Potager (super) leniwy w 04 (800m)

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Did67 » 23/09/18, 19:24

Koszenie lucerny czy koniczyny jest dość uciążliwe. Ręka, którą można chwycić i ciąć jak najbliżej ziemi, bez uderzania w nią. W przeciwnym razie witaj ostrość! Łatwo powiedzieć... O pomocną dłoń, to trochę mniej oczywiste!!!

Jeśli kosisz zbyt wysoko, mniej pielęgnowana trawa leży, zamiast zostać ścięta.

Suszenie w oborze lub późniejsze owijanie wstępnie zwiędłym sianem to dwa osiągnięcia techniczne mające na celu ograniczenie utraty listków lucerny, które zawierają większość MAD (strawnych materiałów azotowych), a łodygi są raczej celulozą.

Jest to oczywiście problem dla hodowców. W przypadku dziadków zajmujących się ogrodnictwem w PP, gdy widzimy, że niektórzy osiągają rezultaty przy pomocy pudełek, możemy pozwolić sobie na myśl, że nieco mniej optymalne siano to wciąż piekielna „stek-frytki-sałatka” dla organizmów gruntowych. I nie obrażaj się.

[Praca porusza kwestię „uderzenia krawędzi”? A regulacja kąta rozwarcia kosy względem rękojeści?]
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Moindreffor » 23/09/18, 20:32

Did67 napisał:[Praca porusza kwestię „uderzenia krawędzi”? A regulacja kąta rozwarcia kosy względem rękojeści?]

eh och, jak się mówi mniej pracy mięśniowej, więcej istoty szarej, jak już trzeba wracać do geometrii, żeby skosić siano, to nie wepchniesz czasem babci w pokrzywy : Mrgreen:
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12308
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Ahmed » 23/09/18, 20:38

...pokrzywy są łatwe w koszeniu, co jest korzystne dla babć, które mogłyby zostać w nie wepchnięte...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Moindreffor » 23/09/18, 20:43

jak mówi kot na sianie : Mrgreen:
dużą zaletą kosy jest cisza i to ważne, bo generalnie jak sąsiad odpala kosiarkę, to jak startuje w sztafecie, ale najgorszy jest rotofil godzinami, gdy sąsiad siedzi pod swoim elektrycznym płotem dla swoich koni , idzie retro szatana, złodziej siana : Twisted:
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez być chafoin » 23/09/18, 22:48

Did67 napisał:Koszenie lucerny czy koniczyny jest dość uciążliwe. Ręka, którą można chwycić i ciąć jak najbliżej ziemi, bez uderzania w nią. W przeciwnym razie witaj ostrość! Łatwo powiedzieć... O pomocną dłoń, to trochę mniej oczywiste!!!

Jeśli kosisz zbyt wysoko, mniej pielęgnowana trawa leży, zamiast zostać ścięta.

Suszenie w oborze lub późniejsze owijanie wstępnie zwiędłym sianem to dwa osiągnięcia techniczne mające na celu ograniczenie utraty listków lucerny, które zawierają większość MAD (strawnych materiałów azotowych), a łodygi są raczej celulozą.

Jest to oczywiście problem dla hodowców. W przypadku dziadków zajmujących się ogrodnictwem w PP, gdy widzimy, że niektórzy osiągają rezultaty przy pomocy pudełek, możemy pozwolić sobie na myśl, że nieco mniej optymalne siano to wciąż piekielna „stek-frytki-sałatka” dla organizmów gruntowych. I nie obrażaj się.

[Praca porusza kwestię „uderzenia krawędzi”? A regulacja kąta rozwarcia kosy względem rękojeści?]


: Arrow: Tak, wydaje się, że trzeba wyciągnąć pomocną dłoń i rozwinąć pewne zdolności techniczne zarówno w zakresie koszenia, jak i konserwacji (ostrzenie i bicie noża).
: Arrow: Suszenie w oborze, czyli przechowywanie zaraz po skoszeniu?
: Arrow: Tak, autor mówi więcej o sianie dla zwierząt (nawet jeśli w innym miejscu wspomina o korzyściach płynących z ściółkowania w ogrodzie warzywnym). Być może w przypadku naszego ogrodu warzywnego nie jest to zbyt ważne, chociaż widzieliśmy, że różnica w jakości siana może mieć poważne konsekwencje.
: Arrow: Tak, w książce jest mowa o kącie rozwarcia cięcia, który wpływa na łatwość koszenia, a co za tym idzie, na amplitudę gestu koszenia (a więc na ilość trawy skoszonej każdym „pociągnięciem”). „Uderzenie krawędzi”, jak sądzę, masz na myśli konieczność uderzenia ostrzem, co wydaje się być delikatniejszą operacją. Jeśli tak jest, to tak, zostało to już rozwiązane, praca jest całkiem ukończona, nawet jeśli, jak sądzę, pozostaje książką o „inicjacji” lub „świadomości”. Jest nawet akapit o kuciu ostrzy, mający raczej znaczenie historyczne.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 24/09/18, 00:54

