Le Potager du Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
VetusLignum
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1690
Rejestracja: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez VetusLignum » 30/11/20, 18:59

Did67 napisał:Nie golę żywopłotu od strony północnej. Mówię tylko, że ona TEŻ mnie wkurza!

A masz żywopłot od strony południowej? Mógłby zrekompensować zużycie wody cieniem.
Po stronie północnej w pobliżu żywopłotu można posadzić śródziemnomorskie rośliny aromatyczne.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Adrien (były nico239) » 01/12/20, 02:55

Did67 napisał:Tak, oczywiście, jest to bardzo „wieloczynnikowe” – i dlatego tym głupstwem jest sądzić, że jest to proste, a zatem „magiczne” i że stanowi odkrycie…

Tam, w przykładzie, który tu przywołuję, jest to pole kukurydzy otoczone wąskim „sadem łąkowym”. Systematycznie, na poziomie drzewa, pojawia się marna aureola... W porównaniu do tego samego pierwszego rzędu gdzie indziej, gdzie nie ma drzew.

Ten pierwszy rząd sam w sobie jest ogólnie mniejszym chouille.

Mówię tylko: efekt nie zawsze jest pozytywny...

Jednym z wielu „czynników”, które mają znaczenie, jest możliwość ułożenia żywopłotu „wiatrochronnego”, który ma pozytywny wpływ w odległości kilku metrów. Ale który też musi spełniać kilka kryteriów (w szczególności spowalniać wiatr bez powodowania turbulencji, a co za tym idzie mieć „pewną przepuszczalność”, być skośny w stosunku do przeważających wiatrów itp.).

Więc wcale nie twierdzę, że to nigdy nie działa. Wyjaśniam, że nie zawsze działa! Ponieważ chcą, żebyśmy w to wierzyli.


Czy nie byłby to czasami prosty efekt „krawędziowy”?

Drzewa czy nie, żywopłoty czy nie, w rolnictwie często widzimy krawędzie lub cienkie końce pól.

Można również wziąć pod uwagę proste przyczyny techniczne.
Zbyt daleko od podlewania lub nawozów lub innych oprysków lub bardziej zróżnicowany siew lub większe zagęszczenie z powodu częstszych przejazdów maszyn, poboczy dróg i wymywania zanieczyszczającego asfalt itp.
Ogólnie rzecz biorąc, rolnicy naśmiewają się z tych „kawałków ziemi”, które reprezentują jedynie epsilon strat
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 01/12/20, 09:11

VetusLignum napisał:A masz żywopłot od strony południowej? Mógłby zrekompensować zużycie wody cieniem.
Po stronie północnej w pobliżu żywopłotu można posadzić śródziemnomorskie rośliny aromatyczne.


Nie, nie mam żywopłotu od strony południowej (ale spór z sąsiadem, który postawił mu płot z siatki - nie będę ryzykował konfliktu)... Uwaga, dla historii cień, że słońce w środku lata przechodzi niemal pionowo! Sprawdziłoby się zatem szczególnie na wiosnę (ale utrzymując tę ​​strefę zimniejszą jeszcze dłużej). Zwłaszcza jesienią...

Tak, mógłbym zmienić konfigurację ogrodu warzywnego. Robię to inaczej, wiedząc, że po drugiej stronie jest łąka pełna kretoszczurów, a płot oddzielający (no cóż, to wybieg dla koni, więc sąsiad to postawił) jest źródłem trudnych do opanowania jeżyn ale inwazyjny: instaluję „barierę” z karczochów. Potężne, „ograniczają” jeżyny. Ich korzenie przyciągają kretoszczury, które wiem, gdzie łapać. I oczywiście na wiosnę mam karczochy. Latem cierpią, ale z powodu mięsistego korzenia odchodzą ponownie jesienią... Zapomniałem: latem mam wspaniałe kwiaty, które przyciągają sporo zbieraczy; To jeden z najpiękniejszych naturalnych kolorów jakie znam. Tak jest pięknie, bez zmęczenia...

Przyprawy są wyżej, w pobliżu domu. Lub w przypadku pietruszki, szczypiorku itp. wzdłuż nawy środkowej - nie mam już żadnych bocznych naw, więc rzeczy, do których potrzebuje regularnego dostępu, nie kładę blisko zewnętrznych krawędzi... Więc są tylko dwa duże „uprawiane” prostokąty (że tak powiem)...
0 x
Rajqawee
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/02/20, 09:21
Lokalizacja: Occitanie
x 577

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Rajqawee » 01/12/20, 09:24

Myślę, że w sumie jest to temat zasługujący na szersze rozwinięcie w rozważaniach tego wątku: rozwój ogrodu warzywnego w przestrzeni.

