Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez Adrien (były nico239) » 11/07/20, 11:17

Ahmed napisał:Jednak łatwo jest uzyskać BRF i fałszywy BRF, ponieważ bardzo duże ilości gałęzi trafiają do kompostowania, poprzez centra recyklingu... Wystarczy trochę zewrzeć łańcuch ewakuacyjny. Jeśli chodzi o głód azotowy, to z jednej strony nie dotyczy to wszystkich roślin, z drugiej strony, jeśli BRF zostanie rozłożony w odpowiednim czasie, pełni rolę gąbki azotanowej i w momencie siewu z rośliną wszystko jest w porządku.


Teoretycznie łatwe, tak...
Ale w praktyce.

W przypadku głodu azotowego oglądanie tych filmów i dyskusje, które toczyliśmy na temat PP, są trochę odległe, ale wydawało mi się, że nie było to tak szybkie.

Wiosną masz młode gałęzie.
Czy teraz jest czas na ich wykorzystanie?
Czy jesienią zachowali cały swój „potencjał”?
Pytania otwarte, ponieważ nie używam i nie będę używać BRF ani prawdy, ani fałszu
0 x
Avatar de l'utilisateur
Julienmos
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1265
Rejestracja: 02/07/16, 22:18
Lokalizacja: Królowa woda
x 260

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez Julienmos » 11/07/20, 12:08

Adrien (ex-nico239) napisał:
Wiosną masz młode gałęzie.


to wiosną młode gałęzie rosną na drzewach, tak, OK...
ale BRF wykonuje się (z tymi samymi młodymi gałęziami) jesienią i zimą, kiedy stracą liście i wypuszczą nowe pąki.

U mnie po kilku eksperymentach nie stawiam już BRF na warzywach, a jedynie pod morwy, maliny, truskawki. itp
a dżdżownice, szczególnie aktywne pod tym rozdrobnionym materiałem (nie wiem dlaczego) szybko zasypały wszystko odlewami...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez Adrien (były nico239) » 11/07/20, 12:26

Julienmos napisał:
Adrien (ex-nico239) napisał:
Wiosną masz młode gałęzie.


to wiosną młode gałęzie rosną na drzewach, tak, OK...
ale BRF wykonuje się (z tymi samymi młodymi gałęziami) jesienią i zimą, kiedy stracą liście i wypuszczą nowe pąki.

U mnie po kilku eksperymentach nie stawiam już BRF na warzywach, a jedynie pod morwy, maliny, truskawki. itp
a dżdżownice, szczególnie aktywne pod tym rozdrobnionym materiałem (nie wiem dlaczego) szybko zasypały wszystko odlewami...


Ok
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez Ahmed » 11/07/20, 12:29

Adrien, zastanawiam się:
W teorii tak, łatwo... Ale w praktyce?

Dojeżdżam bez problemu: sąsiedzi chętnie oddają mi swoje gałęzie...
Jeśli chodzi o resztę, Julienmos odpowiedział doskonale: mówimy o „młodych” gałęziach w celu określenia gałęzi (raméal), a zatem nie o dużych gałęziach…
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez Adrien (były nico239) » 11/07/20, 12:42

Ahmed napisał:Adrien, zastanawiam się:
W teorii tak, łatwo... Ale w praktyce?

Dojeżdżam bez problemu: sąsiedzi chętnie oddają mi swoje gałęzie...
Jeśli chodzi o resztę, Julienmos odpowiedział doskonale: mówimy o „młodych” gałęziach w celu określenia gałęzi (raméal), a zatem nie o dużych gałęziach…


Tak, w każdym razie to, co dla jednego będzie łatwe, dla drugiego może okazać się skomplikowane, niezależnie od tego, czy będzie to obornik, siano czy brf.

Czas pokaże, czy przy zasobach drzew przewidzianych w planie możliwe będzie użytkowanie powierzchni większej niż 2 ha.
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez Ahmed » 11/07/20, 12:48

Jeśli chodzi o BRF, może to być trudne w zależności od lokalizacji, ale jeśli korzystasz z oddziałów, które możesz samodzielnie przekształcić, zasoby są bardzo ogromne. Bez problemu mogę też zdobyć obornik (który mnie nie interesuje) i siano za darmo: zawsze trochę się znajdzie, pod warunkiem, że dobrze znasz ziemię i jej mieszkańców..., potrzebujesz też środków transportu lub znajdziesz miejscowych zakwaterowanie.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez Adrien (były nico239) » 11/07/20, 16:20

Nie będąc w ogóle zainteresowanym BRF, wciąż miałem pewne wspomnienia, a zwłaszcza to, że włączenie nie było pożądane, ale wydaje mi się, że on mówi o zakopaniu tego w jednym lub drugim filmie. ...

To samo dotyczy okazjonalnego, a nie regularnego stosowania, ale myślę, że Mulet powiedział to również w jednym ze swoich starych filmów: bardziej chodzi o dawkę na początku i tyle.
Chociaż ciekawie byłoby widzieć regularne używanie każdego roku: czy to właśnie robisz, Ahmed?

To samo tyczy się powierzchni... 2 ha jego projektu zaczynają tworzyć całkiem sporą powierzchnię, a 5 cm na 2 ha to już całkiem sporo.

To samo dotyczy rzadkości, nawet jeśli łatwo ją znajdziesz, Ahmed.

