Potager (super) leniwy w 04 (800m)

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2658

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez sicetaitsimple » 08/08/20, 14:49

Moindreffor napisał: Właśnie przeczytałam, że podobno to cebula jest toksyczna, więc tam zjada liście, ale informacja jest ciekawa, za mało myślimy o naszych zwierzętach, które nie są wrażliwe na te same rzeczy co my


Na wszelki wypadek dam znać! Mam psa od 15 lat i nigdy nie interesował się cebulą. Ale jeśli Twój lubi grać w piłkę cebulką i gryźć ją na koniec, aby pokazać, kto wygrał, po prostu wolę, żebyś o tym wiedział!
1 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Doris » 08/08/20, 16:24

Moindreffor napisał:wtedy wiemy, że im więcej jest próchnicy (weźmy to określenie w ultra uproszczonej wersji), tym więcej wody jesteśmy w stanie zmagazynować, Doris widzi to na swoim piasku, RU wzrasta po dodaniu OM, więc i dla nas, aby zapewnić że ta zdolność retencji zostanie zwiększona

Tak, a co więcej, ten wzrost zdolności retencji jest spektakularny. Tak naprawdę mam trzy różne etapy w ogrodzie warzywnym (po różnych rozbudowach): stary ogród warzywny o powierzchni 35 m2, od półtora roku obsypany sianem i innymi pracami; pierwsza ekspansja pod MO przez dziesięć miesięcy; i potem ostateczna ekspansja, bo od końca lutego miałem za dużo roślin pod sianem. Pomiędzy starym ogrodem warzywnym a pierwszą rozbudową istnieje różnica w żyzności i zdolności zatrzymywania wody, ale jest ona znacznie mniej znacząca, niż myślałem. I trzecia część z drugiej strony, jeśli chodzi o płodność, jest lepiej, niż myślałem, ale jeśli chodzi o zatrzymywanie wody, cóż, oczywiście nie jest całkowicie zerowe, ponieważ jest przykryte, ale bardzo szybko wysycha. Przede wszystkim wyciągam jeden wniosek: uprawa pod osłonami bytowymi (myślałam, żeby zrobić to na małych działkach, które zmieniają lokalizację) tutaj nie jest (jeszcze?) dobrym rozwiązaniem, zbyt wymagająca pod względem podlewania, bo nawet jeśli mieć dobry odwiert, nawet jeśli poziom wód gruntowych jest dobry (znowu, na jak długo), staram się nie marnować.
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 08/08/20, 16:30

Doris napisała:
Moindreffor napisał:wtedy wiemy, że im więcej jest próchnicy (weźmy to określenie w ultra uproszczonej wersji), tym więcej wody jesteśmy w stanie zmagazynować, Doris widzi to na swoim piasku, RU wzrasta po dodaniu OM, więc i dla nas, aby zapewnić że ta zdolność retencji zostanie zwiększona

Tak, a co więcej, ten wzrost zdolności retencji jest spektakularny. Tak naprawdę mam trzy różne etapy w ogrodzie warzywnym (po różnych rozbudowach): stary ogród warzywny o powierzchni 35 m2, od półtora roku obsypany sianem i innymi pracami; pierwsza ekspansja pod MO przez dziesięć miesięcy; i potem ostateczna ekspansja, bo od końca lutego miałem za dużo roślin pod sianem. Pomiędzy starym ogrodem warzywnym a pierwszą rozbudową istnieje różnica w żyzności i zdolności zatrzymywania wody, ale jest ona znacznie mniej znacząca, niż myślałem. I trzecia część z drugiej strony, jeśli chodzi o płodność, jest lepiej, niż myślałem, ale jeśli chodzi o zatrzymywanie wody, cóż, oczywiście nie jest całkowicie zerowe, ponieważ jest przykryte, ale bardzo szybko wysycha. Przede wszystkim wyciągam jeden wniosek: uprawa pod osłonami bytowymi (myślałam, żeby zrobić to na małych działkach, które zmieniają lokalizację) tutaj nie jest (jeszcze?) dobrym rozwiązaniem, zbyt wymagająca pod względem podlewania, bo nawet jeśli mieć dobry odwiert, nawet jeśli poziom wód gruntowych jest dobry (znowu, na jak długo), staram się nie marnować.


Rzeczywiście, w zależności od etapów, wyraźnie widać różnicę pomiędzy odpływem (dla przepływu w otwartej rurze), który rozpoczyna się po 15 sekundach, a innym, na który wciąż czekamy po 1 minucie...

