Potager (super) leniwy w 04 (800m)

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 06/08/20, 20:42

Moindreffor napisał:
Adrien (ex-nico239) napisał:Oczywiście źle wstawiłem filmik Obraz


mój model pistoletu jest znacznie bardziej miękki, strumień nie jest tak delikatny, ale nie tak duże ciśnienie, zbliżamy się do głowicy nawadniającej, więc mniejsze ciśnienie, ale znacznie większa ilość dostarczanej wody

powinieneś spróbować w wiadrze lub konewce przez ten sam czas, co na filmie, a możesz być zaskoczony rzeczywistą objętością, którą włożysz


Tak, widziałem model, jest bardzo dobry, kupiłem ten sam rozszerzony do testu, ale też się poddałem.

Właściwie to wtedy, gdy zdałem sobie sprawę, że przy otwartej rurze nie ma strat/odpływu, pozwoliłem jabłkom spaść (to grawitacja : Mrgreen: Newton powiedziałby).

Wąż można przesunąć w dowolne miejsce, a ja zarządzam otwarciem za pomocą przyłącza Gardena/kran znajdującego się około 1 m wyżej (jak pokazano na filmie).
Dzięki temu „ślizgam się” gdziekolwiek, czy to w bagażnikach, czy gdzie indziej.

Wsuwam rurę w 1 cm ziemi raz w prawo i wysyłam maksymalny przepływ, potem to samo na środku i to samo po lewej stronie.
Czas zaoszczędzony na każdym podlewaniu jest ogromny, a częstotliwość podlewania znacznie zmniejszona

A pomidory moim zdaniem stanowią jeszcze mniejszy problem niż na początku sezonu czy w zeszłym roku... na razie zachowały żywotność, podczas gdy w zeszłym roku często więdły pod koniec dnia i mogę obiecać ci, że jest teraz gorąco i to jeszcze nie koniec.

Tam wyjeżdżamy na 4 dni, ale już mi to nie przeszkadza.
Zrobię to, co konieczne, dzień wcześniej i jestem pewien, że nie będą źli, kiedy wrócimy.

Naprawdę, jeśli pomyślisz, że gleba = zbiornik, zmienia to twoją wizję rzeczy.
Grunt musi nadal akceptować takie natężenia przepływu w tak krótkim czasie bez cofania się.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 07/08/20, 00:34

Did67 napisał:Kiedy więc podlewamy bez marnowania, nie robimy nic innego, jak tylko uzupełniamy mikroporowatość gleby w sferze, do której docierają korzenie. Jeśli podlewamy więcej, woda nie jest już zatrzymywana i infiltruje, zabierając składniki odżywcze (wymywanie). Myślimy, że ułatwiamy życie roślinom, ale marnujemy to.


To właśnie powinniśmy móc zmierzyć dokładniej...

OK, nadal nie odłożyłem swojej „rzeczy” (już nawet nie wiem, jak się to nazywa. Obraz).
0 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Doris » 07/08/20, 08:50

Moindreffor napisał:w przeciwnym razie użyłem tego do podlewania, ponieważ podobnie jak Adrien w zeszłym roku zdałem sobie sprawę, że podlewanie siana jest ważniejsze niż podlewanie roślin warzywnych, ostrożne podlewanie rośliny nie zapewnia wystarczającej ilości wody do mineralizacji siana, więc przynosimy napój, ale nie talerz, pomaga w przetrwaniu, ale to nie impreza


Myślę, że w zeszłym roku był to dla mnie poważny problem i zrozumiałem to zbyt późno. W tym roku pada tu jeszcze mniej deszczu niż w 2019, dlatego już na początku sezonu siano zaczęło tworzyć coś w rodzaju wycieraczki, nieprzeniknionej i suchej. W moich różnych postach na temat podlewania zawsze mówię o glebie, ale moją obawą była także mineralizacja siana. W tej chwili wszystko idzie tutaj dobrze.
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Did67 » 07/08/20, 09:27

Adrien (ex-nico239) napisał:To właśnie powinniśmy móc zmierzyć dokładniej...

OK, nadal nie odłożyłem swojej „rzeczy” (już nawet nie wiem, jak się to nazywa. Obraz).


