Pestycydy neonikotynoidowe: ostrzeżenia ANSES dotyczące tiakloprydu

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79362
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060

Pestycydy neonikotynoidowe: ostrzeżenia ANSES dotyczące tiakloprydu




przez Christophe » 07/03/18, 10:09

I jeszcze jeden powód (jakby potrzebował więcej), aby wybrać się do Potager du Paresseux: rolnictwo/ogród-warzywny-paresseux-the-book-t15543.html

W każdym razie śmieszne imiona: Thiaklapsride będący częścią Neonikotynaoidy : Chichot:

Wpływ neonikotynoidów na zdrowie: ANSES ostrzega przed tiakloprydem

Agencja ds. Bezpieczeństwa Zdrowia publikuje nowe dane dotyczące pestycydów neonikotynoidowych. Ich wpływ na zdrowie jest niewielki, z wyjątkiem tiakloprydu. Żąda ograniczenia stosowania i jednocześnie kontynuuje prace nad rozwiązaniami alternatywnymi.

(...)


https://www.actu-environnement.com/ae/n ... 30775.php4


W opublikowanym w poniedziałek raporcie z postępu prac Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (Anses) zaleca „minimalizację stosowania produktów fitosanitarnych na bazie tiakloprydu”, substancji czynnej z rodziny neonikotynoidów.

Ustawa „O odtworzeniu różnorodności biologicznej, przyrody i krajobrazu” z dnia 8 sierpnia 2016 r. przewiduje zakaz stosowania środków fitosanitarnych zawierających substancje czynne z rodziny neonikotynoidów oraz nasion zaprawianych tymi produktami od dnia 1 września 2018 r. Ustawa przewiduje także zwolnienia do 1 lipca 2020 r.

W tym kontekście Ministerstwa Rolnictwa, Zdrowia i Środowiska skontaktowały się z Krajową Agencją Bezpieczeństwa Zdrowia (ANSES) w dwóch celach. Po pierwsze, należy ocenić ryzyko i korzyści związane ze stosowaniem pestycydów na bazie neonikotynoidów oraz ich chemicznych i niechemicznych alternatyw. Po drugie, przeprowadzić dogłębną ocenę dotyczącą wpływu substancji neonikotynoidowych dopuszczonych do obrotu we Francji na zdrowie ludzkie.

Tiaklopryd w centrum uwagi

Przed opublikowaniem sprawozdania końcowego w drugim kwartale 2018 r. ANSES przedstawił w poniedziałek drugie sprawozdanie z postępu prac.

ANSES dokonał przeglądu dostępnych danych dotyczących zagrożeń dla zdrowia człowieka, jakie stwarza sześć dopuszczonych substancji czynnych z rodziny neonikotynoidów: acetamipryd, klotianidyna, imidaklopryd, tiaklopryd, tiametoksam i dinotefuran.

„Prace te nie wykazały żadnego szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka, zgodnie z warunkami stosowania określonymi w pozwoleniach na dopuszczenie do obrotu” – deklaruje ANSES.

ANSES ma zastrzeżenie dotyczące substancji czynnej tiaklopryd. „Biorąc pod uwagę charakterystykę zagrożenia, znaczny wzrost jej stosowania w latach 2010–2015 oraz niepewność związaną z skumulowanym narażeniem z innymi środkami ochrony roślin, ANSES zaleca ograniczenie jej stosowania w przypadku produktów na bazie tej substancji od 2018 r.”


https://www.ouest-france.fr/economie/ag ... de-5605016
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Pestycydy neonikotynoidowe: ANSES ostrzega przed tiakloprydem




przez Did67 » 07/03/18, 10:20

Nikotyna od dawna jest silnym środkiem owadobójczym! Pamiętam, że widziałem pojemnik z roztworem nikotyny z czaszką w szopie ogrodowej mojego ojca! Była to jedna z pierwszych cząsteczek zakazanych do tego zastosowania!

Neonikotynoidy to cząsteczki „naśladujące” nikotynę. Ponieważ pyretroidy naśladują pyretrynę – aktywną cząsteczkę złocienia, rośliny spokrewnionej z chryzantemą…

Najzabawniejsze jest to, że 36% osób (mężczyzn) pali we Francji, z czego 3/4 prawdopodobnie kupuje produkty „organiczne”… Do tego należy dodać tych, którzy wapują nikotynę.

