Leniwy ogród w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Thouvenel
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 45
Rejestracja: 02/09/16, 22:50
Lokalizacja: Lot-et-Garonne
x 9

Leniwy ogród w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-




przez Thouvenel » 20/02/18, 21:50

Bonjour à toutes et à tous!

Otwieram wątek, aby wymienić doświadczenia i problemy z moim skromnym ogrodem w Lot-et-Garonne, gdzie ogrodnictwo jest trudne: gleba starych szklarni ogrodniczych i gleba gliniasta.

Moje oczekiwania, moja wizja plastra warzyw

Jak powiedzieć od razu, zacząłem od bardzo dalekiej wiedzy o roślinach, glebach i technikach ogrodniczych.
Tak więc, aby stworzyć mój „organiczny” ogród warzywny, powiedziałem sobie, że nie zamierzam niczego dodawać do gleby: żadnych zabiegów, żadnych nawozów itp. Tylko woda i naturalna żyzność ziemi.
Czy moja gleba była gliniasta? Tym lepiej, ponieważ uznano ją za „płodną”, więc zamierzałem mieć duży „zapas” płodności, z którego będą czerpać moje rośliny.
Oczekiwane rezultaty? Myślałem, że będą przeciętne, ponieważ nie uciekam się do chemii, która z konieczności daje piękniejsze rezultaty.
Nie ma problemu, pomyślałem, że moje warzywa będą zdrowe ...
Aby nie "uszczuplić" zbytnio moich zasobów płodnych, planuję uprawiać tylko wiosnę i pozwolić glebie "odpocząć". Mógłby wtedy zostać doładowany przez tajemnicze mechanizmy, które trochę mi umykały (i których nie obchodziło mnie to, ponieważ nie musiałem interweniować).

Dziś mierzę zasięg mojej niewiedzy! Widzę jednak, że opierało się ono na szeroko rozpowszechnionych nieporozumieniach i że trzeba było stopniowo kwestionować, co wzbogaciło mnie intelektualnie.


Moim dzisiejszym celem jest przywrócenie życia, żyzności i struktury sprzyjającej mojej glebie, aby uzyskać piękne i zdrowe uprawy przy użyciu moich lokalnych i w dużej mierze wolnych zasobów.
Tak jak opłaca się przechodzić od nasion do nasion, to znaczy od siewu do zbierania nasion, staram się też zrobić ziemię i trochę kompostu.
3 x
Avatar de l'utilisateur
Thouvenel
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 45
Rejestracja: 02/09/16, 22:50
Lokalizacja: Lot-et-Garonne
x 9

Re: Potager leniwy w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-




przez Thouvenel » 20/02/18, 22:13

Mój ogród pierwotnie: od czego zacząłem

… O ile mi wiadomo z agronomii, to znaczy zero!
Miejsce wybrane na mój ogród warzywny przez kilka lat było trawnikiem. Wcześniej było to miejsce zajmowane przez szklarnie ogrodnicze. Niewielka część w rogu mojego ogrodu warzywnego jest również zaopatrzona w wiele wapiennych kamyków (może stara aleja).
2011-02 zima 13.jpg
1

Kiedy przyjechaliśmy zimą 2011 roku, ponura równina ...

Muszę przyznać, że pomysł, że są pozostałości pestycydów, fungicydów lub innych przeszkadza mi trochę, nie zrobiłem żadnego testu, sądząc, że od zakończenia tej działalności ogrodniczej (2005?) jego praca ... Co myślisz?

Na tym trawniku: „trawnik”, lucerna arabska i biała koniczyna, Veronica z Persji, szarlatanowiec, powój, babka, rumex…
Od strony północnej staw o powierzchni około dwudziestu m², głębokości XNUMX metra (latem suchy).
2011-06 lato 10.jpg
2

Pierwsze próby uprawy: biorąc pod uwagę zwartość gleby i rozpoczęcie uprawy warzyw, wydawało się nam oczywiste, że kwadraty wypełnione są ziemią doniczkową. (są nadal na miejscu, ale granice gniją, nadal zawierają niektóre aromaty, ale wkrótce powitają tylko cięte kwiaty (dla Madame)


Klimat: zdegradowany oceaniczny. Lata są gorące i suche, zimy mniej lub bardziej łagodne, bez śniegu, z okresowymi przymrozkami, rzadko poniżej -5 ° C. Ostatnie małe białe przymrozki mogą wystąpić do połowy maja (zdarzyło się to 3 razy od 2008 r.), Pierwsze na ogół przybywają od połowy do końca października.
Wokół kilka drzew. Niektóre domy z ogrodem i żywopłotem. Wszystko otoczone polami (łąki, konwencjonalne rolnictwo (pszenica / słonecznik / kukurydza). Najbliższe pole (północ) wynosi 40 m.

