Le Potager du Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez być chafoin » 20/07/18, 17:34

Did67 napisał:Aport 40 ton brutto/ha co 3 lata [dawka średnia, dziś bardzo mało praktykowana! Jest to odpowiednik 4 kg/m² w ogrodzie warzywnym, tj. 400 kg na 100 m²] daje około 350 jednostek P. Jest to rzeczywiście dość znaczące i odpowiada potrzebom 3 upraw, które będą następować po sobie.
W ogóle nie znam rolniczych jednostek miary i zawsze wydaje mi się, że to inna planeta, czy naprawdę możemy zastosować obliczenia rolnicze do absurdalnych rozmiarów w porównaniu z naszymi ogrodami warzywnymi (które same są dużymi lub średnimi ogrodami warzywnymi… małe kwadraciki kultury...), ale spróbujmy popchnąć program szyfrujący do końca, żeby porównać go z progami Lowenfelsa, laska!...
Ponadto sprawi, że zrewiduję swoje wspomnienia (które wydają mi się takie stare :? :zaszokować: ) terminala S! :D

Przede wszystkim wyrosłeś dobrowolnie, wyobrażam sobie (?) wynik?
3.5 jednostek P/tonę * 40 ton = 3.5 kg * 40 = 140 kg dodanego P na ha = 140 jednostek/ha (a nie 350 ???).
Ale przepraszam, prawdopodobnie pomyliłem się ze środkami rolniczymi i wcale nie jestem pewien: mówisz „350 jednostek P” = 350 kg fosforu na jeden ha, prawda?

Powiedzmy, jeśli weźmiemy twoją liczbę jako środek ostrożności: 350 kg/ha = 35 mg na 1m2 (bo 1ha = 10000m2).
Z resztą nie wiem ile kg ziemi można liczyć na m2 (wyobrażam sobie, że jak nie zasypie się obornika za bardzo to fosfor zostanie w pierwszych 10 cm.. :? ), ale wyobrażam sobie, że odpowiada to kilku kilogramom.. Powiedzmy losowo 3 (ale to musi być więcej!?), więc mielibyśmy 35mg/3 = 12mg/kg, a zatem bylibyśmy, licząc duże, i z mokry palec, 7 razy poniżej progu podanego przez Lowenfelsa (80mg/kg).

Co więcej, kiedy mówisz 4 kg/m2, to mniej więcej dobra łopata na m2 co 3 lata, prawda?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 21/07/18, 13:07

być chafoin napisał:
W ogóle nie znam rolniczych jednostek miary i zawsze wydaje mi się, że to inna planeta, czy naprawdę możemy zastosować obliczenia rolnicze do absurdalnych rozmiarów w porównaniu z naszymi ogrodami warzywnymi (które same są dużymi lub średnimi ogrodami warzywnymi… małe kwadraciki kultury...), ale spróbujmy popchnąć program szyfrujący do końca, żeby porównać go z progami Lowenfelsa, laska!...
Ponadto sprawi, że zrewiduję swoje wspomnienia (które wydają mi się takie stare :? :zaszokować: ) terminala S! :D

Przede wszystkim wyrosłeś dobrowolnie, wyobrażam sobie (?) wynik?
3.5 jednostek P/tonę * 40 ton = 3.5 kg * 40 = 140 kg dodanego P na ha = 140 jednostek/ha (a nie 350 ???).
Ale przepraszam, prawdopodobnie pomyliłem się ze środkami rolniczymi i wcale nie jestem pewien: mówisz „350 jednostek P” = 350 kg fosforu na jeden ha, prawda?



Nie? Nie !

a) Uwielbiam „szokujące formuły”, ale nie „zniekształcam” danych, chyba że się mylę.

W tym przypadku rozrzucany obornik jest na ogół rozłożonym obornikiem, który utracił część węgla, w którym skoncentrowany jest P. W mojej księdze dla rozłożonego obornika podaję zawartość 9 jednostek na tonę.

b) Ale nie, to nie jest 350 kg P.

Agronomowie rozumują w „jednostkach nawozowych”, opartych na chemii pradziadków… Ale wszystkie tabele, oznakowanie nawozów, potrzeby roślin są wyrażone w ten sposób!

Ustalono raz na zawsze (a więc wbrew zdrowemu rozsądkowi!), że:

1) 1 jednostka N to 1 kg N

2) 1 jednostka P to 1 kg P2O5. Konieczne jest zatem przeliczenie ilości obecnego P na równoważną ilość P2O5.

Gdy w nawozie znajduje się 1 kg P (atomów P), jest to wyświetlane tak, jakby to P było w postaci P2O5, a zatem wyświetlamy 2,29 jednostek P wyrażonych w P2O5 !!! Na torbie będzie zaznaczone 2,3 (zaokrąglamy w górę).

Ale jeśli ziemniak wchłonie 1 kg fosforu (w postaci jonów fosforanowych), to w tabelach napiszemy, że „zapotrzebowanie” to 2,3 jednostki P wyrażone w P2O5.

