Pomóc ptakom w osiedleniu się?

Organizowanie i zorganizować swój ogród i ogród warzywny: ozdobne, krajobraz, dziki ogród, materiały, owoce i warzywa, ogród warzywny, nawozy naturalne, schrony, baseny lub naturalny basen. Rośliny żywotność i uprawy w ogrodzie.
Avatar de l'utilisateur
Paul72
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 684
Rejestracja: 12/02/20, 18:29
Lokalizacja: Sarthe
x 139

Pomóc ptakom w osiedleniu się?




przez Paul72 » 23/02/20, 14:31

Witam,

Minęły co najmniej dwa, trzy lata, odkąd jaskółki, które gniazdowały w jednym z moich budynków (pod stropem na belkach), przestały wracać do gniazd, moim zdaniem z powodu kotów, które regularnie blokują im jedyną drogę dostępu ( małe „okno”), a nawet wykonać akrobacje, próbując złapać pisklęta (przynajmniej raz im się to udało...). Co roku odwiedzają to miejsce, ale tam udają się, aby zagnieździć się gdzie indziej. Chciałbym więc dać im możliwość schronienia się przed nieprzyjemnymi zwierzętami futrzanymi, zapewniając miejsca poza zasięgiem (na przykład 3 lub 4 m wysokości) lub budując gniazdo. Nawet twórz sztuczne gniazda (być może jedno i drugie, aby zwiększyć możliwości)

Co o tym myślisz: https://www.18h39.fr/articles/diy-const ... elles.html

czy możemy zastosować tę samą zasadę do innych ptaków ogrodowych i wiejskich?


Po drugie, czy jeśli przerobię dach budynku, sztywny poddach (zapewniający szczelność) zachęci do przylotu nietoperzy lub sów, wiedząc, że zawsze będzie lukarna jak morderca na wysokości 8 m?
0 x
Jestem uczulony na idiotów: czasami nawet kaszlę.
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: Pomoc ptakom w zadomowieniu się




przez Janic » 23/02/20, 14:42

po prostu zostawcie im elektrownie jądrowe w takim stanie, w jakim są, będą mieli dość, aby zagnieździć się na tysiąclecia! :płakać:
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
Avatar de l'utilisateur
Paul72
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 684
Rejestracja: 12/02/20, 18:29
Lokalizacja: Sarthe
x 139

Re: Pomoc ptakom w zadomowieniu się




przez Paul72 » 23/02/20, 15:01

Janic napisał:po prostu zostawcie im elektrownie jądrowe w takim stanie, w jakim są, będą mieli dość, aby zagnieździć się na tysiąclecia! :płakać:


za daleko od domu : Chichot:
0 x
Jestem uczulony na idiotów: czasami nawet kaszlę.
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Pomóż ptakom się osiedlić?




przez sicetaitsimple » 23/02/20, 15:17

Paul72 napisał:Minęły co najmniej dwa, trzy lata, odkąd jaskółki, które gniazdowały w jednym z moich budynków (pod stropem na belkach), zrezygnowały z powrotu do gniazd, moim zdaniem z powodu kotów, które regularnie blokują im jedyną drogę dostępu ( małe „okno”) ......


Znam tę samą sytuację (jaskółki plus koty), ale nie stanowi to szczególnego problemu, jeśli jaskółki mają wystarczająco duży dostęp (chociaż celują bardzo dobrze nawet przy pełnej prędkości) i są niedostępne dla kotów!

W moim przypadku jest to stodoła, pozostawienie „dużego” otworu w sezonie, w którym występują jaskółki, nie stanowi problemu. Może to nie dotyczyć Twojego przypadku.

Zawsze znajdzie się pisklę, które wypadnie z gniazda i zostanie zjedzone, ale takie jest życie...
0 x
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: Pomóż ptakom się osiedlić?




przez Janic » 23/02/20, 15:18

za daleko od domu
nie ma szczęścia dla twoich ptaków!
zrezygnowałem z powrotu do gniazd, moim zdaniem ze względu na koty, które regularnie blokują ich jedyną drogę dostępu (małe „okno”)......
Tylko jeśli jest za dużo kotów. Jerzyki budują u mnie gniazda w piwnicy i gdy jest zimno nie daję im świetlika żeby mogły przez nie przejść i pewnego dnia zaobserwowałem kota czekającego na nie przed tym świetlikiem, ale oboje rodzice zaczęli skakać na kota i jest ten, kto opuszcza pole. ale minęło trochę czasu, odkąd było ich więcej i jerzyki wyjeżdżające do cieplejszych krajów zgromadziły się na przeciwległych przewodach elektrycznych, to koniec, nic więcej. I niech żyją wszelkiego rodzaju cydy zabijające owady, które żywią się tymi ptakami. :płakać: Ponieważ wiele osób zauważyło, że na przednich szybach prawie nie ma już zmiażdżonych owadów i to nie CO2 jest przyczyną, a pojazdy elektryczne ich nie przywrócą! : Evil:
Ostatnio edytowane przez Janic 23 / 02 / 20, 15: 30, 2 edytowany raz.
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
Avatar de l'utilisateur
GuyGadebois
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6532
Rejestracja: 24/07/19, 17:58
Lokalizacja: 04
x 982

