GreenPeace Operation Plutonium: wydanie DVD

Ropa, gaz, węgiel, energia jądrowa (PWR, EPR, fuzja gorąca, ITER), elektrociepłownie gazowe i węglowe, kogeneracja, trójgeneracja. Peakoil, zubożenie, ekonomia, technologie i strategie geopolityczne. Ceny, zanieczyszczenie, koszty ekonomiczne i społeczne ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

GreenPeace Operation Plutonium: wydanie DVD




przez Christophe » 29/03/07, 16:51

18 kwietnia film dokumentalny ukaże się na DVD
„Operacja GreenPeace Pluton” . To „neutralny” dokument (tj. ani za, ani przeciw Greenpeace) napisany przez dziennikarza, który „infiltrował” Greenpeace (za jego zgodą).

Obraz

Dokument ten wyemitowany został w styczniu 2006 roku na antenie Arte i składa się z 5 26-minutowych odcinków odnoszących się do akcji przeprowadzonych w 2005 roku:
1) Wysokie napięcie na morzu

Cherbourg. Oczekuje się, że w dniu trzymanym przez władze w tajemnicy zostaną wysłane dwie łodzie załadowane amerykańskim plutonem. W biurze Greenpeace Yannick Rousselet przygotowuje akcję zakrojoną na szeroką skalę. Pod okiem kamer kajaki i zodiaki Greenpeace siłą zajmą nabrzeże, gdzie trzeba wyładować pluton.

2) Cherbourg w stanie czerwonego alarmu

W pobliżu Cherbourga łódź Greenpeace „Esperanza” patroluje, próbując zlokalizować amerykańskie łodzie. W Cherbourgu aktywiści bawią się w chowanego z policją i mobilizują flotyllę antynuklearną. Nawigator Eugène Riguidel postanawia wpłynąć swoim małym pontonem do zakazanej strefy arsenału...

3) Siłowanie się na rękę na drodze

Amerykański pluton zbliża się do Cherbourga. Greenpeace postanawia zablokować drogę, którą musi podążać konwój: na oczach kamer naprzeciw siebie staje ciężarówka, piętnastu aktywistów i kilka radiowozów...

4) Konwój pod ścisłym nadzorem

W sądzie w Cherbourgu Areva i Greenpeace ścierają się z prawnikami. Amerykański pluton wreszcie dociera nocą do portu w Cherbourgu. W oblężonym porcie rozmieszczenie sił zbrojnych robi wrażenie. Zodiak Greenpeace próbuje zabrać dziennikarzy, aby sfilmowali przybycie łodzi, ale na pokład wchodzi francuska marynarka wojenna…

5) Konfrontacja na Long Island

Podczas gdy w Cherbourgu toczy się proces Eugène’a Riguidela, Greenpeace monitoruje fabrykę, w której przetwarzane są odpady nuklearne. W Brest statek Arctic Sunrise Greenpeace zostaje zmobilizowany przed Long Island, największym wojskowym obiektem nuklearnym, w którym przechowywanych jest 288 głowic nuklearnych stanowiących francuski arsenał.


Obraz

Dlaczego przedstawiam Wam ten dokument, skoro „ja” jestem daleki od obrony metod i faktów Greenpeace (patrz ostatni temat w pytaniu: Greenpeace infiltruje elektrownię atomową)?

1) Przede wszystkim dlatego, że wydawca ( http://www.editions33.com/ (co mnie niepokoi??) i http://www.program33.com/ ) przyszedł do nas i uprzejmie przesłał nam premierę DVD z recenzją prasową (bycie webmasterem nadal ma zalety, lol).

