Oznaki braku wody lub nadmiernego ciepła?

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Oznaki braku wody lub nadmiernego ciepła?




przez być chafoin » 04/08/18, 03:04

Podczas gdy fala upałów właśnie przybyła przez lodowatość, otwieram ten wątek, aby wymienić, aby odróżnić oznaki braku wody lub nadmiaru ciepła i być może znaleźć środki zaradcze ...
I aby rozpocząć tak zwaną chorobę czarnej osły, która właśnie pojawiła się na wielu moich pomidorach.
2018-08-01 19.36.08.jpg

Po zapoznaniu się z moim grymuarem przeczytałem: „martwica wierzchołka: objaw braku wapnia spowodowany stresem solnym, podlewanie umiarkowanie i regularnie”. W ogóle nie podlewałem, więc pytanie brzmi: czy to naprawdę ten brak wody powoduje to „zaburzenie fizjologiczne”?
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12307
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2968

Re: Oznaki braku wody lub nadmiernego ciepła?




przez Ahmed » 04/08/18, 12:26

W twoim przypadku, a ponieważ nigdy nie podlewałeś, nie masz zbyt wiele do zadania sobie pytania: przynosisz wodę ...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Oznaki braku wody lub nadmiernego ciepła?




przez Did67 » 04/08/18, 12:44

W tym artykule wydaje się, że może to być bardziej złożone:

http://www.tous-au-potager.fr/necrose-p ... le-tomate/
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12307
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2968

Re: Oznaki braku wody lub nadmiernego ciepła?




przez Ahmed » 04/08/18, 12:48

Jestem tego świadomy, ale w przypadku naszego przyjaciela niezbędnym krokiem jest pierwsze podlewanie ...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Oznaki braku wody lub nadmiernego ciepła?




przez Did67 » 04/08/18, 12:51

W Gironde może to być również gleba z niedoborem Ca++, wszystko oczywiście wzmocnione przez brak wody ...

Mimo fali upałów mam stosy pomidorów bez podlewania. Bez czarnego tyłka.

Czułość odmianowa również wydaje mi się istotna: obserwowałem ją w domu, być może w 2015, na wydłużonej odmianie, jak na zdjęciu. Ale nie pamiętam, który z nich. I to był jedyny!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2486
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 360

Re: Oznaki braku wody lub nadmiernego ciepła?




przez Forhorse » 04/08/18, 18:12

Nie wiem, czy to naprawdę jest przyczyną tej choroby, ale wiele lat temu czytałem, że ta choroba jest zwykle spowodowana stresem wodnym i że ten stres wodny jest często spowodowany nieregularnym podlewaniem bardziej niż prawdziwy brak wody.
Podczas podlewania pomidorów należy to robić regularnie (w zależności od zdolności gleby do zatrzymywania wody), więc potencjalnie każdego dnia i zawsze z taką samą ilością wody.
Na przykład codzienne podawanie konewki na stopę jest dobrą praktyką do podlewania pomidorów.
Utonięcie stopy jednego dnia, a następnie nie podlewanie w ciągu tygodnia 1, jest złą praktyką podlewania, która powoduje stres wodny.
Dawanie 4 lub 5 kilku dni, a potem przez kilka dni nic nie jest złą praktyką.

W moim warzywniaku mam stopę, która ma tę chorobę, ponieważ ta stopa jest ofiarą kreta, który systematycznie tworzy galerię poniżej. Ponieważ zawsze podlewałem roślinę, nie zakorzeniła się głęboko i jestem zadowolony z poboru wody, którą jej daję na powierzchnię, ale przy galeriach, które odprowadzają wszystko, moje podlewanie nie przynosi jej korzyści => stres wodny => czarny tyłek.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Oznaki braku wody lub nadmiernego ciepła?




przez Did67 » 04/08/18, 21:22

Mam odwrotne doświadczenie: moje pomidory pod tunelem; nigdy więcej nie podlewaliśmy do 20 dni temu (gleba była nasiąknięta zimowymi deszczami i majowymi, ale nie umieściłem plandeki tunelu do początku lipca); tam opróżniam podziemny zbiornik kilku m3, pompując w środku tunelu (co sprawia, że ​​6m X 6m); Zapominam; zbiornik jest opróżniany; odtąd nie podlewam; nie czarny tyłek!
0 x
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Oznaki braku wody lub nadmiernego ciepła?




przez być chafoin » 04/08/18, 22:25

Och, jest znany z gleb, które mogą mieć niedobór wapnia, Gironde?

Nie podlewałem, ponieważ nie widziałem niepokojących oznak braku wody na liściach. Moja gleba jest gliniasta, a kiedy zebrałem swój pierwszy sztab, gleba była jeszcze mokra. To samo dzisiaj: pod resztą siana i powiedzmy, że pierwsze centymetry 2 ziemi, kępy gliny świeżej gliny kruszą się ręcznie! Zastanawiam się, czy jest to możliwe: ziemia lekko wilgotna, ale roślina nie może wydobywać tej wody z powodu braku siły ssącej?

Zaczynam teraz podlewać. W przypadku tej gliniastej gleby zwykle korzystam z tej rady: dobre podlewanie w tygodniu. W każdym razie mógłbym zrobić niewiele więcej: muszę czerpać wodę z konewki do studni, która znajduje się w domu sąsiada około 50m. Ponieważ woda jest zbyt zimna, muszę wlać tę wodę do zbiornika 130 I i pozwolić jej trochę się rozgrzać przed podlaniem. Więc to się obchodzi ... poza tym nie mogę codziennie chodzić do ogrodu. Właśnie dlatego gruba pokrywa siana wydawała mi się dobrą strategią ... ale jestem trochę zbyt pochłonięty, aby zareagować (nieco oszukany przez liście) ...

Kolejnym objawem może być brak wody i / lub wapnia, widoczny również na owocach:
2018-08-04 12.39.58.jpg
0 x
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Oznaki braku wody lub nadmiernego ciepła?




przez być chafoin » 05/08/18, 00:10

Aby dopasować do poprzedniej wiadomości ... Didier powiedział, że widział, jak łąka zaczyna cierpieć. Tutaj jest znowu i zawsze różni się od innych:
niezbyt rażący znak suszy, nawet na ziemi, znów robi się zielony.
załączniki
2018-07-30 19.19.08.jpg
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Oznaki braku wody lub nadmiernego ciepła?




przez Did67 » 05/08/18, 10:28

być chafoin napisał:Och, jest znany z gleb, które mogą mieć niedobór wapnia, Gironde?


Po stronie Landów, z pewnością: gleby piaszczyste, czasem czarnawe, gdy są uprawiane [ich lokalna nazwa mi ucieka, ale ja to wiedziałem; Ja, w młodości, orałem w Gironde Bazas], kwaśny, bardzo ubogi w Ca ++ ...

Po tej stronie nie jesteś znany z wapieni!

Spieszyłem się sprecyzować: nie znam strony winnicy!
0 x

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : LudoThePotagiste, Majestic-12 [Bot] i goście 257