Bez ciśnieniomierza:

a) napełnij doniczkę SWOJĄ ziemią i posadź w niej małe warzywo

b) namoczyć w misce lub misce na 24 godziny

c) wyjąć, odstawić na 24 godziny do odcieknięcia

d) zważyć i zanotować (tak, tak!!!)

e) wystawiaj go na słońce, aż warzywo więdnie (zobaczysz, że gleba była „sucha” - według własnego uznania - znacznie wcześniej); ponownie zważyć!

Różnica w wadze odpowiada w pierwszym przybliżeniu RU (a nie RFU, ponieważ w ostatecznym rozrachunku roślina „bóluje”) twojej gleby. To, co w przybliżeniu odpowiada mikroporowatości (woda, która przepływa w c), odpowiada temu, co wypełnia makroporowatość; jest zbyt daleko od cząstek gleby, aby mogły zostać zatrzymane; ta, która pozostaje na końcu, bo nawet sucha, jak mąka, gleba nadal zawiera wodę, jest to woda „filmowa” – tworzy wokół cząstek film rzędu kilku mikronów).

Jednocześnie skalibruj sondę tensjometryczną: po zakończeniu odprowadzania wody (suszenia) napięcie jest bliskie 0. Ważne jest, aby określić napięcie podczas więdnięcia rośliny: zależy to od tekstury gleby - niska na glebach piaszczystych, bardzo wysoka na glebach gliniastych. Jest to poziom, poniżej którego w TWOJEJ sytuacji powinieneś się zatrzymać. Zbliżamy się do rzędów wielkości 300, 400 lub 500 mbar (na naszych sondach Stelznera)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Did67 » 07/08/20, 09:29

Doris napisała:
Moindreffor napisał:w przeciwnym razie użyłem tego do podlewania, ponieważ podobnie jak Adrien w zeszłym roku zdałem sobie sprawę, że podlewanie siana jest ważniejsze niż podlewanie roślin warzywnych, ostrożne podlewanie rośliny nie zapewnia wystarczającej ilości wody do mineralizacji siana, więc przynosimy napój, ale nie talerz, pomaga w przetrwaniu, ale to nie impreza


Myślę, że w zeszłym roku był to dla mnie poważny problem i zrozumiałem to zbyt późno. W tym roku pada tu jeszcze mniej deszczu niż w 2019, dlatego już na początku sezonu siano zaczęło tworzyć coś w rodzaju wycieraczki, nieprzeniknionej i suchej. W moich różnych postach na temat podlewania zawsze mówię o glebie, ale moją obawą była także mineralizacja siana. W tej chwili wszystko idzie tutaj dobrze.


Tak, to coś, co rozumiałem „intelektualnie”, choć nie zawsze rozumiałem to w praktyce. Ale to właśnie „rady” będę wzmacniać (wersja 2 książki, konferencje, warsztaty itp.).

Potem utknęło mi w głowie pragnienie, aby nie pompować wody do sieci i brak źródła wody, takiego jak studnia, zlewnia, źródło, strumień…
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez sicetaitsimple » 07/08/20, 12:17

Moindreffor napisał:Uwaga dla mojego podlewacza, dzięki temu podlewam z przyjemnością i bez zmęczenia, tylko wąż jest trochę za krótki, muszę kupić przedłużkę, żeby dojść do końca ogrodu : Mrgreen: Nałożyłem go dobrą warstwą na cebulę, ale biedny był mój pies zjadający liście, a ptaki przykryły kolejną część, więc nie opieram się na plonach, żeby wyciągać wnioski, ale na wielkości kilku żarówki, wydaje się, że czerwone ucierpiały mniej


Perfect!
Ale uważaj na swojego psa, cebula jest toksyczna:

https://www.fregis.com/urgence/intoxica ... aux-chien/

i mnóstwo innych źródeł, to wybrałem losowo.
1 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 07/08/20, 15:20

Did67 napisał:
Adrien (ex-nico239) napisał:To właśnie powinniśmy móc zmierzyć dokładniej...

OK, nadal nie odłożyłem swojej „rzeczy” (już nawet nie wiem, jak się to nazywa. Obraz).


