Jaki rodzaj pieca na drewno do kanapki z bali

Budowa siedliska przyrodniczego lub ekologicznego: plany, projekt, porady, ekspertyzy, materiały, geobiologia ... Dom, budowa, ogrzewanie, izolacja: właśnie otrzymałeś jedną lub więcej ofert. Nie możesz wybrać? Podaj tutaj swój problem, a my doradzimy przy właściwym wyborze! Pomoc w czytaniu DPE lub diagnostyki energetycznej środowiska. Pomoc przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości.
choupi_ced
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 27/11/06, 15:29

Jaki rodzaj pieca na drewno do kanapki z bali




przez choupi_ced » 27/11/06, 16:06

Witam,

zamierzamy wybudować dom parterowy z belek warstwowych 160 (40 drewno - 80 izolacja styropianem ekstrudowanym - 40 drewno) jw. na dach. będzie miał powierzchnię użytkową 124 m2.

interesują nas trzy rodzaje pieców:
* piec masowy;
* piec na pellet;
* piec norweski.

co wydaje się najbardziej odpowiednie dla naszej konstrukcji?

Z góry dziękuję.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79118
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 27/11/06, 16:32

Nie jestem specjalistą, ale myślę, że biorąc pod uwagę bezwładność twojego budynku, piec masowy jest przewymiarowany… Następnie powinieneś zapytać profesjonalistę… (dobry)

Pomiędzy Norwegiem a pelletem to bardziej kwestia wyboru życia i budżetu (instalacja i użytkowanie) niż wyboru technologicznego: pellet jest bardziej praktyczny i wymaga mniej pracy, ale jest też droższy… zarówno inwestycja, jak i użytkowanie… i zużywa też prąd...
0 x
Avatar de l'utilisateur
momotopo
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 40
Rejestracja: 21/11/06, 19:33
Lokalizacja: Na północ
x 1




przez momotopo » 28/11/06, 21:01

Piec masowy wręcz przeciwnie, doskonale sprawdza się w przypadku domu drewnianego. Moc Nunnaunni, którą posiadam, to tylko 6 kw, ale na razie dobrze pasuje do moich 50 m2 w tradycyjnym budownictwie.

Ogień emituje delikatne ciepło przez 24 godziny po ostatnim płomieniu bez poboru prądu.

Ognisko już mam, myślę o otoczeniu go wkrótce drewnianą chatą.

A+
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79118
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 28/11/06, 21:26

Ok, nie wiedziałem, że są takie "niskie" piece masowe... Myślałem, że to minimum 10-15kW...
0 x
Avatar de l'utilisateur
momotopo
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 40
Rejestracja: 21/11/06, 19:33
Lokalizacja: Na północ
x 1




przez momotopo » 28/11/06, 22:38

w rzeczywistości przy tego rodzaju ogniu nie możemy tak naprawdę rozumować w taki sam sposób, jak przy tradycyjnym ogrzewaniu.

Ciepło prawie nie rozprasza się przez konwekcję, ale tylko przez promieniowanie o długości fali (jak się wydaje) zbliżonej do promieniowania słonecznego.

I rzeczywiście, ciepło tego rodzaju ognia jest absolutnie niepowtarzalne, niezwiązane z żadnym innym rodzajem ogrzewania.

Coś na ten temat wiem, jestem inżynierem ciepłownikiem i montuję wszelkiego rodzaju instalacje. Ale żaden nie dorównuje temu.

Ponadto jego sprawność spalania jest doskonała, a opary są poddawane pirolizie w górnej części paleniska, co gwarantuje niemal bezdymną pracę.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jest doskonałe, ponieważ rozpalasz ogień tylko wtedy, gdy jesteś obecny.

Szczerze mówiąc, moja żona (na początku trochę sceptycznie nastawiona) i ja jesteśmy zachwyceni.


hej, z ogrzewaniem drewnem zasługujesz na ogrzewanie!!

W każdym razie gratulacje dla strony i forum : Chichot:
0 x
choupi_ced
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 27/11/06, 15:29




przez choupi_ced » 29/11/06, 14:52

przede wszystkim dziękuję za te odpowiedzi.

więc zrezygnujmy z pieca na pellet.
Przychodzi mi na myśl kilka pytań:
* czy sam piec masowy lub piec norweski może ogrzać mój dom? (czy też prawidłowo ogrzewają tylko salon)?
*momotopo, jaką cenę należy liczyć za piec masowy o mocy 6kW?
* czy taka moc wystarczyłaby na powierzchnię mojego domu?

Z góry dziękuję.
0 x
Avatar de l'utilisateur
bham
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1666
Rejestracja: 20/12/04, 17:36
x 6




przez bham » 29/11/06, 16:09

momotopo napisał:Ciepło prawie nie rozprasza się przez konwekcję, ale tylko przez promieniowanie o długości fali (jak się wydaje) zbliżonej do promieniowania słonecznego.


