Szeregowe lub równoległe połączenie mikroinwertera

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9

Szeregowe lub równoległe połączenie mikroinwertera




przez darwenn » 03/01/23, 13:05

Cześć. Zamówiłem mikroinwerter EVT720 firmy Invertech.

Mam 6 paneli słonecznych po 150W każdy w 12V, czyli 22V w obwodzie otwartym i 8A każdy, obecnie podłączonych równolegle do małego falownika 12V. Całkowita teoretyczna moc zatem 900W.

Nowy mikroinwerter Invertech ma zakres pracy między 16V a 60V, ale jeśli zostawię tam panele równolegle, to napięcie 22V, które do niego wyślą, będzie prawdopodobnie zbyt ciasne, aby działał poprawnie. wysłaliby mu więcej niż 40 A, kiedy może zebrać tylko 12 na każdym wejściu. Dlatego planuję połączyć je szeregowo. Tyle że mikroinwerter ma tylko dwa wejścia panelu.

Mój problem polega na tym, że: jeśli wykonam dwie serie trzech paneli, każdy z nich wyśle ​​66 V do falownika (3x22 wolty) na 8A, wiedząc, że obsługuje on maksymalnie 60 V. Dlatego planuję podłączyć do niego dwie serie dwóch paneli (44 wolty każdy przy 8A) i ostatnią serię dwóch ostatnich paneli połączonych równolegle z jednym z pozostałych dwóch. Ale wydaje mi się to trochę barbarzyńskie. według ciebie? Zwłaszcza, że ​​​​byłoby to 44 V, ale przy 16 A.

Ostatecznie myślę, że mogę zadowolić się tylko dwoma zestawami po 2 panele. 2X22 V szeregowo na 8 A na wejście falownika. Ale najpierw wolę zapytać was o opinię, ponieważ moja wiedza jest ograniczona. Dwa ostatnie panele posłużą mi do czegoś innego niezależnego.

Tutaj jest parę zdjęć. Najpierw falownik.
Obraz4.png
Image4.png (87.76 KiB) Wyświetlono 5521 razy


Aspekt techniczny:
Obraz7.png
Image7.png (80 KiB) Wyświetlono 5521 razy


I wreszcie montaż, który sobie wyobrażam.
IMG_20230103_124755_edit_91826775547965.jpg
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9792
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2648

Re: Szeregowe lub równoległe połączenie mikroinwertera




przez sicetaitsimple » 03/01/23, 15:57

Witaj Darweenie,
Nie będę się w to zagłębiał, bo nie mam osobistego doświadczenia, ale zauważam, że w twojej propozycji drugi obwód mógłby dostarczyć do 16A, podczas gdy „maksymalne wejście” każdego wejścia to 12A zgodnie z kartą techniczną.
Czy jesteś pewien, że Twoje panele dostarczają „w prawdziwym życiu” 22V? Przy odrobinie mniejszej liczbie możliwe byłoby rozwiązanie z 2 razy trzema panelami połączonymi szeregowo? To tylko wskazówka, z pewnością nie rekomendacja, inni niż ja mogą ci powiedzieć.
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13689
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1515
Kontakt :

Re: Szeregowe lub równoległe połączenie mikroinwertera




przez izentrop » 03/01/23, 16:29

Witam,
Myślę też, że maksymalne wartości będą zależały od miejsca, w którym się znajdujesz i orientacji.
Jeśli zdecydujemy się ustawić je na maksymalną wydajność w środku sezonu, nie będą one dostarczać maksymalnej mocy ani maksymalnego napięcia bez obciążenia w środku lata.
Ponadto, dodając diody obejściowe, zmienia się punkt zasilania MPPT https://energieplus-lesite.be/theories/ ... oltaiques/

Jesteś pewien, że 22V? zmierzyłeś to? https://allo.solar/panneau-solaire-150w ... iteck.html
0 x
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9

Re: Szeregowe lub równoległe połączenie mikroinwertera




przez darwenn » 03/01/23, 18:29

izentrop napisał:Witam,
Myślę też, że maksymalne wartości będą zależały od miejsca, w którym się znajdujesz i orientacji.
Jeśli zdecydujemy się ustawić je na maksymalną wydajność w środku sezonu, nie będą one dostarczać maksymalnej mocy ani maksymalnego napięcia bez obciążenia w środku lata.
Ponadto, dodając diody obejściowe, zmienia się punkt zasilania MPPT https://energieplus-lesite.be/theories/ ... oltaiques/

Jesteś pewien, że 22V? zmierzyłeś to? https://allo.solar/panneau-solaire-150w ... iteck.html
*

Tak, zmierzyłem już brak obciążenia, jest między 21 a 22 V, a często nawet 22 V. Panele są już wyposażone w diody, aby uniknąć kołysania ziemniaków między nimi. Więc lepiej byłoby uniknąć bycia zbyt sprawiedliwym dla falownika, ponieważ moje panele są skierowane na południe z kątem nachylenia 39/40 °, więc są w najlepszym razie zoptymalizowane.

Dlatego myślę, aby zacząć od 2 serii 2 paneli połączonych szeregowo, aby uzyskać 44 wolty w 8A, będzie dobrze dla każdego wejścia falownika z wystarczającym marginesem bezpieczeństwa, aby nie spalić lub nie nagrzać falownika na granicy jego możliwości. I mogę wtedy kupić kolejny mikroinwerter na ostatnie 2 panele. To wszystko, co widzę.

Moje panele to monokrystaliczne modele Enjoy Solar, ECO LINE ES150M36, ich napięcie w obwodzie otwartym wynosi 22,8 V dla 8,12 A
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 132