Le Potager du Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez być chafoin » 20/10/18, 19:31

Film jest ciekawy, ale nie do końca zrozumiałem jego sens na końcu. Wydaje mi się, że trochę gubi się w dygresjach, ale może warto obejrzeć całą konferencję, którą ja poprowadzę w którymś z tych czterech. Nie zrozumiałem, bo zdaje się krytykować kompostowanie, a jednocześnie wpisuje się w metaforę ogromnego ciasta chlebowego czy sztukę fermentacji, przywołującą na myśl ogrodnictwo targowe.
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Moindreffor » 20/10/18, 20:14

być chafoin napisał:Film jest ciekawy, ale nie do końca zrozumiałem jego sens na końcu. Wydaje mi się, że trochę gubi się w dygresjach, ale może warto obejrzeć całą konferencję, którą ja poprowadzę w którymś z tych czterech. Nie zrozumiałem, bo zdaje się krytykować kompostowanie, a jednocześnie wpisuje się w metaforę ogromnego ciasta chlebowego czy sztukę fermentacji, przywołującą na myśl ogrodnictwo targowe.

chyba nie widzieliśmy tego samego : Mrgreen:
tam on tylko opowiada o tym jak karmić rośliny i że np. nadmiar MO może być szkodliwy, zaś Didier radzi abyśmy od razu przeszli na MO, dlatego chciałbym poznać jego opinię, że oświeca nas swoją „techniczną” wiedzą oczywiście świeci, jeśli jego stan mu na to pozwala
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez być chafoin » 20/10/18, 20:31

Dzieje się tak dlatego, że nie widziałeś końca filmu.
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Moindreffor » 21/10/18, 12:04

być chafoin napisał:Dzieje się tak dlatego, że nie widziałeś końca filmu.

tak mówiłem, ten film jest bardzo dobry, nie miałem czasu dokończyć reszty, która wydaje się bardziej dla profesjonalistów, ale ten dał mi wiele przydatnych informacji
Resztę dokończę później
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 21/10/18, 19:04

Moindreffor napisał:
jeśli Didier na to spojrzy, chciałbym, żeby powiedział mi, co myśli



Widziałem jednego z Welscha, ale nie jestem pewien, czy to był ten. I już tego nie pamiętam zbyt dobrze.

Jeśli chodzi o Welscha, uważam go za jednego z najlepszych w MSV.

Będę szukać. Nawet jeśli Cię nie lubię, czekaj na moją opinię!
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Moindreffor » 21/10/18, 21:37

Did67 napisał:
Moindreffor napisał:jeśli Didier na to spojrzy, chciałbym, żeby powiedział mi, co myśli


Widziałem jednego z Welscha, ale nie jestem pewien, czy to był ten. I już tego nie pamiętam zbyt dobrze.
Jeśli chodzi o Welscha, uważam go za jednego z najlepszych w MSV.

Będę szukać. Nawet jeśli Cię nie lubię, czekaj na moją opinię!


powiedzmy, że poleciłem to dlatego, że uważam to za dobre i że wyrobiłem sobie własną opinię, ale jak powiedziano powyżej, mówi to o możliwym nadmiarze MO na powierzchni, co spowodowałoby blokadę beztlenową, która byłaby szkodliwa (oczywiście) do życia gleby i że z twojej strony, kiedy rozmawiamy z tobą o wyniesieniu OM na powierzchnię, mówisz, że możemy tam swobodnie iść, więc ponieważ masz więcej doświadczenia w tej dziedzinie ode mnie, czy mógłbyś nas oświecić w tej kwestii (zamiast wyrażać swoją opinię na temat całego filmu) jaki byłby limit, którego nie można przekroczyć?

