Plan instalacji kotła na drewno z bali Vigas 25S

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
jc-tergal
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 98
Rejestracja: 12/03/07, 00:53

Plan instalacji kotła na drewno z bali Vigas 25S




przez jc-tergal » 01/10/08, 00:29

Halo
Oto moja funkcjonalna instalacja.

Zakupiony zestaw składa się z kotła Vigas 25S + zbiornik buforowy 1000l + naczynie wzbiorcze 100l + termozawór obciążenia 61° z zaworem zwrotnym i 1 zawór + 1 cyrkulator + manometr i zawór bezpieczeństwa i opróżniania + termozawór i rękawica ochronna na palec + izolacja balonu o wartości 2750 € z dostawą VAT.

Sam dokupiłem 1 dodatkową cyrkulację + jakieś złączki + kolanka + zawory + korki + odpowietrzniki + rurka żeliwna 40/42 + pasta i oakum.
Mój brat jest hydraulikiem, więc mam to w cenie rzemieślnika i darmowy montaż!!
Dlaczego żelazo: cóż, stare wolą je od miedzi, jest tańsze, biorąc pod uwagę zastosowane średnice. Jestem w 40/42 co odpowiada wylotom bojlera i balonu. Myślę, że mam lepszą wydajność niż przy mocno zredukowanej rurce miedzianej.
Ale potrzebny jest odpowiedni sprzęt.

Powiemy, że z grubsza kosztowało mnie to 3100 € za duży rozmiar

Więc plan montażu bardzo prosty

Obraz

Po prostu dołożyłem kocioł do istniejącego obiegu centralnego ogrzewania. Rzeczywiście kilka lat temu miałem kocioł na paliwo.

Cyrkulator 1 jest sterowany przez procesor kotła. Cyrkulator 2 pracuje w sposób ciągły. Na kotle widzimy panel sterowania, a po lewej stronie zawór (jeszcze nie podłączony do zimnej wody), który otwiera się w kotle w celu obniżenia temperatury w przypadku braku prądu i silnego wzrostu temperatury w kotle. ten

Obraz

Przepraszamy, ale na tym zdjęciu nie widać cyrkulatorów ukrytych za dużym zbiornikiem wyrównawczym.

Obejście na zbiorniku pozwala uniknąć konieczności podgrzewania całego zbiornika w celu prostego okazjonalnego zapalenia.

Obraz

Balon jest ustawiony poziomo ze względu na brak wysokości w piwnicy. Ale nawet jeśli myślę, że mam niższą wydajność, nadal działa bardzo dobrze
Zawór trójdrożny już tam był. Do grzania preferuję przejście w bojlerze (pozycja 3) a po założeniu go na 10 czyli pośrodku.

Na razie ładuję 3-4 razy dziennie ale spalam topolę, która niestety dość szybko się pali. Powinno zwolnić przy starym dobrym dębie!
Wydaje mi się, że jest dużo smoły, ale drewno nie jest najsuchsze i jeszcze nie wykonałem zalecanego czyszczenia.

Bardzo prosty i szybki zapłon.

Ładny widok na rurki nad kotłem które jeszcze muszę zaizolować

Obraz

Teraz koty śpią w piwnicy :D
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 01/10/08, 09:09

3-4 razy dziennie to dużo, nawet przy złym drewnie, gdyż jest to kocioł o spalaniu odwróconym, który dzięki temu ma większy „zapas” drewna niż konwencjonalny.
na początku żeby podgrzać wodę w zbiorniku musiał pracować na mocy nominalnej ale potem powinien już być na zmniejszonej mocy ze względu na jeszcze łagodne temperatury bo wydaje mi się że ten kocioł moduluje mocą. być może parametry regulacji nie są optymalne.
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
jc-tergal
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 98
Rejestracja: 12/03/07, 00:53




przez jc-tergal » 01/10/08, 10:29

Dirk Pitt napisał: bo wydaje mi się że ten kocioł moduluje moc. być może parametry regulacji nie są optymalne.


