Re: Leniwy potager na zachodzie Bretanii - Kraj Loary

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Mixieer56
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 402
Rejestracja: 10/10/16, 09:00
Lokalizacja: Ambon 56
x 94
Kontakt :

Re: Leniwy potager na zachodzie Bretanii - Kraj Loary




przez Mixieer56 » 30/11/16, 10:54

Witam,

Ogrodnicy z wielkiego zachodu Bretanii-Pays de la Loire, zwolennicy leniwego ogrodu warzywnego lub chcący dowiedzieć się o nim więcej, mogą spotkać się i wymienić swoje doświadczenia, pytania i pytania na ten temat w tym forum.

szczerze

Trochę
1 x
„Zrób bałagan w ogrodzie i uporządkuj swoje pomysły!” Didier Helmstetter
Avatar de l'utilisateur
Mixieer56
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 402
Rejestracja: 10/10/16, 09:00
Lokalizacja: Ambon 56
x 94
Kontakt :

Re: Leniwy potager na zachodzie Bretanii - Kraj Loary




przez Mixieer56 » 30/11/16, 13:44

Mixieer56 napisał:Witam,

Ogrodnicy z wielkiego zachodu Bretanii-Pays de la Loire, zwolennicy leniwego ogrodu warzywnego lub chcący dowiedzieć się o nim więcej, mogą spotkać się i wymienić swoje doświadczenia, pytania i pytania na ten temat w tym forum.

szczerze

Trochę


Wszystkie sugestie i propozycje są mile widziane.
1 x
„Zrób bałagan w ogrodzie i uporządkuj swoje pomysły!” Didier Helmstetter
Avatar de l'utilisateur
Mixieer56
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 402
Rejestracja: 10/10/16, 09:00
Lokalizacja: Ambon 56
x 94
Kontakt :

Re: Leniwy potager na zachodzie Bretanii - Kraj Loary




przez Mixieer56 » 01/12/16, 10:23

Witam, jestem kilkadziesiąt km od 44 (koło Muzillac).
Rozpoczynam od koncepcji „ogrodu leniwca i fenokultury” opracowanej przez Did67.
Ponadto mam paryskie pochodzenie i jestem znany jako taki przez rolników i innych ogrodników-amatorów. To znaczy, czy pierwsza dostawa siana spodobała się moim sąsiadom. Miałem więcej szczęścia z moim sekatorem, który jest również zatrudniony przez ogrodnika ekologicznego. Uprawia permakulturę, przykrywa się zielonym nawozem ... Interesuje go siano i siano, będzie podążał za moimi doświadczeniami i opowiadał je, zwłaszcza jeśli są zachęcające.
W tej chwili rozłożyłem średnio na 4 działkach po około 10 m2:
- jedną z 3 cm brf + 20 cm siana, ... na przyszłe rośliny strączkowe,
- jedna z 30 cm siana, sałatki, pomidory, cukinia.
- jeden z 15 cm brf (do rozjaśnienia zgodnie z radą) krzewów jagodowych,
- taki, na którym posiałem facelię pod koniec września i posadzę trochę pdt pokrytego sianem.
Oto mój punkt wyjścia.
1 x
„Zrób bałagan w ogrodzie i uporządkuj swoje pomysły!” Didier Helmstetter
jpg43
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 106
Rejestracja: 28/08/15, 15:56
x 29

Re: Leniwy potager na zachodzie Bretanii - Kraj Loary




przez jpg43 » 01/12/16, 11:10

Witam, mój brat ma mały ogródek w Assérac nad morzem na razie nie jest zbyt aktywny w Nantes ale myślę, że w przyszłym roku będzie na emeryturze i będzie jeszcze trochę uprawiał O czym z nim porozmawiam ta grupa.

Kiedy byłem w pobliżu Lorient, sadziliśmy ziemniaki w lutym pod zasłoną kultury, z wodorostami itp. Plaża była kilka metrów dalej, a tak na marginesie, ogród, którego nie znam.

Tutaj zasiewam je pod sianem, ale w małej linii w ziemi kopie i odkładam siano. Jeśli kładę je na ziemi, muszę włożyć więcej siana, aby nie zazieleniły. Mam wiele małych szarych ślimaków, które zjadają łodygi, gdy tylko wyjdą, co jest minusem trwałego pokrycia. Używam ferramolu, w przeciwnym razie jedzą nawet łodygi pomidora.

Pewnego dnia prawdopodobnie przejdę przez Assérac.

JP
1 x
Avatar de l'utilisateur
Mixieer56
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 402
Rejestracja: 10/10/16, 09:00
Lokalizacja: Ambon 56
x 94
Kontakt :

Re: Leniwy potager na zachodzie Bretanii - Kraj Loary




przez Mixieer56 » 01/12/16, 11:43

jpg43 napisał:Witam, mój brat ma mały ogródek w Assérac nad morzem na razie nie jest zbyt aktywny w Nantes ale myślę, że w przyszłym roku będzie na emeryturze i będzie jeszcze trochę uprawiał O czym z nim porozmawiam ta grupa.

