Planeta się pali i oglądamy nasze smartfony.

Ocieplenie i zmiany klimatyczne: przyczyny, skutki, analiza ... Debata nad CO2 i innych gazów cieplarnianych.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79295
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11028

Re: Planeta płonie i oglądamy nasze smartfony.




przez Christophe » 14/10/18, 20:19

Zgadzam się z tą analizą, jest to dość łatwe, ale czy nadal musimy to robić...

Google wybrał (nadal wybiera?) lokalizację swoich centrów danych, gdzie kWh jest najtańsze… dlatego też w USA są one bardzo emisyjne (2 do 3 centów/kWh węgla…)… Nie jestem pewien że obecnie tak bardzo dekarbonizują swoje centra danych (choć nie jest to spowodowane brakiem zasobów).

Jakieś informacje na ten temat? Jestem zbyt leniwy na Google (cóż, tak, ratuję ich centra danych, hihihi)

Przy okazji serwer forums jest oczywiście w Green Hosting i jest od lat: https://www.phpnet.org/datacenter-vert.php
0 x
moinsdewatt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5111
Rejestracja: 28/09/09, 17:35
Lokalizacja: Isere
x 554

Re: Planeta płonie i oglądamy nasze smartfony.




przez moinsdewatt » 14/10/18, 23:18

Christophe napisał:Zgadzam się z tą analizą, jest to dość łatwe, ale czy nadal musimy to robić...

Google wybrał (nadal wybiera?) lokalizację swoich centrów danych, gdzie kWh jest najtańsze… dlatego też w USA są one bardzo emisyjne (2 do 3 centów/kWh węgla…)… Nie jestem pewien że obecnie tak bardzo dekarbonizują swoje centra danych (choć nie jest to spowodowane brakiem zasobów).

Jakieś informacje na ten temat? Jestem zbyt leniwy na Google (cóż, tak, ratuję ich centra danych, hihihi)

Przy okazji serwer forums jest oczywiście w Green Hosting i jest od lat: https://www.phpnet.org/datacenter-vert.php


Jesteś złym językiem.

Google kupuje więcej energii odnawialnej niż zużywa
Cel osiągnięty


Opublikowane 08 / 04 / 18

Pod koniec 2016 r. Google zrobił swoje rozliczenia i ogłosił swoje ambicje: po zasilaniu swojej działalności energią odnawialną w 57% w 2016 r., w 100 r. gigant planował przejście na 2017% energii. Właśnie dokonano oceny i firma ogłasza, że dotrzymał zakładu.

Obraz
Farmy słoneczne i wiatrowe, które rekompensują zużycie energii elektrycznej przez Google.

Zadowolony jest Google, którego roczne zużycie energii elektrycznej nadal mierzone jest w terawatogodzinach (5,7 w 2015 r.). Dzięki dwudziestu kontraktom podpisanym z dużymi farmami fotowoltaicznymi lub wiatrowymi, internetowemu tytanowi udało się wprowadzić do sieci więcej energii odnawialnej, niż jego działalność zużyła przez cały ubiegły rok. Konkretnie nie oznacza to, że każda kilowatogodzina pochłonięta przez jedno z 15 centrów danych została wyprodukowana przez wiatr lub słońce. Jednak za każdą zużytą kilowatogodzinę – niezależnie od jej faktycznego pochodzenia – w ramach rekompensaty wytwarzano „czystą” kilowatogodzinę, którą zużywano gdzieś na świecie.

Obraz
Centra danych Google

Dzięki umowom obejmującym obecnie imponującą łączną moc 3 gigawatów Google podtrzymuje swoje twierdzenie z końca 2016 roku: jest „największą firmą kupującą energię odnawialną na świecie”. Według niego jego kontrakty były równoznaczne z zainwestowaniem w ostatnich latach 3 miliardów dolarów w energię odnawialną, choć firma zaczęła się w to angażować około 10 lat temu. Pamiętajmy jednak, że nie jest to wyłącznie kwestia ekologiczna. Poza tym, te ogromne kontrakty pozwalają gigantowi ustalać cenę swojej energii w średnim okresie, co nie jest bez znaczenia, gdy świadczysz i hostujesz usługi, z których korzystają miliardy osób w czterech zakątkach globu.

Obraz
Suma energii odnawialnej zakupionej przez różne firmy w Stanach Zjednoczonych, Europie i Meksyku w marcu 2018 r.

Jeśli Google plasuje się w czołówce sfery high-tech w zakresie zakupu energii odnawialnej, to nie jest jedyną firmą, która realizuje tę strategię. Microsoft, Amazon i Apple również korzystają z energii wiatrowej i/lub słonecznej. W swoim najnowszym raporcie na temat odpowiedzialności za środowisko Apple zapewnił również, że osiągnął 96% pokrycie swojego zużycia energią odnawialną, a w szczególności energią słoneczną. Ogłosiła w szczególności, że będzie „w 100 krajach i we wszystkich swoich centrach danych” „w 24% odnawialna”. Jest zatem całkiem możliwe, że wkrótce ogłosi coś podobnego do Google, zwłaszcza że sam ma zamiar zaoferować sobie do 4 roku moc 2020 gigawatów w źródłach energii odnawialnej.

https://www.lesnumeriques.com/vie-du-ne ... 73123.html
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79295
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11028

Re: Planeta płonie i oglądamy nasze smartfony.




przez Christophe » 14/10/18, 23:27

Ach, proszę bardzo :) Ale fajnie! Niech żyje Google!

