Dziś wieczorem nakarmimy świat w Arte

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79295
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11028

Dziś wieczorem nakarmimy świat w Arte




przez Christophe » 07/04/09, 02:33

Karmimy świat - Rynek głodu (Austria, 2005, 90mn)

Jak europejski przemysł spożywczy produkuje nadprodukcję żywności bez smaku i głoduje Trzeci Świat. Przełomowy dokument o globalizacji.

Punktem wyjścia dla tego filmu, który odniósł prawdziwy sukces publiczny, kiedy trafił do kin we Francji w 2007 roku, była chęć Erwina Wagenhofera prześledzenia łańcucha produktów sprzedawanych na rynkach jego miasta, Wiednia. Ciekawostka, która zaprowadziła go z Austrii do Brazylii przez Rumunię i Andaluzję, stolicę „warzyw zimowych” oraz przez Szwajcarię – tam poznał Jeana Zieglera, ówczesnego specjalnego sprawozdawcę Rady Praw Człowieka ONZ ds. prawa do pożywienia, oraz Petera Brabecka , dyrektor generalny Nestle. Po drodze pojawia się kilka prostych pytań: dlaczego pomidory pokonują 3 km, aby dotrzeć do austriackiego konsumenta i dlaczego znajdujemy je na rynkach w Dakarze po cenie niższej niż produkcja lokalna? Dlaczego w Wiedniu codziennie wyrzuca się 000 ton świeżego chleba? Dlaczego w Austrii spala się pszenicę i kukurydzę, a na fermach przemysłowych kurczaki karmi się brazylijską soją? Jeśli produkujemy wystarczająco dużo, aby wyżywić 2 miliardów ludzi, jak twierdzi Jean Ziegler, dlaczego 000 milionów z nich cierpi głód? Dlaczego rumuński rząd chce uzależnić swoich rolników od drogich nasion hybrydowych sprzedawanych przez Pioneera (międzynarodową firmę, której hasło „Wyżywiamy świat” daje tytuł filmu)?

Blues
Szef Nestlé też zastanawia się: dlaczego w świecie tak zamożnym i wygodnym, który daje nam „wszystko, czego chcemy”, mamy „niejasność w duszy”? Jego krótka, budująca interwencja zamyka znakomicie sfilmowaną i rytmiczną podróż. Ale Peter Brabeck nie tylko gra złoczyńcę w tej historii, dając głos i twarz cynizmowi międzynarodowych korporacji. Na swój sposób przypomina widzowi, że absurdalny świat, który właśnie ukazał się przed jego oczami, jest także uwarunkowany jego własną konsumpcją. Również Karmimy świat, jak Koszmar Darwina, ale także Super Size Me czy Nasz codzienny ból, emitowane w tym tygodniu przez ARTE, wzywają do sumienia i odpowiedzialności.


http://www.arte.tv/fr/semaine/244,broad ... =2009.html

Nie można też przegapić: Super Size zostanie wyemitowany w przyszły czwartek

http://www.arte.tv/fr/semaine/244,broad ... =2009.html
Ostatnio edytowane przez Christophe 20 / 11 / 09, 11: 07, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16095
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5233




przez Remundo » 07/04/09, 09:38

rzeczywiście interesujące : Idea: Dziękuję Christophe.
0 x
Obraz
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 07/04/09, 09:40

: Arrow: To nie 850 milionów ludzi cierpi głód, ale już ponad 1 miliard. :płakać:

Jean Ziegler jest znacznie bardziej wyrazisty. On twierdzi, że społeczeństwo, które produkuje wystarczająco dużo, aby wyżywić 12 miliardów ludzi, a pozwala umrzeć 1 miliardowi, w rzeczywistości je morduje. : Arrowl:

Film, który trzeba zobaczyć. : Arrowl:

A następnie monitorowanie sytuacji w czasie rzeczywistym: światometr
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79295
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11028




przez Christophe » 07/04/09, 10:06

Niezależnie od Citro rząd wielkości jest ten sam: gigantyczny... i którego konsekwencje dla ludzi są nieskończenie poważniejsze niż inne „choroby”, o których jest dużo głośniej.