Też tak myślę, tutaj gram na zadanej temperaturze. Sprawdzę też dzień wcześniej. Ale ponieważ drewno jest bardzo miękkie, to również odgrywa rolę, nie możemy o tym zapominać.
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 01/10/08, 10:46

Wydaje mi się, że kocioł musiałby modulować swoją moc w oparciu o czujnik temperatury w zasobniku (góra).
Zbiornik jest jedynie pośrednim zbiornikiem energii pomiędzy kotłem a grzejnikami.
straty cieplne rosnące (i to nieliniowo) wraz z temperaturą, nie ma sensu podgrzewać wody w zbiorniku do 80°C. robimy to, aby zwiększyć autonomię, ale lepiej byłoby mieć większą objętość tylko w temperaturze 60°C.
Zbiornik buforowy nie jest cudownym narzędziem, jest sposobem na zminimalizowanie braku modulacji mocy kotła na drewno. Masz szczęście, że masz kocioł modulacyjny o znacznej autonomii dzięki rezerwie drewna w pozycji odwróconej. należy to uregulować i wykorzystać z jak najlepszym skutkiem, a nie powodować totalne zaostrzenia.


na Twoim schemacie nie widzimy kotła olejowego??
0 x
Obraz

Kliknij mój podpis
jc-tergal
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 98
Rejestracja: 12/03/07, 00:53




przez jc-tergal » 01/10/08, 12:46

nie, kocioł olejowy jest czysty. Nie używam go od lat. Grzałem się tylko swoim wkładem w domu. Zatem kocioł na drewno jest całkiem łatwy w porównaniu z wcześniejszymi!!
0 x
jc-tergal
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 98
Rejestracja: 12/03/07, 00:53




przez jc-tergal » 02/10/08, 07:49

Właśnie rozwiązałem problem nadmiernego zużycia drewna. Najpierw obniżyłem ustawioną temperaturę z 70 do 68°. Ale właśnie zrozumiałem przede wszystkim znaczenie zaworu 3-drogowego.
Aby ogrzać zbiornik, ustawiłem go na pozycję 10, aby ułatwić przejście w bojlerze, ale potem przestawiłem go z powrotem na pozycję 5, a wkład drewna włożony wczoraj wieczorem był nadal w połowie pełny tego ranka.

Poza tym w domu nie jest już gorąco. Zaczęcie rozumienia rzeczy zajmuje trochę czasu, ale każde odkrycie jest przyjemnością! : Chichot:
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 02/10/08, 08:23

Teoretycznie zawór trójdrogowy powinien być sterowany w zależności od temperatury zewnętrznej. jeśli jest łagodny, wynosi 2 lub 3 i wzrasta, jeśli jest zimno. Taki mam w swoim bojlerze i jest naprawdę świetny.

jeszcze raz, jeśli chodzi o energię, musimy zawsze opowiadać się za niezbędną i wystarczającą minimalną temperaturą wody. nie ma sensu przygotowywać wody o temperaturze 70°C do grzejników, a krany termostatyczne ograniczają przepływ do śmierci, bo jest łagodna.


w moim starym kotle, w którym zawór trójdrogowy był ręczny, regulowałem go losowo w zależności od temperatury zewnętrznej raz lub dwa razy w tygodniu.

korzyści przyniesie Ci także instalacja termostatu pokojowego, który steruje włączaniem i wyłączaniem pompy obiegowej nr 2 (obiegu grzejników). dodatkowo jeśli wybierzesz model programowalny z zegarem (można je znaleźć za 20 euro) możesz zaprogramować temperaturę komfortową i temperaturę nocną itp.

w przeciwnym razie dręczą mnie wątpliwości. jeśli balon jest poziomy, stratyfikacja termiczna również. więc dwie rury powrotne musiałyby zanurzyć się w dół. Czy to prawda?
0 x
Obraz

Kliknij mój podpis
jc-tergal
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 98
Rejestracja: 12/03/07, 00:53




przez jc-tergal » 02/10/08, 09:11

rzeczywiście nic nie jest pilotażowe. W przypadku zaworu 3-drogowego 5 wydaje nam się dobrą wartością. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do gorąca w domu, więc czujemy się tutaj bardzo komfortowo.

Z drugiej strony, jeśli termostat pokojowy steruje pompami obiegowymi nr 2 i 1, czy woda będzie nadal krążyć? Poza tym ten termostat można podłączyć do kotła, ale zbiornik buforowy uniemożliwia jego pracę, prawda?

Tak, mam zegar na kotle, ale w tej chwili nie jest on zaprogramowany, aby zrozumieć podstawowe działanie kotła.

W przypadku balonu brak rurki prowadzącej na dno, ponieważ nie ma jej w zestawie. Wiem, że nie ma rozwarstwienia, więc w tym celu przesunąłem gorące rury jak najdalej od rur powrotnych zimnej chłodnicy. Oczywiste jest, że musi to zmniejszyć plony, ale nie miałem wyboru.
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 02/10/08, 10:45

jc-tergal napisał:Z drugiej strony, jeśli termostat pokojowy steruje pompami obiegowymi nr 2 i 1, czy woda będzie nadal krążyć? .