Jakie wybory w jakich sytuacjach i ograniczeniach. Wyraźnie zobaczymy, że żadne uniwersalne rozwiązanie nie da się zastosować wszędzie, ale pomysły innych nadal można częściowo odzyskać (jak bariera żywopłotu karczocha dla jeżyn!).



18 grudnia przeprowadzam się do Pirenejów. Moja żona ma przyjaciół mieszkających w Tarbes (30 minut jazdy samochodem), którzy mają ogród, z którym „nic nie robią”. Zasugerowali, żebyśmy go zagospodarowali i chcą go dobrze podlać. Jeszcze nie zdecydowałam, czy to dobry pomysł, ale wmawiam sobie, że zrobienie kilku szklanek cukinii i dyni/dyni/piżma, które są mniej więcej nie do przebicia i nie wymagają specjalnego nadzoru (ponieważ nie liczę podróży tysięcy kilometrów, podróżując w 30 minut!), to może być dobry wybór.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 01/12/20, 09:55

Ja, mój układ był bardzo prosty:
- Zacząłem od alejki centralnej i "alejek bocznych" pomiędzy kwietnikami już znacznie większych od przeciętnych - około 1,5 do 2 m - myśląc, że niewiele zrobię, jeśli nie zbiory, więc miejsce zostało zmarnowane...
- Zdałem sobie sprawę, że kiedy zbierałem plony, gleba była „nośna”, bo przynajmniej była wysuszona, jeśli nie sucha (biorąc pod uwagę, że staram się nie podlewać); i tak "spontanicznie" poszłam gdziekolwiek... Nie wyrządzając żadnych szkód.
- i wtedy zdałem sobie sprawę, że dwie lub trzy „świdry” (koniczyna biała, ale przede wszystkim pięciornik i krwawnik pospolity) wykorzystywały moje alejki jako bazę tylną, skąd wysyłały łodygi, rozłogi lub odrosty, aby podbiły moje stada; W ten sposób „pokonano” 20 do 30 cm w każdym sezonie i po każdej stronie; Musiałem „ograniczyć”: było za dużo pracy, usunąłem boczne ścieżki... Teraz uprawiam kontinuum, od góry do dołu ogródka warzywnego, z każdej strony. Zwracam uwagę na rotacje. I oczywiście mam byliny (czerwone owoce - truskawki, maliny, czarne porzeczki, borówki, jagody majowe, karczochy), które nie więdną. To ja się poruszam...
- Mam zamiar tylko wprowadzić dodatkową koncepcję, związaną z suszami: zgrupuję w tym samym obszarze „warzywa letnie, które koniecznie muszę mieć”, w obszarze, na którym skoncentruję się podlewanie (zapas wody lub sieci, w zależności od sytuacji awaryjnej), tak aby uzyskać synergię. Będzie to „oaza” w moim ogródku warzywnym... Do tego czasu, w moim chaotycznym sposobie robienia rzeczy, byli na prawo i na lewo... I oczywiście to miejsce będzie się zmieniać...
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 01/12/20, 10:11

Dla tych, którzy są choć trochę zainteresowani „kapitalizmem w znaczących działaniach”…
Zanieczyszczam trochę ten portal, po którym wielu z Was przechodzi, żeby nie pozostać naiwnymi - ale gdyby miały być wielkie debaty, to zaproponuję utworzenie kolejnego wątku...

Przeczytaj dziś rano na stronie Le Monde:


Xavier Niel i Matthieu Pigasse wchodzą na rynek dóbr konsumpcyjnych

Powiązany z Moez-Alexandre Zouari, większościowym udziałowcem Picard Surgelés, duet stworzył fundusz zajmujący się przejmowaniem spółek produkcyjnych i dystrybucyjnych „posiadających silną odpowiedzialność społeczną i środowiskową”.

Autor: Laurence Girard Opublikowano wczoraj o 11:35, zaktualizowano wczoraj o 11:42

2MX Organiczne. Nazwa ta, ujawniona w niedzielę 29 listopada, oznacza nowego gracza w europejskim sektorze organicznych i trwałych towarów konsumpcyjnych. U podstaw tego projektu leży trzech głównych inwestorów, Xavier Niel, większościowy udziałowiec operatora telekomunikacyjnego Iliad, Matthieu Pigasse, szef francuskiego biura amerykańskiego banku Centerview [obaj są także indywidualnymi akcjonariuszami World] oraz ekspert ds. dystrybucji , Moez-Alexandre Zouari.

Trio zdecydowało się na utworzenie spółki przejmowanej o nazwie SPAC (firma przejmująca specjalnego przeznaczenia). Uproszczona ścieżka notowania na giełdzie, obejmująca pozyskiwanie środków na finansowanie przejęć. W tym programie finansowym inwestorzy faktycznie podpisują prawdziwy czek in blanco założycielom SPAC. Spółka 2MX Organic, która będzie notowana w Paryżu, w segmencie profesjonalnym rynku regulowanego Euronext, chce zebrać od 250 do 300 milionów euro. Wyniki przetargu zostaną ogłoszone 7 grudnia.

