Falownik komputerowy do awaryjnego oświetlenia domu

Hi-tech sprzęt elektroniczny i komputer i Internet. Lepsze wykorzystanie energii elektrycznej, pomoc w pracach i specyfikacji, wyboru sprzętu. Prezentacje zagospodarowanie i plany. Fale i zanieczyszczenia elektromagnetycznego.
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2212
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Falownik komputerowy do tworzenia kopii zapasowych oświetlenia domowego




przez phil59 » 04/07/22, 12:31

Jesteś jedynym członkiem forum kto zadał sobie trud, aby to przeczytać??????????

Ok, nikt nie powinien być zainteresowany...




Lub "czekam na info na temat know-how", gdzie wideo gdzie to jest do bani, gdzie "co?
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2212
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Falownik komputerowy do tworzenia kopii zapasowych oświetlenia domowego




przez phil59 » 28/07/22, 21:24

Odpowiem sobie, nie jest to takie proste z bateriami 18650, nawet z BMS....

Trzeba zmodyfikować falownik, jego układ ładowania, żeby mieć coś poprawnego, co z czasem nie "odpala" budy....

Musisz więc zachować akumulatory ołowiowe.
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Falownik komputerowy do tworzenia kopii zapasowych oświetlenia domowego




przez Christophe » 05/09/22, 12:36

Jeśli to łatwe, ale trzeba uważać i wyposażyć się w minimum...

Na youtube jest mnóstwo filmów, jak zrobić baterię z 18650 i podłączyć BMS, na przykład:

0 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2212
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Falownik komputerowy do tworzenia kopii zapasowych oświetlenia domowego




przez phil59 » 05/09/22, 16:31

PB tam nie ma.

Jest to rozwiązanie, które nie trwa długo, ale przede wszystkim istnieje ryzyko pożaru.

Jedno z moich pytań to też w tym momencie wymienić 4X12V, czy wstawić generalne bms jak 13S, patrz 14S na maxa od max.

Ale tam byłby w piwnicy i nawet jeśli nie będę zbyt ostrożny, to mi to nie pasuje.
Drugie miejsce to strych, a tam jest jeszcze gorzej.

Inaczej mój 5 panel jest podłączony, działa.... będę musiał polecić 1.... na moim podparciu, zamontowane są 2 panele.
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Falownik komputerowy do tworzenia kopii zapasowych oświetlenia domowego




przez sicetaitsimple » 05/09/22, 17:39

phil59 napisał:Jest to rozwiązanie, które nie trwa długo, ale przede wszystkim istnieje ryzyko pożaru.

Jedno z moich pytań to też w tym momencie wymienić 4X12V, czy wstawić generalne bms jak 13S, patrz 14S na maxa od max.

Ale tam byłby w piwnicy i nawet jeśli nie będę zbyt ostrożny, to mi to nie pasuje.
Drugie miejsce to strych, a tam jest jeszcze gorzej.


Przyznaję, że nie rozumiem twojej odpowiedzi....Chcesz używać baterii litowo-jonowych czy nie, jak wspomniałeś w lipcu?
Jaka jest ta historia BMS 13S, ta historia piwnicy lub strychu i niezbyt chłodna?

Postaraj się być nieco jaśniejszy w prezentacji tematu. A jakie są twoje pytania?
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Falownik komputerowy do tworzenia kopii zapasowych oświetlenia domowego




przez Christophe » 05/09/22, 17:43

phil59 napisał:Jest to rozwiązanie, które nie trwa długo, ale przede wszystkim istnieje ryzyko pożaru.


O Boże ? Tylko ci, którzy nie używają baterii litowej mówią, że...dobrze zaprojektowana, a przede wszystkim dobrze zużyta bateria litowa wytrzyma od 15 do 20 lat...to więcej niż zdecydowana większość sprzedawanych dziś samochodów spalinowych !

Co chcesz ? 50 lat ? : Lol:

Twoje zdanie to fałszywy aforyzm, to trochę jak legendarna niezawodność BMW: tylko ci, którzy go nie mają, nie wiedzą, że to bzdura! : Mrgreen:

phil59 napisał:Ale tam byłby w piwnicy i nawet jeśli nie będę zbyt ostrożny, to mi to nie pasuje.
Drugie miejsce to strych, a tam jest jeszcze gorzej.


