Le Potager du Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 21/09/18, 16:22

Nie namawiam do „konsumpcji” książki – w ten sposób sprzedaje się ona bardzo dobrze. W tej chwili jest to nadal bestseller wśród książek ogrodniczych w dziale ogrodnictwo i Co na Amazonie... Nie miałbym trudności ze streszczeniem tych 1 stron, ale miałem trudności z zmieszczeniem się na 100 stronach książki: Paresseux Potager (w skrócie „PP”) nie jest przepisem. A tym bardziej prosty przepis.

Co do twojego głównego pytania: w pobliżu twojego drzewa, a tym bardziej poniżej, możesz robić, co chcesz, pozostanie marne. Podstawowym paliwem życia jest światło. Drzewo zjada całkiem sporo (nawet jeśli oczy Was zwodzą, „dopasowują się” i dają wiarę, że jest jasno). Drugi to CO² i woda, główne materiały, z których zbudowane są organizmy żywe. COXNUMX nie brakuje, ale pod drzewem grzyby związane z korzeniami drzewa mają znacznie większą moc niż Twoje warzywa...

Więc jest źle. I nie ma na to cudownego rozwiązania. W każdym razie cudów ze swojej strony nie obiecuję. Możesz spróbować Lourdes!
1 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Moindreffor » 21/09/18, 17:37

Did67 napisał:Nie namawiam do „konsumpcji” książki – w ten sposób sprzedaje się ona bardzo dobrze. W tej chwili jest to nadal bestseller wśród książek ogrodniczych w dziale ogrodnictwo i Co na Amazonie... Nie miałbym trudności ze streszczeniem tych 1 stron, ale miałem trudności z zmieszczeniem się na 100 stronach książki: Paresseux Potager (w skrócie „PP”) nie jest przepisem. A tym bardziej prosty przepis.

Nie namawiam do zakupu Twojej książki, nie jest ona jej potrzebna, ale ponieważ ten wątek jest trochę jak kolebka, masz rozwiązanie, czytając cały wątek, kiedy to zrobiłem, zajęliśmy 500 stron ja 3 miesiące, w małych kawałkach, teraz jest ich ponad 1, może być nudno, a Ty dałeś nam piękne dzieło, przyjemne w czytaniu i bardzo kompletne
Traktuję to raczej jako radę dla znajomego, gdy już znalazłeś coś dobrego, dobrą restaurację, dobre piwo, którym chcesz się podzielić
1 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez być chafoin » 21/09/18, 22:25

Nie wiedziałem o tym problemie CO2..Myślę też, że jest problem zakwaszenia gleby pod jodłami, sosnami itp. Spróbuj w pobliżu truskawek, malin...?
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12308
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Ahmed » 21/09/18, 22:58

To nie jest to Zrobił oznacza: światło i CO² to dwa główne paliwa życiowe, ale bliskość drzewa iglastego ma wpływ tylko na światło, dla CO² to niczego nie zmienia, gdyż jak uściśla: „CO² nie brakuje”... Światło jest zatem ważnym czynnik ograniczający.
Prowadząc prace ogrodnicze wzdłuż krawędzi dorosłych daglezji, zauważam, że nawet obszary na południu są nieurodzajne, prawdopodobnie z powodu pobierania wody i surowców mineralnych z korzeni obwodowych.
1 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Adrien (były nico239) » 22/09/18, 01:58

cham65110 napisał:Witam i przepraszam, że przeszkadzam w rozmowie,
Nowość na ten temat forum, próbuję dowiedzieć się trochę więcej o tej metodzie, ale 1197 stron zajmie mi trochę czasu :P
Bardzo interesuje mnie metoda i zasada. Od 2 lat mam ogród w Pirenejach, na wysokości 800 m.
Uwielbiam spędzać czas w ogrodzie i zbierać własne warzywa, ale niestety nie mam czasu, aby odpowiednio się nimi zająć!
W zeszłym roku była to moja pierwsza próba... było trochę trudności i niepowodzeń! W tym roku nie było lepiej, zostały zaatakowane przez ślimaki, wszystkie moje sadzonki zostały pożarte! Więc dużo pracowałem, aby uratować kilka plonów...
Oczywiście pracowałem w ogrodzie warzywnym, obracając ziemię... tylko moje ziemniaki leżały na ziemi i były pokryte skoszoną trawą i czymś w rodzaju BRF odzyskanego ze śmietnika zielonych śmieci.
W przyszłym roku chciałbym przejść na metodę bezodwrotną.
Ale mam pytania:
-Moje tegoroczne uprawy miały duże problemy ze wzrostem: niektóre zachowały tę samą wielkość od momentu posadzenia aż do dzisiaj (m.in. bakłażan, papryka). Czy wiesz, czym to może być spowodowane?
-Zamierzałem nawozić ogródek warzywny. Czy jest to możliwe i przydatne, jeśli w końcu położę siano? i Jak mogę kontynuować? (Chciałbym zaznaczyć, że mój ogródek warzywny znajduje się częściowo pod jodłą...i na działce, na której ogród warzywny był już kilka lat temu, zanim kupiliśmy dom: czy ziemia jest wyczerpana?) .
Krótko mówiąc mnóstwo pytań, które będą pojawiać się stopniowo, ale mam nadzieję, że wkroczę w kulturę bez obracania ziemi ;)
dziękuję