Bo tak, w 2009 roku uważam, że głód czy pragnienie to choroba, z której można wyleczyć nawet nie będąc lekarzem...

Nadal zapełniamy je stowarzyszeniami humanitarnymi, które utrzymują całe regiony na progu głodu…

Myślę, że tego chcą najbogatsi… i że „nam” to odpowiada…

Wreszcie zobaczymy wiadomość...

Zobacz także Nasz chleb powszedni, ale jest to sobotni wieczór o 1 w nocy... niezbyt dobry harmonogram

http://www.arte.tv/fr/semaine/244,broad ... =2009.html

Koszmar Darwina to jedyny, jaki już widziałem: jest dość krwawy, ale czytałem, że niektóre sceny zostały wyrwane z kontekstu (np. suszenie zwłok nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi).
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79295
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11028




przez Christophe » 08/04/09, 00:31

Nie było źle, ale momentami trochę za długo, spodziewałem się czegoś lepszego.

Kilka dobrych zdań z zasadniczych Jean Ziegler

Następnie ukazały się 3 kolejne raporty dotyczące przemysłu rolno-spożywczego.
0 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 08/04/09, 11:36

Christophe napisał:[…]Bo tak, w 2009 roku uważam, że bycie głodnym i spragnionym to choroba, na którą można zachorować wojna nawet jeśli nie jesteś lekarzem...[...]
Wooch!
Znakomite przejęzyczenie, gdy spojrzymy na sytuację w krajach, w których głód jest codziennością milionów ludzi…
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79295
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11028




przez Christophe » 08/04/09, 13:41

Ach tak, szczególnie wspaniałe zdjęcie! Chciałem oczywiście wyleczyć, ale przy 2r jest jeszcze mocniej! Guerrir od czasownika warr oczywiście!

Obraz

Tak naprawdę zrobiłem to celowo, ale nieświadomie! : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Christine
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1144
Rejestracja: 09/08/04, 22:53
Lokalizacja: W Belgii, po
x 1




przez Christine » 08/04/09, 13:57

Christophe napisał:Tak naprawdę zrobiłem to celowo, ale nieświadomie!


Rzeczywiście nieudana akcja.
:D

To szaleństwo, to dopiero z 2007 roku, a już wydaje się stare. W ogóle nie wspomina o problemie paliw niebezpiecznych czy kryzysie zbożowym z 2008 r., które w międzyczasie znacząco przyczyniły się do zwiększenia świadomości społecznej.
Ostatnio edytowane przez Christine 08 / 04 / 09, 14: 00, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
renaud67
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 638
Rejestracja: 26/12/05, 11:44
Lokalizacja: Marsylia
x 8




przez renaud67 » 08/04/09, 13:59

Christine napisał:
Christophe napisał:Tak naprawdę zrobiłem to celowo, ale nieświadomie!


Rzeczywiście nieudana akcja.
:D

Ale raczej udany, nie :D
0 x
Absurdów wczoraj są prawdy dziś i jutro banałów.
(Alessandro Marandotti)
Avatar de l'utilisateur
minguinhirigue
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 447
Rejestracja: 01/05/08, 21:30
Lokalizacja: Strasburg
x 1




przez minguinhirigue » 08/04/09, 14:06

Citro, Ziegler precyzuje, że są to dane FAO...

Wysokie statystyki drugiej wojny światowej (6 lat) to 72 miliony zabitych.

10 milionów zgonów rocznie związanych z głodem to prawie tyle samo ofiar, co druga wojna światowa!?

Nie zrzucając winę na Anglików (tylko dla nich mam statystyki!? Ale wielu Europejczyków robi to samo...), w 2007 roku wyrzucili od 18 do 20 milionów ton produktów spożywczych. Jednak przy stosunku ich populacji do populacji świata (0,76%), przy równym podziale zasobów, powinni oni dysponować około 10,7 milionami z 1,4 miliarda ton żywności produkowanej każdego roku na świecie.

To uproszczone i prymitywne wyliczenia, ale to już krok w stronę świadomości...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 263