Sad leniwego człowieka: uzyskaj więcej niż organiczne owoce bez zmęczenia

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Rajqawee
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/02/20, 09:21
Lokalizacja: Occitanie
x 577

Re: Sad leniwca: zdobądź więcej niż organiczne owoce bez zmęczenia




przez Rajqawee » 12/01/22, 09:17

Miaos napisał:Mówienie o owocach cytrusowych jest szerokie! Można powiedzieć, że przechodzi od wrażliwych na najlżejsze mrozy do wytrzymałych kumkwatów, które nie wzdrygają się do -18, a nawet -20°C. Potem oczywiście nie powinniśmy liczyć na bardzo „tłustego” grejpfruta w Chamonix, ale koncentrując się na wielu przejściach z Poncirus trójlistkowy ou Ichangsis cytrusowy, otrzymujemy ciekawe owoce cytrusowe, które przeważnie wytrzymują -10, -12°C.

Dwa przykłady, które mogłem posmakować;

fortunella cytrusowa Smakowity kumkwat 'Rafael', -18°C, daje bardzo dobre owoce.
Citrus unshiu 'Statsuma Okitsu', bardzo ładna i wydajna mandarynka, bez pestek, -12°C.

To jedno z drzew owocowych, których jeszcze nie uprawiam w domu, ale które są w programie. Znajomy uprawia niektóre z nich z powodzeniem w pobliżu Liège w Belgii (to u niego dobrze się bawię). Istnieje również belgijska szkółka, która go produkuje, Kwekerij de zoetewei. Niestety nie wysyła niczego pocztą i jest otwarte dla publiczności tylko 2 dni w roku.


Hop, hop, wróciłem!

Niedawno zaproponowano mi brzoskwinię i śinę, więc to wszystko! Brzoskwinia to prezent od znajomego, który ma ładny sad i ma dodatkowe pędy. Śliwa jest szczepiona z miejscowej szkółki, a to bardzo dobra rada, zdaniem osoby, która nam ją zaproponowała.

Stopniowo uczę się o owocach cytrusowych, bo chciałbym przynajmniej spróbować satsumy: czy ktoś ma dobry plan dostarczenia konkretnych esencji? Miejscowa szkółka nie ma i jak sama przyznaje nie ma odmian nadających się do uprawy w gruncie w naszym klimacie, cytuję "Szczerze mówiąc, poza ładnym wyglądem w doniczce, nie ma to większego sensu. Systematycznie odradzamy ale czego chcesz: wszyscy nas o nie proszą, więc je sprzedajemy!”

Wędrując po YouTubie natknęłam się także na tę książkę: https://www.editions-ulmer.fr/editions- ... bri-cl.htm

To mogłoby być bardzo interesujące...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Miaos
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 35
Rejestracja: 13/10/20, 19:02
x 11

Re: Sad leniwca: zdobądź więcej niż organiczne owoce bez zmęczenia




przez Miaos » 12/01/22, 14:33

„Szczerze mówiąc, poza tym, że ładnie wyglądają w doniczkach, nie są zbyt przydatne. Zawsze je polecamy, ale co chcesz: wszyscy nas o nie proszą, więc je sprzedajemy!”


Jeśli wierzyć Twojemu regionowi pochodzenia, chyba że naprawdę znajdujesz się na dużych wysokościach, tego rodzaju rozmowy są dość powszechne. Większość szkółek utknęła w katalogu maksymalnie 2 lub 3 dostawców i nie szuka dalej, z wyboru lub polityki firmy-matki. W jakiś sposób, rozumiem ich, aby zdobyć nuggetsy, trzeba za każdym razem współpracować z bardzo wyspecjalizowanym małym producentem dla każdego „obszaru” (drzewa owocowe, kaktusy, storczyki itp.), które często działają w nieco archaiczny sposób. Jest to żmudne, a produkty są często surowe, stosunkowo mała roślina doniczkowa, słabo skalibrowana i z ręcznie napisaną nazwą, z dala od pięknych kolorowych etykiet, które przyciągają wzrok klienta. Tam te produkty trzeba dosłownie sprzedać, bo inaczej zostają na rękach, jest to mało opłacalne i robi się to tylko i wyłącznie z pasji do pracy.

Pod tym linkiem znajdziesz film na YouTube, który już stanowi interesującą wycieczkę po różnych możliwościach dla regionów znacznie zimniejszych niż Twój i które dla niektórych są uprawiane w belgijskich Ardenach...

0 x
Rajqawee
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/02/20, 09:21
Lokalizacja: Occitanie
x 577

Re: Sad leniwca: zdobądź więcej niż organiczne owoce bez zmęczenia




przez Rajqawee » 13/01/22, 09:11

Tak, tam widziałam tę książkę! Nie oglądałem filmu, może później. Ale czy mówi w tym o dostawcach?
0 x
Avatar de l'utilisateur
pi-r
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 150
Rejestracja: 28/11/20, 13:00
Lokalizacja: "cassoulet" Occitanie
x 31

Re: Sad leniwca: zdobądź więcej niż organiczne owoce bez zmęczenia




przez pi-r » 13/01/22, 09:57

Rajqawee napisał:Tak, tam widziałam tę książkę! Nie oglądałem filmu, może później. Ale czy mówi w tym o dostawcach?


tak, mówią o tym. pojawiają się nawet interwencje hodowcy szkółek, do którego link (wraz z innymi) znajduje się pod filmem.
nie jest blisko St Gau. ale region Albigensian jest prawdopodobnie dla ciebie grywalny...
0 x
Rajqawee
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/02/20, 09:21
Lokalizacja: Occitanie
x 577

Re: Sad leniwca: zdobądź więcej niż organiczne owoce bez zmęczenia




przez Rajqawee » 13/01/22, 10:34

pi-r napisał:
Rajqawee napisał:Tak, tam widziałam tę książkę! Nie oglądałem filmu, może później. Ale czy mówi w tym o dostawcach?


tak, mówią o tym. pojawiają się nawet interwencje hodowcy szkółek, do którego link (wraz z innymi) znajduje się pod filmem.
nie jest blisko St Gau. ale region Albigensian jest prawdopodobnie dla ciebie grywalny...


Dobra pamięć :) W porządku, więc przyjrzę się bliżej. Nie spieszy mi się, implantację zrobię na wiosnę. Dziękuję Ci za Twoje odpowiedzi !
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79362
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060

Re: Sad leniwca: zdobądź więcej niż organiczne owoce bez zmęczenia




przez Christophe » 16/01/22, 19:11

Umieściłem to tutaj: widmowe jabłka... :zaszokować: :zaszokować: :zaszokować:

widmo_jabłko.jpg
pomme_fantome.jpg (231.39 KiB) Wyświetlono 2574 razy


Jestem trochę sceptyczny co do wyjaśnienia:

Powstają, gdy lodowata woda deszczowa pokrywa rozkładające się jabłka, a gdy gniją i opadają, pozostawiają pustą skorupę lodu.
Miejsce i data wykonania zdjęć: hrabstwo Kent (Michigan, Stany Zjednoczone), luty 2019
Kredyty: Andrew Sietsema
0 x
Rajqawee
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/02/20, 09:21
Lokalizacja: Occitanie
x 577

Re: Sad leniwca: zdobądź więcej niż organiczne owoce bez zmęczenia




przez Rajqawee » 17/01/22, 08:46

W każdym razie jest ładny :)
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 299