Różnorodność biologiczna, gigantyczna zamrażarka nasion na dalekiej północy

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11044

Różnorodność biologiczna, gigantyczna zamrażarka nasion na dalekiej północy




przez Christophe » 03/06/08, 19:22

Svalbard International Seed Vault (SISV, International Seed Repository in Svalbard), mroźny bunkier mający na celu ratowanie światowej różnorodności biologicznej.

Na odizolowanej wyspie za kołem podbiegunowym chroniono równie dobrze, jak amerykańskie rezerwy złota, setki tysięcy nasion. Reprezentują próbki wszystkich upraw żywności na planecie i mogą być wykorzystane do wznowienia produkcji rolnej w przypadku regionalnej lub globalnej katastrofy.

Obraz

Pszenica, sorgo, sałata, proso i wiele innych!! Łącznie 100 milionów nasion ze 100 różnych krajów zostało zdeponowanych w prawdziwym skarbcu znajdującym się na norweskim archipelagu Svalbard, 1000 km od bieguna północnego. Zawinięte w specjalnie do tego celu stworzone liście i zamknięte w zapieczętowanych pudełkach nasiona zachowają zdolność kiełkowania przez kilkaset lat. Niektóre nasiona mogą przetrwać jeszcze dłużej (pod warunkiem, że są przechowywane w optymalnych warunkach) np. jęczmień trwa 2000 lat, ale rekordzistą jest sorgo, którego nasiona zachowują żywotność przez prawie 20 000 lat.

Obraz

Nasiona są przechowywane w trzech zabarykadowanych pomieszczeniach na końcu 125-metrowego tunelu wykopanego w środku góry. Temperatura jest stała, ale nieco chłodna: -18°C. Do jej utrzymania wystarczy jedna mała sprężarka, każda skrzynia jest dodatkowo otoczona wieczną zmarzliną (lodem polarnym), co gwarantuje żywotność nasion w przypadku braku prądu. Od strony bezpieczeństwa środki są również drastyczne: stalowe drzwi, śluzy pneumatyczne, kodowane klucze, czujniki ruchu… wystarczy, aby konkurować z największymi bankami!

Obraz

Ten zainaugurowany we wtorek 26 lutego sejf ma na celu zachowanie bioróżnorodności upraw żywności, która obecnie ulega znacznemu zmniejszeniu. Połowa zdeponowanych roślin jest zagrożona. Ten zielony rezerwat stanowi zabezpieczenie przed zanikiem mniej eksploatowanych odmian. Świetnie sprawdzi się również w przypadku klęsk żywiołowych i zniszczenia zasobów rolniczych. Kraje, które przekazały nasiona, pozostają ich właścicielami i mogą je odzyskać i wykorzystać do wznowienia produkcji żywności. Spodziewane są kolejne dostawy nasion, zwłaszcza z krajów rozwijających się. W sumie pojemność struktury wynosi 4.5 miliona próbek, czyli około 2 miliardów nasion!!!


Źródło: NEWOBS.COM | 27.02.2008 | 10:55
Źródło zdjęcia: AFP

Obszerniejszy artykuł na ten temat: http://www.azurelite.net/imaginaire/ind ... &numero=49
Ostatnio edytowane przez Christophe 03 / 06 / 08, 22: 05, 1 edytowany raz.
0 x
georges100
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 338
Rejestracja: 25/05/08, 16:51
x 1




przez georges100 » 03/06/08, 19:28

widzicie, że nie boimy się niczego w przypadku GMO : Chichot:
jeśli nie trafi, mamy coś na początek w lodówce : Chichot: więc po co się zabezpieczać???? : Chichot:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11044




przez Christophe » 03/06/08, 19:33

Oczywiście... ale wcześniej będę musiał wszystko ogolić Roll:

W przeciwnym razie pkoi jest również bezpieczne, gdy zostanie utracone 1000 km od bieguna północnego? Nie może to być tłum rabusiów...
0 x
georges100
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 338
Rejestracja: 25/05/08, 16:51
x 1




przez georges100 » 03/06/08, 19:43

Żartuję, ale temat został poruszony...
niektórzy mówią o czystym sumieniu, żeby zrobić cokolwiek...

fakt, że jest tylko jeden jest i tak niebezpieczny... jeśli pewnego dnia będzie nam naprawdę potrzebny, właściciel zawładnie światem...
0 x
Avatar de l'utilisateur
gegyx
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6980
Rejestracja: 21/01/05, 11:59
x 2905




przez gegyx » 03/06/08, 21:32

Chr......., jeśli mówiłeś o tym chronionym skarbie, to nie na darmo?
Sam o tym pomyślałem po filmie, który podałeś, o przejściu planety X (Nibiru) i następnym filmie 2/2, a siostry...

W przypadku katastrofy planetarnej po zderzeniu i ziemskiej pralki, która trwałaby kilka lat, to „dziedzictwo kulturowe” byłoby, jakby przypadkiem, mile widziane, aby odbudować ziemię!
(Ale bardziej dla naszej twarzy).
Tylko dla elit i naszych ulubionych przywódców, którzy będą mogli się rozmnażać podczas długiej nocy poślubnej pod płaskowyżem Albion, w Norwegii, w Nevadzie lub gdzie indziej,

aby ponownie zaludnili ziemię, rasy bez skazy i wzorowej na swój obraz.

Za 400 000 lat archeolodzy nowej cywilizacji znajdą wyblakłe szkielety sprzed hominidów i dojdą do wniosku, że współczesna cywilizacja rozpoczęła się od skoku, po wynalezieniu rolnictwa, które rozpowszechniło się nagle na tej ziemi.
W rzeczywistości za 10 do 20 lat…

Medytować…
Ostatnio edytowane przez gegyx 03 / 06 / 08, 21: 54, 1 edytowany raz.
0 x
georges100
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 338
Rejestracja: 25/05/08, 16:51
x 1




przez georges100 » 03/06/08, 21:41

m.... nie pamiętam tytułu piosenki Reggianiego : Chichot:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11044




przez Christophe » 03/06/08, 21:44

Nie rób szybkich skrótów i spekulacji na mój temat Gegyx... proszę, dziękuję.

W przypadku zderzenia z inną planetą (hm, hm...) taki bunkier raczej by się nie przydał...
Ostatnio edytowane przez Christophe 03 / 06 / 08, 21: 58, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
bham
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1666
Rejestracja: 20/12/04, 17:36
x 6




przez bham » 03/06/08, 21:58

Wydaje mi się, że czytałem lub słyszałem, że za tymi akcjami stoi Monsanto.
Czy ktoś mógłby potwierdzić?
Bo jeśli to prawda, to wiele wyjaśnia :zmarszczyć brwi:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11044




przez Christophe » 03/06/08, 21:59

Punaize, jeśli to jest przypadek, który przynajmniej wyjaśnia opancerzone drzwi… i staje się bardzo niepokojący dla reszty…
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 04/06/08, 00:26

bham napisał:Wydaje mi się, że czytałem lub słyszałem, że za tymi akcjami stoi Monsanto.
Czy ktoś mógłby potwierdzić?
Bo jeśli to prawda, to wiele wyjaśnia :zmarszczyć brwi:


Czytałem lub słyszałem coś takiego i wydaje mi się, że było kilka międzynarodowych firm nasiennych, które sfinansowały to... : Evil:

Dla mnie to oczywiste, że zamknęli bioróżnorodność... : Evil:

Nie powierzasz swojego skarbu wujkowi Scrooge'owi, jeśli chcesz go jeszcze raz zobaczyć...
0 x

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google [Bot] i goście 358