Ziemia siewna?

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Siew gleby?




przez Moindreffor » 07/07/19, 12:09

Did67 napisał:W zeszłym roku już susza. Moje pory, zasiane późno, zasadzone późno, jesienią były śmieszne: średnica dużego ołówka, bardziej jak mały filc... Nigdy nie przestawały rosnąć i były dość zauważalne w okolicach listopada / gruz i dość mocne, wśród najpiękniejszych I miałem, około lutego-marca (zima była dość łagodna, z kilkoma szczytami -8° i kilkoma; por się opiera). Z pamięci, bez gwarancji, był to „bleu de Solaise”, zimowy por.

Wysiałam też bleu de solaise, bo ma reputację zimowego pora, jest bardzo mały, ale rośnie, w tej chwili duży drut dziewiarski, czekam na miejsce, żeby go przesadzić i wzmocnić skoszeniem, on też jest chciwy
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Siew gleby?




przez Did67 » 07/07/19, 15:38

Jest rośliną silnie mikoryzową, dlatego potrzebuje trochę czasu, żeby się zadomowić, zainstalować swoją sieć... A potem, o ile nie będzie suszy, to spychacz, którego nie da się zatrzymać.
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Siew gleby?




przez Moindreffor » 07/07/19, 17:53

Did67 napisał:Jest rośliną silnie mikoryzową, dlatego potrzebuje trochę czasu, żeby się zadomowić, zainstalować swoją sieć... A potem, o ile nie będzie suszy, to spychacz, którego nie da się zatrzymać.

Dlatego rozumiem lepiej niż sianie w terrinie, której nie może mikoryzować, więc wysianie jej do gruntu byłoby realną korzyścią?

czy przeszczepić go dwa razy? mały ugór w kącie ogrodu, potem już dobrze rozwinięty na miejscu? ale czy to nie byłoby za dużo pracy dla nas, leniwych ludzi?
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Siew gleby?




przez Did67 » 07/07/19, 22:09

Właśnie przesadziłem kilka bardzo małych (m.... ziemia doniczkowa!).

Ale w niektóre lata sieję bezpośrednio, przerzedzam i przesadzam gdzie indziej... To wciąż najlepszy sposób na zimowe pory...
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Siew gleby?




przez Moindreffor » 08/07/19, 07:56

Did67 napisał:Właśnie przesadziłem kilka bardzo małych (m.... ziemia doniczkowa!).

Ale w niektóre lata sieję bezpośrednio, przerzedzam i przesadzam gdzie indziej... To wciąż najlepszy sposób na zimowe pory...

tak, ćwiczyłem tak jak miałem miejsce, ale to było wcześniej... po chorobie kupiłem ziemię i dlatego wybrałem nawierzchnię na miarę moich ówczesnych możliwości fizycznych, fenotyp otwiera nowe horyzonty, ale oprócz jedzenia na trawnika trudno będzie powiększyć ogródek warzywny
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Siew gleby?




przez Moindreffor » 16/08/19, 14:38

pytania

gdybyś musiał lub jeśli sam tworzysz glebę, jak postąpisz?

czy przesiewasz to, co zbierasz w pryzmie kompostu? czy też kompostujesz swoją ziemię doniczkową? zmieszać cię z czymś, a jeśli tak, to z czym?

jaki tak naprawdę kupujemy rozsadnik? z czego to jest zrobione?

dziękuję
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

pon




przez Did67 » 16/08/19, 18:42

Istotna jest dojrzałość kompostu, co do którego należy mieć pewność, że nie ma on już działania zapobiegającego kiełkowaniu (dotyczy to rzeżuchy: jeśli rzeżucha kiełkuje, to dlatego, że jest w porządku).

Odsiewanie „kawałków”, które nadal mogą karmić grzyby i powodować problemy.

Następnie rozsadniki miesza się z dość drobnym piaskiem, aby był bardzo przepuszczalny. Moim zdaniem w dotyku są to bardzo drobne piaski (jak filtry basenowe). Wystarczająco cienki, aby promować kapilary.