Kiedy byłem w pobliżu Lorient, sadziliśmy ziemniaki w lutym pod zasłoną kultury, z wodorostami itp. Plaża była kilka metrów dalej, a tak na marginesie, ogród, którego nie znam.

Tutaj zasiewam je pod sianem, ale w małej linii w ziemi kopie i odkładam siano. Jeśli kładę je na ziemi, muszę włożyć więcej siana, aby nie zazieleniły. Mam wiele małych szarych ślimaków, które zjadają łodygi, gdy tylko wyjdą, co jest minusem trwałego pokrycia. Używam ferramolu, w przeciwnym razie jedzą nawet łodygi pomidora.

Pewnego dnia prawdopodobnie przejdę przez Assérac.

JP

Cześć JP, dziękuję za pomoc i może za pomoc twojego brata. Assérac jest blisko mojego miejsca zamieszkania.
Widzę, że doświadczyłeś uprawy pod sianem, zwłaszcza ziemniaków. Ja też zacznę w marcu.
Mata z wodorostów nie spełniła swoich obietnic z poprzednich lat, ponieważ na ślimaki i norniki mam już cotę.
Oczywiście będę o tym wszystkim regularnie informować.
Poza tym będziesz mile widziany, gdy przejdziesz obok mnie :)
0 x
„Zrób bałagan w ogrodzie i uporządkuj swoje pomysły!” Didier Helmstetter
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Leniwy potager na zachodzie Bretanii - Kraj Loary




przez Did67 » 01/12/16, 11:53

jpg43 napisał:
Tutaj zasiewam je pod sianem, ale w małej linii w ziemi kopie i odkładam siano. Jeśli kładę je na ziemi, muszę włożyć więcej siana, aby nie zazieleniły. Mam wiele małych szarych ślimaków, które zjadają łodygi, gdy tylko wyjdą, co jest minusem trwałego pokrycia. Używam ferramolu, w przeciwnym razie jedzą nawet łodygi pomidora.



To właśnie robią austriaccy producenci ekologicznych ziemniaków na bardzo dużą skalę: "konwencjonalne" sadzenie za pomocą sadzarki, składowanie, a następnie przykrywanie sianem ...

Kwestia ślimaków pozostaje przedmiotem refleksji. „Naciski”, którym podlega jeden i drugi, są bardzo zmienne, nie będąc w stanie w tej chwili zrozumieć czynników, które grają ... Dla niektórych, takich jak ja, jest to znikome (z wyjątkiem tej wiosny; teraz zobaczę, czy to będzie w porządku, czy nie!). Dla innych duży problem ...

Cóż, jeśli zareagują na Ferramol, jest „mniej gorzej”. Ferramol nie stawia żadnego pytania „agronomicznego” (poza ceną, nawet jeśli pojawienie się leków generycznych wprowadziło trend spadkowy!).

W domu natomiast moje „białe” ślimaki tej wiosny zignorowały je i od razu poszły do ​​sadzonek sałatek, marchwi, rzepy czy kapusty ...

Mówimy o ślimakach, ale są różne rodziny, które wcale nie mają tych samych „gustów”!

Mój zignorował goździki, podczas gdy duże pomarańczowe ślimaki chodzą kilometrami, aby się nimi delektować! Znalazłem ich „rozciągniętych” na nim w biały dzień. Więc zainstalowałem rzędy nagietków, myśląc o "łapaniu" ślimaków w pułapkę ... Zupełnie nic. Nienaruszone moje oczka. Nadal niszczą marchewki z odległości 20 cm!

Krótko mówiąc, kolejna prosta rzecz, która okazuje się ... złożona!
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Leniwy potager na zachodzie Bretanii - Kraj Loary




przez Did67 » 01/12/16, 11:59

Mixieer56 napisał:
Koc z wodorostów nie dotrzymał obietnic w poprzednich latach,



To jest do powiedzenia ??? Miałem pytanie mailowe na ten temat ... Nie miałem jasnej odpowiedzi. Do morza daleko, u nas !!!!!!!!!

Moim zdaniem:

- jest to materiał organiczny z małą ilością błonnika, glony pływają i nie wymagają podpory
- bogate w sód, który nie jest zbyt dobry dla gleby
- jest więc, moim zdaniem, substancją organiczną dość podatną na fermentację, którą można wykorzystać jakonawóz organiczny ze stopniowym rozkładem, ale bez wszystkich oczekiwanych skutków działania celulozy i ligniny na organizmy glebowe ... Moim zdaniem to nie materia organiczna będzie wyzwalać procesy agregacji gleby, itp ...