2) Ponieważ to DVD mocno utrudnia działania, sposoby postępowania i obskurantyzm organizacji. Coś, czego „my” bronimy doskonale. Zobacz artykuł, który będzie w przygotowaniu.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 29/03/07, 17:04

Oto fragment wypowiedzi reżysera:

Notatka od reżysera Erica Guéreta

„Greenpeace śmierdzi siarką,

Po co? Głównie ze względu na stowarzyszenie ucieleśnia radykalne zaangażowanie, bez ustępstw i że atakuje najpotężniejsze lobby. Ponieważ ona utrzymuje naukową niejasność na temat funkcjonowania organizacji i jej strategii.


Kultura tajemnicy, która idzie w parze z bardzo „profesjonalnym” wykorzystaniem środków masowego przekazu: Greenpeace opiera całą swoją komunikację na zaskakujących, spektakularnych akcjach, które wymagają całkowitej dyskrecji podczas przygotowań do maksymalnego nagłośnienia ich w mediach.

(...)

Ale jak sfilmować Greenpeace? Jak na to spojrzeć? Jaka jest prawidłowa odległość między chęć podzielenia się odrobiną swojej walki i odmowa ślepego trzymania się wszystkich swoich pomysłów i metod?

W całkowitym zaangażowaniu ludzi z Greenpeace jest siła, która mnie przyciąga, ale nie jestem przekonany do ich sprawy. W moim filmie przedstawienia są takie, jakie są: złożone, ujmujące, czasem niepokojące...
Dokładnie taki jest mój pogląd na Greenpeace i jego członków.

Nie chciałbym ich filmować, gdybym uważał ich za wyjątkowych pod każdym względem. Nie zaakceptowaliby, że je filmuję, gdybym tylko zobaczył ich wady.

Trzy lata zajęło mi nakłonienie ich, aby zgodzili się otworzyć przede mną drzwi wszystkich swoich biur, filmować spotkania, strategię, przygotowania do operacji, szkolenie aktywistów, działania w terenie, odprawy i wewnętrzne odprawy... wszystko, czego tak naprawdę nigdy nie dało się sfilmować.

Nasze relacje i nasze ustalenia są proste: nie zdradzę ich, zwracając montaż „przeciwko nim”, ale nie zrobiłbym też filmu bojowego, hagiografii Greenpeace. Zgadzają się podzielić ze mną swoimi sekretami, pozwolić mi nakręcić i zmontować film, jaki chcę.

Moje spojrzenie na nie będzie o tyle „krytyczne”, o ile całkowicie swobodne. Podzielam z Greenpeace pragnienie życia w świecie chronionym przed zagładą, ale jesteśmy dalecy od porozumienia w sprawie wszystkich środków i alternatyw. Jesteśmy świadomi naszych stanowisk i postanowiliśmy wspólnie podjąć ryzyko związane z tym filmem. (...)“
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 01/07/07, 13:16

W końcu znalazłem chwilę żeby obejrzeć serię 5 odcinków. Potwierdza to dokładnie to, co myślałem o Greenpeace: zużywają na to potworną energię potępiać zamiast proponować rozwiązania...

W pewnym momencie można się nawet zastanawiać, czy nie próbują one po prostu sprzeciwić się interesom gospodarczym Francji. Rzeczywiście, dla nich lepiej zakopać wojskowy pluton, niż przerobić go na paliwo... Zaskakujące ze strony ekologów, prawda?

Wreszcie są „psychozowani przez media”. Działanie bez mediów jest dla nich nie do pomyślenia. Na DVD jest całkiem oczywiste... czy bardziej interesuje ich prosty wizerunek, niż wpływ, jaki ich działania wywierają na przemysłowców? Niesamowity...

Niemniej jednak mogliśmy spodziewać się większego zaangażowania ze strony reżysera (lektora), ale nie zapominajmy, że serial musiał zostać „sprawdzony” przez ekoorganizację przed emisją…Normalna…

Krótko mówiąc, DVD do obejrzenia.

Oto zwiastun: http://www.dailymotion.com/video/x1ofm7 ... -plutonium
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Energie kopalne: ropa, gaz, węgiel i energia jądrowa (rozszczepienie i synteza jądrowa)”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 219