Gleba: głębokie i jednorodne gliny. Kolor beżowy, beton, jeśli wyschnie. Pęknięcia retrakcyjne w lecie. (Widzimy to na zdjęciu powyżej). Posadzone tam biedne maliny! (zapewniam, że od tego czasu są znacznie lepsze).
Ostatnio edytowane przez Thouvenel 20 / 02 / 18, 22: 38, 1 edytowany raz.
0 x
olivier75
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 764
Rejestracja: 20/11/16, 18:23
Lokalizacja: świt, szampan.
x 155

Re: Potager leniwy w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-




przez olivier75 » 20/02/18, 22:27

Witamy!
Każdy leniwiec warzywny ma nowy kontekst osobisty i środowiskowy.
Na kolej Didiera będzie wiele do zobaczenia!
Olivier.
0 x
Avatar de l'utilisateur
denis17
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 138
Rejestracja: 13/10/16, 13:15
Lokalizacja: 17
x 37

Re: Potager leniwy w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-




przez denis17 » 21/02/18, 18:48

Witamy w krainie różnych ogrodów warzywnych : Wink:
Denis
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Potager leniwy w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-




przez Did67 » 21/02/18, 18:50

olivier75 napisał:Na kolej Didiera będzie wiele do zobaczenia!
Olivier.


Ach, są tacy, którzy tak mówią! Dobre wieści ... Na razie pozwalam książce zrobić to, aby zgłosić jeden lub drugi projekt do mojego wydawnictwa ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Potager leniwy w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-




przez Did67 » 21/02/18, 19:02

Thouvenel napisał:
Moim dzisiejszym celem jest przywrócenie życia, żyzności i struktury sprzyjającej mojej glebie, aby uzyskać piękne i zdrowe uprawy przy użyciu moich lokalnych i w dużej mierze wolnych zasobów.
Tak jak opłaca się przechodzić od nasion do nasion, to znaczy od siewu do zbierania nasion, staram się też zrobić ziemię i trochę kompostu.


1 ° Twoja gleba jest gliniana: tak potencjalnie płodny. Dokładnie ma „kleje” (koloidy) do przechowywania oraz dużo wody i dużo pierwiastków mineralnych (pod warunkiem, że im się uda!

2 ° Przepraszam, ale nagle, gdy lodówka jest ogromna, trzeba „napełnić” - więc przynieś jeszcze więcej niż gdzie indziej, aby rośliny zobaczyły kolor; jeśli nie, to klej absorbuje większość z początku!

3 ° Będzie też znacznie trudniej „zaostrzyć” (nie tylko mężczyźni mają problemy z pracą! Organizmy też)

4 ° Konieczne będzie zatem karmienie ich 3 razy więcej !!! Zatem kompostowanie jest szczególnie złe!

5 ° Traktuj wkłady włókniste (celuloza - stare siano; nawet słoma + ścinki lub BRF), aby wytworzyć maksimum substancji humusowych, które w dłuższej perspektywie (liczą się w dziesiątkach - w liczbie mnogiej - lat!) Skorygują wady tego nadmiaru gliny (zwartość, tendencja do tworzenia zwartych gleb).

Jeśli nie wyhodujesz wszystkiego od razu, a planujesz ekspansję za dwa lub trzy lata: zrób coś przeciwnego do tego, co zwykle mówię = przeciążenie materiałami biedny (tłuczone drewno, słoma), zainstalować rośliny strączkowe (koniczyna, lucerna, bobik). W tej glebie, która wtedy poważnie cierpi z powodu „głodu azotu”, zatrzymają maksimum azotu w powietrzu. I to właśnie te materiały wytwarzają maksymalnie substancje humusowe. 2 lub 3 lata później, kiedy zamierzasz sadzić rośliny, gleba już się zmieni. Ale jeśli zaczniesz w ten sposób, będziesz miał słabe warzywa, które płaczą głodem!

6 ° Bardziej niż jakakolwiek inna gleba będzie wrażliwa na „złe traktowanie” (deptanie: chodzenie po deskach; interweniuj tylko wtedy, gdy zostanie wytarta - nadmiar wody spłynął)

7 ° W twojej strefie klimatycznej prawdopodobnie będzie trudno obejść się bez nawadniania całkowicie (więc zbierać wodę deszczową?).
4 x
Avatar de l'utilisateur
Thouvenel
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 45
Rejestracja: 02/09/16, 22:50
Lokalizacja: Lot-et-Garonne
x 9

Re: Potager leniwy w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-




przez Thouvenel » 21/02/18, 23:34

Dziękujemy za wiadomości i życzliwe wsparcie.
Spróbuję tutaj podzielić się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami, śledząc rozwój, który, mam nadzieję, jest pozytywny dla mojej małej łatki warzywnej.