Jeśli jest chłodno i niezbyt wilgotno, nie martw się o baterię...
0 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2212
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Falownik komputerowy do tworzenia kopii zapasowych oświetlenia domowego




przez phil59 » 05/09/22, 19:10

Postaram się być trochę jaśniejszy...

W przypadku zasilaczy UPS do komputerów PC, wkładanie akumulatorów ołowiowych z pojazdów cieplnych nie stanowi problemu, po prostu nie jest przeznaczony do powolnych rozładowań i nie potrwa długo. Ale bez ryzyka. Mam jedną o mocy 160W max, taką do pompy wodnej pieca na drewno i rezerwowego kotła gazowego.
Akumulator został odzyskany ze złomowanego pojazdu i od 2019 roku dobrze spełnia swoje zadanie, ale teraz zaczyna wykazywać oznaki zmęczenia.

Tam kupiłem falownik (30€, za 1950 VA lub coś w tym rodzaju), który ma 4 baterie 12V, hs.

Moim początkowym pomysłem było zainstalowanie 18650, aby zastąpić te akumulatory ołowiowe.
Początkowo też zamówiłem 3S BMSy do symulacji 12V.
MOJE pytanie też brzmiało dlaczego nie zrobić bezpośredniego akumulatora 48V z 18650, a tam włożyć BMS 13S lub 14....

Po konsultacji z ekspertem w tej dziedzinie, ten powiedział mi, że zadziałało, owszem, da się, ale to nie było dobre rozwiązanie.
Aby było dobrze, falownik powinien już być zaprojektowany do umieszczenia tego typu baterii i kto nią zarządza.
BMS jest rozwiązaniem, ale nie nadaje się do zastąpienia ołowiu ogniwami life-po lub 18650.
Ryzyko pożarów jest dość wysokie.
Pb to nie operacja, ponieważ działa dobrze, ale związane z tym ryzyko.

Nie jestem ostrożny w podejmowaniu ryzyka, moje panele słoneczne OCCAZ, ustawiam je na środku ogrodu, bez obaw.

Ale tam falownik, aby zrobić kopię zapasową oświetlenia, koniecznie jest w piwnicy lub na strychu, a więc w domu. Strych nie wchodzi w rachubę, za dużo drewna, zostałaby piwnica, gdzie mógłbym się trochę odizolować od reszty, ale to i tak ryzykowne...

Powiedzieć, że w latach 2017-2018 udało mi się odzyskać 54 z tych akumulatorów po 10 € każda, które pochodziły z 2 pracujących falowników, od 15 kVA, podczas sortowania, akumulatory nigdy się nie przepychały....

ciasto10.jpg
batter10.jpg (133.77 KiB) Obejrzano 557 razy


ciasto11.jpg
batter11.jpg (191.13 KiB) Obejrzano 557 razy


twarz_a10.jpg
face_a10.jpg (202.08 KiB) Obejrzano 557 razy
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Falownik komputerowy do tworzenia kopii zapasowych oświetlenia domowego




przez sicetaitsimple » 05/09/22, 21:08

Więc Twój problem został rozwiązany pod kątem rozwiązania technicznego, które preferujesz, nadal musisz znaleźć 4 akumulatory ołowiowe 12V?
Czy zrozumiałem poprawnie?
0 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2212
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Falownik komputerowy do tworzenia kopii zapasowych oświetlenia domowego




przez phil59 » 05/09/22, 21:32

Można powiedzieć, że w przypadku części z czystym falownikiem tak.

Faktycznie udało mi się oszczędzić 2 akumulatory, mam kolejny z innego małego falownika i zajęłoby co najmniej kolejny tak, żeby zrobić pierwsze testy, ale te akumulatory są za małe do prawdziwego użytku, to jeszcze na jakiś czas dobrze -ograniczone wycinanie soku. Mam inny akumulator, ale o znacznie większej pojemności...

Pozostanie po części optymalizacji systemu.
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Falownik komputerowy do tworzenia kopii zapasowych oświetlenia domowego




przez sicetaitsimple » 05/09/22, 21:40

phil59 napisał:
Faktycznie udało mi się oszczędzić 2 baterie, mam jeszcze jeden z innego małego falownika, a zajęłoby co najmniej jeszcze jeden więc...


A ta, którą sfotografowałaś, nie mogła iść na testy?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energii elektrycznej, elektroniki i IT Hi-Tech, Internet, DIY, oświetlenie, materiały i nowe"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 198