Hybrydowy konwerter solarny: sprawność 85%

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
Avatar de l'utilisateur
GuyGadebois
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6532
Rejestracja: 24/07/19, 17:58
Lokalizacja: 04
x 982

Hybrydowy konwerter solarny: sprawność 85%




przez GuyGadebois » 19/07/20, 18:34

Hybrydowy konwerter solarny zbiera światło słoneczne i ciepło z 85% wydajnością

ObrazModuł fotowoltaiczny nowego hybrydowego konwertera słonecznego
Mateusz Escarra



Inżynierowie opracowali nowy typ hybrydowego konwertera energii słonecznej, który wykorzystuje energię słoneczną do wytwarzania zarówno energii elektrycznej, jak i pary. Urządzenie charakteryzowałoby się wysoką wydajnością i niskimi kosztami, umożliwiając przemysłowi wykorzystanie szerszego spektrum energii słonecznej.

Najpopularniejszym sposobem pozyskiwania energii ze słońca jest fotowoltaika. Te ogniwa słoneczne wytwarzają energię elektryczną ze światła słonecznego i są tak proste, że są wbudowane we wszystko, od świateł ogrodowych po samą siatkę.

Ale to nie jedyny sposób. Koncentratory słoneczne zbierają ciepło zamiast światła, skupiając promienie słoneczne w celu ogrzania zawartego w nich płynu. Można to następnie wykorzystać do wytwarzania energii elektrycznej - na przykład w postaci pary do obracania turbiny - lub bardziej bezpośrednio, do ogrzewania domów lub innych procesów przemysłowych.

Zwykle te dwa systemy są oddzielne, ale próbowano łączyć je w pojedyncze urządzenia hybrydowe, co często skutkowało niższą wydajnością lub wyższymi kosztami. Ale teraz naukowcy twierdzą, że stworzyli nowy hybrydowy konwerter energii słonecznej, który łączy w sobie to, co najlepsze z obu światów.

Urządzenie wygląda jak antena satelitarna, z małym urządzeniem zawieszonym pośrodku anteny satelitarnej. Płaska część jest lustrzana i skupia promienie słoneczne na pudełku pośrodku. W dolnej części tej sekcji znajdują się wielozłączowe ogniwa słoneczne, które zbierają i przekształcają światło widzialne i ultrafioletowe w energię elektryczną.

Ale sprytne jest to, że komórki te przekierowują światło podczerwone - energię cieplną - do oddzielnego odbiornika termicznego, znajdującego się wyżej w urządzeniu. Ten odbiornik jest zasadniczo wnęką w kształcie miseczki otoczoną wodą pod ciśnieniem, która odbiera ciepło i zamienia się w parę.

Zespół twierdzi, że całkowita wydajność zbierania wynosi 85,1%, co oznacza, że ​​bardzo duża ilość energii słonecznej jest zamieniana na energię elektryczną lub ciepło. Para może być podgrzewana do 248 ° C (478 ° F), co jest temperaturą znacznie wyższą niż wiele innych kolektorów energii cieplnej. Oznacza to, że jest wystarczająco gorący dla wielu procesów przemysłowych, takich jak suszenie, utwardzanie, sterylizacja i pasteryzacja.

Inną zaletą jest koszt. Zespół informuje, że po zwiększeniu skali urządzenie hybrydowe mogło działać za zaledwie 3 centy za kilowatogodzinę.

Zespół, który składa się z naukowców z Tulane University, University of San Diego, San Diego State University, Boeing-Spectrolab i Otherlab, otrzymał dalsze fundusze na nadchodzące cyklu rozwojowego i planuje udoskonalenie technologii i pracę nad jej skalowaniem na potrzeby pilotażowych testów instalacji.


Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Cell Reports Physical Science.

Źródło: https://translate.googleusercontent.com ... ticle-body
1 x
„Lepiej zmobilizować swoją inteligencję na bzdurach niż mobilizować swoje bzdury na inteligentnych rzeczach (J.Rouxel)
„Z definicji przyczyna jest produktem skutku”. (Tryphion)
„360 000 / 0,5 / 100 to 72 miliony, a nie 6 milionów” (AVC)
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2212
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Hybrydowy konwerter solarny: sprawność 85%




przez phil59 » 19/07/20, 18:41

Coś, co wygląda bardzo dobrze.

ale czy odniesie sukces, czy też zbierze ogromne granty na badania?

Cóż, dopóki nie spróbujemy, nie możemy wiedzieć ...

