A warzyw leniwy Sarthe

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: A warzyw leniwy Sarthe




przez Did67 » 20/10/18, 15:51

Stef72 napisał:....Fortier to nic innego jak uprawa roli. Jego prace dotyczą głównie tego, jak być ogrodnikiem na małym obszarze, ze stałymi grządkami i bliskimi następstwami upraw, ale wszystkie są poprawiane i opracowywane. Przede wszystkim daje dobre wskazówki dotyczące standaryzacji grządek, nawadniania i unikania marnowania czasu w ogrodzie targowym.


Co podsumowałem stwierdzeniem, że jest to „inny system”.
1 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: A warzyw leniwy Sarthe




przez Adrien (były nico239) » 23/10/18, 00:23

Stef72 napisał:przepraszam, ale dla mnie Fortier jest niczym innym, jak nie uprawianiem ziemi. Jego praca dotyczy głównie sposobu sprzedaży na małej powierzchni, z trwałymi deskami z bliska następujących po sobie kultur, ale wszystkie one są poprawione i działają. Daje szczególnie dobre wskazówki, aby ujednolicić swoje deski, nawadniać i uniknąć marnowania czasu w swoim ogrodzie warzywnym.

moja historia z okładki jest bliższa technikom MSV używanych przez François Mulet ...


Nie czytałem jego książki, ale oglądałem konferencję i on wyraźnie mówi, że celem jest zaprzestanie uprawiania gleby…

Teraz mnie tam nie ma, żeby sprawdzić. Obraz

Potem, jeśli chodzi o sztućce, każdy robi, co chce
0 x
Avatar de l'utilisateur
Stef72
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 393
Rejestracja: 22/08/16, 15:43
Lokalizacja: Sarthe
x 123

Re: A warzyw leniwy Sarthe




przez Stef72 » 30/11/18, 16:02

Witam was wszystkich!

dziś rano mała grządka czosnku (posadzono około 70 kamyków) w miejscu, gdzie pozostała cienka warstwa siana. Następnie przykryłem 5 do 10 cm siana.

Wybrałem spośród największych zebranych w zeszłym roku, dało to dobry wynik...ciąg dalszy!

Miłego dnia ! ;)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: A warzyw leniwy Sarthe




przez Adrien (były nico239) » 30/11/18, 16:20

Stef72 napisał:Witam was wszystkich!

dziś rano mała grządka czosnku (posadzono około 70 kamyków) w miejscu, gdzie pozostała cienka warstwa siana. Następnie przykryłem 5 do 10 cm siana.

Wybrałem spośród największych zebranych w zeszłym roku, dało to dobry wynik...ciąg dalszy!

Miłego dnia ! ;)


To mniej więcej data, którą posadziłam w zeszłym roku...

Ze swojej strony mam trochę wątpliwości co do ilości: zastanawiam się, czy zeszłoroczny kilogram nie będzie ostatecznie za dużo.

Bo zimą nie można powiedzieć, że zużycie jest duże.

Biorąc pod uwagę to, co jeszcze mamy, myślę, że wykracza to daleko poza przyszłoroczne zbiory...

Kiedy pomyślę, że w tym roku posadziłam... 2 kg Obraz

To praca, która przychodzi...
1 x
Avatar de l'utilisateur
Stef72
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 393
Rejestracja: 22/08/16, 15:43
Lokalizacja: Sarthe
x 123

Re: A warzyw leniwy Sarthe




przez Stef72 » 18/02/19, 21:03

Witam fenokulturystów!

po pierwsze, jak mówi Didier, jestem jednym ze spóźnionych z życzeniami, dlatego życzę wszystkim wspaniałego fenokulturowego roku 2019.
W zeszłym roku nie zrobiłem zbyt wiele, bo byłem zajęty innymi projektami, ale w tym roku sprawa jest poważna, obiecuję. Właśnie uwolniłem się od jesienno-zimowych projektów, które polegały na zrobieniu soku jabłkowego, potem cydru, przy jednoczesnym warzeniu piwa. Właśnie zamówiłem rój pszczół na maj-czerwiec. Świetna okazja, aby zająć się także pszczelarstwem.

