Leniwy ogród wykonany w północnej części Elsass

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Leniwy ogród wykonany w północnym Elsass




przez Moindreffor » 17/06/18, 10:58

Did67 napisał:Mówiłem tam o bezpośrednim siewie w bruzdach.

Poza tym, ale nie jest to „problem” w tym sensie, że został rozwiązany, w rzeczywistości moje sadzonki wykonane na talerzach lub doniczkach ze zwykłą ziemią doniczkową („bez marki”) w handlu pozostały słabe. Ale z drugiej strony bardzo słaby, do tego stopnia, że ​​przeszczepiłem drobne cebule, takie jak igły do ​​robienia na drutach lub seler na etapie 2 prawdziwych liści (jest malutki) ...

Kwestia nieregularności sadzonek rzędowych (w szczególności, w moim przypadku marchwi) pozostaje otwarta: ślimaki, które płaszczyzny na poziomie gruntu (patrz nieco pod ziemią) w momencie wschodów lub "efekt przeciw kiełkowaniu" gnijące siano lub brak światła na dnie bruzdy siana ?????? Będziemy musieli „zbadać” i zidentyfikować przyczynę, aby temu zaradzić! Próba przesadzania bardzo małych marchwi przygotowanych na talerzach rozsadowych jest rozstrzygająca pod względem regeneracji. Musisz poczekać na zbiory, aby zobaczyć, jaki kształt uzyskała marchewka!

Testowałem płytkę wysiewającą, niezbyt rozstrzygającą, wymaga pewnej kontroli i pewnego monitorowania, wysycha bardzo szybko, może za szybko dla mnie, więc będę musiał ją jeszcze raz zobaczyć w domu
paysan.bio powiedział, że działa dobrze w przypadku marchwi, więc pierwsze etapy, siew, potem przesadzanie, potwierdzasz, my niecierpliwie czekamy na żniwa, więc
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
potok
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 66
Rejestracja: 09/12/17, 17:55
Lokalizacja: Bas Rhin
x 11

Re: Leniwy ogród wykonany w północnym Elsass




przez potok » 17/06/18, 11:08

czego używasz do ziemi doniczkowej?


Mówię o siewie do gruntu, a więc bez gleby.
W zeszłym roku miałem ten sam problem z fasolą, ale rozwiązałem go (a może to był zbieg okoliczności) wsypując ferramol wraz z nasionami (a więc pod ziemię). Próbowałem w tym roku, ale nie wyszło.
Dla twojej informacji, próbowałem z różnymi nasionami fasoli (kilka różnych opakowań), więc nie sądzę, że kwestionowałbym nasiona.
Ponownie zasiałem fasolę na pozostałościach kopców, gdzie gleba jest bardziej sucha. Jeśli sytuacja się poprawi, może to oznaczać problem z wilgocią na poziomie gruntu.

ps: moje sadzonki w doniczkach (np. pomidorów) nie cieszyły się tak dużym powodzeniem jak w innych latach; Nie potrafię powiedzieć, czy winna jest gleba, czy jakość nasion (nasiona robię sama).

może to jednak nie jest dobry rok (choć w sąsiednich ogrodach to nie stanowi problemu.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Leniwy ogród wykonany w północnym Elsass




przez Did67 » 17/06/18, 12:34

W każdym razie to inny rok: żadnych uciążliwych przymrozków [żałuję, że nie mam 8 sadzonek pomidorów w zamkniętej szklarni; w zeszłym roku wszystko spłonęło mrozem 21 kwietnia; w tym roku mam pierwsze pomidory, ale tylko 1-2 na roślinę!], dużo wody w ostatnich tygodniach, ale "gorąco"...

Ustalenia z zeszłego roku nie mają zastosowania w tym roku i prawdopodobnie nie będą miały zastosowania w roku przyszłym. „Globalne ocieplenie”, jeśli w tym roku nie przełoży się na „upał/wilgotność”, to przede wszystkim na większe „niepokoje”, a przez to na coś bardziej nieprzewidywalnego – tropikalne deszcze w maju to prawdopodobnie także ostatnie śniegi pod koniec kwietnia! W związku z tym „średnie” nie mają już większego znaczenia.
0 x
potok
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 66
Rejestracja: 09/12/17, 17:55
Lokalizacja: Bas Rhin
x 11

Re: Leniwy ogród wykonany w północnym Elsass




przez potok » 15/07/18, 14:53

Po długich badaniach prowadzonych nad moim problemem siewu fasoli znalazłem odpowiedź (w rzeczywistości czytałem coś o tym forum Wierzę i to samo zauważyłem u siebie, więc robię to po swojemu):
Wykopałem nasionko i znalazłem coś w rodzaju małego białego (i oczywiście oślizgłego) ślimaka, który wiercił dziurę w nasionku, aby pożreć je od środka. Wygląda na larwę motyla (nie pamiętam nazwy). Tego motyla przyciągałyby między innymi rośliny, które dobrowolnie wypuściłem do zasiewu... aby przyciągnąć motyle i innych zbieraczy.
Dobrą rzeczą, gdy już to wiem, jest to, że jeśli zasiej fasolę później, nie będzie problemu, ponieważ motyle składają jaja tylko raz w roku (do sprawdzenia).