Zwykle jest trochę perlitu lub wermikulitu.

https://www.gerbeaud.com/jardin/fiches/ ... ,1373.html
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Siew gleby?




przez Moindreffor » 16/08/19, 19:55

więc w końcu zawsze musimy coś kupić, więc piasek, a potem musisz zobaczyć cenę piasku

czym jest naprawdę dojrzały kompost?
Jeśli zrobię mieszankę z siana lub słomy i włożę skoszoną trawę i ziemię ogrodową do pojemnika i wody i mieszam od czasu do czasu, czy skończę z kompostem
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Siew gleby?




przez Did67 » 17/08/19, 09:51

W zależności od lokalizacji można znaleźć piasek w rzece... Nie musi to być czysty piasek, jak do budowy (ten piasek jest zbyt gruboziarnisty). Lub bardzo czysty drobny piasek, taki jak ten używany w filtrach basenowych...

Podczas kompostowania następuje po sobie kilka faz:

a) faza gorąca, głównie „bakteryjna”; są to bogate w N, wilgotne odpady, które bardzo szybko mineralizują; gdy te pierwiastki są rzadkie, bakterie uspokajają się

b) faza zimna, która wtedy następuje, dotyczy głównie grzybów, które atakują pierwiastki bardziej włókniste – celulozę, a zwłaszcza ligninę; wytwarzają substancje „prehumusowe”.

Na początku mamy coś, co nadal wygląda dość podobnie do wędek, które założyliśmy. Grzyby nadal działają. W szczególności w sercu hałd może dochodzić do tworzenia się substancji hamujących kiełkowanie. To świeży kompost, który można położyć na okrywę, będzie dalej ewoluował... Tylko uważaj, jeśli siejesz lub przykrywasz zasiane bruzdy!

Praca posuwa się coraz wolniej i krok po kroku, otrzymujemy materiał ciemniejszy, bardziej rozłożony, gdzie to, co zostało nałożone, jest prawie nierozpoznawalne. Mineralizacja jest bardziej zaawansowana. Rozpoczęła się humifikacja. To jest dojrzały kompost.

Idealnie nie stawiaj kosza: kupa kompostu, to żyje! I żyjemy gorzej w „kosznie”…

Ideałem jest jak największa sterta ("krawędzie" zawsze sprawiają problemy - za mokro, za sucho, za gorąco, za zimno...); im większy i proporcjonalny, tym mniej „krawędzi”!

Osłonięte przed światłem i najlepiej przed deszczem (który wypłucze pierwiastki mineralne powstałe w wyniku mineralizacji - zwłaszcza N i K)

Wilgotne, ale nie za dużo.

Regularnie mieszany w celu natlenienia.

Dobry kompost to trochę pracy. To nie tylko „zgniły”!
0 x
Avatar de l'utilisateur
GuyGadebois
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6532
Rejestracja: 24/07/19, 17:58
Lokalizacja: 04
x 982

Re: Siew gleby?




przez GuyGadebois » 17/08/19, 14:05

Moindreffor napisał:tu do moich sadzonek kupuję ziemię do sadzonek a potem kupuję ziemię do przesadzania żeby przerzucić się na większe wiadra, nie ma to wygórowanych kosztów ale chciałbym móc inaczej
Próbowałem ze 100% ziemią ogrodową, cóż, moja naprawdę nie jest TOP, więc nie odniosła oczekiwanego sukcesu

więc moje pytanie co z tym zrobić?

Organiczna ziemia roślinna „Bio-Potgrond H” o drobnej strukturze do produkcji roślin ogrodowych w małych i dużych bryłach w rolnictwie ekologicznym. Idealny dla wymagającego amatora, który chce uprawiać własne rośliny warzywne w ogródku warzywnym. Mieszanka torfu czarnego mrożonego (głównie), torfu jasnego i kompostu warzywnego, pH 6. Wzbogacona nawozami organicznymi (do stosowania w rolnictwie ekologicznym zgodnie z rozporządzeniem EWG nr 2092/91 znowelizowanym z dnia 24 czerwca 1991 r.). Pakowane w worek 70 litrów (format profesjonalny).
Marka: KLASMANN

http://www.jsfournitures.com/medias/fil ... tgrond.pdf
0 x
„Lepiej zmobilizować swoją inteligencję na bzdurach niż mobilizować swoje bzdury na inteligentnych rzeczach (J.Rouxel)
„Z definicji przyczyna jest produktem skutku”. (Tryphion)
„360 000 / 0,5 / 100 to 72 miliony, a nie 6 milionów” (AVC)

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 284