Najlepiej byłoby zrobić ładne zdjęcie tego ogródka warzywnego, abyśmy mogli lepiej zrozumieć Twoją sytuację...
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Moindreffor » 22/09/18, 08:47

Ahmed napisał:To nie jest to Zrobił oznacza: światło i CO² to dwa główne paliwa życiowe, ale bliskość drzewa iglastego ma wpływ tylko na światło, dla CO² to niczego nie zmienia, gdyż jak uściśla: „CO² nie brakuje”... Światło jest zatem ważnym czynnik ograniczający.
Prowadząc prace ogrodnicze wzdłuż krawędzi dorosłych daglezji, zauważam, że nawet obszary na południu są nieurodzajne, prawdopodobnie z powodu pobierania wody i surowców mineralnych z korzeni obwodowych.

przy żywopłocie cedrowym jest tak samo albo gorzej nic nie rośnie, a przy bukszpanach w zeszłym roku położyłem rdzeń kapusty, po ponad roku spędzonym pod sianem jest jeszcze nienaruszony, ziemia jest sucha, siano też nienaruszone
więc moim zdaniem drzewa pobierają całą wodę
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez być chafoin » 22/09/18, 11:34

To najwyraźniej jest problem lasu sosnowego Landes: gleba jest bardzo sucha z powodu potężnych korzeni drzew.
Ze względu na kwasowość gleby większość rosnących tam roślin to Ericaceae: drzewa truskawkowe, wrzosy. Istnieją również rośliny kłączowe, takie jak paprocie.
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Moindreffor » 22/09/18, 11:53

być chafoin napisał:To najwyraźniej jest problem lasu sosnowego Landes: gleba jest bardzo sucha z powodu potężnych korzeni drzew.
Ze względu na kwasowość gleby większość rosnących tam roślin to Ericaceae: drzewa truskawkowe, wrzosy. Istnieją również rośliny kłączowe, takie jak paprocie.

właściwie zasadziliśmy sosny, aby osuszyć bagna i zadziałało
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez być chafoin » 22/09/18, 12:21

ChristianC napisał:Zebraliśmy ziemniaki; 15 m2, 45 kg.
a/- Na działce „dobrego siana”, obsadzonej na 10 m2 około 75 roślinami, ilość wynosi 33,5 kg, czyli 3,3 kg na m2 i 440 gramów na roślinę.
b/- Na działce „suchego siana”, obsadzonej na 5 m2 30 roślinami, mieliśmy 12 kg, czyli 2,4 kg na m2 i 330 gramów na roślinę.
Wydajność jest niska, ale wysiłek był jeszcze większy!
Chciałbym jednak, abyśmy mogli dokonywać porównań na naszej stronie. Jak mówi Didier, chcemy zebrać więcej! WIĘC ? Twoje statystyki i obserwacje, przyjaciele? Jakie ulepszenia należy wprowadzić?
Dopiero na koniec jarmarku liczymy łajno.
Ostatnie zbiory pdt i małe przybliżone obliczenia, nie po to, żeby wiedzieć, kto ma największy, ale żeby wiedzieć, czy gleba/metoda jest dobra, przynajmniej po to, żeby mieć o tym choćby mgliste pojęcie.

Nieco ponad 40 kg na nieco mniej niż 110 stóp, czyli średnio nieco mniej niż 400 g/stopę.

Patrząc szybko na plony wyświetlane w Internecie, jeśli oczywiście jesteśmy daleko od Charlesa Dowdinga, daleko nam także do plonów tradycyjnie ogłaszanych („1kg na stopę”) lub odnotowanych na przykład tutaj: http://www.potager-et-jardin.fr/rendement-pomme-de-terre/. Co myślisz? Moja gleba jest zbyt uboga lub poważny brak wzrostu z powodu braku wody...?

Kilka wyróżnień i osobistych uwag o warzywach:
: Arrow: Uprawa na łąkach koszonych i pod sianem dawała średnio dużo niższe plony (około 250g/roślinę), ale plony były naprawdę przyjemne (przy zbiorze pdt pod suchą gliną...!! : Evil: )
: Arrow: Uprawa pdt zakopana, usypana i ściółkowana późno dała średnio nieco niższy plon (około 380 g/roślinę)
: Arrow: Uprawa pdt lekko zakopanego, a następnie przykrytego grubą warstwą siana dawała zatem najlepsze plony
0 x
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez być chafoin » 22/09/18, 12:22

Moindreffor napisał:właściwie zasadziliśmy sosny, aby osuszyć bagna i zadziałało
tak, ale monokultura na dużą skalę również wszystko zrujnowała
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 308