Nie bardzo rozumiałem, jakim kosztem moglibyśmy to mieć ....
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
Avatar de l'utilisateur
GuyGadebois
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6532
Rejestracja: 24/07/19, 17:58
Lokalizacja: 04
x 982

Re: Hybrydowy konwerter solarny: sprawność 85%




przez GuyGadebois » 19/07/20, 18:51

„Cieszymy się, że mogliśmy zademonstrować wysoką wydajność działania naszego konwertera słonecznego” - powiedział Escarra - „i nie możemy się doczekać jego ciągłego rozwoju komercyjnego”.

https://translate.googleusercontent.com ... ticle-body
0 x
„Lepiej zmobilizować swoją inteligencję na bzdurach niż mobilizować swoje bzdury na inteligentnych rzeczach (J.Rouxel)
„Z definicji przyczyna jest produktem skutku”. (Tryphion)
„360 000 / 0,5 / 100 to 72 miliony, a nie 6 milionów” (AVC)
ENERC
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 725
Rejestracja: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Hybrydowy konwerter solarny: sprawność 85%




przez ENERC » 19/07/20, 19:38

Przepraszam za zimny prysznic : Mrgreen:


Ich techno bazuje na ogniwach III-V (por https://escarra.tulane.edu/project/hybr ... age-focus/):
Nasza grupa zajmuje się głównie projektowaniem modułu słonecznego, który otrzymuje skoncentrowane światło słoneczne i wykorzystuje grupę elementarną III-V materiały do ​​wytwarzania energii elektrycznej z wydajnością> 45%.

(do koloru, który odgadłem : Chichot: )

III-V są używane tylko w marsjańskich satelitach lub robotach, ponieważ:
1 - jest bardzo drogi. Naprawdę bardzo drogie za m2.
2 - są to metale rzadkie
3 - jest bardzo toksyczny

Pomysł może brzmieć dobrze, ale tak nie jest. Już potrzebny jest koncentrator, a więc mocna podstawa, silniki do centrowania naczynia twarzą do słońca, naczynie musi być idealnie czyste, a jak tylko chmura dobrze przepłynie ... nie produkuje w ogóle nic. wytwarza nawet mniej niż normalne PV, ponieważ pole optyczne jest redukowane przez optykę (to tak, jak w przypadku aparatu z teleobiektywem: przy zbliżaniu jest mniej światła).

Z drugiej strony pomysł wydaje się interesujący dla znacznie niższych temperatur, takich jak 50 ° C, do podgrzewania CWU lub ogrzewania. Możesz użyć standardowych paneli silikonowych, więc część aktywna to około 50 € za m2.
Ale w rzeczywistości nie jest super, ponieważ czasami w nocy jest zimno (i tak) i dlatego potrzebujesz obwodu z płynem niezamarzającym i całym tym bałaganem.

Nadawanie priorytetów wysokim zwrotom jest złym pomysłem, z wyjątkiem bardzo szczególnych przypadków. Do wyboru:
- standardowy panel słoneczny w cenie 0,3 € TTC na W o sprawności 20%, który działa cały czas,
- droższy panel słoneczny z obiegiem ciepłej wody, co grozi wyciekiem lub zamarznięciem,
- antena satelitarna po cenach na poziomie technologii kosmicznej, która już nic nie produkuje, gdy tylko niebo jest zachmurzone (czyli ponad 50% czasu nawet w PACA)
co wybieramy

O ile nie chcesz produkować dużo z wagą piórkową (satelity), plony nie są interesujące. Przestrzeni nie brakuje.
Przy obecnych panelach po 100 bel każdy, produkujemy 1700 W w bezpośrednim świetle słonecznym na powierzchni samochodu (5m x 2m). To już dużo.

to trąci poszukiwaniem funduszy. : Mrgreen:
1 x
Avatar de l'utilisateur
GuyGadebois
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6532
Rejestracja: 24/07/19, 17:58
Lokalizacja: 04
x 982

Re: Hybrydowy konwerter solarny: sprawność 85%




przez GuyGadebois » 19/07/20, 19:40

To dopiero początek tego rodzaju technologii. Zobaczymy później… jestem pewny, że przy tej szybkości rzeczy się toczą.
0 x
„Lepiej zmobilizować swoją inteligencję na bzdurach niż mobilizować swoje bzdury na inteligentnych rzeczach (J.Rouxel)
„Z definicji przyczyna jest produktem skutku”. (Tryphion)
„360 000 / 0,5 / 100 to 72 miliony, a nie 6 milionów” (AVC)
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 15989
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5187

Re: Hybrydowy konwerter solarny: sprawność 85%




przez Remundo » 19/07/20, 20:28

85% wydajności nie znaczy wiele.