Proszę bardzo, właśnie w tej kwestii chciałbym poznać Twoją opinię, jeśli wolisz takie sformułowanie
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Julienmos
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1265
Rejestracja: 02/07/16, 22:18
Lokalizacja: Królowa woda
x 260

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Julienmos » 21/10/18, 22:20

powitanie

małe pytanie? DZIĘKI

Posiadanie nadmiaru materii organicznej (skosy, pokruszone, suche łodygi, żywokost, różne warzywa, martwe liście itp.)

więc napełniłem ponownie, a nawet wypchałem mój mały kompostownik.

Ale mam też więcej siana, żeby przykryć ogród warzywny tej zimy.

Powstaje pytanie co zrobić z zawartością kompostownika:

-lub niech kompostuje (w moim przypadku na zimno) przez rok lub dwa lata, a następnie rozsiewa. Ale wydaje się, że „gotowy” kompost rozłożony na powierzchni słabo miesza się z ziemią ogrodową i nie stanowi już wystarczającego pożywienia dla dżdżownic?

-lub rozrzucić go na przykład pod koniec następnej zimy, w takim przypadku będzie on nadal tylko częściowo rozłożony i dlatego nadal będzie dobrym pożywieniem dla organizmów glebowych... z wyjątkiem tego, że w przypadku siana zrobi to dużo MO natychmiast?
0 x
jpbord
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 70
Rejestracja: 13/05/17, 23:45
Lokalizacja: 24 Dordongne Bergerac
x 9

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez jpbord » 22/10/18, 07:32

Did67 napisał:
Moindreffor napisał:
jeśli Didier na to spojrzy, chciałbym, żeby powiedział mi, co myśli



Widziałem jednego z Welscha, ale nie jestem pewien, czy to był ten. I już tego nie pamiętam zbyt dobrze.

Jeśli chodzi o Welscha, uważam go za jednego z najlepszych w MSV.

Będę szukać. Nawet jeśli Cię nie lubię, czekaj na moją opinię!


Witaj Didier, skoro jesteśmy w poście wideo MSV, co myślisz o kanale YouTube: produkcja Ver de Terre.
Widziałem film: Letnie uniwersytety - K. SCHREIBER - Czy rośliny rosną same?

Cordialement
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 22/10/18, 15:05