Zobaczcie fajne, upośledzone baby, które z papierosem w ustach krytykują rolników!!! Tam zdobywamy szczyty! 50 lat odkąd nikotyna została zakazana jako środek owadobójczy, ponieważ była zbyt niebezpieczna…
2 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79362
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060

Re: Pestycydy neonikotynoidowe: ANSES ostrzega przed tiakloprydem




przez Christophe » 07/03/18, 10:29

Did67 napisał:Najzabawniejsze jest to, że 36% osób (mężczyzn) pali we Francji, z czego 3/4 prawdopodobnie kupuje produkty „organiczne”… Do tego należy dodać tych, którzy wapują nikotynę.


Według Twoich statystyk 3/4 palaczy płci męskiej kupiłoby produkty organiczne? Czy dobrze czytam?

Obraz

Did67 napisał:Zobaczcie fajne, upośledzone baby, które z papierosem w ustach krytykują rolników!!! Tam zdobywamy szczyty!


Niezłe!! Psychologicznych paradoksów jest tak wiele, jak myślę, ile jest ludzkich mózgów na Ziemi... Kto może potwierdzić, że nigdy nie miał paradoksalnego zachowania? Ale prawdą jest, że wśród zagorzałych ekologów „widzi” więcej… Gdzie przynajmniej jest to bardziej zauważalne? Powód? Do dyskusji!

To także stanowi o oryginalności i, śmiem twierdzić, pięknie człowieczeństwa! : Chichot: : Chichot:

Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Pestycydy neonikotynoidowe: ANSES ostrzega przed tiakloprydem




przez Did67 » 07/03/18, 10:54

Christophe napisał:Według Twoich statystyk 3/4 palaczy płci męskiej kupiłoby produkty organiczne? Czy dobrze czytam?


Nie mam żadnych statystyk krzyżowych. Jednak wiedząc, że 89% Francuzów spożywa produkty organiczne przynajmniej od czasu do czasu, a 65% regularnie, byłoby zaskakujące, gdyby 75% palaczy nie spożywało ich – przynajmniej okazjonalnie.

A pytanie pozostaje zadane, nawet jeśli było to tylko 50%!
0 x
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: Pestycydy neonikotynoidowe: ANSES ostrzega przed tiakloprydem




przez Janic » 07/03/18, 11:13

Christophe napisał: Według twoich statystyk 3/4 palaczy płci męskiej kupiłoby produkty organiczne? Czy dobrze czytam?

Nie mam żadnych statystyk krzyżowych. Jednak wiedząc, że 89% Francuzów spożywa produkty organiczne przynajmniej od czasu do czasu, a 65% regularnie, byłoby zaskakujące, gdyby 75% palaczy nie spożywało ich – przynajmniej okazjonalnie.
Na te liczby należy spojrzeć z odpowiedniej perspektywy! Rzeczywiście produkty organiczne stały się modne i dlatego duża część populacji przynajmniej raz wypróbowała te produkty (zwykle w supermarketach, a ponieważ są to miejsca tańsze niż... jest to mało przekonujące) i poddała się po zobaczonych cenach . Wytrwali, czyli mniej więcej 65%, o których mowa, albo słyszą, że smakuje lepiej i od czasu do czasu sięgają po kilka produktów, albo z przekonania, że ​​jest to lepsze dla ich zdrowia, o wiele ważniejszego niż cena, i niestety nie ma istnieją sprzeczności, takie jak fakt dalszego palenia tytoniu z powodu uzależnienia od tego narkotyku, a nawet picia alkoholu lub innego narkotyku. Co więcej, nawet gdyby ktoś wpadł na pomysł produkcji organicznego tytoniu, tak jak my produkujemy organiczny alkohol, efekt byłby ten sam.
A pytanie pozostaje zadane, nawet jeśli było to tylko 50%!
Całkiem ! właściwym rozwiązaniem pozostaje pozbycie się tych trucizn! :D
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Pestycydy neonikotynoidowe: ANSES ostrzega przed tiakloprydem




przez Did67 » 07/03/18, 11:56

Janic napisał:
Na te liczby należy spojrzeć z odpowiedniej perspektywy! Rzeczywiście produkty organiczne stały się modne i dlatego duża część populacji przynajmniej raz spróbowała tych produktów (zwykle w supermarketach, a ponieważ są to miejsca tańsze niż... jest to mało przekonujące) i poddaje się przy rozważaniu ceny.



Tak, całkowicie się zgadzam. Dowód na to, że ponad 90% wyprodukowanej żywności (konsumowanej? Mam zanik pamięci) pozostaje konwencjonalny: dlatego też większość żywności spożywanej przez Francuzów pozostaje konwencjonalna!