To samo z modą

Potwierdzenie wszystkich tych aspektów w tym filmie z Bourguignon, który ma już 6 lat.



Próbuję śledzić wszystkie filmy MSV lub VDTP i wydaje mi się, że nie jest to już zbyt istotne, chociaż nie wiem dlaczego.

Oto anegdota: Kanadyjczycy i profesor Lemieux na czele przyjechali „odbyć staż” u Jeana Paina, zanim stali się mniej lub bardziej oficjalnymi „wynalazcami” tej techniki…
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez Ahmed » 11/07/20, 18:01

Adrien, Można powiedzieć,
Oto anegdota: Kanadyjczycy i profesor Lemieux na czele przyjechali „odbyć staż” u Jeana Paina, zanim zostali mniej lub bardziej oficjalnymi „wynalazcami” tej techniki…

Czy mógłbyś poznać jakieś szczegóły tego faktu?
Wykorzystuję BRF na różne sposoby i szczerze mówiąc, pod każdym względem. Tam, gdzie jest to systematyczne, jest w truskawkach i ziemniakach, ale gdzie indziej używam go na zmianę lub jako dodatek do siana, bez większej metodologii (z wyjątkiem ostrożności w tym, co sieję lub sieję w grządkach z masowym BRFed). ...). Z fasolą i groszkiem nie ma problemu, ale z resztą nigdy nie zauważyłem większych problemów, ponieważ przestrzegam dat użycia prawdziwego BRF i go nie dodaję. Pomiędzy sianem a BRF używam również fałszywego BRF, czyli zielonego, rozdrobnionego żywopłotu, którego pośrednie C/N znajduje się raczej na dole skali (dużo liści i bardzo małe, słabo zdrewniałe gałęzie).
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Julienmos
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1265
Rejestracja: 02/07/16, 22:18
Lokalizacja: Królowa woda
x 260

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez Julienmos » 11/07/20, 20:07

Ahmed napisał:Wykorzystuję BRF na różne sposoby i szczerze mówiąc, pod każdym względem. Tam, gdzie jest to systematyczne, są truskawki i ziemniaki.


BRF jest z pewnością interesujący pod względem substancji humusowych, ale nawet jeśli tak naprawdę nie powoduje głodu (azotu), to z pewnością jest mniej „bogaty” i zrównoważony niż siano, a wiedząc, że ziemniaki są dość łakome na składniki odżywcze…
czy masz dzięki temu dobre zbiory? chyba, że ​​dodasz dodatkowe nawozy?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez Adrien (były nico239) » 11/07/20, 20:39

Ahmed napisał:Adrien, Można powiedzieć,
Oto anegdota: Kanadyjczycy i profesor Lemieux na czele przyjechali „odbyć staż” u Jeana Paina, zanim zostali mniej lub bardziej oficjalnymi „wynalazcami” tej techniki…

Czy mógłbyś poznać jakieś szczegóły tego faktu?


Informację o tym zamieszczono na stronie internetowej Jeana Paina

Metody Jeana Paina, BRF
https://www.jean-pain.com/compost-jean-pain-et-brf.php

Pierwotnie na zlecenie (wice)ministra kanadyjskiego rolnictwa profesor Lemieux z Uniwersytetu LAVAL (Quebec) spotkał się z Jeanem PAIN, aby poznać tajniki tej szczególnej, bardzo skutecznej metody...
Profesor Lemieux chciał „uprościć” proces wytwarzania „kompostu pędzlowego” poprzez rezygnację z fermentacji w stosach.



Tam też o tym rozmawiamy


ROZCAŁOWANE DREWNO RAMEJALOWE
Konferencja na temat BRF (fragmentowanego drewna ramalowego)
Metoda Jeana PAIN
przez pana Etienne BONVALLET, zespół Jean PAIN, podczas walnego zgromadzenia w dniu 10 lutego 2007 r.
w ratuszu Pers-en-Gâtinais

https://pommes-bocage-gatinais.pagesper ... illage.htm

Opracowana przez Jeana PAIN metoda kompostowania roślin oraz „filozofia” systematycznego i sztucznego odtwarzania żyzności lasów na glebach rolniczych wkrótce zainteresują badaczy; To profesor Gilles LEMIEUX z Uniwersytetu LAVAL w Kanadzie przyjeżdża do Francji, aby studiować metodę Jeana PAIN i chce skrócić czas potrzebny na udostępnienie produktu poprzez wyeliminowanie okresu fermentacji. Praktyka ta jest prosta, wymaga niewielkich nakładów finansowych, a jednak wydaje się, że tylko przypadek zapoczątkował jej odkrycie. Jean PAIN w istocie odtworzył swoją metodą „technikę” lasu.

Stąd narodził się BRF.Po obserwacjach profesor LEMIEUX i jego współpracownicy doszli do wniosku, że optymalne działanie polega na użyciu wyłącznie drewna o średnicy mniejszej niż 7 centymetrów, a najlepiej białego drewna niezawierającego garbników.



Jeśli trochę poszukasz, możesz znaleźć Jean Pain prawie wszędzie, tak jak „Comité Jean Pain Madagascar” (CJPM)
http://www.fao.org/3/XII/0270-B3.htm


I za książkę Jeana Paina

https://potagers.forumactif.com/t178-li ... tre-jardin
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 283