Od strony nasadzeń do ogrodu dodano orzech włoski i sadzonki kasji.

Zebrałem trochę starego siana za symboliczną cenę od sąsiada ze wsi. Po 3 podróżach w obie strony małą przyczepką przywiozłem równowartość 20 małych bel siana.

przyjazdfoin2019_1.jpg


Do pokrowców w tym roku na zmianę siano, plandekę tkaną, a miejscami blachę, którą kładę, gdy nie mam nic innego, a chcę odchwaścić grządkę... Ja też mam grządkę jęczmienną, trochę inne w zielonym nawozie... Krótko mówiąc, wiele możliwości dostosowania według własnych upodobań.
przyjazdfoin2019_0.jpg


Jeśli chodzi o projekt, kupiłem kilka cebul sturonów, Stuttgard Riesen... kiedy zamierzacie to posadzić w swoich regionach? raczej w marcu czy nawet wcześniej?

a+

Stef
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: A warzyw leniwy Sarthe




przez Did67 » 19/02/19, 10:33

Raczej wczoraj!!!!!!!!!!

Krótko mówiąc, jak najszybciej. Wyjaśnienia w filmach „wkrótce”! (jest w pudełku, ale nie jest zmontowany)...

Alliaceae nie boją się mrozu, nie potrzebują nitryfikacji i przechodzą w tryb „znikam” gdy dni przestają być dłuższe (a więc okres wzrostu jest tym dłuższy im wcześniej je wstawisz – nie „przedłużają się”!)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Stef72
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 393
Rejestracja: 22/08/16, 15:43
Lokalizacja: Sarthe
x 123

Re: A warzyw leniwy Sarthe




przez Stef72 » 19/02/19, 12:37

dziękuję za odpowiedź Didier, postaram się zająć tym jak najszybciej...

Dzień dobry!
0 x
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: A warzyw leniwy Sarthe




przez phil53 » 19/02/19, 17:03

Będąc z tego samego regionu podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami. Moja ziemia jest łatwo podmokła, czosnek tego nie lubi. Dlatego w tym roku umieściłam goździki w dołku w sianie, na wysokości od 5 mm do 1 cm nad ziemią. Rozwinęły korzenie w ziemi, ale wrażliwa część pozostaje stosunkowo sucha. Z drugiej strony nie wiem co to da i siano opadnie.
1 x
Avatar de l'utilisateur
Stef72
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 393
Rejestracja: 22/08/16, 15:43
Lokalizacja: Sarthe
x 123

Re: A warzyw leniwy Sarthe




przez Stef72 » 19/02/19, 17:39

dziękuję Phil53 za tę radę. W moim domu jest wilgotno, ale dość sucho. W zeszłym roku miałem dobre wyniki na czosnku, żadnych zgniłych kamieni. Ale tak naprawdę trzeba znaleźć odpowiednią głębokość, żeby nie było ani za dużo, ani za mało... i tak jak Ty dochodzę do tej głębokości max 1 cm. Nie mogę się doczekać kolejnego filmu Didiera na ten temat…
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: A warzyw leniwy Sarthe




przez Did67 » 19/02/19, 17:51

Tak, czosnek nie lubi zbyt mokrej gleby – to jeden z wyjątków, gdzie masło może działać pozytywnie.

Jest to szczególnie ważne w przypadku czosnku ozimego, który dodajemy jesienią.

Przesadzam przez siano i zwykle umieszczam na styku siana z ziemią. Ale tam wczoraj siano było jeszcze tym, co zostało z zeszłego roku, jakąś cienką warstwą, a że tutaj nadal stawiam na silne mrozy (możliwe! nie jestem pewien!!!), wcisnąłem trochę w ziemię, tak, aby były „przykryte”.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 437