Dziwna plama wody: „oko Saurona” w moim salonie?

Rozwój sytuacji forums i witryny. Humor i towarzyskość między członkami forum - Tout est cokolwiek - Prezentacja nowych zarejestrowanych członków Relaks, czas wolny, wypoczynek, sport, wakacje, pasje ... Co robisz ze swoim wolnym czasem? Forum wymiany na temat naszych pasji, zajęć, czasu wolnego ... kreatywnego lub rekreacyjnego! Opublikuj swoje reklamy. Ogłoszenia, cyber-akcje i petycje, ciekawe strony, kalendarze, wydarzenia, targi, wystawy, inicjatywy lokalne, działania stowarzyszeń… Nie prosimy o reklamę czysto komercyjną.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973

Dziwna plama wody: „oko Saurona” w moim salonie?




przez Christophe » 23/02/18, 13:00

Miałem dość dziwną plamę po wodzie (pozostałości śniegu) :) w moim salonie w tym tygodniu. Cholera, mam oko Saurona w moim salonie? : Chichot:

Natura jest piękna (jeśli zwracasz na nią uwagę)! Ale jak wyjaśnić to zjawisko?

Z pewnością ma to związek z napięciem powierzchniowym i / lub bardzo szczególną geometrią kropli wody (dokładna objętość, aby stała się „idealną” kopułą / grawitacją / lepkością wody / tarciem gleby ... ), ale czy to wyjaśnia potrójną koronę? Podłoga w laminacie typu MDF ...

Jeśli nie znajdziemy wyjaśnienia, czy zadzwonimy do Watykanu? : Mrgreen: : Mrgreen:

Całkowita średnica kałuży to około 30mm ... wysokości nie mierzyłem (powiedziałbym w granicach 5mm)

Eye_tache.jpg


Wysuszył się „tak jak jest”, ale został lekko uszkodzony:

Eye_tache_sec.jpg
1 x
Avatar de l'utilisateur
thibr
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 723
Rejestracja: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Dziwna plama wody: „oko Saurona” w moim salonie?




przez thibr » 23/02/18, 13:33

być może jest też związek z reliefem i falowaniem, gdy kropla uderza w ziemię?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973

Re: Dziwna plama wody: „oko Saurona” w moim salonie?




przez Christophe » 23/02/18, 14:56

W tym przypadku nie spadła kropla wody (co byłaby ogromną kroplą, ponieważ plama ma 30 mm średnicy : Chichot: ) ale śnieg który przykleiłem do butów (stąd też brud w wodzie)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Sen-no-sen
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6856
Rejestracja: 11/06/09, 13:08
Lokalizacja: Wysoka Beaujolais.
x 749

Re: Dziwna plama wody: „oko Saurona” w moim salonie?




przez Sen-no-sen » 23/02/18, 15:56

Niezłe zjawisko samoorganizacji!
Nie wiem, czy to oko Sauron ale należy do domeny pareidolias *.


*Une pareidolia jest rodzajem złudzenia optycznego, które polega na skojarzeniu bezkształtnego i niejednoznacznego bodźca wizualnego z wyraźnym i rozpoznawalnym elementem, często z postacią ludzką lub zwierzęcą.
https://fr.wikipedia.org/wiki/Par%C3%A9idolie
1 x
„Inżynieria czasami polega na wiedzy, kiedy przestać” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973

Re: Dziwna plama wody: „oko Saurona” w moim salonie?




przez Christophe » 23/02/18, 16:23

Z pewnością nie jest to oko Saurona, ponieważ jest gadzie! Ale może kuzyn! : Chichot: : Chichot: : Chichot:

Ok, aby to zaklasyfikować pareidolia ale to nie wyjaśnia, jak powstał ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Sen-no-sen
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6856
Rejestracja: 11/06/09, 13:08
Lokalizacja: Wysoka Beaujolais.
x 749

Re: Dziwna plama wody: „oko Saurona” w moim salonie?




przez Sen-no-sen » 23/02/18, 17:03

Christophe napisał:Z pewnością nie jest to oko Saurona, ponieważ jest gadzie! Ale może kuzyn! : Chichot: : Chichot: : Chichot:

Ok, aby to zaklasyfikować pareidolia ale to nie wyjaśnia, jak powstał ...