Jeśli chodzi o suszenie... czy jako ogrodnik ta operacja dotyczy nas?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Did67 » 24/09/18, 08:22

a) Z babciami lub bez, pokrzywy, podobnie jak lucerna, rzeczywiście łatwo się kroi!
b) regulacja kąta może odbywać się bez geometrii! Ale to ważne!
c) suszenie w oborze polega raczej na zakończeniu suszenia, dzięki wentylacji zmechanizowanej; ogólnie jak tniemy nawet barometrem to mamy 24 godziny słońca, które wykorzystujemy żeby jak najwięcej więdnąć...
d) suszenie trochę nas niepokoi: jeśli nie jest suche, siano fermentuje i traci część swojej energii. Lepiej więc tego unikać i dobrze wysuszyć!
0 x
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez być chafoin » 24/09/18, 12:05

Did67 napisał:c) suszenie w oborze polega raczej na zakończeniu suszenia, dzięki wentylacji zmechanizowanej; ogólnie jak tniemy nawet barometrem to mamy 24 godziny słońca, które wykorzystujemy żeby jak najwięcej więdnąć...
Tak, ale zaletą suszenia na podporze jest to, że umożliwia koszenie nawet przy niesprzyjającej pogodzie (a więc w „idealnym” terminie w stosunku do rozwoju trawy) i pozwala uniknąć dość uciążliwych prac przetrząsania gdy są one wykonywane ręcznie (i mogę to zaświadczyć!). Podobno kosiłeś już kosą, czy to prawda, że ​​obsługa i konserwacja noża jest trudna?
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Moindreffor » 24/09/18, 13:30

być chafoin napisał:
Did67 napisał:c) suszenie w oborze polega raczej na zakończeniu suszenia, dzięki wentylacji zmechanizowanej; ogólnie jak tniemy nawet barometrem to mamy 24 godziny słońca, które wykorzystujemy żeby jak najwięcej więdnąć...
Tak, ale zaletą suszenia na podporze jest to, że umożliwia koszenie nawet przy niesprzyjającej pogodzie (a więc w „idealnym” terminie w stosunku do rozwoju trawy) i pozwala uniknąć dość uciążliwych prac przetrząsania gdy są one wykonywane ręcznie (i mogę to zaświadczyć!). Podobno kosiłeś już kosą, czy to prawda, że ​​obsługa i konserwacja noża jest trudna?

jak już mówiłem, kosą już próbowałem, co prawda trzeba to opanować, ale kowalem zostaje się przez praktykę, nie należy też opuszczać wielkich szkół, żeby się tego nauczyć , cóż, często uderzasz o ziemię za pierwszym razem, potem kosisz za wysoko i trochę się układa, ale przy odrobinie wytrwałości docierasz do celu, cóż, na początku zajmuje to trochę czasu, ale potem zyskujesz pewność siebie, a potem za dużo i podłogi nie naprawisz...
musisz spróbować zrozumieć, przede wszystkim nie wmawiaj sobie, że to nie dla mnie
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Did67 » 24/09/18, 16:20

być chafoin napisał:Podobno kosiłeś już kosą, czy to prawda, że ​​obsługa i konserwacja noża jest trudna?


W młodości trochę kosiłem kosą. Wystarczająco, żeby zrozumieć, że to męczące! I trafiłem kosą, której głównie używał mój ojciec...

Ale jak powiedział Monterffor: w dawnych czasach wszyscy uczyli się kosić... Było więcej ludzi, którzy umieli kosić, niż tych, którzy umieli jeździć na rowerze! Więc nie jest to bardzo skomplikowane. Właściwa pomocna dłoń do nauki - jak nauka jazdy na rowerze.

[Trochę nalegałem, ponieważ często widziałem „neo-wiejczyków” koszących jak stopy, w bardzo nieprawdopodobnych ruchach i uzyskujących na koniec tych wysiłków wynik NAC*. Prawdziwy ruch to obrót górnej części ciała, któremu towarzyszy obrotowy ruch ramion; stąd znaczenie kąta rozwarcia kosy: zasadniczo podczas tego ruchu krawędź kosy musi „przesunąć się” o szerokość kosy; to tył kosy zatacza łuk wokół żniwiarza]

[NAC: Bez kitu]
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 266