Slow heat, nowe podejście do ogrzewania.

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12308
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Slow heat, nowe podejście do ogrzewania.




przez Ahmed » 15/02/23, 22:06

Powstałe w Belgii (Uniwersytet w Louvain) podejście to proponuje ponowne rozważenie naszego stosunku do ogrzewania zamiast prób znalezienia energii zastępczej dla tych, które zawodzą, w celu utrwalenia „tradycyjnego” centralnego ogrzewania. Rozpoczyna się od spostrzeżeń, że ocieplenie nie rozwiąże szybko kosztów energii, że pozostaje drogie i nie zawsze możliwe oraz że zamiast masowego ogrzewania siedliska można by preferować ogrzewanie lokalne (w przestrzeni i czasu) i idąc dalej w tej logice, kierując ją na ogrzewanie ludzi. Istnieje wiele różnych urządzeń, które mieszczą się w tych ramach myślenia, sugeruję, abyśmy to omówili.
https://information.tv5monde.com/video/ ... -l-energie
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13706
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1520
Kontakt :

Re: Slow heat, nowe podejście do ogrzewania.




przez izentrop » 16/02/23, 01:09

Jeśli zimą utrzymujesz niską temperaturę w pomieszczeniu, ryzykujesz problemy z wilgocią.
Widzę to w połowie sezonu lub wilgotność wewnątrz i na zewnątrz często przekracza 70%, co wiąże się z ryzykiem pleśni.
Zmuszony do uruchomienia osuszacza, aby zapobiec pleśni z prania w szafie w sypialni.

Wyobrażam sobie zagrożenia dla zdrowia w grudniu i styczniu, które są dla mnie najbardziej mokre, jeśli ogrzewasz tylko po to, by utrzymać 13°. Owady ksylofagiczne też mogłyby wrócić i skubać nasze meble, nie widzę ekonomii w tych warunkach?
Nawet przy ogrzewaniu do 19° w salonie dodatkowa wełna jest już przyjętym rozwiązaniem.

Rozwiązanie byłoby po stronie VMC? ... badanie wciąż trwa https://www.slowheat.org/recherche

Obraz
Kratę, termofor podobno... a przy tym pani nie jest za bardzo zakryta : Wink: https://www.futura-sciences.com/maison/ ... eat-17674/

Podane wyjaśnienie nie wydaje mi się przekonujące. Nasz pokój jest na północy i kiedy wilgotność jest taka sama na zewnątrz?? https://www.slowheat.org/post/ventiler- ... t-c%C3%A0d
0 x
Avatar de l'utilisateur
Macro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6515
Rejestracja: 04/12/08, 14:34
x 1637

Re: Slow heat, nowe podejście do ogrzewania.




przez Macro » 16/02/23, 08:56

Jestem fanem kraty, kiedy ogląda mnie telewizor : Chichot:
0 x
Jedyne bezpieczne w przyszłości sprawa. To, że może istnieć prawdopodobieństwo, że jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami ...
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12308
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Slow heat, nowe podejście do ogrzewania.




przez Ahmed » 16/02/23, 10:23

Oczywiście szereg zastosowań, o których wspominali inicjatorzy tego ruchu, zostało już wprowadzonych w życie w przeszłości lub obecnie. Interesująca jest systematyzacja eksperymentów w tej dziedzinie i ich perspektywa, tym bardziej, że podejście ma być otwarte i pozbawione z góry przyjętych założeń.
Zarządzanie wilgotnością jest oczywiście częścią tego, co należy monitorować, nawet jeśli docelowa temperatura jest bliższa 16° niż 13.

Zauważyłem* między innymi zainteresowanie bransoletą grzewczą zużywającą od 2 do 5 W, która mogłaby również przyczynić się do komfortu na zewnątrz w bardzo zdegradowanych warunkach zimowych. Nie znalazłem jednak ani przekonującego modelu tego rodzaju akcesorium, ani też systemu zaprojektowanego przez MIT (?), bardzo drogiego i o dość ciekawym przeznaczeniu, jeśli sięgniemy do jego dokumentacji: czy chodziłoby o oszukanie czujniki ciała, aby wywołać uczucie ciepła (lub zimna, w zależności od warunków zewnętrznych). Takie podejście wydaje mi się problematyczne, bo moim zdaniem bardziej chodziłoby o utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała niż o wyprodukowanie przynęty. Wydaje mi się to równie niemądre jak zamontowanie termostatu nad kaloryferem... Roll:

* W dokumencie wymienionym przez Izentrop-
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9807
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2660

Re: Slow heat, nowe podejście do ogrzewania.




przez sicetaitsimple » 16/02/23, 10:46

Ahmed napisał:Oczywiście szereg zastosowań wspomnianych przez inicjatorów tego ruchu zostało już wprowadzonych w życie w przeszłości....

Właśnie to mnie niepokoi! :D :D :D <muszą przeprowadzić badania na temat ogrzewania sto lat temu!
A poważniej, dlaczego nie, ale myślę, że dotyczy to głównie osób samotnych i zmotywowanych, a nie par czy rodzin, w których może to powodować pewne problemy… To samo dotyczy wspólnego zamieszkiwania we wspólnych przestrzeniach, takich jak biura.
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12308
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Slow heat, nowe podejście do ogrzewania.




przez Ahmed » 16/02/23, 11:03

Stare zastosowania należy rozpatrywać w zupełnie nowym kontekście i jako część nowych praktyk. Każda nowa organizacja wymaga uprzedniej konsultacji między zainteresowanymi członkami. Na przykład biura mogą mieć zawody o zmiennej geometrii, stąd modulacja i możliwa reorganizacja ogrzewania według sektorów.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Macro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6515
Rejestracja: 04/12/08, 14:34
x 1637

Re: Slow heat, nowe podejście do ogrzewania.




przez Macro » 16/02/23, 11:07

W moim pudełku. Nastawa kierunku przy 18 stopniach to maksymalnie 18 dla każdego punktu bar... Jeśli zdecydują się na ogrzewanie do 13, to będzie 13... Nie rozumiem, gdzie jest problem.
0 x
Jedyne bezpieczne w przyszłości sprawa. To, że może istnieć prawdopodobieństwo, że jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami ...
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9807
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2660

Re: Slow heat, nowe podejście do ogrzewania.




przez sicetaitsimple » 16/02/23, 11:15

Ahmed napisał:Każda nowa organizacja wymaga uprzedniej konsultacji między zainteresowanymi członkami.

Trochę o to mi chodzi, konsultacja jest tym łatwiejsza, jeśli dotyczy tylko jednej osoby....
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12308
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Slow heat, nowe podejście do ogrzewania.




przez Ahmed » 16/02/23, 11:19

Pewne jest, że konsultacja z samym sobą spełnia już warunek spotkania! :D
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 349