Nowy leniwy ogród warzywny 04

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Diabolorent
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 165
Rejestracja: 13/02/18, 16:37
Lokalizacja: Digne les Bains
x 26

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Diabolorent » 09/10/18, 09:19

być chafoin napisał:Ta sama obserwacja tutaj, to naprawdę nie jest rok w pleśni.


Wręcz przeciwnie: dotknięty został cały zachód, ale także południowy wschód, co jest rzadsze.

https://france3-regions.francetvinfo.fr ... 31004.html

http://alerte-environnement.fr/2018/06/ ... tte-annee/
0 x
"Nie jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego, aby być dobrze przystosowanym do chorego społeczeństwa" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'utilisateur
Diabolorent
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 165
Rejestracja: 13/02/18, 16:37
Lokalizacja: Digne les Bains
x 26

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Diabolorent » 09/10/18, 09:34

nico239 napisał:Zawsze mogę zasięgnąć informacji od mojej córki...do niedawna pracowała w Littoral...
http://www.lalittorale.fr/


Tak, to może pomóc : Wink:
Odwiedziłem tę stronę, rzeczywiście jest coś do zrobienia :zaszokować:

Rzecz w tym, że nie doszło do bulgotania fermentacji alkoholowej i w związku z tym cukier nie zamienił się w alkohol. Winogrona nie były jednak przesadnie słodkie, niektóre grona były nawet lekko kwaśne.
W przypadku fermentacji drugiego zbioru moja żona przejęła inicjatywę: trochę drożdży na początek schmilblick :)
0 x
"Nie jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego, aby być dobrze przystosowanym do chorego społeczeństwa" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez być chafoin » 09/10/18, 23:25

Tak, więc rzeczywiście mogliśmy trochę za szybko uogólnić, ponieważ pewnego dnia dowiedziałem się, że sąsiad stracił całe zbiory winogron z powodu pleśni, która bardzo występowała wiosną, a plantatorzy winorośli, którzy nie uprawiają upraw „ekologicznych”, jak np. ta osoba bardzo by się zasiarczyła...

Jeśli chodzi o mnie, to prawda, że ​​chyba w okolicach czerwca miałem pleśń na ziemniakach. Ale jeśli chodzi o pomidory, myślę, że nie miałam ich wcale, albo nie było ich dużo. Zdarzyło mi się, że w lipcu wszystkie moje rośliny zostały spalone! Żeby cię zniesmaczyć: nie masz nawet czasu zjeść 3 pomidorów, które wiszą! Może sadzenie jeszcze później w tym roku oszczędziło mi tych wczesnych niedogodności. W przeciwnym razie najczęściej właśnie we wrześniu ta zaraza sieje spustoszenie, a w tym roku prawie nie ma czasu. Być może gruba ściółka chroni również: zanieczyszczone kropelki wody nie mogą pękać na ziemi i obciążać stóp.

Z drugiej strony miałem inne problemy związane z chorobami/szkodnikami, prawie tak samo dokuczliwymi, o których nie wiedziałem lub wiedziałem niewiele: być może akarioza opalona, ​​robaki, roztocza i tak dalej...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Diabolorent
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 165
Rejestracja: 13/02/18, 16:37
Lokalizacja: Digne les Bains
x 26

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Diabolorent » 02/04/19, 10:00

Witam wszystkich Obraz

Nowy rok, nowy ogródek warzywny : Chichot:

Bazując na doświadczeniach z ubiegłego roku powiększyłem swój ogródek warzywny. Właściwie prawie potrojony, ale bardziej przestronny : Lol:
Rzeczywiście, w zeszłym roku było trochę bałaganu, szczególnie zbyt gęstego. Spróbujemy go trochę przewietrzyć, abyśmy mieli już łatwiejszy dostęp do konserwacji i podlewania oraz wstawić kilka kwiatów, aby wszystko rozjaśnić, a przede wszystkim dać zapylaczom do żerowania. : Chichot:
A więc to przygotowania na ten rok.

IMG_0725.JPG


IMG_0727.JPG


Jak widać, jest bardzo sucho :zaszokować: i to nie te kilka kropel deszczu, które prawdopodobnie spadną w tym tygodniu, zdziałają cuda!
Poważnie zastanawiam się nad zamontowaniem automatycznego nawadniania Obraz.
Jeżeli macie porady, wskazówki, strony zakupowe to nie wahajcie się, jestem zainteresowany : Wink:

W międzyczasie podlewam od czasu do czasu...
1 x
"Nie jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego, aby być dobrze przystosowanym do chorego społeczeństwa" Jiddu Krishnamurti.
Grizbi
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 48
Rejestracja: 07/06/17, 15:02
Lokalizacja: 91 Ste Genevieve des Bois
x 7

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Grizbi » 02/04/19, 17:02

Witaj Diablorent,

Wydaje mi się, że widzę Cię używającego prostokątnych stogów siana - ja zrobiłem to samo, więc kładziemy kawałki siana. Praktyczny ! Z drugiej strony miałem wrażenie, że te kępy siana były tak ciasne, że nie przepuszczały wilgoci i nie rozkładały się ani trochę.. patrz wręcz szczelne
Później wrażenie to mogło zostać zmącone przez bardzo suche lato ubiegłego roku, które było jednocześnie moim pierwszym sezonem.

Czy masz jakieś uwagi na temat stosowania tych „skompresowanych płytek”?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Adrien (były nico239) » 02/04/19, 18:48

Diabolorent napisał:Witam wszystkich Obraz

Nowy rok, nowy ogródek warzywny : Chichot:



No to powiedz, że to działa...

