Lodówka - złagodź szczyt przy starcie

Hi-tech sprzęt elektroniczny i komputer i Internet. Lepsze wykorzystanie energii elektrycznej, pomoc w pracach i specyfikacji, wyboru sprzętu. Prezentacje zagospodarowanie i plany. Fale i zanieczyszczenia elektromagnetycznego.
Leo Maximus
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2183
Rejestracja: 07/11/06, 13:18
x 124

Re: Frigo - zmniejsz pik przy starcie




przez Leo Maximus » 20/08/18, 21:31

Leo Maximus napisał:...Przy odpowiednim CTN po krótkim czasie będziemy mieli 230V, gdyż rezystancja spadnie do 0 omów...

Poprawię: zbliży się do 0 omów. :)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 15940
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5162

Re: Frigo - zmniejsz pik przy starcie




przez Remundo » 20/08/18, 22:08

Rzeczywiście wykonałem montaż z rezystorem NTC,
http://sycomoreen.free.fr/syco_CATHI_FA ... l#29052011

z drugiej strony trzeba uważać na te małe gadżety, które wytwarzają ciepło resztkowe, lepiej jest je omijać ręcznie... chyba że dobrze przewietrzasz NTC. W przeciwnym razie stopi plastik itp.
0 x
Obraz
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68

Re: Frigo - zmniejsz pik przy starcie




przez Dirk Pitt » 21/08/18, 10:59

współpracuje z żarówką i pobór mocy w żarówce jest znikomy (nie kieruj się jej charakterystyką), ponieważ jest połączony SZEREGOWO ze sprężarką, więc napięcie na niej jest niskie.
z drugiej strony trudność polega na znalezieniu odpowiedniej wartości żarówki, która sprawi, że ograniczenie prądu będzie zgodne z uruchomieniem sprężarki.
w rzeczywistości sprężarka może nie zostać uruchomiona, jeśli prąd jest zbyt niski.
1 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 15940
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5162

Re: Frigo - zmniejsz pik przy starcie




przez Remundo » 21/08/18, 13:00

tak, stąd zaleta rezystora NTC, który nadal „poddaje rękę” przez ogrzewanie, ponieważ jego rezystancja zanika.
0 x
Obraz
Leo Maximus
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2183
Rejestracja: 07/11/06, 13:18
x 124

Re: Frigo - zmniejsz pik przy starcie




przez Leo Maximus » 21/08/18, 15:45

Remundo napisał:tak, stąd zaleta rezystora NTC, który nadal „poddaje rękę” przez ogrzewanie, ponieważ jego rezystancja zanika.

Całkiem Remundo, jest nawet stworzony! :)

Zobacz link do termistorów NTC (lub CTN) firmy EPCOS, gdzie wskazano, że są one przeznaczone do „miękkiego rozruchu” silników elektrycznych: https://en.tdk.eu/inf/50/db/icl_16/P27.pdf

Dla akceptowalnej temperatury (50 do 75°C) możemy mieć rezystancję mniejszą niż 1 om, patrz wykres.

Kosztuje około 1,5 € w Conrad lub RS. Trzeba tylko znaleźć odpowiednią wartość... :) :(
1 x
Leo Maximus
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2183
Rejestracja: 07/11/06, 13:18
x 124

Re: Frigo - zmniejsz pik przy starcie




przez Leo Maximus » 21/08/18, 16:04

Dirk Pitt napisał:współpracuje z żarówką i pobór mocy w żarówce jest znikomy (nie kieruj się jej charakterystyką), ponieważ jest połączony SZEREGOWO ze sprężarką, więc napięcie na niej jest niskie.
z drugiej strony trudność polega na znalezieniu odpowiedniej wartości żarówki, która sprawi, że ograniczenie prądu będzie zgodne z uruchomieniem sprężarki.
w rzeczywistości sprężarka może nie zostać uruchomiona, jeśli prąd jest zbyt niski.

Dziś po południu szybko wykonałem montaż testowy, żeby dokonać pomiarów.

Lodówka to dość stary, zwykły Philips. Napięcie sieciowe mierzone jest na 235 woltów.

Najpierw podłączam szeregowo lampę 40 W => lampka świeci, ale lodówka nie uruchamia się. To żadna niespodzianka. Zmierzyłem napięcie skuteczne 35 V na wyjściu lodówki.

Wymieniłem lampę 40 W na lampę 60 W => lampka świeci, ale lodówka nadal nie uruchamia się. Zmierzyłem napięcie skuteczne 45 V na wyjściu lodówki.

Na tym się zatrzymałem, bo nie mam pod ręką lamp 75 W ani 100 W.

