Biogaz i metanizacja obornika w Jühnde

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
emlaurent
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 153
Rejestracja: 17/12/05, 00:42
Lokalizacja: Alzacja




przez emlaurent » 13/02/06, 10:15

jpduval53 napisał:Z mojej strony zamierzamy przeprowadzić studium wykonalności instalacji biogazowej do przetworzenia 1000 ton odpadów.

Jeśli masz informacje na temat rur gazowych o cyklu kombinowanym (57% elektrycznych i 43% termicznych)
lub generatory gazu wyposażone w domieszkę wodną,
Potrzebuję rady.

Moje zapotrzebowanie na ciepło jest prawie zerowe, mam już dwa słoneczne podgrzewacze wody i nowiutki kocioł na olej roślinny.


Wow! 1000 ton?! Czy jest to 1000 ton/rok?
Wyobrażam sobie, że jesteś rolnikiem i masz taką produkcję odpadów? chyba że produkujesz energię z odzysku odpadów.
0 x
jpduval53
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 12/01/05, 22:14




przez jpduval53 » 13/02/06, 13:49

Witam wszystkich

Tak, jestem rolnikiem.

W ramach doprowadzenia gospodarstw do standardu (obowiązkowego) wybrałem mało stosowaną opcję metanizacji.

W większości przypadków rolnicy tworzą odkryte doły z obornikiem lub gnojowicą. Nie ma zatem mowy o odzyskiwaniu metanu.

Z Aria Scop będziemy eksperymentować z metodą, która z pewnością będzie wymagała więcej inwestycji niż klasyczne ulepszenie, ale mniej niż metanizacja typu niemieckiego.

W moim przypadku zwierzęta produkują 500 ton obornika rocznie, a ja odzyskuję całość lub część trawników w mieście Laval (od 300 do 1000 ton/rok).

Ale muszę cię opuścić

JP
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11042




przez Christophe » 12/05/06, 18:49

vincent27 napisał:Kto ma pojęcie o masie roślin trzeba metanizować do prowadzenia grupy 3kW (co jak sądzę odpowiada "całkowicie elektrycznemu" zużyciu domowemu.


Znalazłem to tutaj ( http://www.solagro.org/site/im_user/124 ... climv2.pdf ):

Uwaga dotycząca obliczania GWP (= ekwiwalentu dwutlenku węgla) biogazu

Na 100 m3 lub 72 kg CH4 (tj. produkcja około jednej tony odpadów komunalnych):

• Bezpośrednia emisja do atmosfery: 72 kg CH4 x 21 (równoważnik GWP) = 1512 kg ekw. CO2.
• Spalanie w pochodni: CH4 + 2 O2 -> CO2 + 2 H2O zatem 72 kg CH4 x 44/16 = 198 kg ekw. CO2 – redukcja o 1314 kg ekw. CO2.
• Wycena: 100 m3 CH4 1 MWh. 1 MWh ropy emituje 86 kg C lub 315 kg ekwiw. CO2 (gaz ziemny: 205; węgiel: 473). Zatem zastąpienie oleju biogazem pozwala zaoszczędzić 315 kg eq. CO2 na 100 m3 metanu (3,15 kg równoważnika CO2 / m3 CH4), czyli 21% GWP.

W rzeczywistości fermentująca biomasa rozłożyłaby się na CO2, niezależnie od jej losu. Jeśli porównamy system „składowania odpadów” z obiegiem węgla, byłoby to konieczne
zmniejszyć śmiertelną emisję dwutlenku węgla.
Bezpośrednie emisje do atmosfery powodują zatem wzrost emisji gazów cieplarnianych o 1512 – 198 = 1314 kg eq. CO2 na 100 m3 lub 72 kg metanu, czyli współczynnik 18,25 kg ekw. CO2 na kg CH4. O „brutto” GWP będziemy mówić, gdy będziemy posługiwać się współczynnikiem 21, a o „netto” GWP, gdy będziemy myśleć w odniesieniu do innej sytuacji „referencyjnej”, ze współczynnikiem 18,25.

Spalanie na pochodniach nie zwiększa emisji gazów cieplarnianych.