ps: Powiedziałem „wybrałem” i „nie jestem pewien”, eh... : Chichot: Dziękuję, że zajrzałeś... 8)
0 x
moinsdewatt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5111
Rejestracja: 28/09/09, 17:35
Lokalizacja: Isere
x 554

Re: Planeta płonie i oglądamy nasze smartfony.




przez moinsdewatt » 16/10/18, 02:28

Christophe napisał:Ach, proszę bardzo :) Ale fajnie! Niech żyje Google!

ps: Powiedziałem „wybrałem” i „nie jestem pewien”, eh... : Chichot: Dziękuję, że zajrzałeś... 8)


I to nie wszystko:

Facebook podpisuje umowę z firmą energetyczną Vattenfall na dostawę energii wiatrowej dla jej centrów danych w Szwecji i Norwegii.
Z parków o mocy 294 MW (70 turbin Siemens Gamesa o mocy 4.2 MW)



Facebook podpisuje umowę z firmą Vattenfall na zasilanie centrów danych energią wiatrową

May 23, 2018 evwind

Facebook podpisał umowę ze szwedzką firmą energetyczną Vattenfall na zaopatrywanie jej centrów danych w Norwegii i Szwecji w energię odnawialną.

W ramach 15-letniej umowy Vattenfall będzie dostarczał 1,00 GWh energii rocznie, pochodzącej z farm wiatrowych Bjerkreim o mocy 294 MW.

Trzy farmy będą wyposażone w 70 turbin wiatrowych Siemens Gamesa o mocy 4.2 MW i zostaną zbudowane przez Norks Vind Energi do przyszłego roku.

Energia zostanie wykorzystana do zasilania centrów danych Facebooka w Odense w Danii i Lulea w Szwecji.

„Te projekty dodadzą energię wiatrową do skandynawskiej sieci, zapewniając w 100% odnawialne rozwiązanie dla naszych kampusów centrów danych” – powiedział Vince Van Son, dyrektor handlowy ds. energii i infrastruktury w Facebooku.

„Zapewni także odnawialne rozwiązanie dla energii elektrycznej zużywanej w centrum energetycznym w Odense, umożliwiając produkcję energii cieplnej ze źródeł odnawialnych dla społeczności z ciepła odzyskanego w naszym centrum danych”.

„Umowa o świadczenie usług bilansujących to największa umowa Vattenfall z partnerem zewnętrznym w krajach nordyckich” – zauważył Branislav Slavic, wiceprezes ds. sprzedaży skandynawskiej w firmie Vattenfall.


https://www.evwind.es/2018/05/23/facebo ... ergy/63507
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13689
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1515
Kontakt :

Re: Planeta płonie i oglądamy nasze smartfony.




przez izentrop » 16/10/18, 08:45

Odpowiada to współczynnikowi obciążenia wynoszącemu 0,4, czyli więcej niż w przypadku morskiej energetyki wiatrowej, co jest naprawdę ambitnym projektem. Tym bardziej, że w przyszłości oczekuje się osłabienia średniej siły wiatru.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79295
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11028

Re: Planeta płonie i oglądamy nasze smartfony.




przez Christophe » 16/10/18, 08:56

izentrop napisał:Tym bardziej, że w przyszłości oczekuje się osłabienia średniej siły wiatru.


Hmm, ja myślę zupełnie odwrotnie... Na czym opierasz swoją opinię, żeby to stwierdzić?
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13689
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1515
Kontakt :

Re: Planeta płonie i oglądamy nasze smartfony.




przez izentrop » 16/10/18, 09:22

Podobnie jak w przeszłości obserwujemy wahania międzyroczne
i międzydekadowy współczynnik obciążenia.
We Francji ogólna tendencja w przyszłym okresie jest następująca
ujemny, roczny współczynnik obciążenia traci około 130 godzin
między 2006 a 2100, aby osiągnąć 2088 godz. Odmiany wielodekadowe
współczynnika obciążenia wykazuje tendencję ujemną
jest bardziej wyraźny w latach 2050–2100 niż w latach XNUMX–XNUMX
okres 2006-2049.
https://www.ademe.fr/sites/default/file ... e_2006.pdf

Nie wiem, czy zostało to później potwierdzone?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79295
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11028

Re: Planeta płonie i oglądamy nasze smartfony.




przez Christophe » 16/10/18, 09:37

Mou, mou, mou...

roczny współczynnik obciążenia traci około 130 godzin między 2006 r. a 2100 r. i osiąga wartość 2088 godzin.


AMHA, tego typu rozumowanie ma charakter wysoce spekulacyjny... nie jesteśmy w stanie przewidzieć pogody wiatrowej w ciągu 2 tygodni...

Wtedy huragany przybywające do Europy (Leslie w zeszłym tygodniu) W DUŻYM stopniu zrekompensują brak produkcji 133 godzin w roku… pod warunkiem, że turbiny wiatrowe wytrzymają : Chichot: i to nie jest zwycięstwo!
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13689
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1515
Kontakt :

Re: Planeta płonie i oglądamy nasze smartfony.




przez izentrop » 16/10/18, 09:40

Właśnie zjawiska coraz gwałtowniejsze i sporadyczne nie mieszczące się w oknach eksploatacyjnych turbin wiatrowych. https://www.sciencesetavenir.fr/nature- ... zel_126075
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13689
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1515
Kontakt :

Re: Planeta płonie i oglądamy nasze smartfony.




przez izentrop » 24/11/18, 22:34

Ostatnia edycja Thinkerview
1 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "zmian klimatu: CO2, ocieplenie, efekt cieplarniany ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Majestic-12 [Bot] i goście 150