Kwota ta ma zostać wykorzystana na przejęcie „jednej lub większej liczby spółek działających w Europie, charakteryzujących się dużą odpowiedzialnością społeczną i środowiskową, interweniujących w sektorze dóbr konsumpcyjnych, produkcji i dystrybucji”, zgodnie z warunkami komunikatu prasowego opublikowanego przez 2MX. Organic .

Grać w karty

Jeśli cele nie zostaną ujawnione, szkicowany jest portret złożony. „Działają na dynamicznie rozwijającym się rynku. Są one także częścią dynamiki lokalnej konsumpcji. Oferują zróżnicowane alternatywy dla konsumentów, którzy chcą nadać sens swoim zakupom. Podczas gdy konsumpcja przeżywa głębokie wstrząsy, założyciele 2MX Organic uważają, że mają kartę do zagrania. Pierwsza akwizycja o wartości od 1,5 do 2 miliardów euro mogłaby zostać sfinalizowana w 2021 roku.

Pan Niel i pan Pigasse mają już na swoim koncie poprzedni SPAC, pierwszy we Francji, uruchomiony w 2016 roku w sektorze audiowizualnym. Dało to początek grupie Mediawan, na której czele stał Pierre-Antoine Capton. Tym razem nawiązali współpracę ze specjalistą w dziedzinie dystrybucji żywności, panem Zouari, którego grupa prowadzi wiele sklepów w ramach franczyzy i stała się referencyjnym udziałowcem Picard Surgelés. Przejmie on ogólne zarządzanie spółką.

Projekt wspierają inni eksperci ds. spożycia żywności. Podobnie jak Cécile Cabanis, która na początku 2021 roku opuści stanowisko dyrektora finansowego Danone i zostanie członkiem zarządu. A także Gilles Piquet-Pellorce, były dyrektor generalny marki Biocoop. Niedawno pracował nad ofertą przejęcia sieci sklepów Bio c'Bon z grupą Zaouari, ale Carrefour wygrał.


Wniosek (prosty): Tam, gdzie wzrost (a więc i perspektywy rentowności), są inwestorzy...
2 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Doris » 01/12/20, 10:32

Dziękuję za udostępnienie, choć nie jest to pierwszy temat.
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 01/12/20, 11:00

Dla Twojej wiadomości, po spadek o -7,5°C wczoraj rano i ponownie -3,5°C dziś rano, z opadami deszczu ze śniegiem i skorupą lodową, krótka wycieczka do warzywnika pokazała mi, że większość roślin przekroczyła granicę... Niektóre z nich były na granicy/pograniczu (escarole - stare, zmarznięte liście zewnętrzne; serce nienaganne; koper włoski osiągnął swoje granice, ale rdzeń jest da się uratować...)... Rzepa / seler / marchewka: wygląda dobrze (mówię „wygląda”, ponieważ uszkodzenie rdzenia może ujawnić się później; podobnie później mogą pojawić się „pęknięcia korzeni”).

Muszę robić notatki, żeby pamiętać...

Nagram też...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Adrien (były nico239) » 01/12/20, 11:43

Did67 napisał:Dla Twojej wiadomości, po spadek o -7,5°C wczoraj rano i ponownie -3,5°C dziś rano, z opadami deszczu ze śniegiem i skorupą lodową, krótka wycieczka do warzywnika pokazała mi, że większość roślin przekroczyła granicę... Niektóre z nich były na granicy/pograniczu (escarole - stare, zmarznięte liście zewnętrzne; serce nienaganne; koper włoski osiągnął swoje granice, ale rdzeń jest da się uratować...)... Rzepa / seler / marchewka: wygląda dobrze (mówię „wygląda”, ponieważ uszkodzenie rdzenia może ujawnić się później; podobnie później mogą pojawić się „pęknięcia korzeni”).

Muszę robić notatki, żeby pamiętać...

Nagram też...


Ach tak, -7.5°, zaczyna robić się poważnie Obraz

Nie widziałem jeszcze ostatniego filmu, ale nadrobię to.

Musiałam dokończyć swój, prezentuję go w kolejnym poście
0 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Doris » 01/12/20, 11:47

W domu i tak jest jeszcze łagodniej, minimalna temperatura na ziemi -4 (właściwie to nie pierwszy raz, to dopiero pierwsza noc, kiedy mam okazję mierzyć na ziemi). Dziś pogoda się nie poprawi, w ciągu dnia nie będzie więcej niż dziesięć stopni, normalnie w nocy będzie pochmurno. Wszystkie moje warzywa mają się dobrze, część tylko zabezpieczyłam woalką. Wszystko w porządku.
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 277