Ogród warzywny bez zmęczenia

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
stephgouv
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 347
Rejestracja: 18/10/19, 08:54
Lokalizacja: Gouvy (B)
x 66

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez stephgouv » 27/03/20, 14:26

Rzeczywiście, nie byłem zbyt precyzyjny w poziomowaniu.
Z marchewką czekam, aż wierzchołki będą mocniejsze.
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Moindreffor » 27/03/20, 14:33

Stephgouv napisał:Rzeczywiście, nie byłem zbyt precyzyjny w poziomowaniu.
Z marchewką czekam, aż wierzchołki będą mocniejsze.

nie czekaj zbyt długo, w zeszłym roku Didier to przetestował i zadziałało, ale marchewki były krótkie, ponieważ przesadzanie było trochę spóźnione
1 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
stephgouv
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 347
Rejestracja: 18/10/19, 08:54
Lokalizacja: Gouvy (B)
x 66

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez stephgouv » 27/03/20, 14:41

Tak, ale tutaj podlewanie powoduje, że sadzonki trochę się kładą, więc nawet nie wyobrażam sobie ich dotykania lol
Ale obserwuję i mam z tyłu głowy Twoje "rady".
0 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Doris » 27/03/20, 15:04

Pomyśl o panu
1 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Moindreffor » 27/03/20, 16:14

obejrzyj filmy bractwa robotniczego, chyba przedostatni, gość pokazuje jak z kawałka kabla elektrycznego zrobił narzędzie do przesadzania malutkich sadzonek
Używam szpatułki aptecznej, wymaga profesjonalnej deformacji
1 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Did67 » 27/03/20, 17:02

Stephgouv napisał:Należy jednak uważać, aby nie zasadzić/zasiać zbyt wcześnie, gdyż pod osłonami (jak pod sianem w domu) różnica temperatur wynosi 5°C w porównaniu do gołej ziemi.


To samo zmierzyłem dwa dni temu, z dokładnością do stopnia!
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Did67 » 27/03/20, 17:05

Moindreffor napisał:nie czekaj zbyt długo, w zeszłym roku Didier to przetestował i zadziałało, ale marchewki były krótkie, ponieważ przesadzanie było trochę spóźnione


Były to marchewki wysiane w tackach do sadzonek (z małymi dziurkami). Podniosło się, pchnęło powoli. Kiedy chciałam przesadzić, choć na powierzchni sadzonka wyglądała śmiesznie (jak 4 prawdziwe liście, co dla marchewki to nic!), korzenie utworzyły kok na dnie dołków. do przeszczepu, musiałem go wyciąć. W rezultacie miałem marchewkę, która bardziej przypominała seler. Właściwie pomiędzy jednym i drugim. I mogę potwierdzić, że przesadzanie selera poprzez surowe „uprawianie” (przycinanie korzeni) to nie tylko folklor!
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Did67 » 27/03/20, 17:09

Moindreffor napisał:na północy i jestem na granicy z Belgią, mamy bardziej „regularną” pogodę, temperatura nie rośnie tak wysoko, jak i nie spada tak nisko, ze szczytami w jedną lub drugą stronę
więc sierpień może już zacząć być bardziej wilgotny niż gdzie indziej i czasami do listopada nie będzie już przymrozków, dlatego w tym roku mam zamiar założyć zasłonę zimową wyłożoną plandeką szklarniową i to jest strach przed przymrozkami poniżej -2 lub nawet -3°C, co naprawdę wydłuży sezon
w domu Doris to susza i bardzo przepuszczalna gleba, które zrujnują Twoje lato


No to mnie zaskakujesz. Klimat kontynentalny jest bardziej ekstremalny niż oceaniczny... Morze jest buforem termicznym.

W domu dwa poranki przy -6,5 i -6°C na początku tygodnia (mierzone w szklarni tunelowej, bez żagli). Wczesnym rankiem nie ma znaczącej różnicy między szklarnią a otoczeniem. Swoją drogą, obecnie w szklarni można mieć 35/38°C, a na zewnątrz 10 lub 11°C... Zadaszona szklarnia pełni raczej funkcję urządzenia „wymuszającego” niż zapobiegającego zamarzaniu. Do roślin (obecnie wysianych w domu, ale które wyjmę zaraz po wschodach, żeby nie uschły - żeby wyrosły jak "spaghetti") używam szklanej ramki z oporem grzania ustawionym na +3° (jeśli spadnie poniżej, zacznie się)...
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Moindreffor » 27/03/20, 18:41

Did67 napisał:
Moindreffor napisał:na północy i jestem na granicy z Belgią, mamy bardziej „regularną” pogodę, temperatura nie rośnie tak wysoko, jak i nie spada tak nisko, ze szczytami w jedną lub drugą stronę
więc sierpień może już zacząć być bardziej wilgotny niż gdzie indziej i czasami do listopada nie będzie już przymrozków, dlatego w tym roku mam zamiar założyć zasłonę zimową wyłożoną plandeką szklarniową i to jest strach przed przymrozkami poniżej -2 lub nawet -3°C, co naprawdę wydłuży sezon
w domu Doris to susza i bardzo przepuszczalna gleba, które zrujnują Twoje lato


No to mnie zaskakujesz. Klimat kontynentalny jest bardziej ekstremalny niż oceaniczny... Morze jest buforem termicznym.