Powinieneś wiedzieć, że sprawność fotowoltaiki spada wraz z ciepłem, dobrze byłoby znać proporcję energii elektrycznej, która wychodzi z urządzenia, a to w zależności od temperatury czujnika.

Wpadamy w złożony problem PV-termiczny, a ponadto mamy paraboliczny system koncentracji, który ma nie tylko zalety.

oczywiście system może działać, ale musimy znaleźć niszę gospodarczą, w której jego cechy sprawiają, że jest opłacalny ...

do naśladowania.
0 x
Obraz
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2212
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Hybrydowy konwerter solarny: sprawność 85%




przez phil59 » 19/07/20, 21:14

Aktualnie poszukuję małej instalacji solarnej.

Ale panele będą nachylone pod kątem 50-55 °, aby uzyskać najlepszą możliwą wydajność zimą. (cóż, myślę, że będą w ogrodzie i łatwiej będzie ustawić zmienne nachylenie w zależności od pory roku, ale najważniejsze jest, aby produkować, kiedy najbardziej tego potrzebujesz).

Wtedy niewątpliwie oddzielne panele termiczne, ale tam, ze względu na odległość do postawienia w ogrodzie, ciekawiej będzie położyć dach, który daje praktycznie na południe, z częścią, która będzie miała 70-80 °, na jak najlepiej wykorzystaj to, kiedy tego najbardziej potrzebujesz ...

Ale ja tak mówię, nic nie mówię!
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Hybrydowy konwerter solarny: sprawność 85%




przez sicetaitsimple » 19/07/20, 22:04

phil59 napisał:Aktualnie poszukuję małej instalacji solarnej.

Ale panele będą nachylone pod kątem 50-55 °, aby uzyskać najlepszą możliwą wydajność zimą. (cóż, myślę, że będą w ogrodzie i łatwiej będzie ustawić zmienne nachylenie w zależności od pory roku, ale najważniejsze jest, aby produkować, kiedy najbardziej tego potrzebujesz).

Wtedy niewątpliwie oddzielne panele termiczne, ale tam, ze względu na odległość do postawienia w ogrodzie, ciekawiej będzie położyć dach, który daje praktycznie na południe, z częścią, która będzie miała 70-80 °, na jak najlepiej wykorzystaj to, kiedy tego najbardziej potrzebujesz ...

Ale ja tak mówię, nic nie mówię!


Nie jestem wyposażony w panele słoneczne, więc moja opinia nie jest oparta na doświadczeniu.
Ale spójrz na ceny actuels PV, nie jestem pewien, czy panele termiczne są nadal interesujące, jeśli i tak zdecydowałeś się na PV. Dodaje instalację wodociągową, płyny, ochronę przed mrozem lub przegrzaniem ... do systemu fotowoltaicznego, który i tak zawiera falownik, okablowanie, ... Dodaj 500Wp lub 1 kWp więcej, koszt krańcowy to Niska.
0 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2212
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Hybrydowy konwerter solarny: sprawność 85%




przez phil59 » 19/07/20, 22:50

Tak, masz rację, fotowoltaika jest znacznie prostsza (w teorii nie mam jeszcze żadnego doświadczenia), a potem w ogrodzie na wysokości człowieka jest łatwa w utrzymaniu ...

Ale inne panele, zamierzam albo odzyskać część z OCCAZ, jest sposób, aby mieć trochę, będąc cierpliwym za około 1000 €, za 10-12 dużych paneli ... lub zrobić trochę ....

Pb jest bardziej mocowany na dachu. Po odpoczynku „jest łatwiej” ....

Fotowoltaika jest najpilniejsza, „ciepło”, będzie za 3-4 lata ....

Mam już oprócz kotła gazowego, pieca na drewno i pompę wodno-powietrzną .....
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Hybrydowy konwerter solarny: sprawność 85%




przez sicetaitsimple » 19/07/20, 23:00

phil59 napisał:Mam już oprócz kotła gazowego, pieca na drewno i pompę wodno-powietrzną .....


Ok, jesteśmy już w „wyrafinowanej” : Lol: .
Wyobraziłem sobie „prostą” produkcję ciepłej wody użytkowej z paneli termicznych, w którym to przypadku nieco bardziej zwymiarowane rozwiązanie „all PV” wydawało mi się znacznie prostsze iz pewnością mniej kosztowne.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 146