Bez ciśnieniomierza:

a) napełnij doniczkę SWOJĄ ziemią i posadź w niej małe warzywo

b) namoczyć w misce lub misce na 24 godziny

c) wyjąć, odstawić na 24 godziny do odcieknięcia

d) zważyć i zanotować (tak, tak!!!)

e) wystawiaj go na słońce, aż warzywo więdnie (zobaczysz, że gleba była „sucha” - według własnego uznania - znacznie wcześniej); ponownie zważyć!

Różnica w wadze odpowiada w pierwszym przybliżeniu RU (a nie RFU, ponieważ w ostatecznym rozrachunku roślina „bóluje”) twojej gleby. To, co w przybliżeniu odpowiada mikroporowatości (woda, która przepływa w c), odpowiada temu, co wypełnia makroporowatość; jest zbyt daleko od cząstek gleby, aby mogły zostać zatrzymane; ta, która pozostaje na końcu, bo nawet sucha, jak mąka, gleba nadal zawiera wodę, jest to woda „filmowa” – tworzy wokół cząstek film rzędu kilku mikronów).

Jednocześnie skalibruj sondę tensjometryczną: po zakończeniu odprowadzania wody (suszenia) napięcie jest bliskie 0. Ważne jest, aby określić napięcie podczas więdnięcia rośliny: zależy to od tekstury gleby - niska na glebach piaszczystych, bardzo wysoka na glebach gliniastych. Jest to poziom, poniżej którego w TWOJEJ sytuacji powinieneś się zatrzymać. Zbliżamy się do rzędów wielkości 300, 400 lub 500 mbar (na naszych sondach Stelznera)



Obiecuję, że zasadzę (ciśnieniomierz)...po wakacjach (3 dni to niedługo Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 07/08/20, 16:00

Moindreffor napisał:w przeciwnym razie użyłem tego do podlewania, ponieważ podobnie jak Adrien w zeszłym roku zdałem sobie sprawę, że podlewanie siana jest ważniejsze niż podlewanie roślin warzywnych, ostrożne podlewanie rośliny nie zapewnia wystarczającej ilości wody do mineralizacji siana, więc przynosimy napój, ale nie talerz, pomaga w przetrwaniu, ale to nie impreza


Nie zauważyłem, ale absolutnie, jeśli ma być suche siano, to lepsze to niż nic, ale Twoje zdjęcie jest właściwe, części brakuje.

To oczywiście ideał.

Potem przychodzą wszystkie niewiarygodne: lokalne ograniczenia w zakresie nawadniania lub koszt zasobów.

Potem wyruszyliśmy na ścieżkę ogrodnictwa targowego na żywej glebie, więc musieliśmy wziąć na siebie odpowiedzialność (lub przenieść się na dna dolin w pobliżu rzek).

Jesteśmy gwarantami tego gospodarowania glebą i musimy przenieść kursor naszej wizji rzeczy dokładnie na wszystko, czego nie możemy zobaczyć, a co znajduje się X m pod powierzchnią.

I mieć globalną wizję powyżej i poniżej +2 m oraz szczyt pomidorów i fasoli na poziomie -Xm pod ziemią.
Podobnie jak w filmach animowanych czy rysunkach, gdzie widzimy w przekroju zarówno to, co nad, jak i pod ziemią.

un-sol-vivant3-82-728.jpg
un-sol-vivant3-82-728.jpg (220.55 KB) Przeglądano 2125 razy



Hej, jest dobry dokument edukacyjny do pobrania za darmo... to broszura Alimenterre zatytułowana Ukryte życie gleb

broszura Ukryte życie gleby.png
broszura ukryte życie gleby.png (287.19 KB) Przeglądano 2125 razy




Dobra zjeżdżalnia też




A kiedy oglądamy obecnie wiadomości w telewizji, zastanawiam się, czy w niektórych regionach Francji nie zbliżamy się niebezpiecznie do nowej miski na kurz

miska na kurz.jpeg
Dust Bowl.jpeg (79.79 KB) Przeglądano 2124 razy



miska na kurz 2.jpg
miska na kurz 2.jpg (340.26 KB) Przeglądano 2124 razy
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Moindreffor » 08/08/20, 10:01

uważajcie na wodę, jest jej coraz mniej
2 przepompownie za blisko i szybko brakuje wody, co w sumie jest tylko pozorne, jedna wysycha druga i odwrotnie, a obecnie w mojej okolicy brak opadów przez co łąki są żółte i suche, z wyjątkiem tych na brzegu rzeki, w głównym korycie, woda nadal tam jest

