w Europie).


Jedynym sposobem na zmniejszenie zużycia jest dotknięcie portfela ... wielokrotne podnoszenie cen. I nawet jeśli wpłynie to na naszą słynną siłę nabywczą.
0 x
O szóstej wymierania życia na Ziemi?

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 131