Wow, świetny układ

Dzięki temu z pewnością poczujesz się bardziej komfortowo... : Wink:

Do zobaczenia wkrótce : Wink:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Did67 » 02/04/19, 19:18

Grizbi napisał:
Z drugiej strony miałem wrażenie, że te kępy siana były tak ciasne, że nie przepuszczały wilgoci i nie rozkładały się ani bardziej.. patrz wręcz szczelne
Później wrażenie to mogło zostać zmącone przez bardzo suche lato ubiegłego roku, które było jednocześnie moim pierwszym sezonem.



Pewne jest, że w niektórych miejscach doświadczyliśmy dotkliwej suszy (w innych miejscach padało znacznie więcej niż zwykle!!!!). I tam siano przestało się rozkładać!

Bez wody nie ma życia. Pozbawione życia siano jest wieczne jak wysterylizowany owoc w słoiku...

Pamiętajcie, że kiełbasa sucha, którą można nosić wszędzie i przez długi czas – ryzykuje zjełczenie! - to po prostu mielony stek, który został wysuszony!

Gęstość małych kulek jest bardzo zmienna w zależności od ustawienia. Trzeba tylko uważać, żeby płyty nie były zbyt zwarte (nieprzenikliwe)... Dołek powinien przechodzić dość łatwo... W przeciwnym razie połóż kilka cieńszych plasterków...
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Moindreffor » 03/04/19, 08:31

Did67 napisał:
Grizbi napisał:
Z drugiej strony miałem wrażenie, że te kępy siana były tak ciasne, że nie przepuszczały wilgoci i nie rozkładały się ani bardziej.. patrz wręcz szczelne
Później wrażenie to mogło zostać zmącone przez bardzo suche lato ubiegłego roku, które było jednocześnie moim pierwszym sezonem.



Pewne jest, że w niektórych miejscach doświadczyliśmy dotkliwej suszy (w innych miejscach padało znacznie więcej niż zwykle!!!!). I tam siano przestało się rozkładać!

Bez wody nie ma życia. Pozbawione życia siano jest wieczne jak wysterylizowany owoc w słoiku...

Pamiętajcie, że kiełbasa sucha, którą można nosić wszędzie i przez długi czas – ryzykuje zjełczenie! - to po prostu mielony stek, który został wysuszony!

Gęstość małych kulek jest bardzo zmienna w zależności od ustawienia. Trzeba tylko uważać, żeby płyty nie były zbyt zwarte (nieprzenikliwe)... Dołek powinien przechodzić dość łatwo... W przeciwnym razie połóż kilka cieńszych plasterków...

właściwie ja, który używam tylko tego rodzaju małych kulek, często są one bardzo zbite, lubię cię. Układam płyty, ale potem nakłuwam tę małą płytkę widłami i lekko nią potrząsam, dość szybko się rozkłada i tak masz dawkę siana, można to zrobić po ułożeniu wszystkich płyt, w przeciwnym razie inna, bardziej leniwa metoda, to położyć siano wcześniej w sezonie, w rzeczywistości, ponieważ na początku źle znosi deszcz, mineralizacja trwa trochę dłużej, to naprawdę jest jak dachu, woda przepływa pomiędzy płytami, jeśli umieścimy ją przed zimą, ma dużo czasu na złapanie deszczu (zimą jest wilgotno : Mrgreen: , Normalnie)
Wolę tego rodzaju piłkę od rolek, kwestia wagi i jeśli masz czas na ułożenie 2 lub 3 piłek, możesz to zrobić, natomiast rolka, jeśli zatrzymasz się w środku i po okresie deszczu to ryzyko, że nabierze wody i wagi : Evil:
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Diabolorent
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 165
Rejestracja: 13/02/18, 16:37
Lokalizacja: Digne les Bains
x 26

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Diabolorent » 03/04/19, 09:26

@Grisbi: Rzeczywiście są to buty prostokątne i co prawda miejscami są dość zwarte.
W zeszłym roku u mnie, zwłaszcza na początku sezonu, było wystarczająco dużo deszczu, aby aktywować rozkład siana.
Potem wystarczyły 3 podlewania/tydzień, aby utrzymać wilgotność.

Z drugiej strony początkowo położyłem 20 cm siana, ale uznając, że powierzchnia jest za mała, rozłożyłem je szerzej i dlatego nieco zmniejszyłem grubość, co zaszkodziło skuteczności techniki: więcej chwastów i suszy w miejscach, które nie są wystarczająco przykryty.

W tym roku właściwie potroiłem dawkę siana (15 bel), ale podwoiłem powierzchnię, aby wszędzie było 20 cm : Wink:

Myślę, że pomimo zwartości butów, woda nadal przepływa, choćby przez „szwy” pomiędzy butami. Musi być woda, to wszystko :?


@wkrótce Nico! : Wink:
0 x
"Nie jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego, aby być dobrze przystosowanym do chorego społeczeństwa" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Did67 » 03/04/19, 10:08

O wodę nie musisz się zbytnio martwić! To, co spadnie, powróci na ziemię na poziomie „stawów” i będzie przemieszczać się w ziemi na zasadzie kapilarności z miejsc najbardziej wilgotnych do najbardziej suchych. Resztę zrobi sieć włókien grzybowych.

„Kompaktowość” nie może wpływać na zdolność niektórych warzyw do przebijania się! Miałem czosnek, który „utknął” pod spodem.

Zwykle ten wypadek jest rzadki:

- jeśli np. rozłożymy siano i posadzimy cebule (cebule itp.), „ślad” posypki zostanie wykorzystany przez młodą roślinę
- jeśli siejemy, robimy bruzdę
- jeśli zasadzimy wiadra, robimy dziurę...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 205