Nie wiedziałem też, że istnieje w tak małej mocy, ale odbijając się od twojego odbicia powyżej, robi to samo, co piec kaflowy w stylu Kacheloffen, który znaleźliśmy i nadal znajdujemy w Alzacji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii. ....
Uważam, że potrzebna jest znaczna masa, która pozwala na znaczną bezwładność cieplną, prawda?
0 x
Avatar de l'utilisateur
momotopo
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 40
Rejestracja: 21/11/06, 19:33
Lokalizacja: Na północ
x 1




przez momotopo » 29/11/06, 21:25

Postaram się odpowiedzieć na różne zadawane pytania, opierając się na własnym doświadczeniu.
czy sam piec murowany lub piec norweski może ogrzać mój dom? (czy też prawidłowo ogrzewają tylko salon)?


to zależy, w rzeczywistości powinieneś spróbować ustawić piec w centralnym miejscu i „zbudować wokół niego dom”, jeśli to możliwe. Ciepło rozprzestrzeniające się tylko lub prawie w postaci bezpośrednio odczuwalnego promieniowania, zatrzyma je prosta przegroda. Możliwą odległość grzewczą producenci szacują na około 6 do 7 m, przy czym odległość komfortowa jest tym większa, im lepiej obudowa jest ocieplona. U nas ogień ogrzewa cały parter (45 m2), a nie piętro, które i tak nigdy nie jest ogrzewane, ale i tak po chwili ciepło wzrasta.

jaką cenę należy liczyć za piec masowy o mocy 6kW?


Zapłaciłem 4000 € 4 lata temu, aby spalić drewno z odzysku (palety), aby było to opłacalne. Dziś już prawie skończone.
To wybór stylu życia. Zużycie drewna wynosi 1% wagi ogniska, czyli w moim przypadku 12 kg suchego drewna dziennie.

Według mojej wiedzy jest tylko dwóch producentów tego typu kominków ze steatytu (steatytu) NUNNAUNNI i TULIKIVI, którzy mają strony internetowe

http://www.nunnauuni.com/francais/
http://www.tulikivi.com/www/homeFRA.nsf ... t?OpenPage

Wybrałem nunnauuni, ponieważ ceny są korzystniejsze przy równej wadze.
W tym czasie kupiłem najmniejsze 1200 kg, za tę samą cenę w tulikivi miałem tylko 850 kg.

czy taka moc wystarczyłaby na powierzchnię mojego domu?


Myślę, że i tak powinniśmy wziąć trochę większy, powierzchnia jest trochę większa.

Pytanie zadane przez bham


jest taki sam jak piec kaflowy w stylu Kacheloffen, który znaleźliśmy i nadal znajdujemy w Alzacji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, .....
Uważam, że potrzebna jest znaczna masa, która pozwala na znaczną bezwładność cieplną, prawda?


tak, absolutnie, zasada jest taka sama, w przeciwieństwie do użytego kamienia, który nie ma z tym nic wspólnego, zdolność akumulacji ciepła przez steatyt jest wyjątkowa.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Philippe Schutt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1611
Rejestracja: 25/12/05, 18:03
Lokalizacja: Alzacja
x 33




przez Philippe Schutt » 09/04/07, 12:54

Jeśli konieczne jest rozprowadzenie ciepła w odległych pomieszczeniach, woda pozostaje suwerenna, szczególnie w ogrzewaniu podłogowym. Zaletą tego systemu jest również możliwość dodania do niego układu słonecznego. Pellet ma tę zaletę, że jest regulowany i zautomatyzowany w porównaniu z drewnem, ale uważaj na ceny, które gwałtownie wzrosły.
Pewna automatyzacja jest niezbędna, aby zimą móc wyjechać na urlop...
0 x
samuel
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 13/04/07, 19:56
Lokalizacja: wydrążony




przez samuel » 13/04/07, 20:04

Witam,

w przypadku remontu kamiennego domu wiejskiego centrum francji który wyizoluję od wewnątrz .. na 1 piętro 4 pokoje na 90 m2 .... w tym dwa z 30 doradźcie mi co jako piec nie mam nic o tym nie wiem...idealnie byłoby, żeby to było moje główne ogrzewanie...chciałbym zrobić to samo z parterem...może tam też ciepło będzie się podnosić, prawda??
Masywne piece są dość drogie...
dziekuje za rady bo nie bardzo sie na tym znam i co prawda troche sie gubimy...
jeśli możesz mi pomóc i opowiedzieć o swoich doświadczeniach..
dziękuję
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do "Nieruchomości i budownictwo ekologiczne: diagnostyka, HQE, HPE, bioklimatyzm, środowisko naturalne i architektura klimatyczna"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 126