Następnie pojawia się kolejny czynnik: gęstość hodowli zwierząt gospodarskich, w górach wraz ze zmniejszeniem liczby hodowców, niektóre pastwiska nie są już utrzymywane, powracają lasy, a na równinach, gdzie rozwijają się stada, dochodzi do nadmiernego spożycia paszy, a zatem z w przypadku braku deszczu zasoby szybko osiągają swoje granice, ale gdy tylko powrócą deszcze, łąka znów się zazieleni

obieg wody oznacza, że ​​od miliardów lat na Ziemi jest tyle samo wody, więc wody nie zabraknie, w niektórych miejscach będzie jej mniej lub więcej, im więcej będzie powodzi, tym mniejsza susza , ważne jest, aby zmienić nasze zachowanie, z pamięci i może być trochę przestarzałe, ale w Afryce mamy 50 litrów na mieszkańca, we Francji około 150 litrów, a w USA w niektórych stanach wzrastamy do 750 litrów

praca na żywej glebie, dla mnie oznacza utrzymanie życia gleby, wiem, że pod grubą warstwą siana i bez roślinności, nawet bez podlewania, moja gleba jest nadal wilgotna pomimo braku deszczu, więc moja gleba ma to, czym jest konieczne, jak tylko będziemy uprawiać, ewapotranspiracja będzie pobierać wodę z gleby i tam tak, trzeba ją wymienić, a skoro chcesz pracować na żywej glebie, musisz podlewać tę populację tak, jak każdy rolnik poi swoje krowy, krowa nie może dać 40L mleka, jeśli nie wypije co najmniej 40L wody

dlatego podlewanie siana jest częścią tego utrzymania bytu, po pobraniu z sieci w mniej lub bardziej wysokim tempie w zależności od regionu, ale jest to konieczny krok, jeśli chcemy mieć produkcję, to zależy od nas wykazać się wyobraźnią, aby gromadzić wodę, gdy spada, i przywracać ją, gdy nie spada, ponieważ co roku spada jej wystarczająca ilość

wtedy wiemy, że im więcej jest próchnicy (weźmy to określenie w ultra uproszczonej wersji), tym więcej wody jesteśmy w stanie zmagazynować, Doris widzi to na swoim piasku, RU wzrasta po dodaniu OM, więc i dla nas, aby zapewnić że ta zdolność retencji zostanie zwiększona

praca pod bytowym dachem oznacza także opróżnienie rezerwy tam, gdzie nie ma produkcji, więc gdy brakuje nam wody, bytne schronienie? powiedział nad moją ziemią pod dużą warstwą siana bez sadzenia jest wilgotna bez podlewania

więc myślę że jest na to sposób ale tak jak mówisz trzeba pomyśleć bo nie każdy może lub nie chce odkręcić kranu i puścić wodę jak chce
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Moindreffor » 08/08/20, 14:39

sicetaitsimple napisał:
Moindreffor napisał:Uwaga dla mojego podlewacza, dzięki temu podlewam z przyjemnością i bez zmęczenia, tylko wąż jest trochę za krótki, muszę kupić przedłużkę, żeby dojść do końca ogrodu : Mrgreen: Nałożyłem go dobrą warstwą na cebulę, ale biedny był mój pies zjadający liście, a ptaki przykryły kolejną część, więc nie opieram się na plonach, żeby wyciągać wnioski, ale na wielkości kilku żarówki, wydaje się, że czerwone ucierpiały mniej


Perfect!
Ale uważaj na swojego psa, cebula jest toksyczna:

https://www.fregis.com/urgence/intoxica ... aux-chien/

i mnóstwo innych źródeł, to wybrałem losowo.

Właśnie przeczytałam, że podobno to cebula jest toksyczna, więc tam zjada liście, ale informacja jest ciekawa, za mało myślimy o naszych zwierzętach, które nie są wrażliwe na te same rzeczy co my
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 348