Jak słusznie zauważyłeś, zjawisko to jest z pewnością związane z napięciami panującymi w ostatniej kropli.
Woda wydaje się płynna, ale wystarczy obserwować, jak mrówki piją (lub jedzą?) Krople, aby zrozumieć, że ta działa na małą skalę jak rodzaj melasy.

Obraz

W przypadku Twojej kałuży widzimy, że tęczówka tworzy się w 2/3 strefie zaczynając od środka, czyli w strefie, w której woda jest najgęstsza.
Stosunek naprężeń między pyłem a zbiornikiem wodnym powinien sprzyjać ich rozkładowi w kałuży.
0 x
„Inżynieria czasami polega na wiedzy, kiedy przestać” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973

Re: Dziwna plama wody: „oko Saurona” w moim salonie?




przez Christophe » 23/02/18, 22:32

Sen-no-sen napisał:W przypadku Twojej kałuży widzimy, że tęczówka tworzy się w 2/3 strefie zaczynając od środka, czyli w strefie, w której woda jest najgęstsza.
Stosunek naprężeń między pyłem a zbiornikiem wodnym powinien sprzyjać ich rozkładowi w kałuży.


Ok, ale jak wyjaśnisz potrójną koronę? Pył różnej wielkości?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Sen-no-sen
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6856
Rejestracja: 11/06/09, 13:08
Lokalizacja: Wysoka Beaujolais.
x 749

Re: Dziwna plama wody: „oko Saurona” w moim salonie?




przez Sen-no-sen » 23/02/18, 23:33

Christophe napisał:Ok, ale jak wyjaśnisz potrójną koronę? Pył różnej wielkości?


Prawdopodobnie.
Pył rozkłada się w zależności od napięć powierzchniowych w różnych strefach kałuży.
Widok z przodu, kałuża wody tworzy rodzaj spłaszczonej kopuły, najprawdopodobniej to krzywizna tej kopuły spowodowała rozprzestrzenianie się kurzu.

Obraz
Ciekła kropla umieszczona na stałej powierzchni tworzącej kąt zwilżania w stanie równowagi θ.
Gdy γsv> γsl + γ, mówi się, że powierzchnia ma wysoką energię i ciecz ma tendencję do rozlewania się na niej. W tym przypadku mówimy o powierzchni zwilżającej lub hydrofilowej. Kąt działania jest mniejszy niż 90 than. W przypadku, gdy θ = 0◦, zwilżenie jest całkowite.


Obraz
Kropla spłaszczona na twardej powierzchni, θ = 0◦, przypadek całkowitego zwilżenia.
I odwrotnie, jeśli γsl> γsv + γ, ciecz ma tendencję do tworzenia małych kropelek, których kąty zwilżania są znacznie większe i większe niż 90◦. W tym przypadku zwilżanie jest częściowe. Aby określić, czy kropla rozleje się na podłożu, należy wziąć pod uwagę parametr rozprzestrzeniania S, który reprezentuje różnicę energii między podłożem suchym i mokrym. Ten parametr jest określony następującą zależnością:
S = γsv - (γsl + γ)

Aby uzyskać więcej informacji:http://physique.unice.fr/sem6/2014-2015/PagesWeb/PT/Rigidite/tension.html
0 x
„Inżynieria czasami polega na wiedzy, kiedy przestać” Charles De Gaulle.

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Bistro: życie w witrynie, wypoczynek i relaks, humor i towarzyskość oraz ogłoszenia”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : ne 44 i goście 265