Przy waloryzacji należałoby uwzględnić cały sektor paliw kopalnych (wydobycie, transport itp.), co zwiększa efekt substytucyjny paliw kopalnych
około 10%.

Odzysk poprzez zastąpienie oleju opałowego stanowi 21% „brutto” GWP, czyli 24% „net” GWP, czyli poprzez zastąpienie oleju opałowego 100 m3 metanu (przy tej samej wartości energetycznej) efekt jest taki sam jak ograniczenie bezpośredniej emisji metanu poprzez
24 m3.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11042




przez Christophe » 12/05/06, 20:22

Właśnie dodałem dokument prezentujący 2 przykłady biometanizacji we Francji:

https://www.econologie.com/biogaz-agricu ... -2872.html
Ostatnio edytowane przez Christophe 11 / 01 / 11, 15: 25, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Kyos
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 15
Rejestracja: 31/03/07, 15:53
Lokalizacja: Rodan




przez Kyos » 12/11/07, 17:41

Halo

Poniżej znajdują się dwa linki opisujące budowę komór fermentacyjnych.

Pierwsza przedstawia budowę bardzo prostego elastycznego fermentora tutaj
oraz film dotyczący tego samego typu komory fermentacyjnej tutaj

Drugi opisuje bardziej skomplikowaną konstrukcję komory fermentacyjnej na paliwo stałe. Przedstawiono także dane techniczne umożliwiające obliczenie niezbędnej objętości komory fermentacyjnej tutaj

Zastanawiam się, co tego typu osiągnięcie mogłoby dać we Francji i jakie byłyby ramy regulacyjne. Można marzyć o możliwości zbliżenia się do drugiego przykładu, biorąc pod uwagę ogłoszony budżet (ok. 340 dolarów w 2004 r.). Jeśli chodzi o pierwszy przykład, 10 euro... Ale ten przykład, w przeciwieństwie do pozostałych, nie jest nawet możliwy.

Czy masz pomysł, co należałoby zrobić, aby dostosować stałą komorę fermentacyjną w naszym regionie, zarówno pod kątem przepisów, jak i, być może bardziej sugestywnie, jej akceptacji w naszym środowisku życia?

Dziękuję.
0 x
Batistuta
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 10/06/08, 09:18

Re: matanizacja




przez Batistuta » 12/06/08, 11:01

Norman napisał:cześć wszystkim

W styczniu obejrzałem film dokumentalny o Chinach (na arte)
Korzystają z indywidualnych szamba do odzyskiwania metanu do użytku domowego i osobistego.
Na chińskiej wsi jest ich kilka milionów
Są to półkuliste, warstwowe pestki, niewątpliwie dość proste, ale wystarczające do gotowania.
Nie znalazłem jeszcze miejsca, gdzie można dowiedzieć się dokładniej, więc jeśli ktoś ma jakieś informacje na temat Chin, proszę o zebranie kilku szczegółów
Patrick


Pracuję nad tym z organizacją pozarządową Initiative Développement :D
W Chinach wdrożono około 500 wśród biednych rolników i w mniej więcej najbliższej przyszłości spróbują to zrobić także w Afryce!

Postaram się dać znać jakie informacje uda mi się uzyskać! (oczywiście jeśli jesteś zainteresowany!)
0 x
Jeśli masz jakąkolwiek wiedzę/pytania/sugestie na temat biogazu w krajach rozwijających się, nie wahaj się!
Christine
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1144
Rejestracja: 09/08/04, 22:53
Lokalizacja: W Belgii, po
x 1




przez Christine » 12/06/08, 12:50

Tak !
0 x
jonule
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2404
Rejestracja: 15/03/05, 12:11




przez jonule » 12/06/08, 13:34

0 x
lejustemilieu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4075
Rejestracja: 12/01/07, 08:18
x 4




przez lejustemilieu » 12/06/08, 16:40


Witam,
Oto kolejna witryna wyjaśniająca, jak wykonać fermentator demonstracyjny:
http://www.riaed.net/IMG/pdf/Digesteur_ ... n_EDEN.pdf
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 264