Hay vs ogród kuchenny na żywo

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Ogród warzywny w sianie vs. żywy baldachim




przez Adrien (były nico239) » 07/07/20, 20:17

Did67 napisał:
Adrien (ex-nico239) napisał:...prawdopodobnie koniki polne.


Prawdopodobnie nie!!!

Widziałem jednego wczoraj i nie miałem pod ręką aparatu!!!! Miałem intuicję, że muszę nagrać film, żeby uniknąć nieporozumień!

Konik polny zielony jest zasadniczo mięsożerny i poluje na rośliny, w wysokiej trawie... Jego podobieństwo do szarańczy, która jest zupełnie innym rodzajem, wyrządza wielką krzywdę. Byłabym zielonym konikiem polnym, od razu zmieniłabym swój wygląd! To samobójstwo, biedactwo.

https://www.jardiner-autrement.fr/fiche ... lle-verte/


Całkiem możliwe… Powiedziałem konik polny w sposób ogólny, ale mam też szarańczę i… także w zeszłym roku sfotografowałem tam (jest w „wannie”) szarą ćmę. .. oszałamiające


Antaxius (Chopardius) pedestris_2.JPG
Antaxius (Chopardius) pedestris_2.JPG (74.57 KiB) Przeglądano 2092 razy
0 x
Avatar de l'utilisateur
Paul72
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 684
Rejestracja: 12/02/20, 18:29
Lokalizacja: Sarthe
x 139

Re: Ogród warzywny w sianie vs. żywy baldachim




przez Paul72 » 17/07/20, 16:00

Zastanawiałem się, czy duże zielone koniki polne są dużymi roślinożercami, więc nie? Mam ich mnóstwo w ogrodzie... Rzeczywiście ostatnio jest mnóstwo owadów, entomologowi zajęłoby trochę czasu, żeby wszystko zidentyfikować, a na działce pewnie jakieś niezwykłe gatunki. Zapewne ze względu na specyficzne, zróżnicowane środowisko i praktykę „leniwego” ogrodu, z dużą ilością dzikich ziół.

Jeśli chodzi o ogród warzywny, przetestowałem proszek ziemi okrzemkowej na wieloletniej kapuście zaatakowanej przez pchły. Roślina zbielała, ale zwierzęta nadal ją zjadają... Skuteczność a priori zerowa lub bardzo niska, nawet jako środek odstraszający. Rozczarowanie. W takim razie będę musiał znaleźć wywar lub nawóz do zrobienia.

Oprócz kapusty i całej tej rodziny, której w tym roku nie da się uprawiać, reszta ma się dobrze lub lepiej niż w zeszłym miesiącu (zaczynam na przykład wreszcie mieć porządne sałatki)
0 x
Jestem uczulony na idiotów: czasami nawet kaszlę.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród warzywny w sianie vs. żywy baldachim




przez Did67 » 17/07/20, 16:13

Spróbuj na większą skalę. Uważam, że ma to „efekt ścierny” – jeśli te, które były na roślinie, zajęły się żuchwami, ale nowe pojawią się w „dobrze naoliwionych” żuchwach obok, nie zaobserwujesz żadnego efektu…
0 x
Avatar de l'utilisateur
zasadowy
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 170
Rejestracja: 12/06/19, 18:49
Lokalizacja: Góry Lyonnais
x 52

Re: Ogród warzywny w sianie vs. żywy baldachim




przez zasadowy » 17/07/20, 17:06

Witam,
Właśnie zebrałam ziemniaki i jestem zachwycona : Chichot:
Szczęście początkującego czy ekscytuję się niczym?
Brak pleśni. Podlewane dwa razy w ciągu 2 miesięcy.
Przez cały sezon widziałem 1 chrząszcza Colorado.

W każdym razie zebrałem w sumie 23,5 kg wspaniałych ziemniaków. Bella de Fontenay, Charlotte i Cherie. Musiałem posadzić 2,5 kg, około 50 bulw.
20200717_124527.jpg
Prawie 8kg kochani

20200710_122912.jpg
Piękności z Fontana Y i Charlotte


Teraz muszę je zatrzymać… Nie odważyłam się użyć metody Adriena, która jednak naprawdę mnie kusi… następnym razem… bałam się, że te stworzenia je zjedzą.

Zauważyłem, że jedyne ugryzione pdt (powiedzmy w sumie 800g) to te, które rosły w ziemi. Te pomiędzy ziemią a ściółką są wspaniałe.

Cóż za przyjemność i jaki smak!
1 x
to zależy
Avatar de l'utilisateur
zasadowy
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 170
Rejestracja: 12/06/19, 18:49
Lokalizacja: Góry Lyonnais
x 52

Re: Ogród warzywny w sianie vs. żywy baldachim




przez zasadowy » 17/07/20, 17:13

Paul72 napisał:Jeśli chodzi o ogród warzywny, przetestowałem proszek ziemi okrzemkowej na wieloletniej kapuście zaatakowanej przez pchły. Roślina zbielała, ale zwierzęta nadal ją zjadają... Skuteczność a priori zerowa lub bardzo niska, nawet jako środek odstraszający. Rozczarowanie. W takim razie będę musiał znaleźć wywar lub nawóz do zrobienia.

