Używanie popiołów w ogrodzie kuchennym

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
brinbrin62
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 31
Rejestracja: 13/02/18, 17:08
Lokalizacja: Boulogne / Mer
x 7

Używanie popiołów w ogrodzie kuchennym




przez brinbrin62 » 13/02/18, 17:48

Bonjour à tous,

Gleba w moim ogródku warzywnym, który uprawiam od dwóch lat jest bardzo wyczerpana. Jest to ogród miejski o powierzchni 10 m². Trudno mi znaleźć odpady roślinne (nie odpady samochodowe), które mogłyby przykryć ziemię, ale hej, kompostuję wszystko, co się da (odpady roślinne, trochę kartonu).

W rogu tego małego ogrodu znajduje się stara cysterna na wodę. Po usunięciu sterty śmieci zdałem sobie sprawę, że była wypełniona starym popiołem (od dziesięciu lat i więcej). Podczas przesiewania próbki znalazłem węgiel drzewny, gwoździe itp. Mam tego pół metra sześciennego.

Czy użyłbyś tej kupy popiołu, której pochodzenia nie znam? Czy mogę to rozpowszechnić? Czy to za dużo na moją powierzchnię? Widziałem w sieci nie więcej niż dwie garści na m². Jeżeli stosowaliście popiół (i z jakim skutkiem) proszę o wcześniejszą odpowiedź.

BB62
1 x
Pokój, miłość i równowaga NPK w twoich ogrodach.
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9807
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2660

Re: Stosowanie popiołu w ogródku warzywnym




przez sicetaitsimple » 13/02/18, 18:06

brinbrin62 napisał:Bonjour à tous,

Gleba w moim ogródku warzywnym, który uprawiam od dwóch lat jest bardzo wyczerpana. Jest to ogród miejski o powierzchni 10 m². Trudno mi znaleźć odpady roślinne (nie odpady samochodowe), które mogłyby przykryć ziemię, ale hej, kompostuję wszystko, co się da (odpady roślinne, trochę kartonu).

W rogu tego małego ogrodu znajduje się stara cysterna na wodę. Po usunięciu sterty śmieci zdałem sobie sprawę, że była wypełniona starym popiołem (od dziesięciu lat i więcej). Podczas przesiewania próbki znalazłem węgiel drzewny, gwoździe itp. Mam tego pół metra sześciennego.

Czy użyłbyś tej kupy popiołu, której pochodzenia nie znam? Czy mogę to rozpowszechnić? Czy to za dużo na moją powierzchnię? Widziałem w sieci nie więcej niż dwie garści na m². Jeżeli stosowaliście popiół (i z jakim skutkiem) proszę o wcześniejszą odpowiedź.

BB62


Witam,

często rozmawialiśmy o używaniu popiołu w głównym wątku „ogrodu warzywnego dla leniwych”.

Stosuję go osobiście i mam wrażenie, że daje bardzo pozytywne rezultaty, ale nie jest to jedyny czynnik wpływający, więc trudno mi powiedzieć.

W twoim przypadku, ponieważ nie znasz źródła (poddane obróbce drewno, czy są gwoździe?), odpowiedź jest nieco skomplikowana.

We wszystkich przypadkach lepiej jest wybrać opcję miękką niż twardą, Didier wyjaśnia to bardzo dobrze w jednym ze swoich najnowszych filmów:

1 x
Avatar de l'utilisateur
brinbrin62
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 31
Rejestracja: 13/02/18, 17:08
Lokalizacja: Boulogne / Mer
x 7

Re: Stosowanie popiołu w ogródku warzywnym




przez brinbrin62 » 13/02/18, 18:42

Obejrzałem wideo mojego przyjaciela Didiera. Dziękuję za link.