Widzimy, że w końcu dochodzi do tego samego!

3) Dla K jednostką jest 1 kg K2O. Współczynnik konwersji wynosi wtedy 1,2: w 1,2 jednostkach K2O, jest tylko 1 kg K.

To tyle jeśli chodzi o jednostki. Sięga to czasów kiedy jeszcze błąkaliśmy się po omacku ​​w zakresie chemizmu gleby, bardzo dokładnie do analizy ekstrahowaliśmy omawiany pierwiastek w jednej z form tlenków, które zważyliśmy... Stąd "lenistwo" w przeliczaniu . Wykorzystaliśmy surowe dane z ważeń, nazywając je „jednostkami”.

Dziś jest na odwrót. Dużo danych "przekonwertowałem" żeby zrobić tabelkę, bo znajdziemy raczej analizy podające zawartość P, czy K, itp... [A w literaturze wewnętrznej jest wiele błędów przez to]
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 21/07/18, 13:25

być chafoin napisał:
Powiedzmy, jeśli weźmiemy twoją liczbę jako środek ostrożności: 350 kg/ha = 35 mg na 1m2 (bo 1ha = 10000m2).
Z resztą nie wiem ile kg ziemi można liczyć na m2 (wyobrażam sobie, że jak nie zasypie się obornika za bardzo to fosfor zostanie w pierwszych 10 cm.. :? ), ale wyobrażam sobie, że odpowiada to kilku kilogramom.. Powiedzmy losowo 3 (ale to musi być więcej!?), więc mielibyśmy 35mg/3 = 12mg/kg, a zatem bylibyśmy, licząc duże, i z mokry palec, 7 razy poniżej progu podanego przez Lowenfelsa (80mg/kg).

Co więcej, kiedy mówisz 4 kg/m2, to mniej więcej dobra łopata na m2 co 3 lata, prawda?


Nie? Nie !

a) 350 kg (kilogramów) na 10 000 m², czyli 35 g (0,035 kg) na m².

Czyli 1 razy więcej.

b) Ponadto grunt nie jest „dziewiczy” w P, ten jest dodaje do już obecnego P. Kto nie jest wyługowany! Grzyby nie rozróżniają!

c) Ale z drugiej strony, nawet jeśli nie jest wypłukiwany, jest rozprowadzany w znacznie większej objętości, chociaż w sposób nierównomierny.

Załóżmy 30 cm (wszystko teoretyczne). To sprawia, że ​​na m² przypada 1/3 m3 gleby.

Rząd wielkości gęstości objętościowej suchej gleby wynosi 1,3 (waha się od 1 do 1,6 dla gleb mineralnych).

Mamy więc 0,3 * 1,3 t = 2 tony na m².

d) Podsumujmy: daje to spożycie 35 g P205, więc 35 / 2,3 g P = około 15 g P.

W około 2 kg gleby.

Zatem 15 000 mg P / 2 000 kg gleby = 7 mg P / kg gleby.

Bylibyśmy naprawdę daleko.

[Pod warunkiem, że Lowenfels nie pomylił jednostki P2O5 z kg lub g lub mg P!!!]

e) Tak, to są nakłady stosowane w rolnictwie, z rozsiewaczami...

"Dobry" ogrodnik wkłada dużo więcej!!!
1 x
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez być chafoin » 21/07/18, 15:55

Wow, naprawdę muszę wrócić do liceum!
Dzięki za obliczenie. Ale 2 tony wydają mi się ogromne jak na 30cm z 1m2 powierzchni! Jesteś pewien ?
Jeśli jest dobry, bylibyśmy co najmniej 10 razy poniżej progu (progów). I ten fosfor będzie w pełni syntetyzowany przez rośliny przez najbliższe 3 lata?
0 x
JardinierAmateur
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 179
Rejestracja: 25/06/18, 00:53
Lokalizacja: Brittany Center (22)
x 11

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez JardinierAmateur » 21/07/18, 16:24

Witam wszystkich leniwych znajomych.... a może powinienem powiedzieć fenokulturystów?? : Chichot:

Proszę o dwa małe pytania.
W mojej spiżarni leżały dwie różowe cebule Roscoff. Stań się niezdatny do spożycia. Pomyślałem więc, że spróbuję wydobyć z niej trochę nasion. Więc wsadziłem je do ziemi. I widziałem, jak cebulki rosną, 4 lub 5 na cebulę, i rosną łodygi.

Pierwsze pytanie: na jednej z roślin łodygi całkowicie zniknęły, co mogło to zrobić? Ślimaki? Do tego czasu wszystko było w porządku, ale ostatnio padał deszcz, właśnie podlewałem siano i widziałem, jak wracają ślimaki.