W domu dwa poranki przy -6,5 i -6°C na początku tygodnia (mierzone w szklarni tunelowej, bez żagli). Wczesnym rankiem nie ma znaczącej różnicy między szklarnią a otoczeniem. Swoją drogą, obecnie w szklarni można mieć 35/38°C, a na zewnątrz 10 lub 11°C... Zadaszona szklarnia pełni raczej funkcję urządzenia „wymuszającego” niż zapobiegającego zamarzaniu. Do roślin (obecnie wysianych w domu, ale które wyjmę zaraz po wschodach, żeby nie uschły - żeby wyrosły jak "spaghetti") używam szklanej ramki z oporem grzania ustawionym na +3° (jeśli spadnie poniżej, zacznie się)...

Coleman schodzi znacznie niżej -29 ° C Myślę, że z pamięci i używa tej grubej wymuszającej zasłony, a potem, ponieważ nie podaje odniesienia, nie znamy P30 ani nawet więcej? i plandekę szklarniową, ponieważ dla niego problem stanowi wilgoć, a on mówi, że zamarza i że rozmraża się bez problemu, no cóż, mówimy o prawdziwych zimowych roślinach

Myślę, że musimy rozróżnić zastosowania, szklarnię na wczesność lub szklarnię na kulturę w zimie, na wczesność Coleman ma ogrzewaną szklarnię (nie spada poniżej 0 ° C, szklarnia, w której przygotowuje się warzywa na sprzedaż, które pasują do podwozia z płytą grzejną
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Adrien (były nico239) » 27/03/20, 21:51

Moindreffor napisał:
Did67 napisał:
Moindreffor napisał:na północy i jestem na granicy z Belgią, mamy bardziej „regularną” pogodę, temperatura nie rośnie tak wysoko, jak i nie spada tak nisko, ze szczytami w jedną lub drugą stronę
więc sierpień może już zacząć być bardziej wilgotny niż gdzie indziej i czasami do listopada nie będzie już przymrozków, dlatego w tym roku mam zamiar założyć zasłonę zimową wyłożoną plandeką szklarniową i to jest strach przed przymrozkami poniżej -2 lub nawet -3°C, co naprawdę wydłuży sezon
w domu Doris to susza i bardzo przepuszczalna gleba, które zrujnują Twoje lato


No to mnie zaskakujesz. Klimat kontynentalny jest bardziej ekstremalny niż oceaniczny... Morze jest buforem termicznym.

W domu dwa poranki przy -6,5 i -6°C na początku tygodnia (mierzone w szklarni tunelowej, bez żagli). Wczesnym rankiem nie ma znaczącej różnicy między szklarnią a otoczeniem. Swoją drogą, obecnie w szklarni można mieć 35/38°C, a na zewnątrz 10 lub 11°C... Zadaszona szklarnia pełni raczej funkcję urządzenia „wymuszającego” niż zapobiegającego zamarzaniu. Do roślin (obecnie wysianych w domu, ale które wyjmę zaraz po wschodach, żeby nie uschły - żeby wyrosły jak "spaghetti") używam szklanej ramki z oporem grzania ustawionym na +3° (jeśli spadnie poniżej, zacznie się)...

Coleman schodzi znacznie niżej -29 ° C Myślę, że z pamięci i używa tej grubej wymuszającej zasłony, a potem, ponieważ nie podaje odniesienia, nie znamy P30 ani nawet więcej? i plandekę szklarniową, ponieważ dla niego problem stanowi wilgoć, a on mówi, że zamarza i że rozmraża się bez problemu, no cóż, mówimy o prawdziwych zimowych roślinach

Myślę, że musimy rozróżnić zastosowania, szklarnię na wczesność lub szklarnię na kulturę w zimie, na wczesność Coleman ma ogrzewaną szklarnię (nie spada poniżej 0 ° C, szklarnia, w której przygotowuje się warzywa na sprzedaż, które pasują do podwozia z płytą grzejną


Dla (małych) drzew owocowych, z których niektóre już kwitną (dowód, że byliśmy częściowo chciwi w wyborze odmiany), umieściłem P60, który znalazłem w sieci i którego nie rezerwuję tylko w szczególnych i punktualnych przypadkach takich jak te.
1 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 306