Tak jak radzi Didier, rozsieję dwie garści na m² tam, gdzie posadziłem pomidory i PdT, a resztę się pozbyłem. Nie ma potrzeby kusić diabła.

przyjaźnie

BB62
Ostatnio edytowane przez brinbrin62 13 / 02 / 18, 18: 59, 1 edytowany raz.
0 x
Pokój, miłość i równowaga NPK w twoich ogrodach.
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264

Re: Stosowanie popiołu w ogródku warzywnym




przez chatelot16 » 13/02/18, 18:46

popiół zawiera dużo potażu, który jest przydatnym nawozem... ale nie za dużo na raz

jeśli do Twojego zbiornika napłynęła woda, problem polega na tym, że potas jest bardzo dobrze rozpuszczalny... więc cały potaż musiał się rozpuścić i nie ma już więcej

pozostaje tylko drugi składnik popiołu: wapno, przekształcone w wapień pod wpływem CO2 rozpuszczonego w wodzie... bardziej ograniczone zainteresowanie ogrodem, chyba że w glebie brakuje wapienia
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9807
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2660

Re: Stosowanie popiołu w ogródku warzywnym




przez sicetaitsimple » 13/02/18, 18:55

chatelot16 napisał:jeśli do Twojego zbiornika napłynęła woda, problem polega na tym, że potas jest bardzo dobrze rozpuszczalny... więc cały potaż musiał się rozpuścić i nie ma już więcej



Poprawnie, swoją odpowiedź oparłem na fakcie, że zbiornik ten został przekształcony ze zbiornika na wodę w „wysypisko” i nie otrzymywał już wody. Jeśli cała treść była „prana” przez 10 lat, tak naprawdę nie pozostało już wiele dobrych nadziei (ani też bardzo złych).
0 x
Avatar de l'utilisateur
brinbrin62
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 31
Rejestracja: 13/02/18, 17:08
Lokalizacja: Boulogne / Mer
x 7

Re: Stosowanie popiołu w ogródku warzywnym




przez brinbrin62 » 13/02/18, 19:01

Tak, nic w nim nie rosło, z wyjątkiem bluszczu i powóju (ale hej, te dwa rosłyby wszędzie). Prawdziwa budka lęgowa dla ślimaków i żadnych innych owadów. Więcej niż podejrzane.

W końcu mam zamiar się wszystkiego pozbyć.

przyjaźnie

BB62
0 x
Pokój, miłość i równowaga NPK w twoich ogrodach.
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13707
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1521
Kontakt :

Re: Stosowanie popiołu w ogródku warzywnym




przez izentrop » 13/02/18, 23:29

Witam,
Tutaj dobry plik https://www.encyclo-ecolo.com/Cendres_de_bois
Jeśli jest dużo gwoździ, poprzedni mieszkaniec musiał spalić dużo drewna paletowego https://www.energie-environnement.ch/co ... -le-jardin
0 x
oli 80
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1689
Rejestracja: 02/01/09, 17:23
Lokalizacja: Moselle 57
x 113

Re: Stosowanie popiołu w ogródku warzywnym




przez oli 80 » 17/02/18, 18:20

Witam, znalazłem w sieci pasjonata ogrodnictwa z północy a nie z Calais, tu jest temat w którym się na ten temat wypowiadam ogrodnictwo/ogrodnik-w-północy-pas-de-calais-t15402.html

oto jeden z jego filmów

tutaj jest nowszy




dobry wieczór
0 x
Avatar de l'utilisateur
brinbrin62
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 31
Rejestracja: 13/02/18, 17:08
Lokalizacja: Boulogne / Mer
x 7

Re: Stosowanie popiołu w ogródku warzywnym




przez brinbrin62 » 28/02/18, 14:40

Nie wiedziałem o tym kanale YouTube. DZIĘKI
0 x
Pokój, miłość i równowaga NPK w twoich ogrodach.
Avatar de l'utilisateur
Carl
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 99
Rejestracja: 09/08/17, 08:03
Lokalizacja: Bretania
x 18

Re: Stosowanie popiołu w ogródku warzywnym




przez Carl » 06/03/18, 19:33

Film Didiera jest bardzo dobrze zrobiony...!

Mam pytanie: ile popiołu dodaje się rocznie do malin, truskawek itp.?
0 x
Mądry lenistwo i wrażliwy na jakość tego, co moja rodzina spożywa, pragnę zrobić ogród warzywny leniwego!

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 213