Chciałbym wiedzieć, czy to „przypuszczenie” pasuje do twoich obserwacji ...
1 x
Avatar de l'utilisateur
Mixieer56
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 402
Rejestracja: 10/10/16, 09:00
Lokalizacja: Ambon 56
x 94
Kontakt :

Re: Leniwy potager na zachodzie Bretanii - Kraj Loary




przez Mixieer56 » 01/12/16, 16:11

Did67 napisał:
Mixieer56 napisał:
Koc z wodorostów nie dotrzymał obietnic w poprzednich latach,



To jest do powiedzenia ??? Miałem pytanie mailowe na ten temat ... Nie miałem jasnej odpowiedzi. Do morza daleko, u nas !!!!!!!!!

Moim zdaniem:

- jest to materiał organiczny z małą ilością błonnika, glony pływają i nie wymagają podpory
- bogate w sód, który nie jest zbyt dobry dla gleby
- jest więc, moim zdaniem, substancją organiczną dość podatną na fermentację, którą można wykorzystać jakonawóz organiczny ze stopniowym rozkładem, ale bez wszystkich oczekiwanych skutków działania celulozy i ligniny na organizmy glebowe ... Moim zdaniem to nie materia organiczna będzie wyzwalać procesy agregacji gleby, itp ...

Chciałbym wiedzieć, czy to „przypuszczenie” pasuje do twoich obserwacji ...


Próby aplikacji wodorostów:
Pod koniec września 10 r. Rozsypałem ok. 40 cm wodorostów na powierzchni ok. 2 m2015.
Kopałem na początku marca, żeby zakopać - nie znaliśmy się wtedy - to, co zostało z zgniłych wodorostów z bardzo dojrzałym kompostem i podobnymi wycinkami i liśćmi.
Sadziłem 2 odmiany pdt mona lisa około 15 marca i niebieską Pikardię około 15 kwietnia z sałatą, cukinią,… roślinami z centrów ogrodniczych. Następnie pomidory na początku maja i pory pod koniec lipca.
Te dwie odmiany ziemniaków są uważane za przedwczesne, niestety pod koniec czerwca na początku lipca (przed suszą) mona lisa dała tylko 2 lub 3 kg maleńkiej doniczki na około dziesięć roślin ... później pod koniec lipca jeszcze mniej, ale szacowne kalibry. Niebieskie dały całkiem smaczne greneille, ale w ilości zbliżonej do mona lisa.
Zielona cukinia i spaghetti „spieprzyły”, trzeba powiedzieć, że nie pomogła zimna, wietrzna i mokra wiosna, po której nastąpiła rekordowa susza.
Tylko sałatki i pomidory dały satysfakcję. Ale po bardzo regularnym podlewaniu.
Na bulwach i stopach nie pojawiły się żadne ślady szkodników ani szkodników ani chorób.
Pory zachowały średnicę pióra i kilka zniknęło…, spryskując w odwróconych butelkach, w niektórych miejscach nigdy nie udało mi się ich wypełnić… .campagole? Kilka otworów o średnicy od 3 do 4 cm przywodzi na myśl galerie.
Na zakończenie dodam, że wyrzuciłem dużo granulatu nawozowego + odwodniony obornik uważany za organiczny typu Solabiol.
0 x
„Zrób bałagan w ogrodzie i uporządkuj swoje pomysły!” Didier Helmstetter
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Leniwy potager na zachodzie Bretanii - Kraj Loary




przez Did67 » 01/12/16, 17:50

Wszystko razem (wodorosty, wycinki / liście, "organiczny" nawóz) daje dużo nawożenia!

Czy to sezon 2016, odkąd przedłużyłeś wodorosty jesienią 2015?

Trudno podsumować, poza tym, że nie jest zadowalająca! Ponieważ prawdopodobnie będzie to „wieloczynnikowe” = kilka przyczyn, które się przenikają ...

Martwi mnie to, że przy tym nawożeniu powinien wyrosnąć nawet na wacie szklanej!

Czy nie znajdujesz się w strefie „hydromorficznej” (podlegającej „zatkaniu” gleby przez wodę)?
1 x
Avatar de l'utilisateur
Stef72
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 393
Rejestracja: 22/08/16, 15:43
Lokalizacja: Sarthe
x 123

Re: Leniwy potager na zachodzie Bretanii - Kraj Loary




przez Stef72 » 01/12/16, 18:41

Co byłoby zabawne, byłoby to mieć w tej dużej zachodniej grupie fenokulturystów praktykujących na zadrze Notre Dame des Landes, która jest dość produktywna w sianie, jak wskazano tutaj:
http://zad.nadir.org/spip.php?article4234

Zastanawiam się jednak, czy fenokultura działałaby dobrze na tych terenach podmokłych (obawy beztlenowe?)
1 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 429