Nareszcie ogród! Gdzie zacząć?

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
MadameOurs
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 65
Rejestracja: 11/09/18, 10:29
x 8

Nareszcie ogród! Gdzie zacząć?




przez MadameOurs » 11/09/18, 10:55

Bonjour à tous

Jeszcze mnie nie znasz, ale czytam forum Od kilku tygodni mam wrażenie, że jesteś mi znany!
Jak tytuł wskazuje, nareszcie mam ogród, po latach spędzonych w mieście, uprawiam różne rośliny na balkonach z mniejszym lub większym powodzeniem.
Próbując wyjaśnić to pojęcie permakultury, które jest wszędzie i którego nie mogę zrozumieć, trafiłem na „ogrodek leniwego człowieka”, pochłonąłem pierwsze 400 stron wątku, prawdziwa historia pełna zwrotów akcji, to ekscytujący!
Tam dowiedziałam się jak działa gleba, agradacja, robaki, środki pomocnicze, antropizacja, trwałe przykrycie... Dzięki Wam przestałam prosić miasto o brzydki kompostownik na dole ogrodu, bo w pełni zamierzam karmić swój ogród naszymi obierzyny.
Zrobiłem spore postępy w teorii, z dużym ograniczeniem: moją ulubioną dziedziną specjalizacji nie jest tak naprawdę nauka! Teraz próbuję wprowadzić praktykę, ale od czego zacząć?

Zacznę od opisu miejsca: nowy dom w budowie w Hérault, na gliniastej ziemi, przyklejający się do stóp błoto pośniegowe, z którego można było robić posągi! A na wierzchu, ale nie w regularnej warstwie, wypełnij ziemię dużą ilością kamieni. W zależności od położenia terenu jest to od 30 cm do 1 metra.

Na chwilę obecną teren nie jest jeszcze całkowicie zasypany, nastąpi to w przyszłym tygodniu. Wszędzie jest powój, rośliny pełzające i inne rzepy. Wyobrażam sobie, że maszyna, która będzie zasypywać, rozniesie cały ten bałagan po całym kraju. Zastanawiałam się, czy nie przydałoby się wszędzie zasiać koniczynę, czy łąkę, żeby zająć ziemię, zanim odrosną brzydkie?

Zastanawiam się wtedy nad lokalizacją przyszłego ogródka warzywnego. Wszędzie czytam, że potrzebne jest maksimum słońca. Nawet na południu? z latem w wieku 45 lat w cieniu, mimo że cienia nie ma?

Mam jeszcze wiele pytań, mam nadzieję, że już nie wzdychacie nad moim poziomem niekompetencji : Mrgreen:
1 x
Dzisiaj jest deser.
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: W końcu ogród! Gdzie zacząć?




przez Moindreffor » 11/09/18, 16:10

powitanie
bardzo się cieszę, że w końcu możesz zająć się „prawdziwym” ogródkiem
ważnym punktem jest oczywiście lokalizacja ogrodu
oczywiście w pełnym słońcu, zawsze można stworzyć cień, ale nie odwrotnie
następnie pomyśl o punkcie poboru wody, szczególnie na południu, więc gdzie zamierzasz umieścić kolektory na wodę deszczową? i dlatego ogród będzie musiał być blisko, przemierzyć całą posesję z konewkami lub od początku zainstalować system podlewania, nie zawsze jest to dobre rozwiązanie

wtedy jak już ziemia się ustabilizuje to można siać, okrywowa roślinność, trawnik nie byłby zły, jest trochę ładniejszy od koniczyny, bo ta osłona zostanie na jakiś czas, tymczasowa zawsze trwa dłużej niż się spodziewano i jest dobre źródło azotu

i zacznij rozglądać się za sianem, czyli tym, czym możesz przykryć swój przyszły ogródek warzywny

więc już widzisz trochę pracy
odwaga bon
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: W końcu ogród! Gdzie zacząć?




przez phil53 » 11/09/18, 19:08

Na ziemię, którą właśnie dostałem pod ogrodnictwo, ładuję siano. W chwastach, które wyrzucają moi sąsiedzi. W przypadku koszenia odzyskanego całość ma ponad 20cm. Posadziłam już pory i kapustę. W październiku posadzę czosnek i truskawki.
Moja leniwa rada jest taka: przynieś jak najwięcej materii organicznej, nie zadając żadnych pytań.
0 x
MadameOurs
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 65
Rejestracja: 11/09/18, 10:29
x 8

Re: W końcu ogród! Gdzie zacząć?




przez MadameOurs » 11/09/18, 21:33

Dziękuję za odpowiedzi.