Widzimy wyraźnie, do czego powinniśmy dążyć: nic nie przebije trawy… naturalnej (dodam).
Potem trzeba sobie z tym poradzić i ślimakami z tym związanymi, oczywiście w zależności od upraw jest to mniej lub bardziej proste, ale jest to wielkie wyzwanie
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Did67 » 08/08/20, 17:03

Doris napisała:
Tak, a co więcej, ten wzrost zdolności retencji jest spektakularny. Tak naprawdę mam trzy różne etapy w ogrodzie warzywnym (po różnych rozbudowach): stary ogród warzywny o powierzchni 35 m2, od półtora roku obsypany sianem i innymi pracami; pierwsza ekspansja pod MO przez dziesięć miesięcy; i potem ostateczna ekspansja, bo od końca lutego miałem za dużo roślin pod sianem. Pomiędzy starym ogrodem warzywnym a pierwszą rozbudową istnieje różnica w żyzności i zdolności zatrzymywania wody, ale jest ona znacznie mniej znacząca, niż myślałem. I trzecia część z drugiej strony, jeśli chodzi o płodność, jest lepiej, niż myślałem, ale jeśli chodzi o zatrzymywanie wody, cóż, oczywiście nie jest całkowicie zerowe, ponieważ jest przykryte, ale bardzo szybko wysycha. Przede wszystkim wyciągam jeden wniosek: uprawa pod osłonami bytowymi (myślałam, żeby zrobić to na małych działkach, które zmieniają lokalizację) tutaj nie jest (jeszcze?) dobrym rozwiązaniem, zbyt wymagająca pod względem podlewania, bo nawet jeśli mieć dobry odwiert, nawet jeśli poziom wód gruntowych jest dobry (znowu, na jak długo), staram się nie marnować.


Substancje organiczne jako całość mają zdolność retencji (jedno RU) około 120 l wody na m², przy 5 do 6% OM. Czysty piasek mieści tylko 70 l! (str. 313 / 314 książki). Zatem zwiększenie dawki OM daje spektakularny efekt na glebach piaszczystych. Mniej na glebach gliniastych lub gliniastych (których podstawowe RU jest lepsze).
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Moindreffor » 08/08/20, 17:40

sicetaitsimple napisał:
Moindreffor napisał: Właśnie przeczytałam, że podobno to cebula jest toksyczna, więc tam zjada liście, ale informacja jest ciekawa, za mało myślimy o naszych zwierzętach, które nie są wrażliwe na te same rzeczy co my


Na wszelki wypadek dam znać! Mam psa od 15 lat i nigdy nie interesował się cebulą. Ale jeśli Twój lubi grać w piłkę cebulką i gryźć ją na koniec, aby pokazać, kto wygrał, po prostu wolę, żebyś o tym wiedział!

tak, dziękuję bardzo, to naprawdę głupia rzecz, o której nigdy nie myślimy
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 16/08/20, 12:06

Jest gorąco, więc chronimy plony.


1 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 25/08/20, 00:07

Wizyta i wywiad z Jeanem-Richardem Mativalem, producentem moich wycieraczek taparelowych, który opowiada o swojej pracy jako Sagneur

0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 27/08/20, 00:09

Jak kontynuować rozwój „chaty” ogrodnika mniejszym kosztem...

Uch, brakuje mu ścian : Mrgreen: ale mam dziś fajny plan pracy

Na zdjęciu w ogłoszeniu nie wyglądało to tak

2020-08-26_185254.jpg
2020-08-26_185254.jpg (119.95 KB) Oglądano 1809 razy



Ale w rzeczywistości wygląda to tak: zajebisty blat 4 x 100 x 190... na klasycznej podstawie... miła niespodzianka

Working_table_2.jpg


Oraz po zabezpieczeniu plandeką szklarniową

Working_table_1.jpg


Oryginalny stół (pod nowoczesnym blatem) jest naprawdę ładny... vintage.

Myślę więc, że blat wykorzystam osobno, a stary stół zachowam w jego pierwotnym wyglądzie.

W takim razie będziesz musiał jeszcze kupić kilka europejskich palet, żeby to wszystko położyć, a potem postawić „ściany”.... pffff
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 01/09/20, 23:43

Używam go cały czas i jest o wiele bardziej precyzyjny niż kontrolowanie nacisku rączką jabłka....


0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 06/09/20, 02:35

Aktualizacja w sprawie pomidorów

0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 367