Silnik Stirlinga z cyklami dziennymi

Energia słoneczna we wszystkich jej formach: ogrzewania słonecznego, ciepła woda, wybierając kolektor słoneczny, koncentracja słoneczne, piece i kuchenki słoneczne, przechowywania energii słonecznej przez bufor ciepła słonecznego, basen, klimatyzację i zimna słonecznego ..
Pomoc, doradztwo, instalacje i przykłady osiągnięć ...
FALCON_12
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 147
Rejestracja: 20/04/12, 18:58
x 34

Silnik Stirlinga z cyklami dziennymi




przez FALCON_12 » 14/01/23, 21:32

Witam,

Nie specjalizuję się w termice i z góry przepraszam wszystkich, których mój pomysł może urazić.

Zwykłe środki ostrożności zostały podjęte, oto pomysł:

W ciągu dnia, wykorzystując słońce do podniesienia temperatury gazu o objętości V, który odkształca się mechanicznie, napędza alternator za pomocą koła zapadkowego i tłoka. Jakiekolwiek ochłodzenie objętości gazu wywołane spadkami oświetlenia (chmury) i/lub zmianami temperatury zewnętrznej (wiatr) powoduje cofanie się tłoka, natomiast jego powrót dzięki pokrętłu zapadkowemu powoduje ponowne obrócenie alternatora.

W nocy objętość V ochładza się, tłok powraca do pozycji 0.

W ciągu dnia wysoką temperaturę uzyskują rurowe kolektory słoneczne lub koncentratory.

Rodzaj silnika Stirlinga o cyklu nocnym (1) w pewnym sensie...

Cóż... Spodziewam się salwy zielonego drewna, ale lubię ryzyko ;)

1)- nie ma nic wspólnego ze słynną grupą rapową.
2 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16126
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5241

Re: Silnik Stirlinga z cyklami dziennymi




przez Remundo » 14/01/23, 21:43

Witaj Sokole

pomysł sam w sobie nie jest zły.

To nie Stirling sensu stricto. Ale jest tym inspirowany.

rozszerzające się powietrze z ciepłem popycha tłok w jedną stronę, kurczenie się z zimnem odpycha go z powrotem w drugą stronę.

ale jest to trochę prymitywna operacja.

Wątpię natomiast, abyśmy na tej zasadzie „ze Słońcem” uzyskali więcej niż kilkaset Watów. Lepiej byłoby mieć czaszę słoneczną, aby skoncentrować słońce.
0 x
Obraz
FALCON_12
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 147
Rejestracja: 20/04/12, 18:58
x 34

Re: Silnik Stirlinga z cyklami dziennymi




przez FALCON_12 » 14/01/23, 22:08

Remundo napisał:Witaj Sokole

pomysł sam w sobie nie jest zły.

To nie Stirling sensu stricto. Ale jest tym inspirowany.

rozszerzające się powietrze z ciepłem popycha tłok w jedną stronę, kurczenie się z zimnem odpycha go z powrotem w drugą stronę.

ale jest to trochę prymitywna operacja.

Wątpię natomiast, abyśmy na tej zasadzie „ze Słońcem” uzyskali więcej niż kilkaset Watów. Lepiej byłoby mieć czaszę słoneczną, aby skoncentrować słońce.


Czy mówisz tak, ponieważ wydajność stirlinga jest tym większa, im Tf/Tc jest małe? w tym przypadku nie moglibyśmy podnieść Tc tak bardzo, jak to możliwe za pomocą paraboli w konwencjonalnym Stirlingu? mielibyśmy również Tf, które jest równe Tnuit, którego nie mamy z nim.

Taki system stwarzałby również mniej problemów mechanicznych: powrotne skoki tłoka są znacznie rzadsze, a zatem mniejsze zużycie, a jego ogólna konstrukcja jest znacznie prostsza i bardziej przystępna dla konkretnego majsterkowicza, jak mi się wydaje!

Z drugiej strony siła wymagana od tłoka będzie znacznie większa. Za jednym pociągnięciem będzie musiał dostarczyć całą energię dnia w dni stałego nasłonecznienia, ale wydaje mi się, że nie stanowi to nieproporcjonalnych ograniczeń mechanicznych, jeśli trzymamy się pojedynczych Stirlingów o mocy kilku kW.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16126
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5241

Re: Silnik Stirlinga z cyklami dziennymi




przez Remundo » 14/01/23, 22:21

1 podróż w obie strony dziennie wydaje mi się ruchem o usypiającej powolności, bardzo trudnym do wykorzystania.

praca z ogromnymi ilościami sprężonego powietrza wymaga hermetycznego i potencjalnie wzmocnionego zbiornika

Nie wydaje mi się to zbyt realistyczne.

wolimy mieć bardziej skoncentrowane ciepło i sprawić, by pracował mały silnik z szybszymi cyklami.
2 x
Obraz

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energia słoneczna: kolektory energii słonecznej CESI, ogrzewania, ciepłej wody, piecyki i kuchenki słoneczne"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 167