Dziękuję za komentarze. Niektóre elementy do odrzucenia:

1 ° Twoja gleba jest gliniasta: dlatego jest potencjalnie żyzna. Dokładnie ma „kleje” (koloidy) do przechowywania oraz dużo wody i dużo pierwiastków mineralnych (pod warunkiem, że im się uda!


Tak, napisałem to, ale tak było w mojej głowie przyrzeczenie płodność. A słowo „potencjalnie”, które mi zrozumiałeś, robi różnicę!
Dla mnie tej podłogi przydałaby mi się jak w lodówce. Stąd moje błędy na początku: spulchnianie gleby, sadzenie i podlewanie wydawało mi się jedyną rzeczą potrzebną ... A niuans, to „zadziałało” certaines kultury.

Ponadto zastanawiałem się nad przydatnością dokładniejszej wiedzy o mojej glebie. Ponieważ „glina” jest obserwacją, ale pozostaje raczej niejasna. Może zapytaj rolnika, który uprawia w pobliżu ...
Po tym nie wiem, czy zmieniłbym moje praktyki ogromnie w zależności od analizy. Zaczynam mieć dość precyzyjne wyobrażenie o „przepisach” do zastosowania w domu.

2 ° Przepraszam, ale nagle, gdy lodówka jest ogromna, trzeba „napełnić” - więc przynieś jeszcze więcej niż gdzie indziej, aby rośliny zobaczyły kolor; jeśli nie, to klej absorbuje większość z początku!

3 ° Będzie też znacznie trudniej „zaostrzyć” (nie tylko mężczyźni mają problemy z pracą! Organizmy też)


Tutaj miałem wątpliwości. Kilka miesięcy temu zamieściłem kilka wiadomości w wątku PP na ten temat („brak widocznej agresji” itp.): Po pierwsze, ponieważ bałem się „niestrawności”. Rzeczywiście, wyobrażałem sobie moją glebę jako twardą i zwartą podstawę z niewielkim życiem i piętrzące się na wierzchu materii organicznej, to było jak stawianie „lasagny” i na końcu miałem wrażenie, że zamierzam uprawiać "Nad ziemią". Co więcej, pod sianem ziemia wydawała mi się niezmieniona, zwarta.
Pokażę bardziej szczegółowo na zdjęciach niż w rzeczywistości, obserwując, porusza się, żyje, zmienia, ale powoli.

4 ° Konieczne będzie zatem karmienie ich 3 razy więcej !!! Zatem kompostowanie jest szczególnie złe!


Zapewniam cię, mój kompostu, używam go tylko do siewu w skrzyniach, objętość stała się dość niska, a moja materia organiczna trafia do mojej gleby (tutaj też jest to duża zmiana w porównaniu do poprzedniej, gdzie nie otrzymała .. . nic!)
Och tak, włożyłem drogi wkład w biały torf. Nadal mam torbę i tak naprawdę nie wiem, co z nią teraz zrobić, ponieważ pozostaje kiepskim materiałem, a rozkładanie jej na powierzchni wydaje się trochę bezużyteczne ... Co o tym sądzisz?

Mój obecny kompost jest w 80% wykonany ... - wrażliwe dusze powstrzymują się - ...... od trawy kwakowej!
Nie widziałem, jak huśtam się w kompostowaniu powierzchniowym w moim ogrodzie warzywnym (!)
Cóż, mogę powiedzieć, że to idealnie poprawny kompost!

5 ° Traktuj wkłady włókniste (celuloza - stare siano; nawet słoma + ścinki lub BRF), aby wytworzyć maksimum substancji humusowych, które w dłuższej perspektywie (liczą się w dziesiątkach - w liczbie mnogiej - lat!) Skorygują wady tego nadmiaru gliny (zwartość, tendencja do tworzenia zwartych gleb).


Siła jest nietolerowana, ponieważ często leczona, ale mogę zebrać ją w fenomenalnej ilości, ponieważ wokół mojego domu są hektary upraw pszenicy według lat i zmian. To trochę frustrujące. Czy uzasadnione jest pozbawienie mnie tego?

Koszenie pozostaje ograniczone przez powierzchnię mojej ziemi, gdzie trawa rośnie od czerwca do września.