List otwarty do przyjaciół Potager du Paresseux

Szanowni Państwo, drodzy przyjaciele „Ogrodu Paresseux”,
Wielu z Was prosiło mnie o wizyty, konferencje, artykuły, spotkania [lub tutaj odpowiedzi na pytania]…Jestem zachwycona. „Idee”, których bronię w zakresie ogrodnictwa, spotykają się z szerokim odzewem. Czego nigdy bym nie podejrzewał. I to idzie bardzo szybko. Świadczą o tym kolejne dodruki mojej książki. Czasem to mija zbyt szybko...
Absolutnie nie wyobrażałem sobie, ale ani przez sekundę, że może to przybrać taką skalę. I chociaż bałem się, że na emeryturze się nudzę, naiwnie otwierałem „wszystkie śluzy”, przeszukałem wszystkie kanały: zostawiłem swój adres e-mail na YouTubie lub na końcu książki, poprosiłem o Wasze reakcje, zaprosiłem do obejrzenia na miejsce…
Tego lata już miałem trudności z odpowiadaniem na różne prośby. Nakręciłem filmy, których nie miałem jeszcze czasu „zmontować” i umieścić w Internecie… Ludzie pozostali bez odpowiedzi na swoje e-maile. Musiałam nauczyć się mówić „nie”. Poczułem się „zmęczony” po weekendach, podczas których czasami następowało po sobie 5 wydarzeń! Dla pewności rozmawiałam o tym ze swoim kardiologiem… Mam dla niego zielone światło. Ale widzę też, że szkoda by było, gdyby „Leniwy Ogród Warzywny” stał się dla mnie przykrym obowiązkiem. Nawet dla mojego zdrowia, zagrożenie!
W połowie października zwykły upadek podczas jazdy na rowerze wezwał mnie do porządku. Ponieważ lubię robić wszystko dobrze, przeżyłem… prawdziwy „zły upadek”! Podwójne złamanie barku. Nie ma sensu operować, ale odbudowa zajmie trochę czasu – 3, 4 miesiące – powiedział mi specjalista.
Poza kilkoma już podjętymi zobowiązaniami, których będę się starał dotrzymać (konferencje itp.), powoduje to pewne zawieszenie mojej działalności. Myślę, że ta przerwa będzie także okazją do zastanowienia się nad organizacją bardziej satysfakcjonującą dla mnie i dla osób zainteresowanych „Ogrodem Warzywnym Paresseux”.
A priori będę nadal tworzyć filmy, być może niektóre w języku niemieckim. To dla mnie najprostszy sposób dotarcia do jak największej liczby osób. Niektóre wyświetlono ponad 100 000 razy; większość kilkadziesiąt tysięcy razy. Abonentów jest 15 000. Nawet jeśli nie myślę zbyt wiele o systemie „Youtube” (spółce zależnej Google), to jest on niezaprzeczalnie skuteczny. I naprawdę mówię, co chcę!
Konferencje, które stopniowo rozszerzają się na poziom ogólnokrajowy, to kolejna aktywność, którą bardzo bym popierał. Bardzo lubię ten bezpośredni kontakt. Jest „inspirujący”. Zwykle dotknięta jest jedna lub kilkaset osób. Ale podróżowanie jest męczące. Koniecznie muszę zregenerować się po powrocie... Coraz częściej proszą mnie o pogłębione cykle, przypominające trening. Jako absolwent publicznej edukacji rolniczej bardzo chętnie wspieram inicjatywy w różnych publicznych ośrodkach szkolenia rolniczego, podczas gdy rozwija się czasami bujna oferta prywatna, czasem uboga w treść i po znacznych cenach...
W przypadku wizyt w moim ogródku warzywnym, dla których stosunek „czas, jaki mi zajmuje / liczba osób dotkniętych” jest znacznie mniej korzystny, spróbuję sprawdzić, czy uda mi się założyć bloga, z sekcją, w której będą zamieszczane osoby zainteresowane znajdziesz terminy wizyt, których liczba jest ograniczona, z góry ustalona. Z drugiej strony faworyzowałbym także grupy zorganizowane (szkoły, stowarzyszenia ogrodnicze itp.). Żeby to zrobić dobrze, musiałbym „zarządzać” tą działalnością: prowadzić listy, wysyłać mailingi, zapisywać komu odpisałem… Ja tego nie robię i jest trochę bałaganu. To nie jest zbyt poprawne z mojej strony.
Oczywiście wszystkie pytania pozostawione bez odpowiedzi w pierwszej książce czekają na odpowiedzi w drugiej książce, którą mam nadzieję zająć się tej zimy, gdy tylko odzyskam mobilność w prawym ramieniu. Ale do tego też muszę „umieścić się w kapsule”, w spokoju… Nie wiem, skąd przychodzą pomysły, ale wiem, że spokój jest potrzebny. A czasem pospaceruj po lesie i zaczerpnij świeżego powietrza!
Przepraszam tych, którzy czekali na termin wizyty, czasem już obiecany. Mam nadzieję, że będę mogła liczyć na ich zrozumienie w obliczu tych mimowolnych wydarzeń, ale także w obliczu tej świadomości, że muszę się lepiej chronić.
Cordialement
Didier Helmstetter, „leniwy ogród warzywny”
1 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Adrien (były nico239) » 22/10/18, 15:19

Jak już powiedziano powyżej jakiś czas temu: masz rację.

Zmuszanie do ponownego określenia priorytetów, gdy obawiałeś się nudy, jest miłym lekceważeniem przejścia na emeryturę… Obraz

Uważaj bo nawet za to staniesz się... przykładem Obraz na pewno nie możemy się z tego wydostać. Obraz
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 341