Będę kontynuował później, podłączając równolegle lampy 60 W, aż do uruchomienia lodówki. Nie zdziwiłbym się, gdyby zajęło to około dziesięciu (600 W!). Ponadto, ponieważ obwód tworzy mostek rozdzielający, nigdy nie będziemy mieli napięcia 230 V z sieci zasilającej lodówkę, chyba że po uruchomieniu zboczymy lampy, tak jak sugerowałem.
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13625
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1499
Kontakt :

Re: Frigo - zmniejsz pik przy starcie




przez izentrop » 21/08/18, 20:25

Leo Maximus napisał:Zobacz link do termistorów NTC (lub CTN) firmy EPCOS, gdzie wskazano, że są one przeznaczone do „miękkiego rozruchu” silników elektrycznych: https://en.tdk.eu/inf/50/db/icl_16/P27.pdf

Dla akceptowalnej temperatury (50 do 75°C) możemy mieć rezystancję mniejszą niż 1 om, patrz wykres.
Dokładnie, można też zastosować PTC (dodatni współczynnik temperaturowy) jako ogranicznik prądu szczytowego.
Obraz https://www.ametherm.com/inrush-current ... t-limiting

Wolfram żarówki jest jeden, ale opór w normalnym trybie jest zbyt wysoki. 60 omów przy 20°, 880 omów przy 230 V, rezystancja rośnie bardzo szybko, gdy tylko żarnik się zaczerwieni.
Czy masz w szufladach halogen o mocy 1000 W?
1 x
Leo Maximus
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2183
Rejestracja: 07/11/06, 13:18
x 124

Re: Frigo - zmniejsz pik przy starcie




przez Leo Maximus » 21/08/18, 21:49

izentrop napisał:Czy masz w szufladach halogen o mocy 1000 W?

NIE. Miałem zwykły, ogromny 1000 watów, potrzebował kilku sekund, aby się zapalić, ale ostatecznie się zepsuł...! :płakać:

Moglibyśmy (być może) wziąć rezystor tostera. Gdy lodówka jest uruchomiona, można opiekać setki kanapek, byłoby to ekonomiczne... : Lol:
Ostatnio edytowane przez Leo Maximus 21 / 08 / 18, 22: 06, 1 edytowany raz.
0 x
Leo Maximus
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2183
Rejestracja: 07/11/06, 13:18
x 124

Re: Frigo - zmniejsz pik przy starcie




przez Leo Maximus » 21/08/18, 22:05

Dziś wieczorem poprawiłem montaż i wieczorem przeprowadziłem nowy test z 3 lampami wolframowymi o mocy 40, 60 i 75 watów. Pomiary wykonałem cyfrowym woltomierzem laboratoryjnym zamiast multimetru igłowego, który nie był zbyt precyzyjny i źle skalibrowany.

Napięcie sieciowe wynosi około 234 V (napięcie efektywne).

Przy lampie 40 W mam na gnieździe lodówki 16,7 V, które oczywiście nie uruchamia się.

Z lampą 60 W mam 17 woltów.

Z lampą 75 W mam 23,2 woltów.

Przy 3 lampach połączonych równolegle mam 36,2 V. Nadal się nie uruchamia.

Bocznik to przełącznik przyciskowy. Uruchamia lodówkę natychmiast po naciśnięciu, ale zatrzymuje się, gdy tylko zwolnisz nacisk.

Przy mocy 1000 W może zacząć... : Lol:

Zauważyłem, że napięcie na lodówce wynosi 36,2 V, a napięcie na 3 lampach wynosi 210 V, co daje łącznie 246,2 V przy napięciu sieciowym 234 V. Widzę tylko wpływ indukcyjności uzwojeń.

Spróbuję w boczniku rezystorów drutowych o małej wartości, aby wiedzieć, które wartości termistorów NTC można zastosować zamiast lampy.

Ale to nie rozwiąże żadnych problemów z konwerterem i/lub akumulatorami.
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13625
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1499
Kontakt :

Re: Frigo - zmniejsz pik przy starcie




przez izentrop » 22/08/18, 00:08

Leo Maximus napisał:Moglibyśmy (być może) wziąć rezystor tostera.
Jest to nikiel-chrom, współczynnik temperaturowy zdecydowanie za niski dla tej funkcji.

Dla przeciętnej lodówki o mocy stu watów ten NTC powinno pasować
60 omów przy uruchomieniu, następnie 1 om podczas pracy.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energii elektrycznej, elektroniki i IT Hi-Tech, Internet, DIY, oświetlenie, materiały i nowe"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 134