Rzeczywiście zapomniałem o kwestii wody! Musimy szybko zainstalować zbiornik wody, aby móc łatwo podlewać po najbardziej słonecznej stronie.
Nie sądziłam też, że w razie potrzeby będę w stanie zapewnić cień. : Chichot:

Myślałam, że trawnik koniecznie wymaga pielęgnacji i obfitego podlewania?

Wypatrzyłam sąsiada z piękną łąką, spróbuję dowiedzieć się co robi ze swoimi wycinkami. @phil53, czy kładziesz to wszystko na pierwszym miejscu na warstwie siana?
0 x
Dzisiaj jest deser.
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: W końcu ogród! Gdzie zacząć?




przez phil53 » 11/09/18, 23:16

Jeśli chodzi o trawę, ważne jest, aby nie używać jej gęsto i przynajmniej częściowo wysuszyć, aby nie utworzyła się skorupa i nie fermentowała. Położyłem go na warstwę chwastów, które wcześniej zwiędły, a na wierzch położyłem siano.
Jeśli położysz go bardzo cienko, możesz położyć go na sianie, unikając dotykania warzyw już na miejscu, ponieważ może to spowodować ich uszkodzenie.
Jeśli masz możliwość odzyskania drewna, zwłaszcza małych gałęzi, świetnie nadaje się również do truskawek i małych krzewów owocowych.
Przeczytaj książkę Didiera, naprawdę warto, bo jest znacznie lepiej wyjaśniona.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: W końcu ogród! Gdzie zacząć?




przez Adrien (były nico239) » 12/09/18, 00:36

Błoto i kamienie, wiem... : Mrgreen:

Zaczynając od 0 w ten sposób, powiedziałbym, że jestem leniwy i po prostu wyślę wykę ozimą na obszar warzywny, wykę, którą posadzisz wiosną podczas siewu lub sadzenia, a ponadto „wyśle” trochę azotu do twojej ziemi.

Do wody, oprócz klasycznego węża ogrodowego podłączonego do kranu, służy zbiornik rolniczy o pojemności 1000 l, który jest bardzo praktyczny i niedrogi (50€), w każdym razie znacznie tańszy i znacznie większy niż komercyjne kolektory.
I UWAŻAJ, aby pompa miała ciśnienie (około stu €)
I oczywiście skieruj rynnę w stronę tej cysterny, napełniają się znacznie szybciej niż myślisz (i też są puste)... jeśli masz miejsce, możesz umieścić dwie, każda podłączona do 2 rynien.
Są trochę brzydkie, ale bardzo łatwo jest zrobić dla nich drewniany szalunek, na którym można powiesić (lub postawić na nich) doniczki i spryskać je kwiatami.

Potem ideałem jest kroplówka po kropli, ale jest to praca, przekonasz się o tym później.

A przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasiać szpinak ozimy: trzeba dobrze zacząć, prawda?
0 x
MadameOurs
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 65
Rejestracja: 11/09/18, 10:29
x 8

Re: W końcu ogród! Gdzie zacząć?




przez MadameOurs » 12/09/18, 19:21

Dziękuję za te wszystkie szczegóły i tę mądrą radę, która oszczędza mi czas na refleksję.

Nie sądziłam, że uda mi się rozpocząć siew na zimę... Już nie mogę się doczekać, a jednocześnie mała presja!
0 x
Dzisiaj jest deser.
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: W końcu ogród! Gdzie zacząć?




przez być chafoin » 13/09/18, 23:59

Witam i zapraszam,

tak, to normalne, ja też na początku nie wiedziałem, jak cokolwiek zrobić i zadawałem sobie tysiąc pytań, zanim spróbowałem najmniejszej rzeczy, i tysiąc kolejnych po tym, jak to zrobiłem!