Czy możesz regularnie myć kapustę? Dla mnie był to najprostszy sposób regulacji.
0 x
to zależy
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród warzywny w sianie vs. żywy baldachim




przez Did67 » 17/07/20, 17:17

Twoje „ataki” nie wydają mi się kretoszczurami, które robią inne cięcia! A kto za nimi nie tęskni nawet między ziemią a sianem!!!

Stawiam dwie kopiejki na larwy chrabąszcza majowego, które zakopują się w ziemi i pozostają tam aż dorosną...

Jeśli chodzi o „zazielenianie”, myślę, że było to ograniczone w przypadku twojej skrzynki w prawym dolnym rogu... Pamiętaj, aby uzupełnić sianem/skosami, aby zablokować światło aż do żniw.

Czy łodygi były suche podczas zbioru? Skóra wydaje mi się cienka. W przypadku nowych produktów jest to w porządku. Albo placki ziemniaczane ze skórką... Myślę, że ze względu na konserwację można było je pozostawić nieruchome, zwłaszcza że jeśli łodygi nie były całkowicie suche, „zmarnowało się” biomasę (która zostałaby przeniesiona do bulw, łodygi staje się całkowicie pusty)! [neofity – hej, co to za „nowe rośliny?”, nigdy nie zauważyłem – mają tendencję do dostrzegania związku z kwitnieniem: nie ma żadnego!]
1 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Ogród warzywny w sianie vs. żywy baldachim




przez Moindreffor » 17/07/20, 17:19

Myślę, że nie jest źle, ale średni plon ziemniaków musi być trochę wyższy : Mrgreen:
To nie jest krytyka mojej osoby, nie osiągnąłem jeszcze Twojego obecnego poziomu, więc...
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród warzywny w sianie vs. żywy baldachim




przez Did67 » 17/07/20, 19:18

Aby mieć „realistyczne” punkty odniesienia:

a) sadzimy około 40 000 roślin/ha, czyli 4 rośliny/m²

b) średni plon w przypadku upraw „ekologicznych” wynosi około 25 do 40 ton/ha lub 2,5 do 4 kg/m² [w przypadku upraw konwencjonalnych punkt odniesienia wynosi około 50 t/ha]

To dałoby nam na około pięćdziesiąt stóp 12 m² i produkcję od 30 do 50 kg.

To właśnie produkuje francuskie rolnictwo, „organiczne”.

Tam byliśmy wcześnie. Odmiany te są odmianami bardziej „jakościowymi” niż te o wysokich plonach...
1 x
Avatar de l'utilisateur
Paul72
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 684
Rejestracja: 12/02/20, 18:29
Lokalizacja: Sarthe
x 139

Re: Ogród warzywny w sianie vs. żywy baldachim




przez Paul72 » 17/07/20, 19:43

Did67 napisał:Aby mieć „realistyczne” punkty odniesienia:

a) sadzimy około 40 000 roślin/ha, czyli 4 rośliny/m²

b) średni plon w przypadku upraw „ekologicznych” wynosi około 25 do 40 ton/ha lub 2,5 do 4 kg/m² [w przypadku upraw konwencjonalnych punkt odniesienia wynosi około 50 t/ha]

To dałoby nam na około pięćdziesiąt stóp 12 m² i produkcję od 30 do 50 kg.

To właśnie produkuje francuskie rolnictwo, „organiczne”.

Tam byliśmy wcześnie. Odmiany te są odmianami bardziej „jakościowymi” niż te o wysokich plonach...


Pod sianem w najlepszym roku (bardziej wilgotnym) miałem aż prawie 10kg na m2. W tym roku jest średnio mniej (sucha i ściółka ze słomy mniej pożywna. Nadal są rośliny zielone, w tym jedna na gęstym sianie, które jest ogromne. Na zebranie tego ostatniego będziemy musieli długo czekać, ale będzie najbardziej produktywna (prawdopodobnie między 2 i 4kg)
0 x
Jestem uczulony na idiotów: czasami nawet kaszlę.
Avatar de l'utilisateur
Paul72
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 684
Rejestracja: 12/02/20, 18:29
Lokalizacja: Sarthe
x 139

Re: Ogród warzywny w sianie vs. żywy baldachim




przez Paul72 » 17/07/20, 19:47

Did67 napisał:Spróbuj na większą skalę. Uważam, że ma to „efekt ścierny” – jeśli te, które były na roślinie, zajęły się żuchwami, ale nowe pojawią się w „dobrze naoliwionych” żuchwach obok, nie zaobserwujesz żadnego efektu…


Była to roślina izolowana, dobrze zaatakowana (crambe). Zwierzęta zostały napojone, ale nie ruszyły się. Dla sprawdzenia posadziłem kilka ocalałych młodych sadzonek kapusty. Jest na nim kilka pcheł.
0 x
Jestem uczulony na idiotów: czasami nawet kaszlę.

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 278