.BRF również ograniczone: mój młody żywopłot rośnie cicho, a moim jedynym zasobem są wierzby i topola odrastają wokół mojego stawu, co można zobaczyć na zamieszczonych powyżej zdjęciach.

Hay: Mam dobrego dostawcę i jest prawie za darmo, w tym roku wziąłem dwie bułki, nawet ściółkłem swoje drzewa owocowe.

Na moich zasobach mam również obornik ze słomy końskiej, trochę kłopotliwy w transporcie, ale w przyszłości przyniosę więcej, to samo dotyczy liści (dębu), które mogę łatwo zdobyć. kompost z zielonych odpadów Niedaleko rolnik oferuje go za 10 euro za metr sześcienny (bez certyfikatu AB), czy to prawda?

Tyle o moich zasobach. W sprawie wkładów szczegółowo opiszę swój plan warzywny wraz z różnymi wkładami, zgodnie z moimi zarządami i rotacją.

Zasadniczo staram się różnicować wkład, dopasowując je do kultur w nich rosnących. A przede wszystkim robię rotację, która po czterech latach pozwoli wszystkim moim radom na otrzymanie tych wszystkich różnorodnych wkładów.

6 ° Bardziej niż jakakolwiek inna gleba będzie wrażliwa na „złe traktowanie” (deptanie: chodzenie po deskach; interweniuj tylko wtedy, gdy zostanie wytarta - nadmiar wody spłynął)

Tak, od tej jesieni! Nawy 55 cm (szerokość mojej kosiarki), deski 2,40m z przejściem pośrodku z drewnianymi deskami. Znów jeszcze jeden poprawiony błąd!

7 ° W twojej strefie klimatycznej prawdopodobnie będzie trudno obejść się bez nawadniania całkowicie (więc zbierać wodę deszczową?).


Woda deszczowa wpada do stawu. Mój ogród warzywny ma tylko 100m², moje potrzeby pozostają niskie.
W zeszłym roku przeżycie: poczekaj na oznaki więdnięcia moich pomidorów. Wynik: pojedyncze podlewanie (przy sadzeniu) przez cały sezon!
0 x
anarchoreta
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 24
Rejestracja: 20/12/17, 09:45
x 2

Re: Potager leniwy w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-




przez anarchoreta » 22/02/18, 09:41

Cóż, to (z wyjątkiem trzech krów) taki sam kontekst jak mój. Ta sama gleba, ten sam klimat, te same chwasty ... Będziemy mogli przepuszczać rury!
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Potager leniwy w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-




przez Did67 » 22/02/18, 10:00

Nie wiesz, co mnie uszczęśliwia, kiedy widzę, jak szybko to rozumiesz. I nagle z mojego punktu widzenia jest idealnie (w podejściu). Rezultaty nie powinny być długie! [Z zawsze możliwymi "niepowodzeniami", żyjące istoty nie pozwalają sobie tak łatwo kierować i mają własną logikę, której nie zawsze rozumiemy]
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Potager leniwy w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-




przez Did67 » 22/02/18, 10:07

Thouvenel napisał:
Niuans, nad którym „pracował” certaines kultur. !


Obraz lodówki nie jest dobry!

Powinniśmy raczej wyobrazić sobie „cysternę” i zbocza, które „wysysają” z góry. Im niższy poziom, tym trudniej jest wylać ...

Więc glina = ogromny zbiornik. Piasek = mała butelka. Wlewasz kilka litrów: w gliniastej glebie to nie wystarczy, aby rośliny spłynęły. W piasku przelewa się (zostanie wypłukany).

[Cóż, muszę to zachować, jeśli napiszę mój traktat agronomiczny]

Do tego dochodzi fakt, że niektóre rośliny są o wiele bardziej zachłanne niż inne.

Jest też fakt, że ze względów historycznych (wkład) lub „geologicznych” (podłoże skalne) wasza gleba może być bogata w jeden pierwiastek, a uboga w inny. I taki a taki gatunek może być wrażliwy na ten pierwiastek (np. Na potaż), taki inny nie.

Wyniki analizy od sąsiadów-rolników byłyby dla nas bardzo przydatne! Zwłaszcza jeśli miał dane na temat obszaru, którego nie użył za dużo (naturalna łąka? Nowa działka?). Można sobie wyobrazić, że z tobą nie jest tak inaczej niż ...

Wiedząc, że w ogóle nie będziemy postępować zgodnie z „zaleceniami” „konwencjonalnego” laboratorium, które uzasadnia w ramach „kultury na infuzjach”
1 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 356