Ale masz szczęście, że jesteś w domu i możesz robić, co chcesz. Popełniając błędy, także idziemy do przodu. Ponadto, jak powiedzieli inni, myślę, że możesz zacząć dość szybko. Na przykład, jeśli lubisz fasolę, możesz spróbować zdobyć trochę nasion. Istnieją biblioteki zbożowe, w których można niedrogo znaleźć nasiona. Jestem w Gironde i sieję fasolę w październiku, kiełkują i rosną trochę przed zimą, a wczesną wiosną dają doskonałą fasolę (można wtedy z łatwością uprawiać inną uprawę, na przykład pomidory). Ponadto mogą łatwo przedostać się przez osłony (np. siano!), ponieważ są to duże nasiona. I na koniec, fasola jako roślina strączkowa dostarcza azot do gleby, która może go naprawdę potrzebować, biorąc pod uwagę glebę zasypkową, o której mówiłeś. Ale jest też czosnek, groszek... który możesz spróbować zacząć już tej jesieni. W przypadku upraw ozimych można od razu położyć siano, bezpośrednio na glebę, w ciągu 1 miesiąca, jeśli pada deszcz, rozpocznie się mineralizacja, która nakarmi rośliny w momencie siewu, co można zrobić z kopaczem w sianie.

Jeśli chodzi o lokalizację, powiedziałbym, że priorytetem jest łatwy dostęp z domu (oprócz wspomnianego już słońca i dostępu do wody). Miło jest móc z łatwością śledzić, co się dzieje! Jeśli chodzi o słońce, jeśli masz różne poziomy nasłonecznienia, może być całkiem nieźle, nawet jeśli musisz nauczyć się żonglować obrotami. Przyjrzyj się uważnie swojej ziemi o różnych porach dnia: w których miejscach jest najwięcej słońca (rano, wieczorem itp.), czy są miejsca w półcieniu?... Te obserwacje będą Ci przydatne. Na przykład, jeśli uprawiasz pomidory bez szklarni, dobrym pomysłem może być umieszczenie ich od świtu w najbardziej nasłonecznionym miejscu, aby wilgoć powstająca podczas kondensacji szybko odparowała, co zapobiegnie powstaniu pleśni. Ogólnie rzecz biorąc, psianki (papryka, ziemniaki, pomidory itp.) naprawdę potrzebują słońca, zwłaszcza że uprawy te mogą dojrzewać stosunkowo długo. I odwrotnie, lekko zacienione obszary mogą wspierać uprawy lubiące wodę (truskawki, boćwina, buraki itp.).

Dobry początek!
1 x
MadameOurs
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 65
Rejestracja: 11/09/18, 10:29
x 8

Re: W końcu ogród! Gdzie zacząć?




przez MadameOurs » 17/09/18, 20:03

Dziękuję za powitanie i wszystkie rady. To dla mnie świetny pierwszy raz, gdy zaczynam bez dokładnego opanowania mojego tematu...
Fasola to dobry pomysł. Obserwuję teren, zauważam cienie rzucane w ciągu dnia. Świadomość, że w pobliżu buduje się dom i że jego ogrodzenie grozi zmianą sytuacji.
Zastanawiam się, jak łatwe będzie posiadanie kilku ogródków warzywnych w ogrodzie!

Poszedłem za radą Moindrefora i zamówiłem sadzonki niskich łąk, żeby trochę zazielenić. Patrzę na ogłoszenia siana na małym rogu, zastanawiam się czy warto, bo nie potrzebuję go w wystarczającej ilości do dostarczenia i na pewno nie załaduję wystarczającej ilości do samochodu?
0 x
Dzisiaj jest deser.
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: W końcu ogród! Gdzie zacząć?




przez być chafoin » 18/09/18, 11:27

Jeśli chodzi o siano, z mojego doświadczenia wynika, że ​​potrzeba sporo czasu, aby uzyskać oczekiwany efekt: gruba 20-centymetrowa warstwa szybko topi się na wiosnę (i jesienią w taki sam sposób, jak sobie wyobrażam), zwłaszcza gdy nie ma go dość do skompletowania ( skoszona trawa, liście itp.).

Jeśli chodzi o lokalizację, jeśli podejmiesz tego rodzaju uprawę bez orki, zaletą jest to, że będziesz mógł łatwo przenosić swoje działki z roku na rok, jeśli lokalizacja nie jest odpowiednia. Oczywiście stracisz trochę efekt powtarzającej się agradacji w tym samym miejscu, ale niezależnie od tego, czy umieścisz osłonę po prawej, czy po lewej stronie, niewiele się to zmieni, będziesz mógł sadzić tam swoje rośliny równie łatwo i prawie na równi czas chcesz!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google Adsense [Bot] i goście 411