Z drugiej strony pozostaje zagadka: co zjada serca moich kalafiorów? nie oszczędzono ani jednego (są posadzone w 4 rogach ogrodu warzywnego)?

Z drugiej strony, tegoroczne sianokosy to dobry rocznik pod względem ilościowym: myślę, że będzie w dużej mierze dobry w tym roku, a może nawet przy odrobinie szczęścia na początku sezonu w przyszłym roku (być może uda mi się jeszcze zebrać jedną lub dwie małe przyczepy od kogoś i wszystko za darmo)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Leniwy ogród wykonany w północnym Elsass




przez Did67 » 15/07/18, 15:31

Tak, „gdzie indziej” i nie pamiętam już gdzie, opisałem swoje niepowodzenia z wczesnym siewem grochu [no chyba, że ​​w tym roku w szklarni – motyle tam chyba nie latają albo bardzo mało!] , które po wielu drapaniach i majsterkowania, udało mi się bezsprzecznie przypisać gąsienicom w kształcie wszy z rodziny bardzo pospolitych motyli zwanych „Lychaenidae” (obejmuje motyle takie jak „miedziane” i „błękitne”, bardzo średniej wielkości: https://fr.wikipedia.org/wiki/Azur_estival ; https://gepaauvergne.wordpress.com/2017 ... re-commun/).

Tak, ja też jestem zachwycona „bioróżnorodnością”, zanim zapłacę tę cenę!!!!

Natomiast nadal mam problemy z marchewką i nadal nie znalazłem zidentyfikowanej „przyczyny” (nawet jeśli pierwsze sadzonki padają ofiarą ślimaków - ale gdy „populacja” zostanie zdziesiątkowana, pozostają mi trudności. Tylko późne zasiewy - jakieś dwa tygodnie temu - które muszę potem podlewać, wychodzą z zadowalającą regularnością. Właśnie godzinę temu, pod pierwszymi kroplami burzy, rzuciłem nasiona tam, gdzie zebrałem szalotkę, po oczyszczeniu siana za pomocą haczyk.Wszystko w 5 minut... Zobaczymy!Są późne odmiany Berlicum, późne Colmar itp... https://www.fermedesaintemarthe.com/A-1 ... -2-ab.aspx ; https://www.fermedesaintemarthe.com/A-7 ... -2-ab.aspx), które zbieramy w domu do października/listopada...
0 x
potok
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 66
Rejestracja: 09/12/17, 17:55
Lokalizacja: Bas Rhin
x 11

Re: Leniwy ogród wykonany w północnym Elsass




przez potok » 15/07/18, 15:36

Jeśli chodzi o marchewkę, mam trochę te same problemy, ale przypisuję to moim dużym, krępym palcom i brakowi wiedzy, jeśli chodzi o zakrywanie nasion.

Zawsze miałem trochę problemów z ich wyrośnięciem, ale jak już zacznę, to zazwyczaj uzyskuję ładne plony, bez podlewania po wyrośnięciu.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Leniwy ogród wykonany w północnym Elsass




przez Did67 » 15/07/18, 15:48

Mam pewną zręczność, która się nie zmieniła... A jednak jest mniej regularna... Czasem wręcz katastrofalna!
0 x
potok
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 66
Rejestracja: 09/12/17, 17:55
Lokalizacja: Bas Rhin
x 11

Re: Leniwy ogród wykonany w północnym Elsass




przez potok » 15/07/18, 15:59

powinieneś spróbować pobrać próbkę wysianą na tacy i sprawdzić szybkość pojawienia się.
jeśli tak się stanie, jest to problem nasienny
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Leniwy ogród wykonany w północnym Elsass




przez Moindreffor » 15/07/18, 21:18

torrent napisał:powinieneś spróbować pobrać próbkę wysianą na tacy i sprawdzić szybkość pojawienia się.
jeśli tak się stanie, jest to problem nasienny

Ja optowałbym za różnicą w grubości okrywy, jeśli masz rękę za ciężką w jednym miejscu, to wykiełkuje, ale nie będzie miała wystarczającej rezerwy, aby wyrosnąć, jeśli wyszło z nasion przy obfitym siewie, to rozwiązałoby problem
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
potok
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 66
Rejestracja: 09/12/17, 17:55
Lokalizacja: Bas Rhin
x 11

Re: Leniwy ogród wykonany w północnym Elsass




przez potok » 15/07/18, 21:34

Żałuję, że to nie problem nasion (zmieniam znak i presto jest ustalony), ale myślę, że masz rację.

czy ktokolwiek próbował zasiać żywy na ziemi i przykryć go sianem?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 366