Drugie pytanie: Zostały mi zatem 4 sklejone cebule (zaczynając od jednej cebuli), każda z łodygą. Chciałbym wziąć z niego nasiona. Jak zrobić ?

dziękuję
0 x
Wróg często przebiera się w geranium. Ale nie możemy się mylić, ponieważ podczas gdy geranium jest w naszych oknach, wróg jest na wyciągnięcie ręki
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 21/07/18, 17:37

Dwie rzeczy:

a) twoja cebula „wytrzymała” wystarczająco dużo zimna / wystarczający okres odpoczynku; myślą, że są w drugim roku i zakwitną [jest to roślina dwuletnia]

b) nie doświadczyły wystarczająco zimna; „wierzą” w rok 1 i zamierzają wegetować; w tym przypadku zostawiasz je w ziemi iw następnym roku łączysz a) !!!

Ślimaki bardzo lubią liście cebuli; jest to zatem bardzo poważna hipoteza!
2 x
JardinierAmateur
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 179
Rejestracja: 25/06/18, 00:53
Lokalizacja: Brittany Center (22)
x 11

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez JardinierAmateur » 21/07/18, 17:41

Ok, dziękuję Didier! więc nie ma co robić, pozwalam mu rosnąć i będę miał nasiona w tym lub przyszłym roku....
Jeśli chodzi o ślimaki, nie sądziłem, że i tak będą jeść cebulę! Ale naprawdę nie widzę, co jeszcze mogłoby to być ..... więc zamierzam owinąć ostatnią stopę ferramolem .... Pomyśl, że kilka cebul, które są w ziemi i nie mają już łodygi, są zamierzasz powtórzyć jeden?
0 x
Wróg często przebiera się w geranium. Ale nie możemy się mylić, ponieważ podczas gdy geranium jest w naszych oknach, wróg jest na wyciągnięcie ręki
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 21/07/18, 17:47

być chafoin napisał:
Ale 2 tony wydają mi się ogromne jak na 30cm z 1m2 powierzchni! Jesteś pewien ?
Jeśli jest dobry, bylibyśmy co najmniej 10 razy poniżej progu (progów). I ten fosfor będzie w pełni syntetyzowany przez rośliny przez najbliższe 3 lata?


a) Widzimy stąd, że chęć „poprawy” tekstury (zawartości piasku / mułu / gliny) gleby, która jest zbyt gliniasta, przez dodanie piasku lub odwrotnie, jest iluzoryczna, gdy gleba jest zbyt piaszczysta z glinami . Oprócz bycia kierowcą ciężarówki.

„Normalna” wywrotka waży 12 ton!

b) W przypadku P gleba na ogół zawiera duże zapasy. Ale niewielka część jest dostępna dla roślin. Między roztworem glebowym ("rozpuszczalnym" P, a właściwie jonami fosforanowymi) zachodzi ciągła wymiana między roztworem glebowym a różnymi solami, które "wytrącają": fosforan wapnia, fosforan żelaza, fosforan glinu (w zależności od pH).... I rzeczywiście, rośliny i organizmy glebowe wykorzystują na swoje potrzeby raczej część rozpuszczalną... Istnieje zatem stała wymiana między tymi różnymi formami fosforanów a tymi różnymi „zbiornikami”.

P jest zatem bardzo słabo uzasadnione w „wystarczy wnieść do gleby to, co zabierają z niej rośliny”…

Te „retrogradacje” (ukrywanie się w nierozpuszczalnej lub niedostępnej formie między warstwami gliny) są dla P tym, czym wypłukiwanie dla N.

A spektakularną rolą mikoryzy jest odnalezienie jej i zmobilizowanie tam, gdzie się ukryła!

Bez wątpienia dla P istnieje najsilniejsza luka między rozumowaniem klasycznym (gleba to „lodówka”, trzeba włożyć to, co rośliny z niej zabiorą) a rozumowaniem w żywej glebie (musi faworyzować mikoryzy, które będą w stanie znaleźć P, pod warunkiem, że im to nie przeszkadza i udostępnić je roślinom). Dzień i noc...
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 21/07/18, 17:48

GardenerAmateur napisał:Czy myślisz, że kilka cebulek, które są w ziemi i nie mają już łodygi, wytworzy je ponownie?


Nie jestem pewien siebie, ale „myślenie” zamiast innych nie jest drogie: myślę, że tak!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 22/07/18, 22:00

O Lowenfelsie...

Gdzieś, ale nie mogę znaleźć gdzie, źle odpowiedziałem na „bycie chafouinem (tak mi się wydaje): właśnie odkryłem, że napisał książkę o mikoryzach. Do tego czasu znałem tylko jego dzieło „Un żywej gleby", napisany z Lewisem, a którego zakończenie uważam za "niedorzeczne". Nie mam (jeszcze) tego o mikoryzach. Myślałem, że stąd wziął się cytat (fakt nie zachowania tego, co mnie interesuje jest to, że często nie pamiętam pewnych fragmentów - więc nie byłem zdziwiony).
1 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 375