Oczywiście! Należy zrozumieć, że zbiornik jest, jak sama nazwa wskazuje, buforem pomiędzy potrzebą: ciepłem w grzejnikach, a źródłem: bojlerem.
w kotle na drewno problem polega na tym, że ciepło wydzielane przez kocioł nie zawsze jest w fazie z zapotrzebowaniem: tak naprawdę ładujemy kiedy tylko możemy, trwa tyle, ile trwa, natomiast zapotrzebowanie na ciepło w grzejnikach czasami jest inne : chcemy ciepła, kiedy wstajemy rano, kiedy ładowaliśmy się poprzedniej nocy i nie chcieliśmy za dużo ciepła w nocy, itp...

pompa obiegowa 1 musi być sterowana przez kocioł, ponieważ to on decyduje, kiedy należy usunąć ciepło z ognia. teoretycznie w tym miejscu potrzebny byłby również zawór trójdrogowy.

Twoja pompa obiegowa 2 (i powiązany z nią zawór 3-drogowy, teoretycznie) musi być sterowana w zależności od potrzeby: termostatu pokojowego z zegarem umieszczonego w domu.

w ten sposób: jeśli ładujesz w ciągu dnia, gdy termostat pokojowy sygnalizuje, że potrzebuje ciepła, ciepło przejdzie do zbiornika, ale wróci do grzejników.
z drugiej strony, jeśli ładujesz wieczorem, gdy termostat pokojowy wskaże, że nie potrzebuje ciepła, pompa obiegowa 2 wyłączy się i ciepło nie wyjdzie dalej niż bufor, w którym będzie się gromadzić.
w ten sposób: wczesnym rankiem, kiedy ogień wygaśnie, termostat 2 obudzi się i zacznie krążyć ciepłą wodą ze zbiornika w grzejnikach.


jc-tergal napisał:Tak, mam zegar na kotle, ale w tej chwili nie jest on zaprogramowany, aby zrozumieć podstawowe działanie kotła.


trzeba zajrzeć do dokumentacji kotła jaką dokładnie funkcję pełni ten zegar: czy ma on sterować pompą grzejnikową czy może jeszcze coś innego?? czy przewidziano przyłącze dla czujnika pokojowego?

jc-tergal napisał:W przypadku balonu brak rurki prowadzącej na dno, ponieważ nie ma jej w zestawie. Wiem, że nie ma rozwarstwienia, więc w tym celu przesunąłem gorące rury jak najdalej od rur powrotnych zimnej chłodnicy. Oczywiste jest, że musi to zmniejszyć plony, ale nie miałem wyboru.


Myślę, że to jest problem. powrót będzie mieszał schłodzoną wodę bezpośrednio z gorącą wodą pochodzącą z kotła.
1000L balonu to już nie jest dużo i dużą jego część stracisz. Masz schemat tego balonu? czy wiesz, czy wejścia-wyjścia mają „nurków” lub system zapobiegający zakłócaniu stratyfikacji. Jeżeli złącze powrotne to prosty otwór bez tłoka, można go umieścić, wpychając rurkę o nieco mniejszej średnicy, która zagłębia się w dno balonu.
0 x
Obraz

Kliknij mój podpis
ulyssesourd
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 60
Rejestracja: 17/04/08, 12:44
Lokalizacja: Jura




przez ulyssesourd » 03/10/08, 15:54

Cześć JC-TERGAL.

Brawo za tę instalację, ale mam jednak kilka uwag:

Nie potrzeba 2 wlotów i 2 wylotów zbiornika i tych wszystkich zaworów... bo do optymalnej pracy kotła podczas ogrzewania ORAZ ładowania 1000L zbiornika potrzebujesz:

wlot do zbiornika z ŁĄCZNIKIEM do cyrkulatora/3 drogi, a także wylot ze zbiornika do kotła z ŁĄCZNIKIEM na powrocie grzejników.

Jest to zawór 3-drogowy, który będzie sterował priorytetowym kierunkiem przepływu ciepłej wody z kotła i/lub zasobnika.

Dzięki temu nie musisz się martwić, że Twój kocioł zacznie pracować z nadmierną prędkością...
Nadwyżka zostanie wlana do zbiornika, a zimna woda wpływająca do kotła będzie gorętsza, ponieważ jej część pochodzi z grzejników, które wstępnie podgrzały zimniejszą wodę w zbiorniku = Większa wydajność i szybsze nagrzewanie.

W tym celu prędkość cyrkulatora kotła nie może być większa niż prędkość cyrkulatora grzejnika.

Tak zrozumiałem w domu z moim kotłem na drewno...
Wykonaj kilka eksperymentów i zapisz temperatury w różnych miejscach oraz czas potrzebny na naładowanie balonu przy tej samej temperaturze zewnętrznej...

Dobre doświadczenie.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Majestic-12 [Bot] i goście 224