Re: Pomóż ptakom się osiedlić?




przez GuyGadebois » 23/02/20, 15:20

Od znajomego, który produkuje ekologiczny ser kozi:
2000: 54 gniazda zamieszkałe pod biszkoptem jego gospodarstwa.
2020: 2 gniazda zasiedlone.
0 x
„Lepiej zmobilizować swoją inteligencję na bzdurach niż mobilizować swoje bzdury na inteligentnych rzeczach (J.Rouxel)
„Z definicji przyczyna jest produktem skutku”. (Tryphion)
„360 000 / 0,5 / 100 to 72 miliony, a nie 6 milionów” (AVC)
Avatar de l'utilisateur
Paul72
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 684
Rejestracja: 12/02/20, 18:29
Lokalizacja: Sarthe
x 139

Re: Pomóż ptakom się osiedlić?




przez Paul72 » 23/02/20, 15:35

GuyGadebois napisał:Od znajomego, który produkuje ekologiczny ser kozi:
2000: 54 gniazda zamieszkałe pod biszkoptem jego gospodarstwa.
2020: 2 gniazda zasiedlone.


tutaj jeszcze nie jest tak ekstremalnie, że... w zeszłym roku po raz pierwszy zaobserwowałem spadek liczb. a jednak to nie much brakuje! Co roku boję się, że w ogóle nie wróci. :(
Dlatego chciałbym pomóc im w jak najbezpieczniejszym zagnieżdżaniu się. Kilka lat temu zaobserwowałem w gnieździe do 7-8 piskląt, rok później już tylko trzy i odtąd... zawsze te same trzy, które wracają, ale jeśli nie rodzą, to pech na przyszłość. Chyba, że ​​poszli do sąsiadów.
inny pomysł: zrób „markizę” nad otworem o wysokości prawie 4 m. mogli ukryć się poniżej, osłonięci od wiatru i kotów, z bezpośrednim dostępem do terenu łowieckiego.

Pozostałe ptaki mają się raczej lepiej, są stabilne lub rosną (zwłaszcza zięby!!), a nawet kilka nowych (strzyżyk i szczygieł)
0 x
Jestem uczulony na idiotów: czasami nawet kaszlę.
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: Pomóż ptakom się osiedlić?




przez Janic » 23/02/20, 16:01

Generalnie jerzyki wracają do poprzedniego gniazda. Tyle, że w drodze powrotnej zdarzają się jakieś szkody i nie każdemu się to udaje, ale ich redukcja to i tak znak, że coś jest nie tak, a nawet faworyzująca :? ich gniazdowanie, jeśli nie będzie nikogo, kto mógłby to rozmnażać, i tak zostanie zniszczone!
Uwaga: jaskółki nie tylko zjadają usta, tak samo jak nie jesteśmy stworzeni do jedzenia wyłącznie ziemniaków. : Chichot:
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963

Re: Pomóż ptakom się osiedlić?




przez Ahmed » 23/02/20, 20:09

Jesteś pewien, że są jerzykami, a nie jaskółkami, Janic?
2 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Paul72
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 684
Rejestracja: 12/02/20, 18:29
Lokalizacja: Sarthe
x 139

Re: Pomóż ptakom się osiedlić?




przez Paul72 » 23/02/20, 21:37

Janic napisał:Generalnie jerzyki wracają do poprzedniego gniazda. Tyle, że w drodze powrotnej zdarzają się jakieś szkody i nie każdemu się to udaje, ale ich redukcja to i tak znak, że coś jest nie tak, a nawet faworyzująca :? ich gniazdowanie, jeśli nie będzie nikogo, kto mógłby to rozmnażać, i tak zostanie zniszczone!
Uwaga: jaskółki nie tylko zjadają usta, tak samo jak nie jesteśmy stworzeni do jedzenia wyłącznie ziemniaków. : Chichot:


chciałbym tylko zaznaczyć, że a priori pożywienia w okolicy nie brakuje i prawdopodobnie nie jest ono czynnikiem ograniczającym (jest też dużo pipistreli, co świadczy o tym, że owadów jest mnóstwo)
0 x
Jestem uczulony na idiotów: czasami nawet kaszlę.

Powrót do "Ogrodu: krajobrazu, rośliny, ogród, stawy i baseny"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 146