Nie mówię o wpływie.

Chodzi mi tylko o niekonsekwencję polegającą z jednej strony na codziennym objadaniu się produktem zawierającym aż 70 (sprawdzonych!) substancji rakotwórczych, a z drugiej na uleganiu, choćby okazjonalnie, pokusie „lepszego odżywiania się” poprzez jedzenie „organiczne”. Dla mnie jest to przejaw gwiezdnej pustki refleksji, zaspokojenia „mód” (w tym „organicznych”)… Która osiąga swoje apogeum, jak pisałem, kiedy ci palacze agitują na rzecz mniej zanieczyszczającego rolnictwo / mniej zanieczyszczony...

PS: Jeśli chodzi o „tytoń organiczny”, myślałem już 1 kwietnia o ogłoszeniu przejścia alzackiej produkcji tytoniu na „ekologiczny”… To był żart. Ale widziałam na własne oczy wiele kiosków z frytkami/kiełbaskami curry z napisem „organiczne” w Berlinie!
0 x
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: Pestycydy neonikotynoidowe: ANSES ostrzega przed tiakloprydem




przez Janic » 07/03/18, 12:33

Chodzi mi tylko o niekonsekwencję polegającą z jednej strony na codziennym objadaniu się produktem zawierającym aż 70 (sprawdzonych!) substancji rakotwórczych, a z drugiej na uleganiu, choćby okazjonalnie, pokusie „lepszego odżywiania się” poprzez jedzenie „organiczne”. Dla mnie jest to przejaw gwiezdnej pustki refleksji, zaspokojenia „mód” (w tym „organicznych”)… Która osiąga swoje apogeum, jak pisałem, kiedy ci palacze agitują na rzecz mniej zanieczyszczającego rolnictwo / mniej zanieczyszczony...
oczywiście istnieje pewien rodzaj niespójności i nie jest to jedyny obszar, którego to dotyczy. Ilu sportowców sięga po papierosy po uprawianiu sportu, który odtruwa ich organizm? Jest to jednak zrozumiałe, ponieważ jest to narkotyk i u tych palaczy efekt odstawienia jest nieodparty. Nie ma to nic wspólnego z jakąkolwiek filozofią zdrowia, ponieważ dotyczy chorych ludzi! Dla porównania, jest to jak fani produktów organicznych, którzy obżerają się toksycznymi lekami chemicznymi, aby uporać się ze swoimi patologiami, z których wiele ma podłoże pokarmowe.
To tak jak z modą na grille, które wytwarzają tyle samo substancji rakotwórczych co papierosy, a jeszcze gorzej, gdy się pali... ale jak mówią niektórzy: „na coś trzeba umrzeć, więc równie dobrze możesz to wykorzystać!”
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Pestycydy neonikotynoidowe: ANSES ostrzega przed tiakloprydem




przez Did67 » 07/03/18, 14:12

W takim razie kwestionuje mnie „jedzenie organiczne”... a nie fakt, że nie możemy rzucić palenia! [Chociaż niektórzy tam docierają]
0 x
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: Pestycydy neonikotynoidowe: ANSES ostrzega przed tiakloprydem




przez Janic » 07/03/18, 14:32

Martwi mnie to "jedzenie organiczne"...
taka też jest natura ludzka, pełna pozornych lub rzeczywistych sprzeczności. Z doświadczenia powiedziałbym, że musimy zacząć od czegoś, co może doprowadzić do zaprzestania tej destrukcyjnej konsumpcji. jak mówi popularne wyrażenie: „Nie od razu Paryż zbudowano"
Nie to, że nie możemy rzucić palenia! (Chociaż niektórzy tak)
wbrew temu, co się mówi, rzucić palenie nie jest trudno, trzeba jeszcze zastosować odpowiednią metodę. Współprowadziłam (już o tym wspominałam gdzie indziej) tygodniowe sesje rzucania palenia i efekty, na setkach uczestników, dało te same rezultaty: bez trudności porzucenie tej zależności, w kilku rzadkich przypadkach, głębokich porządków psychologicznych!
Środowisko lekarskie, poprzez swoich specjalistów od tytoniu, próbuje odtworzyć tę metodę w częściowy sposób, co przynosi notoryczne niepowodzenia, ponieważ eliminacja głównej siły i utrzymywanie palaczy w uzależnieniu od tego leku = gwarantowane krótko- i średnioterminowe niepowodzenia.
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 662